Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zdjęcia - techniczne pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Karol Kordus

Karol Kordus
  • 4 postów

Napisano 07 września 2018 - 12:38

Witam wszystkich, jestem nowym użytkownikiem Maca, przedzieram się teraz przez różne aplikacje, żeby załapać o co chodzi.

 

Utknąłem trochę na zdjęciach. Mam ok 600 GB rożnych zdjęć na dysku, chciałbym je zassać wszystkie do aplikacji Zdjęcia przez import, ale bez kopiowania. Odznaczyłem w ustawieniach przy imporcie : kopiuj rzeczy do biblioteki Zdjęć- czyli w teorii nie kopiuje.

Mam na dysku jeszcze ok 200 GB wolnego. Podczas importu do programu wyskoczyła informacja, że brak miejsca. W teorii, jeśli dobrze rozumiem,to miejsce nie powinno być zabierane, bo zdjęcia nie zmieniają lokalizacji, a w aplikacji Zdjęcia są tak jakby odnośniki. Dobrze kombinuję czy nie bardzo?:)

 

 



#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 07 września 2018 - 15:18

Dobrze kombinujesz ale ta aplikacja działa tak że dla każdego zdjęcia tworzy przynajmniej dwie miniatury, które też sporo zajmują. Do tego dochodzą różne metadane zapisywane w bazie i biblioteka rośnie. Przy 600 GB zdjęć nawet bez kopiowania ich do biblioteki, może ona zajmować 100 - 200 GB.

 

Swoją drogą skąd masz taką potężną ilość zdjęć?


Użytkownik MiL edytował ten post 07 września 2018 - 15:18


#3 Karol Kordus

Karol Kordus
  • 4 postów

Napisano 10 września 2018 - 07:32

Dobrze kombinujesz ale ta aplikacja działa tak że dla każdego zdjęcia tworzy przynajmniej dwie miniatury, które też sporo zajmują. Do tego dochodzą różne metadane zapisywane w bazie i biblioteka rośnie. Przy 600 GB zdjęć nawet bez kopiowania ich do biblioteki, może ona zajmować 100 - 200 GB.

 

Swoją drogą skąd masz taką potężną ilość zdjęć?

 

 

dzieki za info, myślałem że same odnośniki do głównej bazy będą mniej zajmowały.

Wrzuciłem wszystkie zdjęcia z Synology z kilkunastu lat na twardziela, żeby byly pod ręką. Ale chyba będę musiał troche zmodyfikować plany :)



#4 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 11 września 2018 - 07:44

dzieki za info, myślałem że same odnośniki do głównej bazy będą mniej zajmowały.

Wrzuciłem wszystkie zdjęcia z Synology z kilkunastu lat na twardziela, żeby byly pod ręką. Ale chyba będę musiał troche zmodyfikować plany :)

 

Jest jeszcze jedna wada, jak jakiekolwiek zdjęcie wyedytujesz sobie jakimś programem (zmieniając kolorystykę, czy np. czyszcząc jakieś brudy), to Zdjęcia gubią się i nie robią nowego podglądu i na prewkach masz stare zdjęcie, a dopiero po otworzeniu w pełnym wymiarze - zmienione. Program gubi się też, jeśli jakieś zdjęcie skasujesz, albo przeniesiesz w wypadku gdy jest importowane do biblioteki bez kopiowania.

A jak masz jakieś stare zdjęcie, które miały ze wzdględu na ograniczenia sprzętu, mało megapixeli albo są zapisane z mocną kompresją to ten podglądy tworzone w programie potrafią być większe od samego zdjęcia... (chociaż tu mistrzostwem w tym względzie wykazuje się Adobe Bridge, który przy domyślnych ustawieniach robi sobie w w swojej bazie danych pełnoekranowe podglądy, co jest już zupełnym kretyństwem...)

 

Zainteresuj się jakimś programem, który nie szaleje z prevkami, typu Lyn czy XnView. Albo po prostu używaj starego dobrego Findera (polecam jako dodatek Xee, bo wygodniej się zdjęcia przegląda)


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#5 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 11 września 2018 - 16:13

O dokładnie, często miniatura jest większa od samego zdjęcia :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych