Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki zewnętrzny dysk do wbudowanego SDD 256GB w IMac'u 27 2017


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mateusz Nawrot

Mateusz Nawrot
  • 16 postów

Napisano 24 maja 2019 - 13:25

Witam, niedługo kupuje iMaca 27 z wbudowanym dyskiem sdd 256Gb. Planuje na tym iMac'u zainstalować windows za pomocą bootcampa, a nim kilka gier +-40Gb jedna. Tutaj moje pytanie czy mógłbym dokupić zewnętrzny dysk o dużej pojemności, podpiąć kablem do iMac'a i na nim zainstalować windowsa + wszystkie gry? Jeśli ma to sens to jaki dysk najlepiej wybrać - hdd czy może kolejny sdd?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.



#2 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 24 maja 2019 - 13:47

Nie jestem pewien czy uda się zainstalować Windows na zewnętrznym dysku, to musi ktoś inny potwierdzić. Ale oczywiście najlepiej wybrać dysk SSD, bo to przepaść w prędkościach w porównaniu do HDD.

 

A jak masz wydać pieniądze na dysk zewnętrzny to nie wolałbyś zamontować drugiego dysku normalnie w środku komputera?


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#3 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 24 maja 2019 - 17:01

Nie jestem pewien czy uda się zainstalować Windows na zewnętrznym dysku, to musi ktoś inny potwierdzić.

Da się, ale ZTCP nie przy użyciu Asystenta BootCamp. Ktoś tu kiedyś chyba nawet pisał jak…



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 24 maja 2019 - 20:54

Mi się udało postawić windę na zewnętrznym dysku, ale nie jest to tak wygodne jak Boot Camp (przy każdym starcie trzeba użyć option by wystartowały windowsy, a te trzeba często resetować (choćby przy aktualizacjach). Lepiej windows na głównym dysku, a same gry na zewnętrznym. 



#5 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 24 maja 2019 - 22:27

Witam, niedługo kupuje iMaca 27 z wbudowanym dyskiem sdd 256Gb. Planuje na tym iMac'u zainstalować windows za pomocą bootcampa, a nim kilka gier +-40Gb jedna. Tutaj moje pytanie czy mógłbym dokupić zewnętrzny dysk o dużej pojemności, podpiąć kablem do iMac'a i na nim zainstalować windowsa + wszystkie gry? Jeśli ma to sens to jaki dysk najlepiej wybrać - hdd czy może kolejny sdd?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Biorąc pod uwagę obecne ceny dysków SSD (zarówno SATA jak i PCIe - pasujących do iMac-ów) to zamów w ASA montaż dodatkowego dysku i będziesz miał drugi wewnętrzny - bez kompromisów i bez utraty gwarancji. Za dodatkowy 1TB z montażem powinieneś zapłacić (w zależności od serwisu) ok. 600-700zł.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#6 Mateusz Nawrot

Mateusz Nawrot
  • 16 postów

Napisano 25 maja 2019 - 12:28

Nie jestem pewien czy uda się zainstalować Windows na zewnętrznym dysku, to musi ktoś inny potwierdzić. Ale oczywiście najlepiej wybrać dysk SSD, bo to przepaść w prędkościach w porównaniu do HDD.

 

A jak masz wydać pieniądze na dysk zewnętrzny to nie wolałbyś zamontować drugiego dysku normalnie w środku komputera?

Myśle, że zamontowanie dodatkowego dysku w iMac'u byłoby najlepszą opcją. Tylko, że planuję kupić iMac'a używanego więc musiałbym później latać z nim po nieautoryzowanych serwisach + jest to model z 2017 roki i wyczytałem gdzieś, że te modele nie mają już dodatkowego miejsca na dysk wewnątrz - ale nie wiem ile jest w tym prawdy.


Mi się udało postawić windę na zewnętrznym dysku, ale nie jest to tak wygodne jak Boot Camp (przy każdym starcie trzeba użyć option by wystartowały windowsy, a te trzeba często resetować (choćby przy aktualizacjach). Lepiej windows na głównym dysku, a same gry na zewnętrznym. 

To można zainstalować windowsa na jednym dysku (w moim przypadku głównym SDD) i później instalować gry w windowsie na dysku zewnętrznym? Za bardzo się nie znam ale na logike wydaję mi się, że skoro system (windows) jest na jednym dysku to gry instalowane na tym systemie (windows) też muszą być na tym samym dysku. Głównym problemem jest u mnie to, że dysk SDD w tym Mac'u ma dość małą pojemność 256GB i dlatego wszystkie gry chciałbym trzymać na dodatkowym SSD albo HDD (dodatkowy dysk może być na luźno podpięty kablem do iMac'a, nie potrzbuje aby był on zamontowany wewnątrz - oczywiście o ile to nie problem).



#7 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 25 maja 2019 - 21:57

Myśle, że zamontowanie dodatkowego dysku w iMac'u byłoby najlepszą opcją. Tylko, że planuję kupić iMac'a używanego więc musiałbym później latać z nim po nieautoryzowanych serwisach ...

 

Dlaczego ? Kupujesz używanego z gwarancją świadczoną przez jakiś konkretny serwis nieautoryzowany ?

 

... jest to model z 2017 roki i wyczytałem gdzieś, że te modele nie mają już dodatkowego miejsca na dysk wewnątrz - ale nie wiem ile jest w tym prawdy.

Mogą być zainstalowane dwa dyski: dedykowany SSD na PCIe oraz HDD lub SSD na SATA.

Taki układ (SSD PCIe + HDD SATA) masz w podstawowych fabrycznych konfiguracjach z tzw. FusionDrive.

Wystarczy zmienić HDD na SSD, a bardziej wymagający posiadacze iMaców mogą dodatkowo pomyśleć o zmianie fabrycznego SSD PCIe o małej pojemności na kompatybilny zamiennik o znacznie większej.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#8 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 maja 2019 - 22:03

Witam, niedługo kupuje iMaca 27 z wbudowanym dyskiem sdd 256Gb. Planuje na tym iMac'u zainstalować windows za pomocą bootcampa, a nim kilka gier +-40Gb jedna. Tutaj moje pytanie czy mógłbym dokupić zewnętrzny dysk o dużej pojemności, podpiąć kablem do iMac'a i na nim zainstalować windowsa + wszystkie gry? Jeśli ma to sens to jaki dysk najlepiej wybrać - hdd czy może kolejny sdd?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

iMac i gry. Poważnie się nad tym zastanów.

Do gier potrzebujesz dobrą grafikę z dobrym chłodzeniem. iMak nie ma ani jednego, ani drugiego. Z do tego kiepskie sterowniki pod Windows, blokujące wydajność, żeby przypadkiem się coś nie spaliło z gorąca.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#9 Mateusz Nawrot

Mateusz Nawrot
  • 16 postów

Napisano 25 maja 2019 - 22:34

iMac i gry. Poważnie się nad tym zastanów.

Do gier potrzebujesz dobrą grafikę z dobrym chłodzeniem. iMak nie ma ani jednego, ani drugiego. Z do tego kiepskie sterowniki pod Windows, blokujące wydajność, żeby przypadkiem się coś nie spaliło z gorąca.

Ale mi nie chodzi o jakiś hardkorowy gaming +120fps. Zwykłe granie czasami w popularne, mało wymagające tytuły typu LoL, Overwatch itp. Na Macbooku 2012r normalnie gram w te gierki i dla niedzielnego gracza w zupełnosci to wystarcza do przyjemnej gry. Tym bardziej dużo lepszy iMac z 2017 sobie poradzi.

 

Głównie chodzi mi o to, że nawet te średnio wymagające gry zajmują sporo miejsca i dlatego próbuje jakoś ogarnać kwestie dysków i podziału miejsca.


Dlaczego ? Kupujesz używanego z gwarancją świadczoną przez jakiś konkretny serwis nieautoryzowany ?

 

Mogą być zainstalowane dwa dyski: dedykowany SSD na PCIe oraz HDD lub SSD na SATA.

Taki układ (SSD PCIe + HDD SATA) masz w podstawowych fabrycznych konfiguracjach z tzw. FusionDrive.

Wystarczy zmienić HDD na SSD, a bardziej wymagający posiadacze iMaców mogą dodatkowo pomyśleć o zmianie fabrycznego SSD PCIe o małej pojemności na kompatybilny zamiennik o znacznie większej.

Nie nie z żadnego nieautoryzowanego serwisu. iMac jest z Cortlandu i posiada Apple Care



#10 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 25 maja 2019 - 22:38

...

iMac jest z Cortlandu i posiada Apple Care

 

Jeżeli iMac ma jeszcze gwarancję to "latanie 

 

... z nim po nieautoryzowanych serwisach 

jest niewskazane.

 

Jak dysk wstawisz w ASA to gwarancji na komputer nie tracisz


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#11 Mateusz Nawrot

Mateusz Nawrot
  • 16 postów

Napisano 25 maja 2019 - 22:44

Jeżeli iMac ma jeszcze gwarancję to "latanie 

 

jest niewskazane.

 

Jak dysk wstawisz w ASA to gwarancji na komputer nie tracisz

A mógłbyś jeszcze doradzić co zrobić i jak zarządzić dyskami gdy chciałbym zainstalować kilka gier +-40GB na Windowsie ale wbudowany SDD jest zbyt mały? 



#12 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 26 maja 2019 - 09:31

A mógłbyś jeszcze doradzić co zrobić i jak zarządzić dyskami gdy chciałbym zainstalować kilka gier +-40GB na Windowsie ale wbudowany SDD jest zbyt mały? 

 

Tak jak napisałem wcześniej:

 

Biorąc pod uwagę obecne ceny dysków SSD (zarówno SATA jak i PCIe - pasujących do iMac-ów) to zamów w ASA montaż dodatkowego dysku i będziesz miał drugi wewnętrzny - bez kompromisów i bez utraty gwarancji. Za dodatkowy 1TB z montażem powinieneś zapłacić (w zależności od serwisu) ok. 600-700zł.

Jak masz już SSD od Apple to możesz dołożyć np. 1TB SATA albo wymienić fabryczny dysk na większy zamiennik.

W drugim przypadku możesz jeszcze odzyskać parę złotych sprzedając wyjęty dysk (sprzedawcy na znanym portalu aukcyjnym takie dyski cenią ok. 600-1150zł., więc być może jesteś w stanie odzyskać nawet kwotę zbliżoną do montażu np. nowego 1TB).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 26 maja 2019 - 09:56

Przyznam, że gry to ja instalowałem jak jeszcze Windows 3,1 było, ale ostatnio to nie :). Ale minuta googlania pokazuje, że jest to nie tylko możliwe, ale i łatwe : https://www.windowsc...rive-windows-10.

#14 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 26 maja 2019 - 10:43

Ale mi nie chodzi o jakiś hardkorowy gaming +120fps. Zwykłe granie czasami w popularne, mało wymagające tytuły typu LoL, Overwatch itp. Na Macbooku 2012r normalnie gram w te gierki i dla niedzielnego gracza w zupełnosci to wystarcza do przyjemnej gry. Tym bardziej dużo lepszy iMac z 2017 sobie poradzi.

 

Głównie chodzi mi o to, że nawet te średnio wymagające gry zajmują sporo miejsca i dlatego próbuje jakoś ogarnać kwestie dysków i podziału miejsca.

 

To czy nie lepiej rozważyć kupno komputera, który nie ma takich ograniczeń?


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#15 Mateusz Nawrot

Mateusz Nawrot
  • 16 postów

Napisano 26 maja 2019 - 18:15

To czy nie lepiej rozważyć kupno komputera, który nie ma takich ograniczeń?

Gdyby moim celem było granie to napewno skończyłbym z gamingowym PC ale kupuje iMac'a do pracy, a jak wspomniałem wcześniej pograć czasami w mało wymagajace gierki dla relaksu też lubie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych