Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Skąd inna nazwa komputera w terminalu?


Najlepsza odpowiedź tomking , 18 kwietnia 2019 - 08:12

Zacznę tak... prześledziłem to forum zanim się tu pojawiłem i zauważyłem że w znacznej części problemów bierzesz udział z merytorycznym wsparciem, które kończy się sukcesem o ile druga strona wykazuje chęć pomocy i podstawową wiedzę pozwalającą na przyswojenie i dostosowanie się do Twoich wskazówek. Nie pozostaje mi nic innego jak i tym razem powiedzieć że dzięki Tobie jest sukces! To co uczyniłem za Twoją poradą jest na screenie, przy okazji odświeżyłem sobie idee nazewniczą dla ComputerName, LocalHostName i HostName.

Po wprowadzeniu nazwy hosta i restarcie terminal przedstawia się:

Last login: Wed Apr 17 22:50:06 on console MacBook-Air-Tomasz-Host:~ tomasz$

i za powyższe bardzo bardzo dziękuję :)

 

Temat uważam za zamknięty, a problem za rozwiązany.

Natomiast na pytanie "Skąd inna nazwa w terminalu?" może jeszcze kiedyś uda się odpowiedzieć jak to jest przy włączaniu MacBooka i skąd bierze on nazwę, która potem widnieje jako nazwa hosta mimo że nazwy hosta nie ma ...  :(

Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomking

tomking
  • 24 postów

Napisano 17 kwietnia 2019 - 10:09

Ponieważ to mój pierwszy post to Wszystkich na forum Serdecznie Pozdrawiam :)

 

Słowem wstępu... niedawno kupiłem nowego Macbook Air, ale wcześniej przez wiele lat w domu Linux i w pracy Unix, Linux i Windows. Czyli jestem młodym posiadaczem i użytkownikiem cenionego sprzętu opartego o system unixowy, ale w konkretnym wieku ;) Pierwsze kroki już na macu zrobiłem, a że jestem z czasów gdy systemy się kompilowało pod daną maszynę (Gentoo), nie obyło się bez terminala, który choć różni się trochę składnią komend od znanych mi unixów (Solaris, HPUX) to jednak specyfika pozostaje taka sama ;)

Piszę do Was ponieważ napotkałem zagwozdkę. Gdy pierwszy raz włączyłem terminal oczom moim ukazała się nazwa przed dwukropikiem i tyldą, która wprawiła mnie w osłupienie! Skąd się wzięła nazwa telefonu mojej żony w powłoce bash w terminalu? Załączyłem screen włącznie z wyświetleniem nazwy uname -a. Dodatkowo skąd ten katalog w inspektorze???

Oczywiście prześledziłem forum i szukałem rozwiązania problemu w necie,

 

https://apple.stacke...ows-on-terminal

 

ale jakoś słabo, bo nie czuję jak tu jest z nazwą ComputerName, LocalHostName i HostName? Dodam że różnych zmian próbowałem, bo ów Galaxy... był w nazwie NetBios co zmieniłem i zrestartowałem kompa. Bez rezultatu. Szukałem też findem gdzie ta nazwa może być zapisana w plikach i nadal słabo.

 

Proszę zatem Was koledzy od Mac OS o pomoc.

Załączone pliki


Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 kwietnia 2019 - 11:25

A co masz w System Preferences -> Sharing? Tam jest nazwa jeszcze.

Ewentualnie hostname może przyjść z DHCP. Czy ten telefon nie jest przypadkiem hotspotem?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 tomking

tomking
  • 24 postów

Napisano 17 kwietnia 2019 - 12:22

Dziękuję za Twoje zainteresowanie :)

W Udostępnionych jest zupełnie inna nazwa w rodzaju "MacBook Air Tomasz" i właśnie ta nazwa jest widoczna na modemie dostępowym (Internet).

Ciekawe, bo sprawdziłem Samsunga żony i nie jest w funkcji HotSpot, ale skoro zasugerowałeś, to gdy pierwszy raz włączyłem Macbooka nie miał on dostępu do routera WiFi w domu, bo mam tak sprzęt skonfigurowany że tylko ja jako admin mogę dodać kolejny host. Możliwe że zanim to zrobiłem mój Mac szukał dostępu i stąd ta nazwa Galaxy...

Jednak to już się stało... chociaż bardzo mnie to ciekawi dlaczego? ;)

Póki bardzo chcę posprawdzać w terminalu wszystkie nazwy oraz tę nieproszoną nazwę Samsunga zmodyfikować/usunąć. Tylko jak?


Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 774 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 17 kwietnia 2019 - 15:05

Co Ci mówi po prostu 'hostname'? To, co w sharing? I pokaż 'echo $PS1' jeszcze dla pewności.

 

Posprawdzanie:

scutil --get ComputerName

scutil --get HostName

scutil --get LocalHostName

defaults read /Library/Preferences/SystemConfiguration/com.apple.smb.server (to już fanaberia, jak nie stawiasz serwera samby, wiadomo).
 

Potem tak samo robisz scutil --set, żeby ustawić, co chcesz.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 tomking

tomking
  • 24 postów

Napisano 18 kwietnia 2019 - 08:12   Najlepsza odpowiedź

Zacznę tak... prześledziłem to forum zanim się tu pojawiłem i zauważyłem że w znacznej części problemów bierzesz udział z merytorycznym wsparciem, które kończy się sukcesem o ile druga strona wykazuje chęć pomocy i podstawową wiedzę pozwalającą na przyswojenie i dostosowanie się do Twoich wskazówek. Nie pozostaje mi nic innego jak i tym razem powiedzieć że dzięki Tobie jest sukces! To co uczyniłem za Twoją poradą jest na screenie, przy okazji odświeżyłem sobie idee nazewniczą dla ComputerName, LocalHostName i HostName.

Po wprowadzeniu nazwy hosta i restarcie terminal przedstawia się:

Last login: Wed Apr 17 22:50:06 on console MacBook-Air-Tomasz-Host:~ tomasz$

i za powyższe bardzo bardzo dziękuję :)

 

Temat uważam za zamknięty, a problem za rozwiązany.

Natomiast na pytanie "Skąd inna nazwa w terminalu?" może jeszcze kiedyś uda się odpowiedzieć jak to jest przy włączaniu MacBooka i skąd bierze on nazwę, która potem widnieje jako nazwa hosta mimo że nazwy hosta nie ma ...  :(

Załączone pliki


  • ftpd lubi to

Rzeczą ważniejszą od wiedzy jest wyobraźnia.


#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 19 czerwca 2019 - 12:28

Bierze się przy pierwszej konfiguracji komputera. Z reguły jest to imie_uzytkownika-nazwa_modelu_komputera_WEDLUG_APPLE, czyli cos w stylu Stefan's MacBook Pro jako nazwa komputera i STEFANS-MBP jako local hostname.

Hostname domyślnie nie jest wcale ustawiony, może być nadany gdy postawisz sobie jakąś usługę serwerową (środowisko dev do webdevlopmentu - albo w ogóle tworzenia kodu, albo do bawienia się funkcjami serwerowymi w ogóle?)

 

Zmiana nazwy w System Preferences -> Sharing Z REGUŁY zmienia też local hostname, ale nie zawsze - zależy od tego czy użytkownik na przykład ręcznie nie ustawiał hostname z terminala, czy użytkownik nie ma Xcode i developer tooli albo macOS Server bo tam się bardziej "na sztywno" ustawia.

Tego typu zmiany zostają czasem wprowadzone dopiero po restarcie bo wiesz... komputery to i restarty potrzebne ;)

 

Trudno mi sobie przypomnieć teraz jakieś przypadki brzegowe gdzie bez zainstalowania absolutnie czegokolwiek i dotykania kiedykolwiek menu Sharing w System preferences nazwa komputera, hostname allbo local hostname same się ustawiają - Może jakieś sieci autoryzujące po RADIUS albo inne tego typu oparte o certyfikatach czy innych ciekawych poświadczeniach wymuszają generację hostname i może pojawić się rozbieżnośc między computer name, local hostname i hostname.

 

EDIT:

Przyłączenie do domeny lub MDM może mieć takie skutki.


Użytkownik imrik edytował ten post 19 czerwca 2019 - 12:40





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych