Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro A1260 - brak dźwięku, nie widzi karty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Tomasz Fruba

Tomasz Fruba
  • 10 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 lutego 2019 - 13:26

Cześć,

 

Dawno mnie nie było, bo... nie miałem żadnego Maca. Teraz mnie życie zmusiło do powrotu do platformy Apple i tym oto sposobem nabyłem za bezcen starego (ale jarego) MacBooka Pro 15" A1260 z małym mankamentem. Sprzęt niby już wiekowy, ale 10.11 na nim działa i to jest to, co mi jest potrzebne.

 

Problem jest taki, że nie działa w nim dźwięk. Nie gra 'gong' na starcie, w systemie głośniczek jest wyszarzony, w preferencjach systemu jest 'brak urządzeń odtwarzających/nagrywających', a w profilerze jest "Intel High Definition Audio, Audio ID: 0'.

 

Ponieważ lubię się najpierw nakombinować zanim zadam pytanie - oto lista rzeczy, które zrobiłem/sprawdziłem:

- w obecnym systemie (El Capitan) sprawdziłem KEXT'y - są na miejscu. Nie załadowane. Po załadowaniu ręcznym - dalej nie gra.

- zainstalowałem Liona - nadal brak dźwięku.

- wymieniłem tasiemkę pomiędzy MB a LB - nadal milczy.

- wymieniłem LB na inny z A1260 i... nie dość, że nie było dźwięku, to nie włączało się podświetlenie ekranu (jak świeciłem latarką w ekran to widać było, że działał i klikałem na nim, tylko ekran pozostawał czarny), więc odesłałem ja do Sprzedawcy.

- po podłączeniu ekranu HDMI do złącza DVI - też nie widział go jako urządzenie odtwarzające.

- światełko od przewodu optycznego się nie świeci.

- Left Board działa na zasadzie - jest ładowanie, działa USB, nawet złącze ExpressCard (tak, mam taki zabytek w domu i sprawdziłem).

 

Jakieś pomysły? Mówiąc szczerze - nie uśmiecha mi się wymiana całej MB, bo za laptopa dałem 99 zł, a sama płyta kosztuje 300-400 zł...

 

Z góry dzięki za pomoc!

Tomek



#2 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 28 lutego 2019 - 14:20

Po załadowaniu kextów przebudowałeś cache?



#3 Tomasz Fruba

Tomasz Fruba
  • 10 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 lutego 2019 - 15:06

Po załadowaniu kextów przebudowałeś cache?

Tak, ale nie wydaje mi się, by to miało jakiekolwiek znaczenie, skoro a) na dwóch różnych systemach jest to samo zachowanie B) profiler nie pokazuje niczego odnośnie sprzętu...

 

Aaa zapomniałem dodać - kamerka też nie działa (nie widzi jej), ale nie wiem czy to jest jakoś powiązane.



#4 Tomasz Fruba

Tomasz Fruba
  • 10 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 lutego 2019 - 18:46

W profilerze wygląda to tak:
 
0DDSae4.jpg
mGiZDrf.jpg

 

CXZBoYa.png


Użytkownik Tomasz Fruba edytował ten post 28 lutego 2019 - 18:47


#5 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 01 marca 2019 - 16:22

Coś pewnie padło na płycie i nie widzi urządzeń.

W tym modelu karty graficzne padały jak muchy, może ktoś to "naprawiał" w piekarniku i przy okazji usmażył coś.


Użytkownik MiL edytował ten post 01 marca 2019 - 16:23


#6 Tomasz Fruba

Tomasz Fruba
  • 10 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 01 marca 2019 - 18:25

Coś pewnie padło na płycie i nie widzi urządzeń.

W tym modelu karty graficzne padały jak muchy, może ktoś to "naprawiał" w piekarniku i przy okazji usmażył coś.

 

Ale masz na myśli płytę główną? Dziwne by było, że nie widzi tylko tego urządzenia, a pozostałe tak. Kiedyś naprawiałem Air'a A1304 w piekarniku (nie działało wifi i zaczęła padać grafika) i pomogło, ale na krótko. Po kilku dniach znowu wracały problemy. Za każdym razem piekłem go trochę dłużej i pomagało na trochę dłużej... :D

 

Dobra, wracając do tematu - płyta nie była pieczona w piekarniku - ma wszystkie fabryczne naklejki, taśmy itd. Nigdy nie była wykręcana z komputera (ilość brudu w środku również to potwierdzała).

 

Podsumowując - jednak może to być wina płyty głównej?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych