Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro Retina 2013 Dysk SSD problem, EFI, firmware partition


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Missassa

Missassa
  • 33 postów
  • SkądToruń

Napisano 09 lipca 2019 - 16:26

Witam, 

postaram się opisać mój problem w skrócie.

Zakupiłem Macbooka Pro Retina Late 2013 na allegro po okazyjnej cenie, lecz bez dysku SSD. Macbook działa i ma się dobrze, lecz nie czyta dysku Adaty, na złączu m2 2280, mimo zastosowania adaptera z portu ngff. 

Wydaje mi się, że problem rozwiąże zainstalowanie najnowszego systemu, a co za tym idzie zaktualizowanie "biosu". 

Jako, że macbook nie czyta dysku SSD system postanowiłem postawić na pendrive (32gb Kingstone). Wszystko nawet przyjemnie działa, z lekkimi tylko lagami. Kwestia jest taka, że nie mogę zaktualizować systemu bez "patrycji oprogramowania sprzętowego" - "firmware partition". A partycji nie utworze na dysku zewnętrznym, z tego co się dowiedziałem. Czyli rozwiązanie problemu poprzez instalacje osX na pendrive chyba odpada (?). 

 

Teraz rodzą się moje pytania: 

1. Co zrobić aby dysk był czytany przez maca - Adata 256 gb ssd m2 2280 XPG SX6000 Lite PCIe Gen 3x4 dysk działa na odpowiednim adapterze m2 na key m.

2. Czy da radę postawić mojave na pendrive, lub high sierra.

3. Czy instalacja systemu w celu aktualizacji Efi ma sens, czy można to zrobić jakoś inaczej.

4. Czy aktualizacja Efi w ogóle jest potrzebna.

5. Czy polerowanie ekranu łagodną pastą do szkła i ekranów to dobry pomysł.

 

Z góry dzięki za pomoc.



#2 didisoft

didisoft
  • 28 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 09 lipca 2019 - 18:06

Obsługa dysków NVME pojawiła się w macOS 10.13 ale konieczna była aktualizacja właśnie do tej wersji na oryginalnym dysku ponieważ tylko na dysku od Apple aktualizuje się BootRom.

Jeśli kupiłeś Macbook'a który nie był na bieżąco aktualizowany i nie masz oryginalnego dysku to spróbuj od kogoś pożyczyć taki dysk i postawić na nim system 10.14 na nowo. Zaktualizuje się BootRom i SMC, a następnie spróbować podmienić dysk na Adate. Jeśli wszystko jest sprawne to powinno wykryć dysk NVME.



#3 Missassa

Missassa
  • 33 postów
  • SkądToruń

Napisano 09 lipca 2019 - 20:03

Obsługa dysków NVME pojawiła się w macOS 10.13 ale konieczna była aktualizacja właśnie do tej wersji na oryginalnym dysku ponieważ tylko na dysku od Apple aktualizuje się BootRom.

Jeśli kupiłeś Macbook'a który nie był na bieżąco aktualizowany i nie masz oryginalnego dysku to spróbuj od kogoś pożyczyć taki dysk i postawić na nim system 10.14 na nowo. Zaktualizuje się BootRom i SMC, a następnie spróbować podmienić dysk na Adate. Jeśli wszystko jest sprawne to powinno wykryć dysk NVME.

 

Dziękuje  :wub:  :wub:  :wub:






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych