Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 27" 5K wymiana dysku SSD i HDD.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 21:20

Witam, 

Szukałem na forum ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie posiadam MBA z dyskiem 128GB SSD. Jest to dla mnie pamięć wystarczająca, dla multimediów posiadam dysk zewnętrzny HDD na usb 3.0. Planuje sie z zakupem iMaca 27" Retina do pracy chcę kupić w wersji FD 1TB bo jest w dobrej cenie, niestety nie można w tej opcji powiększyć dysku do FD 2 TB, czy 256GB SSD. Wiem, że w konfiguracji FD 1TB pamięć SSD ma pojemność 24/32GB i talerzowca 1TB 3,5". Chciałbym zamienić dysk SSD z małej pojemności do 128GB maks + 4/6TB HDD. Obecnie mam 128GB SSD i mam zajęte jedyne 30GB, wszystko trzymam w iCloud - zdjęcia, filmy + AM. Myślę, zatem, że 128GB będzie dobrym wyborem, większy nie jest mi potrzebny. Pewnie powiecie abym wziął od razu FD 2/3TB to będę miał wbudowane 128SSD i duży dysk talerzowy ale nie można dołożyć większego dysku, promocja jest sztywno na model 1TB FD. Problemu z wymianą talerzowca nie będzie, chciałem 4/6 TB na mulitmedia, a system i aplikacje instalować na SSD ale zmienić go na 128GB, proszę mi powiedzieć jakiego dysku muszę szukać tego SSD na aukcjach, bo jak się domyślam musi być używany i czytałem, że ma dziwny port charakterystyczny tylko dla Apple. 

Pozdrawiam 



#2 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 11 grudnia 2018 - 22:10

Oglądałeś: https://www.ifixit.c...placement/15758 ?


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#3 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 14 grudnia 2018 - 02:10

Tak, oglądałem. Chciałbym właśnie ten mały dysk przypominający kość RAMu wymienić na większy niż 28GB + talerzowca wymienić na 4/6TB.

Komputer dzisiaj odebrałem, udało mi sie kupić za 7200zł, także myślę, że cena nie najgorsza. Czeka mnie wymiana myszki na Trackpad'a 2. Bardzo ciężko mi się do niej przyzwyczaić, tak samo, do klawiatury, która nie świeci?! Popracowałem trochę na Retinie i musząc chwilowo wrócić do MBA Late 2014 odechciało mi się cokolwiek na nim robić, nie wiedziałem, że będzie aż tak źle. 

Wracając do tematu, nawet jeśli uda mi się wymienić kość SSD + talerzowca, oczywiście nie mnie a autoryzowanemu serwisowi, będzie można tak skonfigurować system, że kość SSD będzie jako główny dysk, a talerzowiec będzie tylko na multimedia, bo jak rozumiem ten cały FD to system sam sobie analizuje gdzie co ma instalować i gdzie pliki przerzucać? 



#4 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 00:01

Jeśli wrzucisz dwa dyski, jeden ssd a drugi hdd, to nie rób FD, to totalna porażka. Na ssd wrzuć system, w zasobożernych programach typu Zdjecia, iTunes w preferencjach wrzuć ścieżkę dostępu do odpowiednich katalogów na hdd.

#5 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 02:56

Witam.
Oryginalne zdjecia przechowuje wszystkie w chmurę, w iPhone, a także na obecnym MBA mam optymalizacje dysku. Do muzyki używam Apple Music, wszystko co mogę strumienuje.
Po kilku godzinach pracy z dyskiem FD stwierdziłem ze nie chce już talerzowca. Dotychczas posiadałem MBA w weksli 128GB i nigdy nie zabrakło mi dysku na programy których używam. Jak potrzebowałem pamięci na wieksze pliki, najczęściej filmy to podpinalem zwykły dysk na USB 3.0 i wieksze pliki przesyłem właśnie tam. Dlatego zdecydowałem się na zakup dyski SSD Ii podpięcie go zamiast talerzowca, a ewentualnie bank pamięci na multimedia nadal podpinać pod USB. Nie wiedziałem ze pamięci SSD tak staniały. Chciałem ok 500GB ale widzę ze 1 TB jest niewiele droższe, wybrałem Samsunga, dużo osób stad pisze właśnie o nich, tylko nie wiem która seria. Chciałbym serie EVO 860, co sądzicie warto? Cena za 1 TB to 719 zł, proszę o opinie.

#6 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 12:07

Warto, bierz bo to najlepszy dysk na rynku i cena przyzwoita

#7 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 13:18

A jak z prędkością dysku przez SATA a z prędkością dysku na wbudowany moduł SSD? Jakie to są różnice i jaki to jest typ?

#8 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 15 grudnia 2018 - 20:59

Zobacz:

https://pclab.pl/art76785-5.html


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#9 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 15 grudnia 2018 - 21:12

Czytałem. Jestem zdecydowany na ten dysk. Czytałem tez ze nie ma sensu wymieniać tego fabrycznego SSD bo są bardzo drogie i problemy z dostępnością ale są kilkakrotne szybsze niż te podłączone przez SATA III. Zastanawia mnie czy ten dysk SSD podłączony orzez SATA III bedzie dużo wolniejszy niż mój ssd w MacBook Air late 2014

#10 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 16 grudnia 2018 - 12:24

Będzie wolniejszy pewnie 2 razy bo SSD Samsunga będziesz miał na SATA III a oryginalny SSD jest na PCIe x2 :)


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#11 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 16 grudnia 2018 - 16:45

Czyli wbudowany w dysk ssd fabryczny to PCIe x2 a jakie złącze, czego mam szukać?

#12 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 grudnia 2018 - 18:58

Masz do wyboru tylko dyski Apple  - jest jeszcze jedna firma chyba OWC lecz do trwałych i tanich nie należą. W cenie 500 GB ssd Apple kupisz 2 TB na SATA. Są jeszcze magiczne przejściówki ale ich magia mija przy okazji formatu lub aktualizacji MacOS i wiele z nich potem  nie działa.


Użytkownik DanielF edytował ten post 16 grudnia 2018 - 18:59

Fallout ...war, war never changes...

#13 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 16 grudnia 2018 - 20:07

128GB w zupełności mi wystarczy + 1TB SSD przez SATA. Obecnie w starym Air, posiadam 128GB i do aplikacji i systemu w zupełności mi wystarcza. 



#14 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 21 grudnia 2018 - 22:25

Witam, dysk już posiadam, podłączyłem go pod adapter SATA-USB C i robiąc test dysku uzyskałem prędkość 480/508 MB/s czyli pewnie podobne lub nieznacznie wyższe prędkości uzyskam podłączając dysk bezpośrednio pod SATA III zamiast starego HDD. Znalazłem na allegro dysk na PCI zgodny z moim iMac, tak twierdzi sprzedający, wersja 256GB to koszt ok 700zł. Byłem w iDream i za wymianę dysku chcą ok 250zł, ale pytałem się chłopaka z obsługi to twierdzi, że spokojnie w tej cenie wymienia drugi dysk czyli ten SSD. 

Czytałem wiele tematów na forum ifixit i najnowsze iMac 27" 5K mają bardzo szybką pamięć SSD wewnętrzną podpięta pod PCIe. Nadal mnie kusi ten dysk, 700zł to nie majątek ale jak ma poprawić szybkość to warto, tym bardziej, że wymienią 2 dyski za jednym zamachem chodziaż się musze o to dopytać. 



#15 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 01 stycznia 2019 - 22:22

Witam, dysk już posiadam, podłączyłem go pod adapter SATA-USB C i robiąc test dysku uzyskałem prędkość 480/508 MB/s czyli pewnie podobne lub nieznacznie wyższe prędkości uzyskam podłączając dysk bezpośrednio pod SATA III zamiast starego HDD. Znalazłem na allegro dysk na PCI zgodny z moim iMac, tak twierdzi sprzedający, wersja 256GB to koszt ok 700zł. Byłem w iDream i za wymianę dysku chcą ok 250zł, ale pytałem się chłopaka z obsługi to twierdzi, że spokojnie w tej cenie wymienia drugi dysk czyli ten SSD. 

Czytałem wiele tematów na forum ifixit i najnowsze iMac 27" 5K mają bardzo szybką pamięć SSD wewnętrzną podpięta pod PCIe. Nadal mnie kusi ten dysk, 700zł to nie majątek ale jak ma poprawić szybkość to warto, tym bardziej, że wymienią 2 dyski za jednym zamachem chodziaż się musze o to dopytać. 

A pytałeś ile zapłacisz za wymianę jak zgodny dysk też kupisz u nich ? (jak kupujesz dysk i usługę w jednym miejscu to możesz dostać ciekawe zniżki).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#16 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 01 stycznia 2019 - 22:26

Nie dostałbym takiej ceny. Przemyślałem wszystko, bo iMac'a miałem oddać po nowym roku, nie będę wymieniał dysku tylko oddam cały komputer - odstąpię od umowy kupna i kupię nowy z SSD.



#17 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 01 stycznia 2019 - 23:16

Nie dostałbym takiej ceny. 

Jak to ? Jak nie kupujesz dysku w serwisie tylko przychodzisz z własnym i oddajesz do wstawienia - to płacisz 250zł. Moim zdaniem jak kupiłbyś dysk w serwisie i kazał go wstawić to cena za usługę ma szanse być niższa.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#18 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 01 stycznia 2019 - 23:19

Nie wiem, nie pytałem. Dysk dostałem za darmo w promocji także to było jedyne wyjscie ale temat juz zamkniety, do usunięcia.



#19 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 02 stycznia 2019 - 19:55

Nie wiem, nie pytałem. Dysk dostałem za darmo w promocji także to było jedyne wyjscie ...

Miałem na myśli zapytanie o taki dysk co znalazłeś na Allegro za 700zł.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#20 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 02 stycznia 2019 - 22:41

Już się pogubiłem co piszesz. Nie pytałem o montaż dysku z dyskiem zakupionym w iDream, gdyż mnie to nie interesowało bo miałem swój dysk i tylko usługa montażu z własnym dyskiem mnie interesowała. 



#21 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 03 stycznia 2019 - 22:35

Napisałeś, że:

... Znalazłem na allegro dysk na PCI zgodny z moim iMac, tak twierdzi sprzedający, wersja 256GB to koszt ok 700zł. Byłem w iDream i za wymianę dysku chcą ok 250zł, ale pytałem się chłopaka z obsługi to twierdzi, że spokojnie w tej cenie wymienia drugi dysk czyli ten SSD. 

... Nadal mnie kusi ten dysk, 700zł to nie majątek ale jak ma poprawić szybkość to warto, tym bardziej, że wymienią 2 dyski za jednym zamachem chodziaż się musze o to dopytać. 

Chodziło mi o to: czy pytałeś w serwisie ile kosztowałby Cię dysk (z montażem) podobny do tego co znalazłeś na Allegro za 700zł. ?

Znajomy np. kupował kilka miesięcy temu do iMaca 480GB na PCIe i z wymianą oraz kurierami zapłacił niecałe 1000zł. netto .


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#22 kamil.szymczak

kamil.szymczak
  • 101 postów

Napisano 04 stycznia 2019 - 03:15

Tak jak wspomniałem w wiadomości wyżej. Nie pytałem ile kosztowałby dysk z montażem w iDream, gdyż mnie nie interesował zakup dysku, tylko i wyłącznie montaż posiadanego już przeze mnie dysku. Szukałem na allegro, ebay i nie udało się mi znaleźć nic sensownego jak dla mnie. Bardzo ciężko o pamięć ssd dla 5K 2017. Pisałem do 2 użytkowników z allegro, żaden nie współpracował z moim iMac. Na ebay jest strasznie drogo i większość z USA gdzie sama wysyłka jest droższa. Jedynie na stronie https://beetstech.co...ate-drive-512gb znalazłem na 100% współpracującą z moim komputerem pamięć, ale za 256GB chcą 1400zł + wymiana w autoryzowanym serwisie to ponad 1600zł - gra nie warta świeczki, za taką kwotę miałbym 512GB SSD fabryczne. Podjąłem decyzję o zwrocie komputera i zakupie nowego z fabryczną pamięcią SSD. Zastanawia mnie jedna rzecz, może kolega bee3 będzie widział. Czy iMac, który fabrycznie ma zamontowaną pamieć SSD ma możliwość podpięcia dysku wewnętrznego pod port SATA? Istnieje taki port na płycie głównej? Chcę wziąć 256GB SSD co będzie dla mnie w zupełności wystarczającą pojemnością + w przyszłości dorzucę sobie 1TB SSD SATA do obudowy komputera. Koszt takiej usługi dysk+montaż to cena za dodatkowe 256GB SSD fabrycznie co łącznie daje 512GB, a tak to byśmy mieli 1,25TB



#23 Pietrenka

Pietrenka
  • 111 postów
  • SkądMalbork

Napisano 15 sierpnia 2019 - 08:18

Mam podobne pytanie ale dotyczące iMACA 27 " 5K 2019 r ....są dyski FD - 28 GB SSD  i 1 TB talerzowy.

W związku z tym,    że nie wiem jaki kompatybilny  mógłbym dysk kupić zastępując ten 28 GB ( w systemie pokazuje ze PCIe 2.0 )

mam pytanie czy wymieniając sam dysk talerzowy na Samsunga SSD seri 970 uda mi się to połączyć w FD czy da się inaczej np. rezygnując z FD jak to w ogóle się łączy lub nie łączy 

co w takim wypadku wybrać? 

lub drugie pytanie może prostsze rozwiązanie  bez otwierania komputera :

kupić dysk SSD m.2 PCIe x4 Samsunga i włożyć do obudowy USB-c i podłączyć z iMAC po USB-c 

czy wtedy da się postawić system na zewnętrznym dysku i tak pracować a dyski w IMAC-u po prostu zostawić tak jak są ?


 IPHONE X  MacBook 2016   iMAC 27" 5K 2019  AirPort Time Capsule 2TB 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych