Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro Retina 15" Early 2013 - losowe wyłaczanie ekranu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 sylwester93

sylwester93
  • 2 postów

Napisano 02 października 2018 - 09:41

Witam

 

Od pewnego czasu mam problem ze swoim MacBookiem. Otóż bywa tak, że rano gdy próbuję go uruchomić, Mac nie chce się włączyć. Niejednokrotnie potrzebuje kilku cykli włącz/wyłącz, a bywa i tak że uruchamia się od strzału, a po przejściu na pulpit po paru sekundach wyłącza się/wygasza ekran. Są też dni, że się uruchamia od razu i jest spokój.

 

Bywa tak, że będąc czy to na baterii, czy na zasilaczu, w losowym momencie albo wygasi ekran (ale wiatraki chodzą nadal, a klawiatura jest podświetlona), albo się samoistnie zresetuje (wyskakuje wtedy ekran - "kernel panic" czy coś takiego, po naciśnięciu klawisza MacBook się resetuje).

 

Próbowałem resetować SMC - pomogło doraźnie, na parę dni. Nie wiem czego to może być przyczyna. Zasilacz też dziwnie się zachowuje - nie zawsze "styka", a przy ładowaniu jest strasznie gorący, ale tak jak wspomniałem wcześniej: Mac resetuje się samoczynnie również na baterii.

 

Jest czas, że wszystko śmiga idealnie... Odpalam renderowanie w Mayi - wiatraki aż chcą mnie wciągnąć. Photoshop, Illustrator, InDesign, poczta, YouTube - wszystko w jednym czasie... Ale Mac się nie wyłącza, chodzi jak złoto... A są dni że zrobi mi psikusa dwa razy na dzień (zazwyczaj rano, po uruchomieniu, potem jest - o dziwo - ok).

 

Gdzie leży problem? Karta graficzna? Zasilacz? Bateria? A może ten kontroler SMC? Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę. Jeśli będzie trzeba, wkleję później logi błędów, ale na razie jest - odpukać - wszystko ok;) Pozdrawiam.

 

Specyfikacja:

macOS Mojave 10.14

2,4 GHz Intel Core i7

16 GB 1600 MHz DDR3

NVIDIA GeForce GT 650M 1024  MB

Intel HD Graphics 4000 1536  MB



#2 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 października 2018 - 11:29

Typowa usterka sekcji grafiki



#3 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 02 października 2018 - 11:34

Dokładnie tak, na 99% problem z GT650M.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#4 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 02 października 2018 - 21:20

Witam

 

Od pewnego czasu mam problem ze swoim MacBookiem. Otóż bywa tak, że rano gdy próbuję go uruchomić, Mac nie chce się włączyć. Niejednokrotnie potrzebuje kilku cykli włącz/wyłącz, a bywa i tak że uruchamia się od strzału, a po przejściu na pulpit po paru sekundach wyłącza się/wygasza ekran. Są też dni, że się uruchamia od razu i jest spokój.

 

Bywa tak, że będąc czy to na baterii, czy na zasilaczu, w losowym momencie albo wygasi ekran (ale wiatraki chodzą nadal, a klawiatura jest podświetlona), albo się samoistnie zresetuje (wyskakuje wtedy ekran - "kernel panic" czy coś takiego, po naciśnięciu klawisza MacBook się resetuje).

 

Próbowałem resetować SMC - pomogło doraźnie, na parę dni. Nie wiem czego to może być przyczyna. Zasilacz też dziwnie się zachowuje - nie zawsze "styka", a przy ładowaniu jest strasznie gorący, ale tak jak wspomniałem wcześniej: Mac resetuje się samoczynnie również na baterii.

 

Jest czas, że wszystko śmiga idealnie... Odpalam renderowanie w Mayi - wiatraki aż chcą mnie wciągnąć. Photoshop, Illustrator, InDesign, poczta, YouTube - wszystko w jednym czasie... Ale Mac się nie wyłącza, chodzi jak złoto... A są dni że zrobi mi psikusa dwa razy na dzień (zazwyczaj rano, po uruchomieniu, potem jest - o dziwo - ok).

 

Gdzie leży problem? Karta graficzna? Zasilacz? Bateria? A może ten kontroler SMC? Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę. Jeśli będzie trzeba, wkleję później logi błędów, ale na razie jest - odpukać - wszystko ok;) Pozdrawiam.

 

Specyfikacja:

macOS Mojave 10.14

2,4 GHz Intel Core i7

16 GB 1600 MHz DDR3

NVIDIA GeForce GT 650M 1024  MB

Intel HD Graphics 4000 1536  MB

https://www.apple.co...ro-videoissues/


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#5 sylwester93

sylwester93
  • 2 postów

Napisano 03 października 2018 - 07:02

Dziękuję bardzo za odpowiedzi:)

 

Orientujecie się jaki jest koszt naprawy? @bee3 - tam coś piszą że to do 31 grudnia 2016 roku obowiązywało.



#6 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 października 2018 - 08:43

Program jest do 4 lat od zakupu, więc praktycznie już nie ma takich komputerów, które można za darmo naprawić. Koszt wymiany płyty 2390 złotych.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#7 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 03 października 2018 - 20:55

 

Orientujecie się jaki jest koszt naprawy? @bee3 - tam coś piszą że to do 31 grudnia 2016 roku obowiązywało.

" ... Program obejmuje dotknięte usterką MacBooki Pro i trwa do 31 grudnia 2016 r. albo przez cztery lata od daty pierwotnego zakupu — w zależności od tego, który z tych okresów zapewnia dłuższą ochronę. ... "
Możesz sprawdzić czy minęło Ci już 4 lata czy nie - od tego NALEŻY zacząć. Jeżeli np. kupiłeś ten komputer pod koniec 2014 roku to wciąż masz szanse na bezpłatną naprawę.

W przeciwnym przypadku sugeruję napisać/zadzwonić do kilku ASA z zapytaniem o cenę bo różnice cenowe pomiędzy serwisami bywają spore. Z informacji podawanych od czasu do czasu przez forumowiczów powinieneś liczyć się z kosztami wymiany płyty głównej (w zależności od serwisu) ok. 2000-2500 PLN.
Alternatywnie - wymiana samej grafiki w serwisie nieautoryzowanym, za prawdopodobnie kwotę zbliżoną do połowy ww.

 


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#8 RafalB82

RafalB82
  • 160 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 października 2018 - 07:16

Układy są dostępne, nie są zbyt drogie, największy problem to dobry serwis i wyposażenie co zagwarantuje poprawny proces wymiany układu(temperatury lutowania itp) i bezproblemowe działanie.



#9 iDoit Serwis Apple

iDoit Serwis Apple
  • 451 postów
  • Płeć:
  • Skądwarszawa

Napisano 09 listopada 2018 - 11:42

zgadza się, sam układ nie jest zbyt drogi w zakupie tylko naprawa jest kłopotliwa i niewprawiony serwisant może więcej zaszkodzić niż pomóc, ale wszystko da się zrobić :)


Pogwarancyjny Serwis Apple Warszawa
Warszawa, ul. Gagarina 31

 

Pogwarancyjny Serwis iPhone Wrocław

Wrocław, Kościuszki 65


#10 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 listopada 2018 - 06:59

Pierwsze - układy są niedostępne, a te co są na rynku to "malowanki" z GT-A2, średnio działające w tych makach (podobnie jak GT750)

Drugie - Retna A1398 na GT650 przy losowych restartach wymiana GPU - gratulacje pomysłu. Pada  zupełnie co innego, a grafiki praktycznie nigdy się nie wymienia.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#11 Dam Kam

Dam Kam
  • 43 postów

Napisano 23 listopada 2018 - 19:31

Pierwsze - układy są niedostępne, a te co są na rynku to "malowanki" z GT-A2, średnio działające w tych makach (podobnie jak GT750)

Drugie - Retna A1398 na GT650 przy losowych restartach wymiana GPU - gratulacje pomysłu. Pada  zupełnie co innego, a grafiki praktycznie nigdy się nie wymieniało.

 

witam a u ciebie w serwisie ile taki zabieg kosztuje. Mam taką samą konfigurację jak kolega



#12 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 listopada 2018 - 11:52

od 600 do 1200 zł.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych