Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

FileVault - czy to spowalnia komputer


Najlepsza odpowiedź AjTee , 08 września 2018 - 22:11

Powiem tak: Wyłączyłem i wszystko działa jakby szybciej + dłuższy czas na baterii.

Przejdź do postu


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
36 odpowiedzi w tym temacie

#26 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 września 2018 - 08:21

I Ty to łykasz jak pelikan ?

 

Słucham, co się mówi w autoryzowanych serwisach, bo też jestem użytkownikiem. Wszystko co tam usłyszałem na temat maków jak najbardziej się sprawdza. Wszystko na co Apple zrobiło programy wymiany robiliśmy w naszym serwisie przed ich ogłoszeniem i po ich skończeniu.

 

- pękający topcase i  spodnia guma w MacBookach
- MacBook Pro 2007/2008 i 2011, problem z grafikami
- kurzące się matryce w iMakach
- padające grafiki w Makach Pro
- odpadająca warstwa antiglare we wszystkich Retinach

- zacinające się klawiatury motylkowe 

 

Co do SSD był przez jakiś czas cichy program wymiany, bo znikała pojemność.

 

Grupa "Bloger" zobowiązuje.

 

 

Rozumiem że FV może spowalniać starsze maszyny, które nie mają szyfrowania wbudowanego w CPU, ale dane są zapisywane już zaszyfrowane więc ilość zapisów się nie zwiększa, a skoro tak to co ma niby te SSDki mocniej zużywać, hmm? 

 

Jak się dowiem, to z pewnością o tym będę wspominał. Zawsze jestem po stronie użytkownika, a nie korporacji.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#27 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 17 września 2018 - 09:33

Ale tu nie chodzi o to, po czyjej jesteś stronie. Wystarczy być po stronie zdrowego rozsądku. O ile możemy rozważać, jak intensywne użytkowanie dysku wpływa na jego żywotność, o tyle dyskusja na temat wpływu rodzaju zapisywanych danych na SSD jest po prostu absurdalna. Przecież zaszyfrowane dane to ostatecznie nic innego jak ciąg zer i jedynek, tyle, że w innej kolejności. Sam dysk w żaden sposób nie bierze udziału w procesie szyfrowania.

#28 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 września 2018 - 10:09

Ale tu nie chodzi o to, po czyjej jesteś stronie. Wystarczy być po stronie zdrowego rozsądku. O ile możemy rozważać, jak intensywne użytkowanie dysku wpływa na jego żywotność, o tyle dyskusja na temat wpływu rodzaju zapisywanych danych na SSD jest po prostu absurdalna. Przecież zaszyfrowane dane to ostatecznie nic innego jak ciąg zer i jedynek, tyle, że w innej kolejności. Sam dysk w żaden sposób nie bierze udziału w procesie szyfrowania.

 

I to właśnie jest ciekawe, dlaczego szyfrowane padają częściej. Moim zdaniem to kwestia niedopracowanego kontrolera SSD. Z tego co pamiętam, to była retina z 2015 roku. Klient pojawił się z tym samym problemem po kilku miesiącach i był wściekły, że znów nic nie odzyska z SSD. Po upartym stwierdzeniu, że on i tak zawsze będzie szyfrował, to serwisant grzecznie zripostował:

- to po naprawie zapraszamy za kolejne kilka miesięcy.


Użytkownik Iro edytował ten post 17 września 2018 - 11:55

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#29 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 17 września 2018 - 17:52

A cholera wie jak Apple zrobiło to szyfrowanie, wiele rzeczy spieprzyli to może i szyfrowanie im robił jakiś student na praktykach.



#30 zzachm

zzachm
  • 347 postów
  • SkądW-w

Napisano 04 października 2018 - 21:28

U mnie na minus FV ostatnia zabawa. Padał mi MBP 2011 (grafika) i po przełożeniu SSD SATA do staaarego MB białasa działałem na nim chwilę. Szybka podmiana dysku, niech żyje macOS!

Po wymianie mobo w MBP 2011 ten sam dysk nie widziany jako systemowy, nie do odblokowania w Narzędziach Dyskowych z poziomu Recovery czy Instalki High Sierra z pena. Dopiero odszyfrowanie SSD zrobiło robotę. A wiecie ile trwa odszyfrowanie 250 GB na starym białasie? ;) Nie życzę tego nikomu.



#31 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 października 2018 - 13:43

U mnie na minus FV ostatnia zabawa. Padał mi MBP 2011 (grafika) i po przełożeniu SSD SATA do staaarego MB białasa działałem na nim chwilę. Szybka podmiana dysku, niech żyje macOS!

Po wymianie mobo w MBP 2011 ten sam dysk nie widziany jako systemowy, nie do odblokowania w Narzędziach Dyskowych z poziomu Recovery czy Instalki High Sierra z pena. Dopiero odszyfrowanie SSD zrobiło robotę. A wiecie ile trwa odszyfrowanie 250 GB na starym białasie? ;) Nie życzę tego nikomu.

 

Odszyfrowywanie SSD 500GB SATA na MBP 2011 trwało 13 godzin.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#32 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 06 października 2018 - 11:19

No tak, długie odszyfrowywanie na zabytkowym sprzęcie ma być argumentem przeciwko szyfrowaniu - rewelacja.



#33 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 06 października 2018 - 12:01

Powiem Tak: jezeli nie trzymamy na komputerze zadnych poufnych informacji, żadnych zapamiętanych haseł, kontaktów itd, to można sobie odpuścić szyfrowanie. Rzecz w tym, ze nieustanne pilnowanie się, żeby nic takiego w komputerze się na pewno nie znalazło jest bardzo wymagające i łatwo o pomyłkę.

#34 zzachm

zzachm
  • 347 postów
  • SkądW-w

Napisano 06 października 2018 - 16:48

No tak, długie odszyfrowywanie na zabytkowym sprzęcie ma być argumentem przeciwko szyfrowaniu - rewelacja.

 

Nie zrozumiałeś co jest rzeczywistym minusem FV. Nie czas deszyfrowania a sama jego wymuszona konieczność w podanym przykładzie.



#35 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 06 października 2018 - 17:15

Nie zrozumiałeś co jest rzeczywistym minusem FV. Nie czas deszyfrowania a sama jego wymuszona konieczność w podanym przykładzie.

Tym się nie przejmuj. Wraz z postępującym zalutowaniem i poklejeniem wszystkiego w jednym klocku, podmiana dysku powoli odchodzi w zapomnienie.



#36 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 18 października 2019 - 18:01

Tym się nie przejmuj. Wraz z postępującym zalutowaniem i poklejeniem wszystkiego w jednym klocku, podmiana dysku powoli odchodzi w zapomnienie.

To właśnie tym bardziej Apple będzie sugerować szyfrowanie, bo cały komp, a nie tylko SSD będzie miał krótszą żywotność.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#37 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 18 października 2019 - 18:25

Iro, błagam, nie odkopuj po roku tematu tylko po to, żeby po raz kolejny podbudowywać swoje dogmaty. Już wystarczająco to uczyniłeś, wszyscy wiedzą, zainteresowani i nie.
 

Kłódeczka.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych