Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy macbook, brać nowego aira czy może pro bez touchbara 2017?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 kondzio195

kondzio195
  • 8 postów

Napisano 23 marca 2019 - 18:33

Witam, tak wiem, że można znaleźć tematy z podobnym dylematem, ale chciałbym zasięgnąć rady bardziej doświadczonych użytkowników bezpośrednio. Po zakupie jakieś 2 lata temu pierwszego ajfona (7, z którego jestem bardzo zadowolony) chciałbym wymienić laptop na coś z powyższych dwóch. Byłby to komputer raczej do lekkich zastosowań jak przeglądanie internetu, office, prosta obróbka zdjęć i służyłby mi głównie na studiach do pisania magisterki. Tu nasuwa się pytanie czy warto dołożyć tych kilka stówek do pro przy takich zastosowaniach. Podejrzewam, że na dzień dzisiejszy oba komputery dałyby radę bezproblemowo, z tym  że chciałbym by komputer służył mi około 4-5lat i zapewniał dobrą płynność działania przy takim zastosowaniu. Mimo, że apple podobno słynie z super optymalizacji, tu mam wątpliwość czy Air będzie działał po aktualizacjach za 2-3lata równie płynnie. Z drugiej strony przy pro martwi mnie tyle tych akcji serwisowych związanych z dyskami i przede wszystkim klawiaturą, która w airze jest niby poprawiona i ma przyjemniejszy klik. Z góry dziękuję za jakieś wskazówki.



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 marca 2019 - 19:11

Wybrałem Aira, ale nie liczę na 5 lat jak przy poprzedniku (pro 2013). Teoretycznie może być mniej zawodny niż pro bez TB. Ma Touch ID i poprawianą klawiaturę. Może mieć poprawioną taśmę do ekranu. Praktycznie działa ok, ale komputer, który włącza wiatraki na maxa przy przewijaniu dokumentów w Word, albo telekonferencji, albo nie potrafi odegrać You Tube 4K na podłączonym monitorze 4k to trochę słabo jak na 2019. Do pro bez TB nie dołożysz dużo, albo wręcz nic. Poszukaj.

P.S. Ale jest śliczny i używanie go jest przyjemne. Mój plan był taki, by kupić tańszy, na jakieś dwa lata, bo liczę, że będzie istotna zmiana technologiczna.

#3 kondzio195

kondzio195
  • 8 postów

Napisano 23 marca 2019 - 20:27

Dzięki Wojtek za odpowiedź. Jeśli chodzi o cenę to rzeczywiście masz rację to jest właściwie to samo. Mógłbyś coś powiedzieć więcej o tej taśmie ekranu, to pro 2017 też mają jakieś problemy z wyświetlaniem obrazu? Niezawodność nie ukrywam jest dla mnie istotną sprawą, ponieważ nie uśmiecha mi się ganiać z laptopem po serwisach. Touch ID oczywiście fajny bajer, ale podejrzewam, że i tak używałbym tego tylko przy odblokowywaniu komputer i nie jest to jakaś niezbędna opcja dla mnie. Wygląd to dla mnie niemal to samo i oba bardzo mi się podobają w space greyu. Jeśli mogę spytać jeszcze jak z płynnością działania jeśli chodzi o aira w takim prostym używaniu jak office i przeglądarka internetowa? Byłem w stanie pobawić się oboma modelami chwilę w media markt i tak mówiąc szczerze zdziwiło mnie trochę, że air sporo dłużej niż pro 2017 wczytywał strony, ale może to była wina spowodowana konfiguracją czy czymś innym. Jakbyś stał ponownie przed wyborem komputera wybrałbyś aira czy może tego pro 2017?

 

Jeszcze bym zapomniał spytać ten jeden śmieszny wiatraczek uruchamia się jak pracujesz bezpośrednio na ekranie aira czy może masz go podłączonego do jakiegoś zewnętrznego monitora bo jeśli to pierwsze, to rzeczywiście troszkę słabo, że przy tak śmiesznej czynności wiatrak pracuje z max szybkością.


Użytkownik kondzio195 edytował ten post 23 marca 2019 - 20:31


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 23 marca 2019 - 22:23

Pisanie, internet, wideo w Safari - wentylator stoi jak komp jest solo, a z monitorem 4k chodzi na minimalnych obrotach - bezgłośnie. W opisanych dwa posty wcześniej sytuacjach zaczyna szumiec a procesor dochodzi do 100 stopni. Działa płynie poza youtube 4k w Chrome.
Co do taśmy ekranu w pro - poczytaj o stage light efrect - czyli przeciekające się taśmie. Sprawa wymaga wymiany całego ekranu. W pro 2018 i zapewne w Air poprawiono to.
Nadal bym wziął Aira. Dla mnie liczy się masa i życie na baterii.

Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 23 marca 2019 - 23:31


#5 kondzio195

kondzio195
  • 8 postów

Napisano 23 marca 2019 - 22:36

Podejmę chyba podobny wybór do Ciebie i również pójdę w aira 2018, ponieważ wygląda na to, że apple tworząc taniego pro bardzo cięli na jakości podzespołów. Klawiaturę może i jeszcze można zaakceptować, ale sprawa z tymi taśmami wyświetlaczy wygląda nie za wesoło. Z tego co się doczytałem to nawet na pewno poprawili to w airze bo w modelach z 2018 przedłużyli tą taśmę o 2mm dzięki czemu nie ma naprężeń i nie zużywa się tak szybko. Do tego również dochodzi klawiatura, o której też nie słychać by było tak wiele problemów jak w 2 generacji. Przy moich zastosowaniach mam nadzieję, że air da radę płynnie działać z 3lata chociaż, a później najwyżej pomyśli się o wymianie.



#6 as007

as007
  • 121 postów

Napisano 25 marca 2019 - 19:25

Pisanie, internet, wideo w Safari - wentylator stoi jak komp jest solo, a z monitorem 4k chodzi na minimalnych obrotach - bezgłośnie. W opisanych dwa posty wcześniej sytuacjach zaczyna szumiec a procesor dochodzi do 100 stopni. Działa płynie poza youtube 4k w Chrome.
Co do taśmy ekranu w pro - poczytaj o stage light efrect - czyli przeciekające się taśmie. Sprawa wymaga wymiany całego ekranu. W pro 2018 i zapewne w Air poprawiono to.
Nadal bym wziął Aira. Dla mnie liczy się masa i życie na baterii.

 

Serio nie działa Ci płynnie YouTube 4K w Chromie? To ja nie mam tego problemu na MB Air 13' 2015 z 4GB ramu. Widze, że nie ma się co napalać na nowe MB i  trzeba dalej używać na spokojnie starego Air'a.



#7 kondzio195

kondzio195
  • 8 postów

Napisano 25 marca 2019 - 22:30

Właśnie też mnie to w sumie zdziwiło u Wojtka, ponieważ w reckach oglądałem, że chodzi ok, ale to w sumie dla mnie i tak nie problem bo będę używał tylko safari. Troszkę aż niemożliwe by w starym airze 4k w chromie działało ok, a w nowym nie, który bądź co bądź jest trochę wydajniejszy.



#8 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 26 marca 2019 - 08:56

Problem, o którym pisałem występuje przy próbie odtworzenia YouTube 4K60 w Chrome na zewnętrznym monitorze 4k60 przy wybraniu profilu 4k. Przy tym profilu YouTube używa codec VP9. Choć procesor w Air wspiera go sprzętowo, to wyraźnie dekodowanie przebiega w CPU. Widziałem gdzieś informacje, że GPU intela w serii Y wspiera ten codec do 30Hz. Na nowym mini z i7 to już daje radę :)

#9 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 26 marca 2019 - 17:01

Apple nie wspiera tego kodeka dla tego w safari nie ma 4k yt
Fallout ...war, war never changes...

#10 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 26 marca 2019 - 17:51

Apple nie wspiera tego kodeka dla tego w safari nie ma 4k yt


To wiem, pisałem, że tnie w Chrome. Chrome wspiera VP9 ale wyraźnie nie działa dekodowanie w GPU a procesor Y jest za słaby. Jak ktoś zna sposób, będę wdzięczny.

#11 kondzio195

kondzio195
  • 8 postów

Napisano 26 marca 2019 - 22:04

Dzisiaj nabyłem aira i jestem mega zadowolony. Super wykonanie, laptop do domowych zastosowań jak internet, mail, office super i nie złapał nawet zadyszki. Chodzi bezgłośnie w trybie pasywnym i przy takim używaniu jest ledwie ciepły, ale to pewnie jest też spowodowane ładowaniem go. Ekran jest świetny i nie rozumiem narzekań na niego, że ma mniejszą jasność niż pro jak w airze pracuje na jakiejś 70% jasności i jest super. Jak ktoś poszukuje komputera do normalnego użytku w domu to polecam, choć cena rzeczywiście troszkę przy duża jak na zastosowany procesor i układ graficzny.



#12 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 27 marca 2019 - 16:41

Ja z drugiej strony chyba pojde jednak w macbooka pro bez touchbara. Poza zastosowaniem domowym bede chcial sie pobawic w  "zabawe" z pythonem itp. Chyba, ze macie inne propozycje? Budzet 5500.


IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#13 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 27 marca 2019 - 17:45

Dodatkową zachętą do Aira jest wczorajszy update Mac OS a konkretnie zmiana obsługi haseł. Teraz dział jak powinno - jeśli na stronie jest do wpisania hasło, to trzeba dotknąć Touch ID - hasło się wpisuje i logowanie jest automatyczne. Poprzednio hasło wybierało się myszą, trzeba było kliknąć loguj a z Touch ID nie było użytku. Teraz jest jak w ios.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych