Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP 15 Mid (2015) + monitor Dell U3818DW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 k2k

k2k
  • 33 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 18 czerwca 2019 - 10:21

Witam,

 

Zastanawiam się nad zakupem monitora Dell U3818DW, który będę wykorzystywał z MBP (jak w temacie):

- i7 2.5 GHz

- 16GB RAM

- AMD Radeon R9 M370X

 

Potrzebuje większej przestrzeni roboczej i postanowiłem zakupić jeden większy monitor zamiast dwóch 27 cali. Monitor będzie mi służył przede wszystkim do prac programistycznych, devops itp.

 

Czy ktoś może korzystał z tego monitora z MBP w konfiguracji jaką posiadam?

 

Monitor ma dość wysoką rozdzielczość 3840 x 1600 (UW4K/WQHD+).

Zastanawiam się czy przy połączeniu przez DP nie będzie jakichś problemów?

Rozmycie arkanu itd., gdzieś czytałem o tym na reddit.

 

Dodatkowo trochę się obawiam, że MBP będzie się strasznie rozkręcał z wiatrakami przy korzystaniu z dedykowanej karty oraz tak dużej rozdzielczości.

Aktualnie korzystam z monitora Eizo 24 cale i przy podłączeniu zewnętrznego monitora i prostego YT potrafi się nieźle rozkręcić i dość mocno hałasuje…

 

Z góry dzięki za uwagi i opinie.

 

Pzdr

 

 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 czerwca 2019 - 12:17

 

Potrzebuje większej przestrzeni roboczej i postanowiłem zakupić jeden większy monitor zamiast dwóch 27 cali. Monitor będzie mi służył przede wszystkim do prac programistycznych, devops itp.

Sorry, nie odpowiem dokładnie na Twoje pytanie, ale czy przemyślałeś tę decyzję? Jedna duża przestrzeń robocza brzmi kusząco, ale moje doświadczenie mówi mi, że na 2 oddzielnych monitorach łatwiej sobie poukładać workspace niż na jednym dużym. Ja wprawdzie programowaniem zajmuję się czysto hobbystycznie/okazjonalnie a moje doświadczenie odnosi się raczej do zastosowań bardziej biurowych oraz edycji filmów/zdjęć, ale mam wrażenie, że te spostrzeżenia są bardziej uniwersalne.



#3 k2k

k2k
  • 33 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 18 czerwca 2019 - 13:12

Sorry, nie odpowiem dokładnie na Twoje pytanie, ale czy przemyślałeś tę decyzję? Jedna duża przestrzeń robocza brzmi kusząco, ale moje doświadczenie mówi mi, że na 2 oddzielnych monitorach łatwiej sobie poukładać workspace niż na jednym dużym. Ja wprawdzie programowaniem zajmuję się czysto hobbystycznie/okazjonalnie a moje doświadczenie odnosi się raczej do zastosowań bardziej biurowych oraz edycji filmów/zdjęć, ale mam wrażenie, że te spostrzeżenia są bardziej uniwersalne.

 

Też z początku myślałem, że lepiej będzie pracować na dwóch osobnych monitorach, ale wydaje mi się, że jednak lepiej jedna przestrzeń robocza. 

Mój znajomy programista zakupił taki monitor (34 cale) i sobie chwali bardzo.

Z dwoma monitorami mam do czynienia w pracy i powiem szczerze, trochę rozprasza łączenie/zestawienie 2 monitorów obok siebie (mimo cienkich ramek), nigdy też jakoś idealnie się ich nie dopasuje, zawsze któryś się odchyli/przesunie :).

 

Co do poukładanie sobie okien to oglądałem ciekawy filmik na yt gdzie gość sobie stosuje w celu dzielenia okien aplikacje Divvy https://mizage.com/divvy/ i wygląda to naprawdę fajnie :) https://www.youtube....h?v=rai3Ggy5hno

 

Tak czytałem jeszcze i w ostateczności mógłbym kupić jeszcze ten monitor U3419W

https://www.x-kom.pl...ell-u3419w.html

 

Taką rozdzielczość 3440 x 1440 (UWQHD) mój mac powinien pociągnąć bez problemu.

Też Dell i co najważniejsze ma również usb-c, więc kiedy w przyszłości zmienie laptopa, to będę mógł go ładować przy podłączeniu jednym kablem, jednak ten model ma trochę gorsze parametry matrycy i niż ten U3818DW.

 

Co mnie jednak najbardziej dziwi wszystkie monitory Dell'a jakie mnie interesują mają tylko odświeżanie 60Hz, nawet Acer potrafi mieć już 100Hz.

 

Przy pracy z tekstem nie ma to pewnie większego znaczenia, ale gdybym w przyszłości puścił sobie jakiś film czy gierkę to już nie będzie chyba tak elegancko :), ale nie jestem grafikiem więc może się mylę :).


Z kolei teraz jest fajna promocja na monitory Dell U2717D za 1600 zł więc kupno dwóch wyjdzie taniej niż jednego dużego, ale one znowu nie mają usb-c

https://www.x-kom.pl...ge-monitor.html


Użytkownik k2k edytował ten post 18 czerwca 2019 - 13:17


#4 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 19 czerwca 2019 - 16:58

Spokojnie... film potrzebuje powiedzmy 30Hz (z zapasem) odświeżania. Film na YT 60 fps - 60Hz. Nie ma na razie filmów o wyższej prędkości FPSów w popularnych standardach bo i zastosowanie żadne ;) tylko VR, ale tam monitory są wbudowane, więc nie przejmuj się i przyjmij, że w monitorach niegamingowych standardem jest 60Hz. Gaming to inna bajka, tam nawet niektórzy kupują monitory po kilkaset hz i potrzebują mieć po 1000 FPS-ów w grach, ale każdy ma jakieś skrzywienia prawda?

 

Sam jestem zainteresowany pracą na takim wide screen, ale jakoś nie podjąłem jeszcze decyzji. Na pewno przy dwóch monitorach Mac zachowuje się bardziej plastycznie tj. na każdym mozna mieć dodatkowe desktopy, pamięta pozycję okien etc... przy jednym monitorze... zachowuje się jak na jednym monitorze :D więc nic nadzwyczajnego.



#5 k2k

k2k
  • 33 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 22 czerwca 2019 - 13:19

Byłem u znajomego i chwilę popracowałem na monitorze Acer przy rozdzielczości 3440 x 1440 przy 34 calach. Naprawdę wygodnie i przyjemnie to wszystko wygląda, po podłączeniu mojego maca przez DP od razu wszystko zaskoczyło. Nie była wymagana jakaś dodatkowa konfiguracja, zmiana ustawień itp. Wszystko było bardzo czytelne na ekranie. Pomijam jakość wykonania monitora (brak vesa, obrzydliwa podstawka, design za bardzo odpustowy jak dla mnie). Względem jakości wykonania porównując z monitorami Dell moim zdaniem Acer się nie umywa.

 

Teraz ostatecznie się zastanawiam między dwoma opcjami:

 

1 x U3818DW

https://www.x-kom.pl...8dw-czarny.html

 

- lepsza matryca (10 bit), jeden obszar roboczy, ale mniej pikseli w poziomie względem dwóch monitorów 27 cali (3840 vs 5120)

- większy obszar w pionie 1600 względem monitorów 27 cali gdzie mamy 1440

- wbudowany port usb-c

- nie wiem czy ta rozdzielczość nie będzie za mała dla moich oczu (konieczność powiększania czcionki w przeglądarce, za małe interfejsy w aplikacjach itd.), ale to jednak 38 cali

- możliwość podłączenia dwóch komputerów jednocześnie i współdzielenie jednej klawiatury oraz myszki (ale to chyba tylko możliwe przy podłączeniu kablem usb)

- wbudowane głośniki

- jedna przestrzeń robocza na wszystko, bez kombinowania, można sobie fajnie porozkładać okna z IDE, przeglądarką, jakiś plik pdf z dokumentacją

- według recenzji jakie czytałem, monitor jest zalecany jako wręcz idealny do programowania

 

2 x U2719DC

https://www.x-kom.pl...ll-u2719dc.html

 

- gorsza matryca (8 bit) względem U3818DW

- brak głośników (nie jest to dla mnie problemem)

- większy obszar do pracy w poziomie 2 x 2560 = 5120, przy opcji 1 tylko 3840, ale za to w pionie 1600

- 1440 w pionie wydaje się idealne dla mojego oka

- cienkie ramki, więc zestawienie dwóch monitorów powinno być wygodne

- możliwość dokupienie uchwytu na dwa monitory i wygodniejsze ustawienie monitorów

- gdy nie potrzebuje drugiego monitora mogę korzystać tylko z jednego do zwykłej pracy

- wbudowany port usb-c

- niska waga jak na monitor, według specyfikacji 6,2 kg bez podstawki

- kupno dwóch monitorów wychodzi jednak taniej niż model U3818DW

 

Ciągle nie mogę się zdecydować i chyba rzucę monetą :P


Użytkownik k2k edytował ten post 22 czerwca 2019 - 13:35


#6 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 27 czerwca 2019 - 17:36

Zobacz porządne monitory, rekomendowane mocno do pracy z Macami np LG 27UK850 lub większy, nowszy odpowiednik 32UD99. Cena podobna.



#7 k2k

k2k
  • 33 postów
  • SkądJaworzno

Napisano 28 czerwca 2019 - 20:45

Zobacz porządne monitory, rekomendowane mocno do pracy z Macami np LG 27UK850 lub większy, nowszy odpowiednik 32UD99. Cena podobna.

 

 

Dzięki za sugestie, ale model jaki podałeś jak dla mnie odpada do pracy z tekstem (pełna rozdzielczość 4K przy 27 calach), noszę okulary i wszystko w standardzie byłoby tak małe, że męczyłbym się z takim monitorem.  

Ostatecznie zdecydowałem się na model U3818DW i wszystko działa bez problemu z moim MBP via DP.

Trochę utargowałem u sprzedawcy cenę i dodatkowo zakupiłem go na firmę więc koszt zakupu nie zabolał aż tak bardzo :P.

Generalnie jestem zadowolony z zakupu, monitor jest ogromny i przyzwyczajam się jeszcze do niego, ale obszar roboczy to coś pięknego :).

Wbudowane głośniki są naprawdę rewelacyjne, nie spodziewałem się tak dobrej jakości dźwięku.

 

Gdyby ktoś zdecydował się na zakup tego monitora to są z nim problemy ze sterowaniem jasności ekranu oraz głośności z poziomu macOS, na szczęście jest rozwiązanie MonitorControl

https://github.com/t.../MonitorControl

 

Można zainstalować bez problemu z poziomu homebrew

brew cask install monitorcontrol

 

Dodatkowo zamiast płatnej aplikacji Divvy świetnie sprawdza się darmowa alternatywa Spectacle https://github.com/eczarny/spectacle

Prosta instalacja 

brew cask install spectacle

 

Poradnik jak korzystać z aplikacji https://youtu.be/k1lmd2T5Z2A

Kwestia opanowania skrótów klawiszowych i zarządzanie oknami wchodzi na wyższy level :D


Użytkownik k2k edytował ten post 28 czerwca 2019 - 21:08





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych