Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zakup pierwszego MBP - dwa systemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomwol

tomwol
  • 8 postów

Napisano 24 września 2018 - 17:28

Witam szanownych forumowiczów. Planuję zakup mojego pierwszego MacBooka PRO. Do tej pory IOS tylko na telefonie ( ładnych parę lat ). Będzie to zakup na ładnych parę lat. W związku z tym, że IOS-a na kompie będę dopiero poznawał i się go uczył , planuję instalację win 10 oprócz IOS. Przynajmniej na początku.Moje pytania:

- czy mając win 10, będę mógł na macu zainstalować w Win 10 wszystkie programy, których obecnie używam na kompie tylko z windą

- jakie parametry macbooka, żeby uciągnął dwa systemy bez mulenia, zwiech...

Przepraszam, za być może banalne pytania, ale to mój pierwszy mac, więc nie chcę strzelić gafy.



#2 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 25 września 2018 - 09:24

Maci nie pracują na iOS a na macOS. Zasadnicza różnica. To że korzystasz z ios nie oznacza że od razu przestawisz się na macos.

A I zamiast nowego tematu proponuje poszukać bo o dobrze specyfikacji było nie raz. Zwłaszcza że nic nie wiadomo o twoich wymaganiach (patrz. jakich programów masz zamiar używać). 


MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#3 sickness4real

sickness4real
  • 19 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 września 2018 - 11:00

 

- "czy mając win 10, będę mógł na macu zainstalować w Win 10 wszystkie programy, których obecnie używam na kompie tylko z windą"

 

 TAK

 

- "jakie parametry macbooka, żeby uciągnął dwa systemy bez mulenia, zwiech... "

 

DO SAMYCH SYSTEMÓW I W MIARĘ KOMFORTOWEJ/LEKKIEJ PRACY (POCZTA, OFFICE, LEKKA OBRÓBKA FOTO/VIDEO) TO 8GB RAMU  I I5 STARCZY. KONIECZNIE WYBIERZ MODEL Z DUŻYM DYSKIEM, WINDA DOSĆ SZYBKO SIĘ ROZRASTA

 


Użytkownik sickness4real edytował ten post 25 września 2018 - 11:03


#4 tomwol

tomwol
  • 8 postów

Napisano 25 września 2018 - 18:17

Maci nie pracują na iOS a na macOS. Zasadnicza różnica. To że korzystasz z ios nie oznacza że od razu przestawisz się na macos.

A I zamiast nowego tematu proponuje poszukać bo o dobrze specyfikacji było nie raz. Zwłaszcza że nic nie wiadomo o twoich wymaganiach (patrz. jakich programów masz zamiar używać). 

Fakt, pomyliłem się z nazewnictwem systemu, mój błąd. A tematu nowego nie założyłem - napisałem mojego posta w temacie macbooki pro 2018 opinie i wrażenie, ale, że był to mój pierwszy post i czekał na zatwierdzenie przez moda, pojawił się tutaj jako nowy temat. Co do moich wymagań : nie jestem informatykiem ani grafikiem, ale chcę sprzętu, który będzie bardzo szybko chodził przy obu systemach i się nie zawieszał, robiąc kilka rzeczy jednocześnie Obecnie mam sony vaio i5 2.4GHz ale że to procek starszej generacji, to nie daje rady - pracując w Excel, world i power point jednocześnie, coś tam pobierając w tle na dysk odpalam materiał filmowy i przycina. Do tego dochodzi sporadyczna obróbka materiału 4k. Chcę tego uniknąć więc nie wiem jaka konfiguracja będzie sugerowana.



#5 kristof461

kristof461
  • 2 340 postów

Napisano 25 września 2018 - 18:56

Jak słyszę obróbka a już zwłaszcza 4k to moim zdaniem tylko 16gb ram. W innym przypadku nawet jak 8gb starczy na początku to za chwile przestanie.

MacBook Pro 16" 2019 / iPhone Xs / Apple Watch S4 / Apple TV 4 / AirPods


#6 dobrakawa

dobrakawa
  • 779 postów

Napisano 25 września 2018 - 19:22

No i trzeba pamiętać o dysku SSD :)


Pro 2012, 12 Mini, SE 44mm Cellular


#7 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 25 września 2018 - 21:17

Pamiętam moją przesiadkę na macOS - nie było to bolesne - sens Windows jest tylko w przypadku korzystania z programów nie mających alternatywy na maka. Są nawet samouczki typu "MacOS dla użytkowników Windows". Office działa znakomicie.

 

Jeśli nie wiesz, to windows możesz mieć na dwa sposoby:

1) Przez BootCamp (narzędzie wbudowane w macOS) - wtedy albo komputer startuje w Windows albo w macOS - nie można mieć ich na raz. Będziesz miał małą motywację do nauki macOS.

2) przez wirtualizację - programy typu Parallels - wtedy Windows działa jednocześnie z Mac OS (jak aplikacja) - możesz też używać programów Windows w oknie systemu maka. Super elastyczność, ale koniecznie więcej RAMu.

 

Moim zdaniem do Twoich celów 8GB starczy dziś, ale nie będzie rozwiązaniem na jutro. Bierz 16 jak możesz.

 

P.S. a ile masz RAM w Vaio?

P.S2. Uważam, że wyłącznie macOS uzasadnia zakup macbooka. Dla samego windows można kupić znacznie ciekawsze i jednocześnie tańsze laptopy (lżejsze, wydajniejsze, tańsze, wytrzymalsze).



#8 tomwol

tomwol
  • 8 postów

Napisano 26 września 2018 - 17:16

W vaio mam 8Gb RAM. Nie chcę samego windowsa, a nawet gdyby, to przeglądając oferty, w oko wpadły mi 2 laptopy Microsoft Surface Book 2 w 15 calach i Dell XPS, też 15. Ceny zbliżone do maca, w granicach 13 koła. Co ciekawe, ten pierwszy też nierozbieralny, tak jak mac, to co kupię, to już zostanie na amen, więc mac jest dla mnie dobrą alternatywą, chcąc spróbować pracy na innej platformie niż windows.



#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 26 września 2018 - 18:15

Ja uwielbiam macOS i tylko z ciekawości zrobiłem przegląd alternatyw windowsowych. Najciekawsze alternatywy dla Macbooka pro 13" to moim zdaniem (wszystkie z 16Gb, czterordzeniowym i7 oraz dyskiem 512):

 

  1. Huawei matebook X pro 7500 - śliczny z kartą nvidia mx150 - super ekran, masa, wykonanie. 
  2. Zenbook 430 - jak wyżej, gorszy ekran, mniej piękny, ale lżejszy u za 5200 PLN
  3. Dell Lattitude 7390 - 7400PLN - podobna masa, komplet portów i super wykonanie, ale grafika intel 620
  4. Toshiba x30-E - 8000PLN, ale masa 1,05kg i super wykonanie oraz porty

Jeśli zaś nie straszna Ci masa i chcesz 15" to rzeczywiści numerem 1 jest DEL XPS, ale niewiele dalej Asus Pro 15 lub nowy lenovo x1 Extreme (nie ma jeszcze w polskich sklepach).

 

Zachęcam jednak do maka... 



#10 tomwol

tomwol
  • 8 postów

Napisano 26 września 2018 - 18:59

Ja uwielbiam macOS i tylko z ciekawości zrobiłem przegląd alternatyw windowsowych. Najciekawsze alternatywy dla Macbooka pro 13" to moim zdaniem (wszystkie z 16Gb, czterordzeniowym i7 oraz dyskiem 512):

 

  1. Huawei matebook X pro 7500 - śliczny z kartą nvidia mx150 - super ekran, masa, wykonanie. 
  2. Zenbook 430 - jak wyżej, gorszy ekran, mniej piękny, ale lżejszy u za 5200 PLN
  3. Dell Lattitude 7390 - 7400PLN - podobna masa, komplet portów i super wykonanie, ale grafika intel 620
  4. Toshiba x30-E - 8000PLN, ale masa 1,05kg i super wykonanie oraz porty

Jeśli zaś nie straszna Ci masa i chcesz 15" to rzeczywiści numerem 1 jest DEL XPS, ale niewiele dalej Asus Pro 15 lub nowy lenovo x1 Extreme (nie ma jeszcze w polskich sklepach).

 

Zachęcam jednak do maka... 

Tylko 15" Człowiek coraz starszy i wzrok już nie ten. Co do wagi to 1,83kg w specyfikacji macbooka to pestka przy 2,6kg sony vaio, które teraz dźwigam przy podróżach. Skłaniam się mimo wszystko do macbooka. Muszę tylko trochę dłużej zbierać fundusze. :).

Ps. Jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie - Byłem dziś w sklepie i oglądałem nowego macbooka 15" 2,2GHz i o godzinie 12:00, czyli po 2h od otwarcia, według mnie obudowa była już gorąca, a na pytanie do sprzedawcy czy się grzeją, padła odpowiedź, że już nie, I9 miały ten problem ale został rozwiązany. Jak to jest z tą temperaturą obudowy w praktyce? Pytam, bo mam nawyk trzymania lapka na kolanach.



#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 27 września 2018 - 04:59

Chłodzenie nie jest mocną stroną Maków. Przede wszystkim ze względu na bardzo smukłą sylwetkę. Nie da się tam zrobić dobrej cyrkulacji powietrza.
Problem, który został rozwiązany w i9 dotyczył agresywnego throttlingu. Rozwiązano go zmieniając zarządzanie obrotami wiatraków. Fizyki nie przeskoczyli.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 27 września 2018 - 05:01





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych