Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Odczyt danych z dysku z iBook G4 pod Windows 7


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 SamB.

SamB.
  • 4 postów

Napisano 21 maja 2019 - 15:57

Kilka ładnych lat temu leciwy iBook mojej narzeczonej ostatecznie wyzionął ducha (przestał w ogóle reagować na próbę włączenia przyciskiem POWER).

W końcu - po odwlekaniu tematu w nieskończoność postanowiłem zabrać się za próbę odzyskania danych z dysku (są tam m.in. zdjęcia z ładnych 10 lat życia, które nie zostały przez nią w międzyczasie nigdzie zarchiwizowane).

 

Do danych próbuję "dobrać się" z poziomu Win7. Dysk podłączyłem do PC przez przejściówkę USB (Dysk to Fujitsu MHT2030AT, 30 GB).

Dysk w Windowsie jest widoczny (choć nie od razu, trzeba było podmontować go z poziomu opcji "Zarządzanie komputerem->Magazyn->Zarządzanie dyskami"). Jest on widoczny jako "surowa" partycja ("RAW"), bo-jak mniemam-Windows domyślnie nie rozpoznaje systemu plików z MacOS.

 

Dla bezpieczeństwa zrobiłem od razu zrzut obrazu dysku programem CloneDisk, który mam zapisany na dysku na PC w formie pliku.

 

 

Idąc m.in. za radami z tego forum oraz Googli-próbowałem bezskutecznie "dobrać się" do danych z dysku za pomocą:

-HFS+ (na starcie wyskakuje komunikat "Unfortunately, no supported volumes have been found...")

-MacDrive8 (w zasadzie nie wiem jak korzystać z tego programu, po kliknięciu "Explore Mac Disk" odpala się okno Windows Explorera i... tyle)

-HFSExplorer (próbowałem ocpcji "Load file system from a device" oraz "file" i "path", wskazując kolejno zamontowany dysk, plik obrazu i ścieżkę do tegoż pliku. Za każdym razem dostawałem komuinikat "Invalid HFS type")

-Wtyczki do Total Commander (po wybraniu litery z dyskiem wyskakuje komunikat "Napędu nie znaleziono")

 

Poprosiłbym o pomoc, bo nie wiem, czy popełniam jakiś podstawowy błąd, czy faktycznie jest jakiś większy problem z dyskiem.



#2 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 23 maja 2019 - 18:12

Nielepiej poszukac kogos w okolicy z osx? i poprosic o przerzucenie danych. Uzywales tego https://paragon-soft...mu/hfs-windows#



#3 SamB.

SamB.
  • 4 postów

Napisano 27 maja 2019 - 17:40

Nie wiem jak to wygląda w kwestii kompatybilności. Mam rozumieć, że dane powinny być widoczne na dowolnym-nowszym-Macu?

Nigdy w życiu nie używałem sprzętu Apple, a w Win jestem dość biegły, więc naturalnym dla mnie było rozpoczęcie od tej strony.

 

Co do HFS+ - tak, próbowałem, nie działa (napisałem o tym w pierwszym poście).



#4 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 27 maja 2019 - 18:58

Sciagnij Elementary OS(linux)+Rufus, zrob bootowalnego pena, odpal Elementary OS i sprawdz, czy pliki z Apple sa widoczne w linuxie.



#5 SamB.

SamB.
  • 4 postów

Napisano 29 maja 2019 - 15:39

Sciagnij Elementary OS(linux)+Rufus, zrob bootowalnego pena, odpal Elementary OS i sprawdz, czy pliki z Apple sa widoczne w linuxie.

OK, dzięki za podpowieź. Dziś się za to wezmę i dam znać jak poszło.

 

Ponadto-próbowałem odczytać dane z dysku pod Mac Os X (jeden to Yosemite, drugiego nie sprawdziłem pod kątem wersji).

Na obu z nich-po włożeniu dysku pojawia się komunikat "Włożony dysk nie jest czytelny dla tego kompuera". Gdy klikam opcję "Włącz inicjowanie" - dysk wyświetla się na liście, lecz pokazuje, iż jego system plików to FAT16... Nie wiem czy jest to związane z przejściówką USB (choć nie powinno?) Poza tym-nawet jeśli by rzeczywiście tak było - to, o ile się orientuję-Mac powinien bez problemu odczytać dane w ym formacie (?)



#6 SamB.

SamB.
  • 4 postów

Napisano 29 maja 2019 - 20:24

(Nie wiem jak zedytowac poprzednia odpowiedz).

Sorry za brak ogonkow, pisze z poziomu ElementaryOS, z ktorego wlasnie bootowalem komputer, a ze moja wiedza z zakresu obslugi Linuksa jest mizerna-nie wiem gdzie przelaczyc uklad klawiatury.

Dysk-podobnie jak w przypadku podlaczenia go pod Win i MacOS-pokazuje sie na liscie jako dysk bez Labela z systemem plikow FAT16.

Ponizej zrzut z wynikow odpalenia komendy lsblk -f:

elementary@elementary:~$ lsblk -f
NAME   FSTYPE   LABEL                    UUID                                 MOUNTPOINT
loop0  squashfs                                                               /rofs
sda                                                                           
├─sda1 ntfs     Zastrzeżone przez system 7468BE7A68BE3B26                     /media/elementary/Zastrzeżone przez system
└─sda2 ntfs                              0A9CC0499CC0314D                     /media/elementary/0A9CC0499CC0314D
sdb                                                                           
└─sdb1 vfat     ELEMENTARY               A44E-CE30                            /cdrom
sdc                                                                           
└─sdc1                                                                        
sr0                      

Dysk oczywiscie nie zostal zamontowany i nie jest widoczny tak jak ten z Windows.

 

Czytalem tez, ze mozna sprobowac z hfsplus

Po sciagnieciu update'ow do OS udalo mi sie sciagnac go z repo, idac dalej za instukcja z neta:

elementary@elementary:~$ sudo mount -t hfsplus /dev/sdc1 /media/elementary
mount: /media/elementary: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdc1, missing codepage or helper program, or other error.

No i tu sie zatrzymalem... Ktos podpowie co dalej?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych