Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Mini - dziwne zachowanie, bardzo długi start, potem wszystko OK.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 01 października 2018 - 18:06

Szanowni,

 

mój miniak ostatnio dziwnie się zachowuje.

 

Od nowości miał tak, że dość długo się "startował": mimo 16 GB RAM od włączenia do momentu, kiedy można już było swobodnie pracować (bez wyskakującej "kolorowej piłeczki") mijało dobre parę minut. Po części wynikało to z faktu, że mam ustawione kilka programów, które uruchamiają się przy starcie (m. in. Mail, Skype, jakiś czytnik RSS). Ale to było "normalne" włączanie się: po uruchomieniu na monitorze pojawiało się jabłko i "pasek postępu" startu systemu (czy jak to się tam fachowo nazywa).

 

Teraz jednak, od kilku dni, dzieje się coś dziwnego. Kiedy rano włączam maszynę (pracuję w domu, więc jak już ją włączę, to chodzi do nocy), to najpierw przez dobre kilka minut (bliżej 10 niż 2…) po prostu nic się nie dzieje. To znaczy:

 

- dźwięk uruchamiania brzmi normalnie;

- dioda na obudowie miniaka zapala się jak zwykle;

- monitor się "budzi": dioda na monitorze z żółtej (stan czuwania) zmienia się na niebieską (aktywny) i widać, że panel LCD jest lekko podświetlony.

 

Ale poza tym nic się nie dzieje. Cisza, ciemność i pleśń, cytując Lema. Taki stan trwa - jak napisałem - parę minut, czasem nawet koło 10 minut. I dopiero potem na ekranie pojawia się jabłko i pasek, i dalsze włączanie i logowanie idzie już normalnie. Po pełnym uruchomieniu komputer działa jak zwykle (czyli bezproblemowo i bardzo sprawnie), nie zauważyłem nic, co sugerowałoby jakieś problemy, nie stwierdzam żadnych różnic w działaniu w stosunku do tego, co było wcześniej. Tylko ten niepokojący "ciemny" czas przed rozruchem.

 

Ma ktoś pomysł, w czym może leżeć problem? Czy to delikatna sugestia, że dysk dożywa swoich dni? Komputer ma koło 4 lat, więc nie jest jeszcze emerytem… Trochę się boję, że pewnego dnia nie obudzi się już w ogóle. Nibym mam Time Machine, a w dodatku i tak myślałem o wymianie dysku na SSD, ale trochę mnie teraz na to nie stać, więc nie chciałbym, żeby miniak padł…

 

Będę wdzięczny za sugestie.

 

Mac Mini late 2012, procesor i7, dysk 1 TB HDD, 16 GB RAM, Mac OS X High Sierra (10.13.6)


Użytkownik janhalb edytował ten post 01 października 2018 - 18:08

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#2 Jamal900

Jamal900
  • 14 postów

Napisano 02 października 2018 - 12:08

Czy masz podpięte jakieś dyski zewnętrzne po USB? Jeśli tak, spróbuj odpalić bez nich.



#3 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 02 października 2018 - 12:50

Tak, mam podpięty dysk 1TB, na którym mam Time Machine. Spróbuję odpalić bez niego i dam znać, dzięki za sugestię.

 

A jeśli bez niego będzie OK, to znaczy, że ten dysk się "kończy"? Bo używam go od dość dawna i nigdy nie sprawiał problemów…


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#4 tomtom_su

tomtom_su
  • 377 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 02 października 2018 - 13:54

Mam takiego Mini jak Ty tylko z i5 i 8 GB RAM-u i uwierz mi nawet jeśli nie zarabiasz na nim to zainwestuj w SSD wyniesie Cię to jakieś 400 zł (dysk + taśma) do tego jakaś godzina roboty (jeśli posiadasz chociaż śladowe zdolności manualne) a efekt Cie zaskoczy.

Wiem że to nie odpowiedź na Twój problem ale polecam.


Użytkownik tomtom_su edytował ten post 02 października 2018 - 13:55


#5 Jamal900

Jamal900
  • 14 postów

Napisano 02 października 2018 - 14:06

Tak, mam podpięty dysk 1TB, na którym mam Time Machine. Spróbuję odpalić bez niego i dam znać, dzięki za sugestię.

 

A jeśli bez niego będzie OK, to znaczy, że ten dysk się "kończy"? Bo używam go od dość dawna i nigdy nie sprawiał problemów…

Przejedź go narzędziem dyskowym, może mu się struktura posypała. Generalnie zauważyłem, że MB Pro oraz iMac które posiadam bez podpiętych dysków odpalają się o niebo szybciej, ale jak miałem problem z jednym dyskiem to potrafił kilka minut startować.



#6 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 02 października 2018 - 14:13

Odepnij dysk USB. Zrób reset PRAM. W Preferencja Systemowych wejdź w Dysk Startowy i zaznacz swój dysk, na którym masz system.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#7 pingwin71

pingwin71
  • 291 postów

Napisano 03 października 2018 - 08:00

Mam takiego Mini jak Ty tylko z i5 i 8 GB RAM-u i uwierz mi nawet jeśli nie zarabiasz na nim to zainwestuj w SSD wyniesie Cię to jakieś 400 zł (dysk + taśma) do tego jakaś godzina roboty (jeśli posiadasz chociaż śladowe zdolności manualne) a efekt Cie zaskoczy.

Wiem że to nie odpowiedź na Twój problem ale polecam.

Podpisuje się ! tym bardziej że RAM już masz rozbudowany, to koszt teraz samego SSD nie jest aż taki powalający (wiadomo, pojęcie względne), ale naprawdę, bez porównania, teraz jak siadam do kompa to zapinam pasy :D  !!!



#8 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 03 października 2018 - 09:16

No więc (…nie zaczyna się zdania od "no więc"…) ;-)

 

Odpięcie dysku z TimeMachine nic nie zmieniło, ale zainspirowany Waszymi radami zacząłem odpinać inne rzeczy - i bingo! Kiedy odpiąłem czytnik kart pamięci (wpięty na stałe w hub USB) - wszystkie objawy minęły jak ręką odjął i komputer startuje normalnie. To o tyle dziwne, że w tym czytniku nie było żadnej karty… Widać coś się w nim musiało skwasić.

 

 

Mam takiego Mini jak Ty tylko z i5 i 8 GB RAM-u i uwierz mi nawet jeśli nie zarabiasz na nim to zainwestuj w SSD wyniesie Cię to jakieś 400 zł (dysk + taśma) (…)

 

 

Kurczę, 400 zł? Powiem szczerze, że najtańszy dysk, jaki udało mi się znaleźć (o pojemności 1 TB) kosztuje jednak +/- dwa razy tyle…

 

Jasne, że chcę wymienić (zwłaszcza, że to właśnie jest moje narzędzie pracy…). Tylko moje konto w banku na razie nie chce o tym słyszeć… ;-)


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#9 tomtom_su

tomtom_su
  • 377 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 03 października 2018 - 12:24

No więc (…nie zaczyna się zdania od "no więc"…) ;-)

 

Odpięcie dysku z TimeMachine nic nie zmieniło, ale zainspirowany Waszymi radami zacząłem odpinać inne rzeczy - i bingo! Kiedy odpiąłem czytnik kart pamięci (wpięty na stałe w hub USB) - wszystkie objawy minęły jak ręką odjął i komputer startuje normalnie. To o tyle dziwne, że w tym czytniku nie było żadnej karty… Widać coś się w nim musiało skwasić.

 

 

 

 

Kurczę, 400 zł? Powiem szczerze, że najtańszy dysk, jaki udało mi się znaleźć (o pojemności 1 TB) kosztuje jednak +/- dwa razy tyle…

 

Jasne, że chcę wymienić (zwłaszcza, że to właśnie jest moje narzędzie pracy…). Tylko moje konto w banku na razie nie chce o tym słyszeć… ;-)

Przepraszam wyraziłem się nieprecyzyjnie. Do swojego Mini włożyłem dysk 256 Samsunga EVO tylko na system i programy, a talerzowy 500 GB zostawiłem na dane.

Dodatkowo mam podpiętego WD My Book Duo po USB3 i komputer startuje razem z nim.


Użytkownik tomtom_su edytował ten post 03 października 2018 - 12:27


#10 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 03 października 2018 - 18:11

(…) Do swojego Mini włożyłem dysk 256 Samsunga EVO tylko na system i programy, a talerzowy 500 GB zostawiłem na dane.(…)

 

A jak zmieściłeś w tej maleńkiej, zapchanej podzespołami obudowie DWA dyski? Czy jeden wyrzuciłeś na zewnątrz?


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#11 tomtom_su

tomtom_su
  • 377 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 03 października 2018 - 19:07

A jak zmieściłeś w tej maleńkiej, zapchanej podzespołami obudowie DWA dyski? Czy jeden wyrzuciłeś na zewnątrz?

W Mini jest miejsce na dwa dyski, po prostu dokładasz drugi i nową taśmę całość wymiany jest na iFixIt plus poszukaj filmików na Youtube. Oczywiście na tym forum jest kilka tematów na ten temat ;)



#12 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 03 października 2018 - 21:19

Miejsce na dwa dyski, powiadasz… Pojęcia nie miałem. Dzięki!


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#13 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 03 października 2018 - 21:43

No więc (…nie zaczyna się zdania od "no więc"…) ;-)

 

Odpięcie dysku z TimeMachine nic nie zmieniło, ale zainspirowany Waszymi radami zacząłem odpinać inne rzeczy - i bingo! Kiedy odpiąłem czytnik kart pamięci (wpięty na stałe w hub USB) - wszystkie objawy minęły jak ręką odjął i komputer startuje normalnie. To o tyle dziwne, że w tym czytniku nie było żadnej karty… Widać coś się w nim musiało skwasić.

 

 

 

 

Kurczę, 400 zł? Powiem szczerze, że najtańszy dysk, jaki udało mi się znaleźć (o pojemności 1 TB) kosztuje jednak +/- dwa razy tyle…

 

Jasne, że chcę wymienić (zwłaszcza, że to właśnie jest moje narzędzie pracy…). Tylko moje konto w banku na razie nie chce o tym słyszeć… ;-)

Za 400zł. to możesz myśleć nawet o 500GB SSD. Jak nie możesz dojść do porozumienia ze swoim kontem w banku, to rozważ np. 240GB SSD za połowę tej kwoty.


Miejsce na dwa dyski, powiadasz… Pojęcia nie miałem. Dzięki!

Z tym, że do zamontowania drugiego dysku będzie potrzebna dodatkowa tasiemka do podłączenia.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#14 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 06 października 2018 - 11:51

Jasne, dzięki za wszystkie rady!

 

To na koniec proszę jeszcze o jedną: dotyczącą strony technicznej.

 

Kupuję dysk SSD. Chcę zamienić. Co robię? Szukałem na forum, ale nadal nie wiem, która opcja jest sensowniejsza:

 

1. Wyjmuję stary dysk, za pomocą innego komputera kopiuję go na nowy ("sektor do sektora"), wkładam nowy, działa.

 

Czy może:

 

2. Wyjmuję stary dysk, wkładam nowy "czysty", Mac sam "zauważa", że ma czysty dysk, formatuje go sobie, ciągnie system z sieci a potem grzecznie pyta, czy ma odtworzyć z TimeMachine?

 

Która opcja jest bezpieczniejsza / szybsza / wygodniejsza?

 

A, i jeszcze jedno: czy jeśli - jak piszecie wyżej - w miniaku jest miejsce na drugi dysk, to mogę sobie ten "stary" zostawić jako drugi? Sformatować go i mieć dodatkowe 1TB?

 

Ale czy _na_pewno_ tam jest to miejsce? W takiej małej obudowie


Użytkownik janhalb edytował ten post 06 października 2018 - 12:07

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#15 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 07 października 2018 - 08:48

Najpierw rozbierz mini i zobacz w której zatoce (górnej czy dolnej) jest zamontowany obecny dysk HDD, od tego zależy jaką będziesz musiał dokupić tasiemkę dysku. Następnie instalujesz w środku zakupiony dysk SSD, skręcasz wszystko i uruchamiasz komputer. Teraz masz dwie opcje instalacji systemu, jeśli wielkość obecnego systemu jest mniejsza niż zakupionego dysku SSD to możesz przerzucić system z HDD-->SSD programem CarbonCopyCloner.

Natomiast jeśli system przerasta pojemność SSD to albo starasz pozbyć się zbędnych danych(filmy,muzyka, zdjęcia) i reszta jak wyżej, albo instalacja na SSD na czysto.

Ja zrobiłem swego czasu tak, że na SSD system na czysto, resztę ważnych dla mnie materiałów ze starego dysku na zewn., dysk HDD do wymazania, spowrotem materiały na HDD, w systemie w zasobożernych programach jak Zdjęcia,iTunes podałem ścieżkę zapisu do dysku HDD, żeby nie zapychać SSD. Po za tym w trakcie wymazywania HDD zrobiłem partycje o wielkość SSD do backupu w TimeMachine.

A tu poradnik jak się za to zabrać: https://www.ifixit.c...Drive Kit/11713






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych