Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

HomeKit - czego potrzebuję na start?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 01 stycznia 2019 - 19:44

Zacznę od tego, że mam Apple TV 4K i chciałbym go wykorzystać do zarządzania HomeKit. Na początek chciałbym zainstalować w domu oświetlenie Philips Hue oraz gniazdka elektryczne Fibaro. W przyszłości być może sprzęt innych producentów, ale zawsze zgodny z HomeKit.

  1. Czy aby to zadziałało, będę potrzebował mostek Philips Hue oraz centralę Fibaro Home Center?
  2. Czy dla kolejnych producentów będę potrzebował kolejny analogiczny moduł zarządzania?
  3. Czym w praktyce różni się Fibaro Home Center Lite od Home Center 2?

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 01 stycznia 2019 - 19:51


#2 nuggie

nuggie
  • 249 postów

Napisano 03 stycznia 2019 - 13:14

Hej,
Ad 2. pomyśl o np. domoticzu + homebridge na RPi albojakimś NAS-ie. Jest dużo wygodniejsze. Zamiast Fibaro popartrz na zabawki Xiaomi i np. Shelly.



#3 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 03 stycznia 2019 - 17:43

Ja dałem sobie na luz z Philipsem i jego zabawkami, nie sprawdza się to w domku 2 piętrowym. Na jednym piętrze jeszcze coś tam działa ale czym dalej od bramki to można zapomnieć że żarówka się włączy. Wszystkie żarówki które potrzebowałem zamieniłem na Koogeek. I to jest strzał bo wszystko działa pod WiFi 2.4. Działa bardzo dobrze pod kontrolą HomeKit. Jak masz dom duży to tylko coś co będzie działać bezpośrednio pod WiFi nie żadne bramki itp. Szkoda pieniędzy na to. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 03 stycznia 2019 - 18:40

Przejrzałem te żarówki Koogeek. Dzięki za hint. Tylko, jeśli dobrze widzę, nie mają w ofercie żarówek z „małym gwintem”.

#5 towi

towi
  • 186 postów

Napisano 13 stycznia 2019 - 21:11

Uuu

 

Przejrzałem te żarówki Koogeek. Dzięki za hint. Tylko, jeśli dobrze widzę, nie mają w ofercie żarówek z „małym gwintem”.

Ja z koogeek'iem walczyłem długo i winnym okazał się router (tp-link - niestety są problemy ze współpracą tych urządzeń). Po wymianie sprzętu sieciowego (router), Koogeek działa bezbłędnie. Mam gniazdko i czujnik drzwi. Popatrz na tomtop.com na promocje. 

Uważą

Użytkownik towi edytował ten post 13 stycznia 2019 - 21:13


#6 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 15 stycznia 2019 - 10:19

Fibaro Home Center jest do systemu Fibaro opartym na innym protokole, dla HomeKit kupujesz samo gniazdko, ale uważaj - musi być zgodne z HomeKit.


Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 


#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 15 stycznia 2019 - 10:36

Fibaro Home Center jest do systemu Fibaro opartym na innym protokole, dla HomeKit kupujesz samo gniazdko, ale uważaj - musi być zgodne z HomeKit.

Dzięki! A nie wiesz, jak jest z Philips Hue? Potrzebuję tego mostka, skoro podobno Hue jest już zgodne z HK?

#8 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 15 stycznia 2019 - 12:59

Na moje to działa tak, że musisz mieć mostek/kontroler/jak-to-tam-sobie-to-producent-nazwał, bo to to właśnie urządzenie podpinasz do wifi, a końcówki (żarówki, gniazdka, takie tam) gadają nie bezpośrednio z routerem, tylko właśnie z mostkiem po innym protokole.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 15 stycznia 2019 - 13:25

Na moje to działa tak, że musisz mieć mostek/kontroler/jak-to-tam-sobie-to-producent-nazwał, bo to to właśnie urządzenie podpinasz do wifi, a końcówki (żarówki, gniazdka, takie tam) gadają nie bezpośrednio z routerem, tylko właśnie z mostkiem po innym protokole.

Z tego, co napisał kolega powyżej, w przypadku gniazdek Fibaro w wersji HomeKit, ta "centralka" nie jest potrzebna, czyli gadają po WiFi z telefonem, Apple TV czy HomePodem. W przypadku Philips Hue większość opisów, do których dotarłem zakłada, że ten mostek jest w układzie. To mnie trochę przeraża w kontekście ewentualnej rozbudowy systemu o urządzenia innych producentów. Jakoś nie uśmiecha mi się mieć baterii różnych "mostków", każdy dla innego producenta. Dlatego wciąż staram się znaleźć dobry opis, jak to wszystko ze sobą właściwie współpracuje.



#10 Zinjapunk

Zinjapunk
  • 1 postów

Napisano 08 lutego 2019 - 17:44

Cześć, korzystam z żarówek Philips hue i IKEA TRÅDFRI, oraz gniazdka i czujnika ruchu TRADFRI. Mam zainstalowane 2 bramki (od Ikea i od Philipsa). W sumie można obejść się tylko bramką Philips hue (żarówki Ikea można do niej podłączyć), ale wtedy nie wszystko dzila, jak należy. Gniazdko TRÅDFRI oraz czujnik wciąż nie można połączyć z HomeKit (czekamy na aktualizacje), żarówki natomiast działają świetnie.
Już wkrótce w Polsce się pojawią smart zaluzie od Ikea, kolejny sprzęt, który można podłączyć do bramki TRÅDFRI.

#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 30 października 2019 - 18:03

Kupiłem na próbę żarówkę Koogeek. Technicznie działa bez zarzutu, jednak nie jest zbyt jasna. Nadaje się raczej do oświetlenia "klimatycznego" ale tradycyjne żarówki ledowe są duuużo jaśniejsze. Jak się ustawi ciepłą barwę bieli, to jest jeszcze ciemniej, a ta ciepla biel jest jakaś taka wyprana. Spróbuję jeszcze Xiaomi za jakiś czas, ale obstawiam, że technologia barwnych żarówek jeszcze jest w powijakach. Ikea ani Philips nawet nie będę próbował, bo nie mam ochoty instalować w domu dodatkowych bramek. Koogeek gada bezpośrednio po wifi z aTV.

#12 nuggie

nuggie
  • 249 postów

Napisano 30 października 2019 - 21:55

>Technicznie działa bez zarzutu, jednak nie jest zbyt jasna. Nadaje się raczej do oświetlenia "klimatycznego"

Xiaomi kolorowa ma tak samo.



#13 ali_cja

ali_cja
  • 245 postów

Napisano 31 października 2019 - 01:09

...

Jakoś nie uśmiecha mi się mieć baterii różnych "mostków", każdy dla innego producenta. Dlatego wciąż staram się znaleźć dobry opis, jak to wszystko ze sobą właściwie współpracuje.

 

Również nie chciałam korzystać z mostków czy bramek i postawiłam tylko na urządzenia z „gadające” z WiFi. 

Zamiast żarówek z WiFi zakupiłam adaptery żarówek ( dla E27) Koogeek Smart Socket.  Do żarówek z małym gwintem (np. do lampki biurkowej ) i innych urządzeń domowych kupiłam gniazdka Koogeek Smart Pług. 

Do ładowania urządzeń ( smartfony, tablety ) mam gniazdko VOCOlinc ( dodatkowo wyposażone w 2 porty USB-A 2.4A/5V, wbudowany miernik zużycia energii oraz diodę LED- lekko doświetlającą pomieszczenie ). 

”Inteligentny dom” stworzyłam sobie niewielkim kosztem, tak na dobry początek, a steruję oczywiście najczęściej z AW :) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych