Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13" Retina do obróbki zdjęć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 16 maja 2019 - 20:27

Jako, że jestem nowy na forum to przede wszystkim cześć wszystkim  :)

 

Jestem na etapie poszukiwań nowego laptopa, którego chciałbym zakupić w ciągu dwóch tygodni. Będzie on wykorzystywany głównie do obróbki zdjęć w programach Adobe LightRoom (90% czasu) i Adobe PhotoShop (znacznie rzadziej). Poza tym zwykła praca biurowa, multimedia, przeglądanie internetu - grania nie przewiduję. W domu będzie podłączony przez stację dokującą do dwóch monitorów graficznych i w takim zestawie będzie pracował większość czasu, natomiast będzie używany również poza domem - do selekcji zdjęć i podstawowej obróbki poza domem (żaden profesjonalny retusz na 13"), podczas sesji do poglądu czy do prezentacji zdjęć klientom. Dlatego mimo, że będzie używany w większości w domu jako komputer stacjonarny i z zewnętrznym monitorem, musi być mocno mobilny i posiadać dobry ekran. 

Cechy laptopa:

  • mobilność - musi zmieścić się do torby fotograficznej i nie być zbyt ciężki do noszenia na ramieniu z kilkukilogramowym sprzętem fotograficznym - dlatego wszystko powyżej 14" odpada w przedbiegach
  • będzie służył głównie do obróbki zdjęć, poza tym praca biurowa, multimedia
  • dysk twardy - chciałbym 512 GB na programy i aktualnie obrabiane zdjęcia, szczególnie, że prawdopodobnie będzie potrzeba postawienia dodatkowo Windowsa obok MacOS-a, więc miejsce się przyda. W domu dodatkowo do stacji dokującej będzie podłączony dysk zewnętrzny 2TB. 
  • RAM - 16GB i tutaj pod obróbkę zdecydowanie nie chciałbym z tego schodzić
  • procesor - i tutaj jest moje główne pytanie, które zadam niżej
  • cena - 5000 PLN (ewentualnie możliwość dołożenia 1000 PLN o czym również poniżej)

 

Całe życie pracowałem na Windowsie i nie planowałem przechodzenia na Mac-a, ale do moich zastosowań na forum fotograficznym polecono mi MacBook'a 13" Retina jako laptop z najlepszym ekranem na rynku, mobilny, dodatkowo dobrze trzymający cenę i do dostania w dobrym stanie w moim budżecie. W związku z tym zacząłem rozglądać się za tym modelem, oczywiście używanym i główne pytanie powstaje o realną możliwość znalezienia dobrej sztuki w tej cenie i o procesor, który będzie wystarczający do obróbki. Oczywiście najlepsza byłaby wersja z i7-ką, ale mam obawy czy w tej cenie jestem w stanie znaleźć sensowny egzemplarz w tej konfiguracji. Do tej wersji byłbym w stanie dołożyć 1000 PLN, ale chętnie poznam Waszą opinię czy do 6000 PLN można kupić go w dobrym stanie. Powstaje też pytanie czy i5-ka byłaby wystarczająca do obróbki zdjęć, bo tutaj już byłoby łatwiej kupić Maca w tej cenie, pytanie czy uciągnie. Na Windowsie nie poszedłbym w dwurdzeniową i5-kę do obróbki, ale chodzą słuchy, że na Macu chodzi to lepiej, więc chętnie poznam opinię ludzi, którzy pracują/pracowali na tym procesorze nad obróbką zdjęć i są w stanie to ocenić. 

Nigdy nie kupowałem również używanego laptopa i nie ukrywam, że mam lekkie obawy, żeby nie kupić czegoś co ładnie wygląda, a w środku przeszło armagedon. W przypadku laptopa używanego w grę wchodzi tylko bardzo dobrze zachowany model, akceptowalne są jakieś ryski na spodzie, ale na pewno nie jakieś rysy na matrycy, obtłuczenia, odstające narożniki itp.
Byłbym wdzięczny za ocenę czy tego typu aukcje powinienem brać pod uwagę:

Modele z i7:
https://allegro.pl/o...0ssd-8085149656 - podejrzanie tanio
https://allegro.pl/o...tina-8062798460 - model w górnej granicy akceptowalnej ceny

Modele i5:

https://allegro.pl/o...matr-7594334154
https://allegro.pl/o...deal-7711437324 
https://allegro.pl/o...7486875330<br> https://allegro.pl/o...8089217665<br> https://allegro.pl/o...a-fv-7457933905

 

Jeżeli okaże się, że po prostu nie da rady kupić w tych cenach dobrze zachowanych egzemplarzy, alternatywą jest zakup nowego laptopa - wtedy na oku mam ZenBook'a Asusa ( https://www.x-kom.pl...pcie-win10.html ) - 4-rdzeniowy procesor, dodatkowa grafika i wszystkie plusy modelu nowego w stosunku do używanego (nieużywana bateria, idealny stan, pełna gwarancja), ale jednak słabszy ekran o niższej rozdzielczości, co przy zdjęciach jest sporym minusem. 

Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie opinie  :)



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 17 maja 2019 - 08:19

Po pierwsze, choć system na MacBookach działa dobrze, to przy obsłudze tego samego programu procesor liczy się normalnie, ba, jest opinia, że programy Adobe CC chodzą lepiej na windzie. Ale Ty masz jedno specjalne wymaganie - dwa monitory - Asus, którego wybrałeś ma jedno wyjście HDMI i do tego Max 4k30. Z USB-C nie ma w nim Video, tylko dane. W MacBookach pro z interesującego Cię okresu będziesz miał podłączenie 2 monitorów. Ale... moim zdaniem procesory czterordzeniowe wprowadziły przełom w wydajności. Kolejna uwaga - wydaje mi się, że zdjęcia w normalnych (typu 20Mpix) rozdzielczościach nie stanowią wyzwania dla współczesnych komputerów i większym wyzwaniem będzie połączenie ekranu nadającego się do prezentacji z dwoma wyjściami video i odpowiednią niezawodnością (MBP z 2016 nie są uważane za niezawodne - klawiatura, taśma ekranu) a starsze są stare.

Dwa monitory (ale tylko jeden z nich 4k60) podepniesz tu https://www.x-kom.pl...ml#Specyfikacja

Wygodny był by komputer z Thunderbolt 3, choć stacja dokująca na dwa monitory i usb3 do dysku to jakieś 1000pln ekstra. Ale podłączysz wszystko jednym kablem. No ale mogę nic znaleźć nowego za takie pieniądze. Najtaniej Yoga c930 albo Razer blade 13 za 7000 chyba, że weźmiesz czterordzeniowe i5, bo to nie jest wielka różnica z uwagi na powszechne ograniczenia termiczne.

Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 17 maja 2019 - 08:23


#3 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 17 maja 2019 - 16:05

Zburzyłeś mi teraz mój piękny świat, w którym do każdego laptopa można sobie przejściówkami wszystko podłączyć  :lol: Myślałem, że przejściówka USB-C -> DisplayPort załatwia sprawę. Generalnie tak czy inaczej jedyna opcja dla mnie to podłączenie przez stację dokującą, bo nie wyobrażam sobie podłączać i odłączać wszystkich kabli za każdym razem jak biorę laptopa poza dom czy choćby z biurka na łóżku, a poza monitorami i dyskiem będą podłączane jeszcze głośniki, mikrofon, kabel internetowy, tablet graficzny. I sądziłem, że takie coś: https://kilojablek.p...DUAL4KDOCK.html pozwala to wszystko przypiąć. 

Dodatkowo jeden monitor musi być podłączony przez DisplayPort/Thunderbolt, bo HDMI nie zapewnia pełnej kalibracji, a w głównym monitorze graficznym jest to dla mnie niezbędne, ten drugi pomocniczy ewentualnie może iść przez HDMI. 

Jeśli chodzi o laptopy "windowsowe" to niestety 95% odpada w przedbiegach ze względu na ekran, mimo że są znacznie tańsze w bardzo mocnych konfiguracjach, na 4-rdzeniowych i7-kach. Z tego co pamiętam z testów jakie czytałem (nie mogę ich teraz znaleźć żeby podlinkować) to jedyne jakkolwiek akceptowalne ekrany pod grafikę, choć wciąż nie na poziomie Retiny, były w dosłownie kilku modelach z wyższej półki cenowej, jeśli dobrze pamiętam to właśnie ten podlinkowany przeze mnie ZenBook, Huiwei MateBook X Pro, Dell XPS i to z grubsza było na tyle. 
Zdziwiło mnie też to, że programy Adobe mogą chodzić lepiej na Windowsie, bo właśnie na forum fotograficznym bardzo namawiano mnie w stronę MacOS-a i takie głosy się nie pojawiły, a wielu fotografów i grafików pracuje na Macach, procentowo znacznie więcej niż w innych branżach. Muszę doczytać ten temat, bo dał mi do myślenia. 

Generalnie na chwilę obecną jestem bardziej w kropce niż byłem, bo jeśli nawet przy podobnych podzespołach ma to chodzić gorzej niż na Windowsie to pchanie się w Mac-a przestaje mieć sens (bo jedynym plusem pozostaje ekran), a te konfiguracje są jednak znacznie słabsze, a z drugiej strony na windowsowych lapkach w tym przedziale cenowym nie widać nic do czego można podłączyć monitory i mieć akceptowalny ekran. 

A jeśli zdecydowałbym się na Maca, po tym co napisałeś raczej pozostaje opcja z i7-ką, to co sądzicie o podanych przeze mnie aukcjach - szczególnie tych właśnie na i7?



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 17 maja 2019 - 17:47

Mac 13” z i7 się nie opłaca, jest tylko nieznacznie szybszy od i5. Jeżeli i7 to w 15”. To jest inny procesor z większą liczbą rdzeni. W 13” lepiej pieniądze przeznaczyć na więcej RAM i/lub SSD.

#5 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 17 maja 2019 - 17:58

Tak jak pisałem - 15" nie wchodzi w grę. Jeśli chodzi o RAM i SSD to biorę pod uwagę praktycznie tylko opcję 16 Gb/512 Gb, więc tutaj już za bardzo nie ma do czego dokładać, bo to chyba najwyższe wartości w modelach z tych lat. Czy w takim razie aukcje z i5-ką, które wstawiłem powinienem brać pod uwagę? Różne są opinie, na Allegro generalnie opinie mają dobre i ludzie są zadowoleni, ale niektórzy w internecie twierdzą, żeby bardzo uważać kupując od takich komisów, bo to w dużej mierze ładnie wyglądający szrot. Może ktoś miał bezpośredni kontakt albo brał laptopa z takiego miejsca i mógłby się wypowiedzieć? Od prywatnych sprzedawców zbyt wielu aukcji nie widzę, dodatkowo w tym przypadku nie mam żadnej gwarancji i mogę mieć problem z wzięciem laptopa na fakturę, a jest mi to potrzebne. 



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 17 maja 2019 - 19:55

Co do Adobe - to w mojej firmie używają do video i tego dotyczy moja opinia - szczególnie wsparcia kart nVidii dla premiere.

 

Co do podłączenia monitorów - to rzeczywiście maki z dwom portami TB2/DP są super. Natomiast ta stacja dokująca iTec nie jest dobrze opisana. Nie ma dwóch monitorów 4k60 przez jedno gniazdo USB-C (a w opisie jest że może być USB A) - to busi być TB3. A TB 3 jest w macbookach pro od 2016. 

 

USB-C to standard gniazdka - w środku może być nawet tylko USB 2.0. Może być USB 3,1 i DP w trybie alternate i do tego zasilanie i może być TB-3 i wtedy dopiero mamy dwa monitory 4k z jednej dziurki.



#7 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 18 maja 2019 - 08:12

Czyli wygląda na to, że w tej cenie nie ma nic spełniającego moje potrzeby. I potrzebuję albo Maca od 2016 roku, który w konfiguracji 16Gb/512Gb poniżej 7000PLN będzie ciężko dostać, albo laptop z dobrym ekranem i ThunderBoltem, do którego również trzeba będzie dołożyć.

Jeżeli byłbym zmuszony dołożyć do tych 7000PLN to chyba bardziej skłaniałbym się ku Huawei MateBook X Pro niż używanemu Macowi, bo w tej cenie używka trochę mija się z celem, a 4-rdzenie w tym MateBooku powinny zrobić różnicę w wydajności obróbki. Ekran też chyba jakościowo najbliższy Retinie wśród wszystkich windowsowych lapków. Miał ktoś może styczność z tym modelem albo chciałby podzielić się opinią na jego temat?

#8 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 18 maja 2019 - 10:36

A czy myślałeś o takim zestawie - mac Mini w podstawowej wersji - jak będzie trzeba więcej RAMu to dodasz, dwa monitory dasz bez problemów (może być trzy razy 4k60), mocy do zdjęć starczy a zewnętrzny dysk przy tym jest naturalny. Do tego IPad Pro 10,5 (poprzedni) z piórkiem - dodatkowe narzędzie do obróbki i świetne do prezentowania portfolio czy szybkiego retuszu. Jak poszukasz to oba nowe się w 6k mogą zamknąć. Stacjonarnie lepsza praca. Synchronizacja przez chmurę. Są nawet narzędzia, pozwalające użyć iPada jak tabletu. Nie mówię, że to lepsze, bo mam małe doświadczenie z fotografią, ale zawsze możliwe.

#9 PC

PC
  • 22 postów

Napisano 18 maja 2019 - 17:43

To był generalnie mój pierwszy plan, niekoniecznie akurat wtedy z Mac'iem Mini i iPadem, ale ogólnie wersja z mocną stacjonarną do poważniejszego retuszu i słabszym lapkiem do prostej obróbki, selekcji, prezentacji zdjęć, wyświetlania zdjęć podczas sesji. Jednak szybko zrezygnowałem z tego pomysłu, bo temat tabletu odpadł z tego powodu, że potrzebuję programów, które nie mają wersji na Androida/iOSa, a stacjonarka za 3500-4000 PLN wcale wydajnością na głowę nie bije laptopów za 6000 PLN. A poza iPadem w segmencie tabletów i tańszych lapkow nie ma totalnie nic z akceptowalnym ekranem. Nie mówiąc o dodatkowej potrzebie przerzucania danych itp.
Na chwilę obecną zdecydowanie wolałbym już dołożyć do laptopa za 7000 lub wziąć używkę za 5500-6000 niż pchać się w taką opcję.

Podbiję jeszcze moje pytania czy uważacie, że jest sens brać pod uwagę kupno używanego Maca z 2016 roku i czy ktoś ma jakieś przemyślenia na temat tego MateBooka X Pro.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych