Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Air problem z zewnętrznym monitorem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartosz Budzynowski

Bartosz Budzynowski
  • 5 postów

Napisano 15 marca 2019 - 23:45

Cześć, 

 

znalazłem podobny temat ale problem w nim nie został rozwiązany.

 

Wcześniej podłączałem do starego monitora poprzez przejściówkę Thunderbolt ( miniDP ) - VGA i wszystko było ok. Dziś zakupiłem przejściówkę miniDP-HDMI. Podłączyłem komputer do TV i zonk, obraz nie jest wyświetlony na pełnym ekranie, po bokach są czarne ramki. Z ciekawości poszedłem do MediaMarkt żeby podłączyć się do monitorów które stały na ekspozycji i sytuacja na każdym do którego się podłączyłem była identyczna jak na TV, niezależnie jaki rozmiar, rozdzielczość itp. Pracownik wyciągnął też inną przejściówkę miniDP-HDMI i było to samo. Spróbowaliśmy też kabla miniD-DP w monitorach które mają złącze DP i sytuacja się powtórzyła. 

 

Po tym "teście" stwierdzam, że przejściówka, kable i monitory nie powodują tej sytuacji tylko komputer.

 

Jakieś propozycje co zrobić w tej sytuacji ? 

 

Z góry dzięki za pomoc. #2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 987 postów

Napisano 16 marca 2019 - 09:13

A masz ustawione, że obraz zawiera się powiela na zewnętrznym monitorze, czy na tym zewnętrznym wyświetla się drugi pulit, w tym pierwszym przypadku mogą być pasy bo monitor zewnętrzny ma pewnie inne proporcje. Otwórz ustawienie - monitor i zobacz.

#3 Bartosz Budzynowski

Bartosz Budzynowski
  • 5 postów

Napisano 16 marca 2019 - 10:51

Jak klonuję pulpit to mam pasy ale na ekranie komputera bo dostosowuje się jego rozdzielczość do rozdzielczości ekranu zewnetrznego. A jak mam drugi pulpit to mam pasy na zewnętrznym monitorze.
I docelowo mają być dwa pulpity.

Użytkownik Bartosz Budzynowski edytował ten post 16 marca 2019 - 10:52


#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 987 postów

Napisano 16 marca 2019 - 16:09

Wejdź w Preferencje systemowe - monitory. Na ZEWNĘTRZNYM monitorze pojawi się okienko z jego nazwą w nagłówku - tam można wybrać rozdzielczość - jest Domyślna dla monitora i Skalowana.

 

Jak wybierzesz Skalowana to masz albo kilka obrazków pokazujących różne wielkości pisma albo listę rozdzielczości. Jeśli jeszcze raz klikniesz w "Skalowana" ale trzymając klawisz OPTION lista się zmieni - będzie więcej do wyboru. Zobacz, czy możesz ty wybrać rozdzielczość pasującą do Twojego monitora. Czy są na niej rozdzielczości z proporcjami 16:9?

 

Jeśli to nie pomoże, możesz użyć programu ze strony http://www.madrau.com . Pozwala on poprawić błędy w wymianie danych przez HDMI (gdzie w protokole EDID uzgadniana jest rozdzielczość), lecz może to wymagać wyłączenia ochrony systemu. Program pozwala stworzyć praktycznie dowolną rozdzielczość o dowolnych proporcjach. Korzystałem z niego ze starym macbookiem do pracy na monitorze 4K.

 

Wpierw myślałem, że używasz ekranów 4K do komputera, który nie obsługuje 4K, ale jak rozumiem przetestowałeś różne monitory.

 

Jeszcze jedno pytanie - czy obraz jest "ściśnięty" czy "ucięty"? Zakładam, że ucięty (tzn. są czarne pasy, ale koło będzie okrągłe).


Dodam, że jak robiłem testy na swoim, to oczywiście pasy uzyskiwałem, ale nie przy dwóch różnych pulpitach tylko przy klonowaniu pulpitu. Myślę,że komputer źle interpretuje dane z monitora i "myśli" że ten nie jest 16:9 tylko węższy. 


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 16 marca 2019 - 16:11


#5 Bartosz Budzynowski

Bartosz Budzynowski
  • 5 postów

Napisano 17 marca 2019 - 22:06

Wpadłem na pewien trop. Otóż mam Macbooka Air, early 2015 - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie jeżeli chodzi o obsługiwane rozdzielczości ale wspominam żeby było pełne info. Natywna rozdzielczość w Air to 1440x900. Podłączając stary monitor czy TV który ma wejście VGA mogę zmieniać rozdzielczości tylko na takie które nie przekraczają 900 pikseli w pionie. Jak ustawię na zewnętrznym ekranie 1920x1080 obraz się nie wyświetla, tak samo jest przy 1280x960. 

 

Czyli czarne pasy są nadal ale tylko na dole i górze ekranu, a nie tak jak wcześniej po każdej stronie.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych