Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki mac dla programisty frontend


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Patryk333

Patryk333
  • 6 postów

Napisano 25 maja 2019 - 21:03

Wybaczcie jeśli zakładam podobny temat, ale chciałbym uzyskać kilka szczegółowych informacji.

Stoję przed dylematem, przeć zakupem maca.
Na codzień zajmuje się programowaniem aplikacji webowych.
Mój budżet jest dosyć mocno ograniczony jak na sprzęt jabłka, około 6tysiecy

Sprzęt nad którym myśle, chociaż liczę również na propozycje od was.
1. MacBook Pro 13 17r
2. MacBook Air 18r
3. MacBook Pro 15 rocznik 15 ? Raczej w tym budżecie nowszego nie znajdę

Plusy pro 13 , cena, mobilność no i to ze nowy ;p
Minusy : 2 rdzeniowy procesor, i z tego co czytałem klawiatura ?

Plusy aira, cena, mobilność to ze nowy, procesor 8 generacji, nowsza klawiatura ?
Minusy 2 rdzeniowy procesor słabszy niż w pro,

Pro 15
Plusy , najmocniejszy z całej trójki,
Minusy: wiek + to ze używany

A wiec tak wielkość ekranu nie ma dla mnie znaczenia i tak przez większość czasu będzie podpięty pod większy monitor. A podczas mobilności używany będzie tylko do przeglądania internetu, pisania dokumentów.
Pytania :
1. Czy podczas programowania i ewentualnie małej edycji projektów w photoshopie, wystarczy 8gb ramu ?
2. Czy podczas programowania używana jest wielowątkowość procesora lub przy jakich sytuacjach wykorzystywana jest ? ( zastanawiam się czy 2-rdzeniowe procesory udźwigną prace )
3. Biorąc pod uwagę sposób w jaki macbook będzie wykorzystywany jesteście w stanie mi coś doradzić, bo szczerze to już sam nie wiem.

4. Pro 13 najnowsza troszeczkę wykracza poza mój budżet, no i zastanawia mnie użyteczność tachbara, czy ma to wgl sens ? Bo jest jesCze opcja jeżeli to będzie naprawdę korzystne wydajnościowo to wstrzymałbym się z zakupem i poczekał aż dozbieram na nowego pro 13

5. Czy są tutaj jacyś programiści którzy mogliby podzielić się wrażeniami z programowania na tym systemie i opowiedzieli o wydajności i przyjemności z pracy na takim sprzęcie ? Fajnie jakby ktoś napisał jakieś minimalne wymagania konfiguracyjne jakie są potrzebne dla przyjemnego działania sprzętu w takich działaniach, ilość ramu procesor itp

Dziękuje za przeczytanie i liczę na pomoc :)
Dobrego wieczoru

#2 App4

App4
  • 111 postów

Napisano 26 maja 2019 - 14:11

Na co dzień programuję również aplikacje webowe. Używam MBP 15' z 2k15 i 16GB RAM.

 

Wystarcza mi w zupełności, zaletą 15 calowego ekranu jest to, że jak czasami jestem gdzieś w trasie a mam dokończyć projekt to w miarę można ogarnąć ilość kodu na ekranie. W 13 podejrzewam, że odczucia co do pracy są gorsze. Choć i tak 15' moim zdaniem to za mało, jednak nie zapominajmy że to laptop. Ale jeśli będziesz używał zewnętrznego monitora to dasz radę. Bierz najmocniejszą wersję na jaką cię stać, MBP z 2k15 mają w porządku klawiaturę, choć z innych opinii wiem że do tych nowych też da się przyzwyczaić. 

Aira bym odpuścił jeśli chcesz programować profesjonalnie, nie ta liga. Tym bardziej, że nawet MBP i tak potrafi nieraz się mocno nagrzać pomimo "lepszej" wentylacji wewnątrz.

 

Nie wiem jakiego frameworka używasz na froncie, ale jeśli to np. angular to bierz te 16gb. 

Nawet jeśli na początku będziesz myślał, że 8gb ci wystarczy to z czasem może zacząć ci brakować pamięci RAM, a to wydłuży czas oczekiwania na reakcję aplikacji. 

 

Jeśli miałbym zmieniać MBP na nowszy model to tylko na 15'.



#3 Patryk333

Patryk333
  • 6 postów

Napisano 26 maja 2019 - 14:51

Okej, czyli raczej 15’
16gb i jak największy dysk, jak myślisz jaka żywotność będzie takiego laptopa ? 3-4 lata jeszcze na nim pociągnę ?
Używam vue i reacta głównie ale z angularem tez mam styczność

I najważniejsza kwestia, jakiś polecony sklep, gdzie można znaleźć w dobrym stanie taki używany laptop ?
Czy raczej szukać po aukcjach jakiejś okazji ?
Na co zwracać uwagę przy wyborze ? Wiadomo cykle baterii, ale czy coś jesCze ?

#4 App4

App4
  • 111 postów

Napisano 26 maja 2019 - 16:23

Jeśli szukasz to najlepiej, aby był od osoby prywatnej, która nie sprzedaje innych rzeczy/elektroniki. Mniejsza szansa na to, że był po jakiejś naprawie. A jeśli sklep to ważne aby gwarancja była długa. 

Pociągniesz na nim do póki nie padnie, o ile nie kupisz bubla. Co do dysku to już sam musisz ocenić ile ci będzie potrzebne.



#5 Patryk333

Patryk333
  • 6 postów

Napisano 26 maja 2019 - 18:46

dzięki za pomoc :) 

 

pozdrawiam miłego wieczoru życzę ;)



#6 l.gajewski

l.gajewski
  • 801 postów

Napisano 27 maja 2019 - 07:34

hej,

 

Ja dodam coś od siebie... faktycznie można mieć dylemat, natomiast tak jak napisał kolega musisz wycisnąć max mocy. 15-tka 2015 będzie 4-rdzeniowa co przy programowaniu ma znaczenie. Może nie aż tak przy webie, ale kto wie... może zechcesz za rok zechcesz się zając mobile'em. 16GB RAM będzie ograniczeniem, ale przez najbliższe 2 lata pewnie wystarczy chociaż już teraz musisz się liczyć z pewnymi kompromisami w dewelopmencie. Jeśli poza kodem zajmujesz się np projektowaniem to 16GB jest na styk. Jak dodasz jakieś maszyny wirtualne to już jest mało.

 

Niestety największym minusem 2015 jest już wolny jak na dzisiejsze standardy SSD - ok nadal swapowanie nie będzie mega udręką, ale odczyt 1GB/s vs >2GB/s robi różnicę. Tym bardziej, że pod obciążeniem read spadnie o 40%. 

 

Sam używam 15-tki z 2017, która pod względem mocy jest niewiele szybsza tak naprawdę od kompów z 2015 i muszę przyznać, że czasem zaczyna już mu brakować mocy, ale nadal są to sporadyczne sytuacje, więc myślę, ze 2 lata na spokojnie wytrzyma. Czy będzie to więcej niż 2 lata? Nie wiem, ale pewnie też tak długo nie będę go już trzymał. Rozsądek podpowiada, że spokojnie wystarczy nawet na następne 2, czyli w totalu +4 lata są osiągalne. Gorzej będzie z RAMem - tutaj cudów nie ma, bedzie swap.

 

Za nowymi MB w Twoim kontekście nie przemawia żaden argument.

 

1. Postaraj się znaleźć w pierwszej kolejności jakieś leżaki magazynowe w sklepach żeby mieć nowy produkt, a nuż gdzieś się trafi.

2. Tak jak kolega wyżej wspomniał, szukaj od osób fizycznych, najlepiej z wykupionym Apple Care. Przy odrobinie szczęścia znajdziesz komputery kupione w 2017 (wtedy jeszcze sprzedawano MBP 2015) z gwarancją do 2020. 

 

Jeszcze rozważmy taki wariant... jeśli mógłbyś sobie pozwolić na nowy komputer 2018, to wówczas 13-tki stają się mega łakomym kąskiem wraz z 4-rdzeniowymi procesorami (tylko znowu 16GB RAM). Co do touchbara to u mnie jest 50/50... generalnie korzystam i nie mogę powiedzieć, aby nic nie usprawniał, natomiast jest to rzecz bez której da się żyć. 

 

Bardziej używam go przy designie niż kodowaniu (np w Xcode używam tylko przycisku RUN :D zamiast CMD+R)


Użytkownik l.gajewski edytował ten post 27 maja 2019 - 08:34


#7 Patryk333

Patryk333
  • 6 postów

Napisano 27 maja 2019 - 10:34

dzięki za informacje. muszę to teraz przemyśleć i wtedy podejmę decyzję :) 

 

Pozdrawiam 
 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych