Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro 15 (2015) - problem z uruchomieniem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 19 listopada 2018 - 22:21

W ten weekend w domowym "warsztacie" pojawił się u mnie Macbook Pro 15 z 2015 roku - zepsuł się znajomemu (sprzęt nie ma już gwarancji producenta - znajomemu parę razy już pomogliśmy z komputerami, więc może i tu się uda :)). Laptop nie uruchamia się (nie reaguje na przycisk zasilania).

 
Dokładniejsze informacje na temat sprzętu:

* MacBook Pro Mid 2015, 15", procesor Intel Core i7, 16GB RAM, dysk 512 GB, Retina, zasilacz MagSafe oryginalny

 

Co zostało zrobione:

 

* Reset SMC - działa patent z odłączeniem baterii, przytrzymaniem 5 sekund przycisku power, podłączeniem baterii, podłączeniem zasilania oraz 10-sekundowym przytrzymaniem przycisku power. Laptop się uruchamia i można normalnie pracować, można wykonać restart laptopa i dalej normalnie coś tam na nim robić. Jeśli tylko zostanie wyłączony, konieczny jest ponowny reset SMC. Próba resetowania PRAM po powyższym cyklu nic nie daje.

 

* Reset PRAM - sytuacja nieco podobna, tzn. po odłączeniu baterii, odczekaniu paru sekund i ponownym podłączeniu baterii, można wykonać reset PRAM, który powoduje start laptopa. Oczywiście restart działa jak wcześniej w przypadku resetu SMC, a wyłączenie sprzętu powoduje brak możliwości jego włączenia.

 

Uszkodzenie przycisku zasilania raczej zostało wstępnie wykluczone, bo inaczej nie włączyłby się przy resetowaniu SMC.

 

Co można jeszcze zrobić? I co w ogóle może być nie tak? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie :).


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 20 listopada 2018 - 09:54

Reset SMC - działa patent z odłączeniem baterii, przytrzymaniem 5 sekund przycisku power, podłączeniem baterii, podłączeniem zasilania oraz 10-sekundowym przytrzymaniem przycisku power. Laptop się uruchamia i można normalnie pracować, można wykonać restart laptopa i dalej normalnie coś tam na nim robić. Jeśli tylko zostanie wyłączony, konieczny jest ponowny reset SMC. Próba resetowania PRAM po powyższym cyklu nic nie daje.

 
10-cio sekundowe przytrzymanie przycisku "POWER" powoduje start awaryjny płyty z pominięciem czujników, a nie ma nic wspólnego z resetem SMC. Ten następuje przez
 
1) Odłączenie baterii wraz z odłączeniem zasilania.
2) Skrót klawiszowy uruchamiający odpowiednie bramki na płycie.
 
Ponieważ masz start awaryjny skup się na czujnikach napięciowych i prądowych ze szczególnym uwzględnieniem chargera. Jedna z linii blokuje Ci start płyty.
Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 20 listopada 2018 - 13:05

A mógłbyś mi wskazać, gdzie znajdują się te czujniki prądowe i napięciowe? https://i.imgur.com/UEYPTX6.jpg

Jest jeszcze coś, być może to da jakąś wskazówkę przy znalezieniu źródła problemu... Bateria laptopa ładuje się bez problemu do 100% i normalnie pracuje po odłączeniu zasilacza. Reset PRAM był możliwy jedynie po podłączeniu laptopa do zasilacza - na samej baterii nie idzie w ogóle. Bateria mogła być też odłączona i dało radę zrobić reset PRAM bez żadnych problemów.

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#4 RafalB82

RafalB82
  • 160 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 listopada 2018 - 07:42

A mógłbyś mi wskazać, gdzie znajdują się te czujniki prądowe i napięciowe? https://i.imgur.com/UEYPTX6.jpg
 

 

To poważne pytanie? :) To odpowiem, na płycie głównej...poszukaj schematu do rewizji płyty, rewizja zaczyna się od "820-" do tego popatrz za boardview, żeby orientować się w rozłożeniu poszukiwanych elementów. 



#5 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 23 listopada 2018 - 11:04

To poważne pytanie? :) To odpowiem, na płycie głównej...

Bardzo odkrywcze, nie wpadłabym na to  <_<. To, że jestem dziewczyną, nie znaczy, że nie mogę się znać na komputerach i lubię sobie od czasu do czasu coś naprawić... Jeśli masz schemat do tego modelu, to proszę o podzielenie się... Rewizja 820-00138-A.


 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1


#6 HermanDeSun

HermanDeSun
  • 76 postów

Napisano 25 grudnia 2018 - 00:50

Rewizja 820-00138-A.

 

board view 820-00138-A



#7 Zireael

Zireael
  • 905 postów
  • SkądPomorze Zachodnie :)

Napisano 25 grudnia 2018 - 21:45

Sprawa jest już trochę nieaktualna... Laptopa przeczyściłam z kurzu i oddałam właścicielowi, ponieważ przez pewien czas nie byłam w stanie nic z nim więcej zrobić, a nie chciałam zbyt długo przetrzymywać sprzętu. Jeśli znajomy robił z nim coś więcej i uda mi się dowiedzieć, co było uszkodzone, napiszę.


Użytkownik Zireael edytował ten post 25 grudnia 2018 - 21:46

 MacBook Pro 13 (2018)   |    Magic Mouse 2   |    iPhone 13 Pro Max   |    Watch Series 7 (41 mm)   |    iPad Pro 11 WiFi (2018)   |    AirPods 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych