Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Iphone X z USA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawel4322

pawel4322
  • 5 postów

Napisano 23 marca 2019 - 22:26

Cześć, osoba z mojej rodziny wraca do Polski z USA i zastanawiam się nad zmianą starego Iphone na X. Niestety w internecie mało o tym informacji i nie mam żadnego doświadczenia w sprowadzaniu sprzętu z USA więc chcę się Was poradzić. Znalazłem dobrą ofertę na Bestbuy ale są 2 opcje kupna telefonu i nie mam pojęcia czym się różnią (oczywiście prócz ceny ;)

Unlocked (przy wybraniu activate today muszę wybrać sieć i abonament, przy activate later nie, ale 50 $ drożej)

https://www.bestbuy.com/site/apple-iphone-x-with-64gb-memory-cell-phone-unlocked-space-gray/6316064.p?skuId=6316064

Prepaid (też bez wybierania sieci)

https://www.bestbuy.com/site/simple-mobile-apple-iphone-x-with-64gb-memory-prepaid-cell-phone-space-gray/6289819.p?skuId=6289819

Jaka jest różnica między tymi dwoma aukcjami? Co powinienem wybrać? Może znacie jakieś inne sklepy amerykańskie będące autoryzowanymi sprzedawcami Apple? Jak wiadomo X nie ma w oficjalnych sklepach Apple. Co by nie mówić są to atrakcyjne ceny porównując do naszych sklepów gdzie X stoi na poziomie 3600-3900 zł. 

No i jeszcze na koniec mityczne już chyba pytanie o gwarancję. Poczytałem trochę w internecie i wszędzie znajduję sprzeczne informacje na temat honorowania gwarancji w Polsce.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

 



#2 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 24 marca 2019 - 11:07

... nie mam żadnego doświadczenia w sprowadzaniu sprzętu z USA więc chcę się Was poradzić. ...
Jak wiadomo X nie ma w oficjalnych sklepach Apple. Co by nie mówić są to atrakcyjne ceny porównując do naszych sklepów gdzie X stoi na poziomie 3600-3900 zł. 

 

Jak nie masz doświadczenia w sprowadzaniu sprzętu z USA to wiedz, że w USA ceny podawane są bez podatku natomiast w Polsce z podatkiem VAT 23%.

Jak od ceny nawet 3900zł. odejmiesz VAT (żeby porównać ceny netto) to wychodzi 3170zł. i to jest ok. 10% taniej niż znalezione przez Ciebie oferty na BestBuy.

Oczywiście przed przywiezieniem do Europy telefon trzeba rozpakować i uruchomić, żeby na granicy unijnej nie doliczono VATu

 

Do porównania cen brutto do ceny w USA dolicz podatki. 

 

 

 

No i jeszcze na koniec mityczne już chyba pytanie o gwarancję. Poczytałem trochę w internecie i wszędzie znajduję sprzeczne informacje na temat honorowania gwarancji w Polsce.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

Gwarancja jest roczna (od daty zakupu) - honorowana również w Polsce.

Polska gwarancja jest "lepsza" - po naprawie "polskiego" iPhone przysługuje nowe 12-miesięcy gwarancji, a po naprawie "amerykańskiego" standardowe: kontynuacja gwarancji lub nowe 90-dni. Ponadto kupując w UE jako konsument (a zakładam, że tak bo jako przedsiębiorca mogący odliczyć VAT nie rozważałbyś zakupów w USA) masz jeszcze prawo do rękojmi (w Polsce - 2 letniej).


Użytkownik bee3 edytował ten post 24 marca 2019 - 11:08

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 24 marca 2019 - 21:23

W zależności z którego stanu USA sprowadzasz są różne stawki podatku i ten musisz doliczyć do ceny sklepowej. Telefonu nie musisz rozpakować, raczej nikt nie trzepie bagażu podręcznego.



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 25 marca 2019 - 09:09

Kolegę trzepnęli jak ze Stanów wylądował w Niemczech. Założono mu sprawę karno-skarbową. Nie wiem jak się skończyła.

#5 Konewa71

Konewa71
  • 88 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 marca 2019 - 09:29

Za co założyli mu sprawę karno-skarbową?
Płacisz vat, ewentualnie cło o ile zakupiony towar mu podlega i po sprawie(opłacalnoś wtedy jest dyskusyjna).Chyba, że kolega przewoził ilości „hurtowe”.

#6 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 25 marca 2019 - 21:10

Za co założyli mu sprawę karno-skarbową?

Być może za brak deklaracji.

 

 

 

Płacisz vat, ewentualnie cło o ile zakupiony towar mu podlega i po sprawie ...

 

Cła nie ma, natomiast nikt (kto umie liczyć) nie deklaruje elektroniki przywiezionej z USA do Europy do zapłaty VATu bo (jak wykazałem na przykładzie powyżej) po doliczeniu europejskiego VATu do towaru do którego najczęściej doliczono już jakiś podatek w USA  nie ma to najczęściej ekonomicznego sensu.
Konsekwencje braku deklaracji nietrudno przewidzieć (jak np. "kanar" łapie za brak biletu to kara jest większa niż cena biletu...) - dlatego radzę mieć telefon rozpakowany (opakowanie w bagażu głównym) i uruchomiony: wówczas łatwiej wykazać tzw. użytek własny.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#7 tommy73

tommy73
  • 443 postów
  • SkądChełm, PL

Napisano 29 marca 2019 - 20:07

Nie chcę się wymądrzać, ale wracałem w sierpniu przez Belgię z wyjściem do miasta na kilka godzin. Wiozłem macboka pro 13 i 15 i do tego apple watcha 3. Pies z kulawą nogą mnie nie zaczepił przy odprawie w Brukseli. A już tym bardziej w Warszawie. I nikogo przede mną nie zaczepiali, a leciało 300 osób.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych