Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Time Machine dla zewnętrznych dysków?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 03 maja 2019 - 14:52

Zamierzam w serwisie do mojego iMaca 2017 zamontować drugi dysk SSD SATA a jeśli nie będzie to możliwe to kupię zewnętrzny dysk SSD. Dużo plików będę trzymał na tym drugim dysku a główny od Apple 512GB SSD, systemowy przeznaczę np. na programy. Oznacza to że nie będę już tak bardzo jak dotąd potrzebował aplikacji Time Machine dla głównego dysku wewnętrznego, gdyż prace jakie będę dokonywał, zapisywane będą na dysku drugim i to chciałbym aby było stale kopiowane w Time Machine, w przeciwnym razie kiedyś mogę utracić moją pracę. Jednak z tego co mi wiadomo aplikacja Time Machine nie potrafi tego robić, bo koncentruje się tylko na jednym dysku, oryginalnym, chociaż chciałbym się mylić. Dlatego chciałem zapytać się czy jest na to jakiś sposób lub można jakoś wykorzystać Time Machine, aby kopiował wszystkie dyski? A może gdybym w serwisie do środka iMaca zamontował drugi dysk i jakoś to podłączył to Time Machine by kopiował wszystko?

 

Mam jeszcze drugie pytanie, czy do środka iMaca da się zamontować taki dysk SSD aby był szybki jak zewnętrzne dyski na Thunderbolt? W zewnętrznych dyskach różnica w cenie jest wielka bo np. 2 149zł kosztuje Samsung Portable SSD X5 1TB Thunderbolt 3, a tylko 1659.61 zł kosztuje dysk zewnętrzny SSD 2TB Samsung 2,5'' T5 USB3.1 Portable / MODEL: MU-PA2T0B. Może montując w środku drugi dysk wyjdzie o wiele taniej?

Wielkie dzięki za pomoc.



#2 --Nuta--

--Nuta--
  • 89 postów

Napisano 03 maja 2019 - 15:14

Postaram się odpowiedzieć na pierwsze pytanie. Mam w MBP drugi dysk w miejscu CD i Time Machine robi mi kopie obu dysków. Oznacza to że system na to pozwala, ale... Mam ciągle problemy z TM. Często kazał mi robić nowy backup z powodu jakichś błędów. Napisałem kazał, bo od aktualizacji do Mojave nie jestem w stanie zrobić żadnego backupu. Mogę tylko przeglądać stare pliki ale samo backupowanie wywala błędy. Może to przez kolor moich skarpetek, jakichś ustawień w moim systemie a może przez dodatkowy dysk.

N.


MBP, XS


#3 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 03 maja 2019 - 21:37

Zamierzam w serwisie do mojego iMaca 2017 zamontować drugi dysk SSD SATA a jeśli nie będzie to możliwe to kupię zewnętrzny dysk SSD. Dużo plików będę trzymał na tym drugim dysku a główny od Apple 512GB SSD, systemowy przeznaczę np. na programy. Oznacza to że nie będę już tak bardzo jak dotąd potrzebował aplikacji Time Machine dla głównego dysku wewnętrznego, gdyż prace jakie będę dokonywał, zapisywane będą na dysku drugim i to chciałbym aby było stale kopiowane w Time Machine, w przeciwnym razie kiedyś mogę utracić moją pracę. Jednak z tego co mi wiadomo aplikacja Time Machine nie potrafi tego robić, bo koncentruje się tylko na jednym dysku, oryginalnym, chociaż chciałbym się mylić. Dlatego chciałem zapytać się czy jest na to jakiś sposób lub można jakoś wykorzystać Time Machine, aby kopiował wszystkie dyski? A może gdybym w serwisie do środka iMaca zamontował drugi dysk i jakoś to podłączył to Time Machine by kopiował wszystko?

Ustalmy jedną rzecz: TM może robić backup dysków znajdujących się w komputerze Mac (wszystkich, bez względu na wewnętrzny interface: SATA czy PCIe). Żadne dyski zewnętrzne (USB, TB3/2, FW, NAS) NIE są backup-owane przez TM bo ... to one służą do robienia na nich kopii zapasowych.

Jeżeli dane są dla Ciebie ważne, to rozwiązania z dyskiem zewnętrznym jako podstawowym do ich przechowywania, a nie jako dysk do backupu - nie powinieneś poważnie brać pod uwagę.

 

 

 

..

Mam jeszcze drugie pytanie, czy do środka iMaca da się zamontować taki dysk SSD aby był szybki jak zewnętrzne dyski na Thunderbolt? W zewnętrznych dyskach różnica w cenie jest wielka bo np. 2 149zł kosztuje Samsung Portable SSD X5 1TB Thunderbolt 3, a tylko 1659.61 zł kosztuje dysk zewnętrzny SSD 2TB Samsung 2,5'' T5 USB3.1 Portable / MODEL: MU-PA2T0B. Może montując w środku drugi dysk wyjdzie o wiele taniej?

Wielkie dzięki za pomoc.

 

Masz już w komputerze dysk 512GB PCIe od Apple - drugiego tak szybkiego już nie zamontujesz. Możesz wymienić dysk PCIe od Apple na inny szybki, większy (np. 2TB PCIe : za ok. 2kPLN z wymianą) ale szkoda kasy już zapłaconej za dysk fabryczny który trzeba byłoby wyjąć, albo możesz dołożyć drugi na SATA - będzie szybciej i bezpieczniej (backup przez TM) w porównaniu z dyskiem zewnętrznym SSD na USB3 (za 2TB SSD SATA trzeba liczyć się z kosztami z montażem ok. 1300zł.-1500zł. w zależności od serwisu - warto zapytać więc w kilku dla porównania).

No i do tego musisz doliczyć coś (najlepiej ok. 4TB) na backup przez TM tych dwóch (2.5TB) dysków wewnętrznych. Ale na backup to już może być "zwykły" HDD na USB.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#4 iEjek

iEjek
  • 99 postów

Napisano 04 maja 2019 - 15:31

Ustalmy jedną rzecz: TM może robić backup dysków znajdujących się w komputerze Mac (wszystkich, bez względu na wewnętrzny interface: SATA czy PCIe). Żadne dyski zewnętrzne (USB, TB3/2, FW, NAS) NIE są backup-owane przez TM bo ... to one służą do robienia na nich kopii zapasowych.

Jeżeli dane są dla Ciebie ważne, to rozwiązania z dyskiem zewnętrznym jako podstawowym do ich przechowywania, a nie jako dysk do backupu - nie powinieneś poważnie brać pod uwagę.

 

Time Machine, wykonuje backupy plików, zapisanych na wewnętrznych i zewnętrznych dyskach, bez rozróżnienia czy jest na nich zainstalowany system MacOS, czy nie...

Tak samo, nie ma znaczenia w jaki sposób są podłączone takie dyski, zawartość wewnętrznych i zewnętrznych dysków, podłączonych w różny sposób - przez SATA, USB, TB3 itd. zostanie uwzględniona w czasie wykonywania backupów przez Time Machine



#5 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 04 maja 2019 - 17:32

Time Machine, wykonuje backupy plików, zapisanych na wewnętrznych i zewnętrznych dyskach, bez rozróżnienia czy jest na nich zainstalowany system MacOS, czy nie...

Tak samo, nie ma znaczenia w jaki sposób są podłączone takie dyski, zawartość wewnętrznych i zewnętrznych dysków, podłączonych w różny sposób - przez SATA, USB, TB3 itd. zostanie uwzględniona w czasie wykonywania backupów przez Time Machine

OK. Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Chodzi mi o to, że żaden dysk zewnętrzny wybrany do robienia backupu nie może być dyskiem backup-owanym.

Jak zrobić backup dysku zewnętrznego jest przedstawione choćby np. https://tinyurl.com/y43lz6wt


Innymi słowy: "da się" - tylko po co?


Użytkownik bee3 edytował ten post 04 maja 2019 - 17:31

Pomogłem ?   -  Lubię to 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych