Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak całkowicie usunąć partycje widnows (bootcamp)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Nawrotex

Nawrotex
  • 9 postów

Napisano 15 sierpnia 2019 - 23:21

Cześć, postanowiłem wczoraj usunąć partycje Windows (bootcamp) i prawdopodobnie nie zrobiłem tego poprawnie. Wszedłem w Disk Utility, następnie znalazłem partycje windows na diagramie kołowym i usunałęm ją kliknięciem.

Myślałem, że wszystko jest ok ponieważ partycja ta znikneła z podglądu dysku w Disk Utility ale przy starcie systemu dalej możliwe jest wybranie Windowsa, a gdy go wybieram pojawią się niebieski ekran z błędem bootowania (załączam zdjęcie).

 

I tu moje pytane, jak całkowicie usunąć tę partycje? Bo wnioskuje, że musiałem usunąć tylko pliki rozruchowe i dlatego partycja z windowsem dalej istnieje i występuje taki błąd.



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 16 sierpnia 2019 - 06:52

Usuwanie bootcampa robi się programem asystent  bootcamp. Jak się go uruchomi a Windows już jest zainstalowany, to jest opcja usunięcia i przywrócenia stanu pierwotnego. Ale nie martw się, ja robiłem to kilka dni temu i tez nie wyszło - opcja uruchamiania Windows znikła, ale pojemność dysku z macOS się nie przywróciła i musiałem użyć dysk utylity by odzyskać zwolnione przez bootcamp miejsce. Ciekaw jestem czy teraz Ci uruchomienie bootcamp asystenta zadziała. Jak tak to super, a jak nie, to już trzeba mądrzejszej rady. 


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 16 sierpnia 2019 - 06:53


#3 Nawrotex

Nawrotex
  • 9 postów

Napisano 16 sierpnia 2019 - 11:51

Jeśli chodzi o bootcamp to na Windowsie go nie uruchomie ponieważ tak jak pisałem przy uruchomieniu wyskakuje blue screen z błędem, a bootcamp w macos pokazuje to podstawowe okienko gdybym chciał stworzyć partycje windows.

 

Załączam screen z disk utility 

<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="a/SOUVq7F" data-context="false" ><a href="//imgur.com/a/SOUVq7F"></a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>

Usuwanie bootcampa robi się programem asystent  bootcamp. Jak się go uruchomi a Windows już jest zainstalowany, to jest opcja usunięcia i przywrócenia stanu pierwotnego. Ale nie martw się, ja robiłem to kilka dni temu i tez nie wyszło - opcja uruchamiania Windows znikła, ale pojemność dysku z macOS się nie przywróciła i musiałem użyć dysk utylity by odzyskać zwolnione przez bootcamp miejsce. Ciekaw jestem czy teraz Ci uruchomienie bootcamp asystenta zadziała. Jak tak to super, a jak nie, to już trzeba mądrzejszej rady. 


Źle załączyłem wcześniej link, 

https://imgur.com/a/SOUVq7F



#4 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 16 sierpnia 2019 - 21:56

Przy tego typu problemach pomaga narzędzie diskutil. Uruchamiane z terminala. Wpisz w Terminalu: diskutil list i zatwierdź enterem. Pokaże ci listę partycji. Powinna wyglądać tak (przy standardowej instalacji i jednym dysku hsf+ i jednej partycji widzialnej w Disk Utility - przy dysku APSF będzie trochę inaczej, ale w sumie podobnie). Disk Utility oczywiście, jak widzisz, nie pokazuje wszystkiego - nie zobaczysz tam partycji EFI, ani Recovery.

 

Sprawdź i zobacz co tam siedzi. Został ci gdzieś rekord rozruchowy Windowsa, mimo wykasowania partycji Bootcamp. Tylko nie próbuj nic tam na razie więcej robić, jak nie masz pojęcia o wydawaniu poleceń w terminalu.

 

Jak pokaże ci jakąś dodatkową partycję, coś z Windows w nazwie albo z NTFS - to znaczy, że nie usunąłeś wszystkiego.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 16 sierpnia 2019 - 22:08

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#5 Nawrotex

Nawrotex
  • 9 postów

Napisano 17 sierpnia 2019 - 10:18

Tak to u mnie wygląda

https://postimg.cc/2bd8VgC7

Przy tego typu problemach pomaga narzędzie diskutil. Uruchamiane z terminala. Wpisz w Terminalu: diskutil list i zatwierdź enterem. Pokaże ci listę partycji. Powinna wyglądać tak (przy standardowej instalacji i jednym dysku hsf+ i jednej partycji widzialnej w Disk Utility - przy dysku APSF będzie trochę inaczej, ale w sumie podobnie). Disk Utility oczywiście, jak widzisz, nie pokazuje wszystkiego - nie zobaczysz tam partycji EFI, ani Recovery.

 

Sprawdź i zobacz co tam siedzi. Został ci gdzieś rekord rozruchowy Windowsa, mimo wykasowania partycji Bootcamp. Tylko nie próbuj nic tam na razie więcej robić, jak nie masz pojęcia o wydawaniu poleceń w terminalu.

 

Jak pokaże ci jakąś dodatkową partycję, coś z Windows w nazwie albo z NTFS - to znaczy, że nie usunąłeś wszystkiego.



#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 17 sierpnia 2019 - 10:38

Tak to u mnie wygląda

https://postimg.cc/2bd8VgC7

 

Wygląda normalnie jak dla dysku APSF. Poza tym, że wcięło ci miejsce po Bootcampie :) i teraz masz tylko połowę dysku dostępną.

Nie wiem czy instalowałeś Bootcampa na wydzielonej partycji, czy w kontenerze APSF - pewnie to drugie. Nigdy nie instalowałem Bootcampa na APSF to ci nie pomogę. Ja bym zrobił kopię dysku i sformatował cały od nowa i przywrócił system. Ale może jest jakieś prostsze rozwiązanie.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 Nawrotex

Nawrotex
  • 9 postów

Napisano 17 sierpnia 2019 - 12:18

Ahh no niestety czyli format. Jeszcze jedno pytanie czy mogę zrobić kopie dysku w icloudze czy muszę mieć do tego osobny dysk?

Wygląda normalnie jak dla dysku APSF. Poza tym, że wcięło ci miejsce po Bootcampie :) i teraz masz tylko połowę dysku dostępną.

Nie wiem czy instalowałeś Bootcampa na wydzielonej partycji, czy w kontenerze APSF - pewnie to drugie. Nigdy nie instalowałem Bootcampa na APSF to ci nie pomogę. Ja bym zrobił kopię dysku i sformatował cały od nowa i przywrócił system. Ale może jest jakieś prostsze rozwiązanie.



#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 17 sierpnia 2019 - 23:08

W icloudzie możesz zrobić kopię dokumentów - nie całego dysku. Do kopii potrzebny będzie dysk zewnętrzny (najlepiej użyć Time Machine, albo Carbon Copy Cloner) - wtedy będziesz mógł przywróćić całą zawartość dysku, z aplikacjami ustawieniami  - wszystkim. Po prostu podłączasz dysk ze zrobioną kopią, restartujesz kompa z partycji recovery, otwierasz tam najpierw Narzedzia dyskowe. Formatujesz cały dysk - nie tylko konter APSF (widok - pokaż wszystkie urządzenia) a potem przywracasz wszystko z kopii zapasowej. 


Nie czytam prywatnych wiadomości.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych