Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przesiadka z Sony Movie Studio na?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 14 lipca 2018 - 11:25

Przesiadam się z PC na Mac szukam równoważników oprogramowania.

Zajmuję się fotografią i filmowaniem imprez z czego potem wydaję płytę, wspomagam też twórców kina niezależnego. Zazwyczaj robię to jako wolontariusz, ale czasem zdarzają się zlecenia (nisko :)) płatne, dlatego razu podkreślam, że chodzi o wersje do zastosowań komercyjnych.

Mam licencję na Adobe Premiere, która jest WIn/Mac więc przejdzie, ale nie lubię (mało powiedziane :)) w tym programie montować filmów. Pod Linuxem pracowałem na Kdenlive, który ma wersję także pod Win/Mac, a w pracy miałem styczność z Final Cut. Próbowałem także DaVinci Resolve i nie są to zbyt lubiane przeze mnie programy.

Posiadam też licencję na Movie Studio (uproszczony Sony Vegas), który niestety działa tylko pod Windows. Sony dało mi także w pakiecie także Sound Forge Audio do masterowania dźwięku, tracker muzyczny ACID Music oraz DVD Architect do tworzenia płyt DVD i Blu-Ray. To oprogramowanie było dla mnie idealne i świetnie ze sobą współgrało. Chyba najcenniejszą funkcją są znaczniki podczas montażu filmu, które są czytane przy tworzeniu płyty DVD/Blu-Ray i bardzo ułatwiają tworzenie wyboru scen. Sam Movie Studio jest bardzo intuicyjny, łatwy, szybki i pozbawiony wielu efekciarskich opcji, za to morphingowe algorytmy pozwalają na robienie płynnych timelapsów z materiału 25fps, i nie było też problemu z chroma key. Nie chodzi mi o zachwalanie ich produktu, po prostu się do niego przyzwyczaiłem, umiem szybko na nim pracować, okazał się najbardziej intuicyjny i skuteczny.

Podpowiedzcie, czym mogę zastąpić pakiet od Sony? Najlepiej, aby były jakieś wersje próbne, a same programy nie kosztowały potem fortuny, poza tym muszę mieć możliwość projektowania płyt.



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2018 - 12:16

Spróbuj jeszcze raz zrobić przymiarkę do Final Cut Pro. To naprawdę kawał solidnego softu za relatywnie nieduże pieniądze. Do tego jest bogactwo wtyczek zewnętrznych firm, które rozszerzają możliwości czasem istotnie.

#3 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 14 lipca 2018 - 21:48

Ostatni kontakt z Makiem i Final Cut miałem ze dwa lata temu, chyba był to Pro X. Sorry jeszcze nie znam się na wersjach softu pod Mac :D Byłem zmuszony wtedy pracować na tych komputerach, nie mając o nich zbyt dużego pojęcia. Czy te oprogramowanie ma jakieś wsparcie dla programu, do tworzenia płyt DVD/BD?


Użytkownik Wojciech Stanisław Kamiński edytował ten post 14 lipca 2018 - 21:52


#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2018 - 21:54

Da się nagrać DVD z jakimś tam menu ale przyznam, że bardzo dogłębnie tego nie badałem, bo chyba z raz tylko jakieś DVD składałem.

#5 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 lipca 2018 - 08:12

Jeśli chcesz zaawansowany authoring to Adobe Premiere i Adobe Encore. Natomiast FCP X i Compressor dają możliwość zbudowania płyt BD/DVD, jednak jest to dosyć uproszczone (kilka rodzajów Menu, dwa formaty dźwięku). Chapter Markers z FCP X działają w Compressorze


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#6 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 15 lipca 2018 - 09:57

Zbyt zaawansowanego authoringu nie potrzebuję. Normalnie wygląda to tak, że po wsadzeniu płyty ma być jakieś tło, zazwyczaj statyczne, menu i przygrywa sobie jakaś muzyczka. Praktycznie zawsze start filmu robię animowanym, wielkim przyciskiem około 400x225px, ze streszczeniem filmu, do tego wejście w wybór scen 6 na stronę z przyciskami kontrolnymi oraz wejście do galerii zdjęć i innych dodatków, jeśli są. Od wielkiego dzwonu dogrywam jakieś komentarze, które opieram na ustawieniach innych wersji językowych. Zazwyczaj projektuję płytę BD, a potem po wygenerowaniu do pliku .iso, jeśli jest potrzebna słabsza wersja czyli DVD, przełączam w menu > właściwości > format płyty z Blu-Ray na DVD i jeśli nie zapomnę :P zmienić formatu 4:3 na 16:9, to nie muszę dotykać nic więcej i od razu mogę tworzyć .iso dla DVD. Samo działanie menu mogę przetestować na podglądzie, gdzie mam wirtualny pilot i mogę skakać po menu, badając wszelką standardową funkcjonalność. Czy te softy pozwolą mi na budowę takich płyt?



#7 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 lipca 2018 - 10:17

Adobe Encore tak, FCPX i Compressor nie


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 15 lipca 2018 - 15:13

No tak, tyle, ze Adobe jest tylko w subskrypcji i to nietaniej, co w zestawieniu z informacją, że kolega robi to raczej charytatywnie, to może nie być dobre rozwiązanie, niestety.

#9 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 lipca 2018 - 18:23

No tak, tyle, ze Adobe jest tylko w subskrypcji i to nietaniej, co w zestawieniu z informacją, że kolega robi to raczej charytatywnie, to może nie być dobre rozwiązanie, niestety.

 

Nic na to nie poradzę, innego wyjścia nie widzę (coś było wspomniane, że jest licencja Premiere to chyba Encore można dociągnąć jako pakiet ale głowy nie dam)


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#10 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 15 lipca 2018 - 18:31

A czy może ktoś miał okazję instalować te programy przez Wine?



#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 15 lipca 2018 - 19:48

Masz na myśli Sony Movie Studio? No bo tych od Adobe to nie ma sensu przez emulatory, skoro są natywnie na MacOS. Zresztą, prawdę powiedziawszy, obawiam się, że jakikolwiek soft do obróbki video na emulatorze to bardzo zły pomysł ze względu na wydajność. Na wirtualce np. Parallels (choć to ogólnie dobre rozwiązanie w wielu przypadkach) też bym raczej nie próbował.



#12 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 15 lipca 2018 - 20:38

Masz na myśli Sony Movie Studio? No bo tych od Adobe to nie ma sensu przez emulatory, skoro są natywnie na MacOS. Zresztą, prawdę powiedziawszy, obawiam się, że jakikolwiek soft do obróbki video na emulatorze to bardzo zły pomysł ze względu na wydajność. Na wirtualce np. Parallels (choć to ogólnie dobre rozwiązanie w wielu przypadkach) też bym raczej nie próbował.


Wine to nie emulator. (Co nie zmienia faktu, że wydajność takiego rozwiązania jest dyskusyjna)

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#13 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 15 lipca 2018 - 23:47

Film od biedy mogę zmontować na czymkolwiek, mam przecież licencje na Adobe, za to chodzi o zrobienie płyty i tu zaczynają się schody, bo faktycznie generowanie płyty do kolejne renderowanie z już utworzonego materiału.



#14 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 20 lipca 2018 - 09:09

Nie nie możesz zmontować na czymkolwiek. Licencje Adobe dla PC i Mac są odrębne.  Musisz mieć obie aby korzystać tu i tu.

https://helpx.adobe....ements-faq.html

///////////////////////////////

Can I use my software on two computers?

 

If you own, or are the primary user of, a single-user- or volume-license Adobe product that is installed on a computer at work, you can also install and use the software on one secondary computer of the same platform at home or on a portable computer. However, you may not run the software simultaneously on both the primary and secondary computers.

No more than one user can use a single-user-license Adobe product.

Note: AVL customers have to buy two different licenses to use both operating systems, even if they have two different computers. They can use the same license on another computer (not simultaneously) only with the same platform at home.

For more information regarding Adobe's activation policy, including recent changes, see activation and deactivation help.

//////////////////////////////
Can I use my software on both partitions of a dual-boot system?
 

If you run a dual-boot system with a product installed on both partitions, it's necessary to purchase a separate license for each installation. Before you install the product on both the Mac OS and Windows partitions on a dual-boot system, obtain a separate license for each product.

/////////////////////////////

Why can't I use my software on different platforms?
 

Adobe develops software for different platforms (such as Mac OS, Windows, Linux) and sells the software built for separate platforms as separate products. If you want to use the products on different platforms, it's necessary to purchase a license of the software for each platform you use. A serial number for a product for one platform cannot be used for the same product for another platform.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

 

Kompletnie nie rozumiem dlaczego zainteresowany na siłę pcha się w Apple skoro nie ma po temu wyraźnych powodów. Mało tego - piętrzą się problemy.

 

W takiej sytuacji najzdrowszym jest korzystanie zarówno z PC jak i MAC


Użytkownik michobo edytował ten post 20 lipca 2018 - 09:11


#15 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 30 lipca 2018 - 17:38

Looz, już przenosiłem kilka razy tą licencję w obrębie Windows kiedy np musiałem jakiś czas pracować na laptopie. Ciekawy jestem, co będzie po wpisaniu klucza dla Mac :)

Dopowiedzmy jeszcze jedną opcję.

Jestem gotów na przesiadkę na Final Cut i szukam najtańszej opcji cenowej. Mogę kupić Final Cut Studio 2009 za niewielkie pieniądze i szukam informacji, czy jest jakaś opcja taniego upgrade na Final Cut Pro X?



#16 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 30 lipca 2018 - 17:53

Przecież masz info powyżej. To są dwa RÓŻNE pakiety, rozwijane niezależnie. Musisz kupić drugi raz. Niczego nie przepiszesz ani nie przeniesiesz


Użytkownik michobo edytował ten post 30 lipca 2018 - 17:53


#17 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 30 lipca 2018 - 18:53

Dlaczego miałbym nie przenieść licencji Adobe Premiere na Maca, jeśli mogę dezaktywować klucz Windows i użyć klucz dla Mac? Gdzie pisałem, że to oprogramowanie chcę instalować na więcej niż jednym komputerze?

W sumie to chciałbym się o to dopytać dopiero teraz.

Spotkałem się z informacją w internecie, że "oprogramowanie do macOS jest tańsze, ponieważ raz kupiony produkt mogę instalować na wszystkich jednostkach na jakich pracuję, a w Windows muszę kupić osobno na każde stanowisko". Czy to jest prawda?

Druga sprawa, że będę chciał dokupić za jakiś czas niezbyt leciwego MacBooka "do plecaka" i tu kolejne pytanie: jaka jest możliwość pracy i synchronizacji danych pomiędzy komputerami Apple? Chodzi np o taką sytuację: jadę do klienta daleko od domu, mamy kilka dni filmowych. Posiadanie sprzętu przy sobie daje mi możliwość np wstępnego montowania filmu, do tego nie marnowałbym czasu, kiedy mam kilka godzin w hotelu czy podróży. Sam film chciałbym po powrocie dokończyć na iMacu. Czy to wykonalne? Ktoś zachwalał, że może np sms zacząć w telefonie a skończyć na komputerze, a czy jest możliwość synchronizacji takiego projektu filmowego?



#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 30 lipca 2018 - 19:45

A czytałeś fragment FAQ wklejony przez Michobo? Najwyraźniej nie, bo masz tam czarno na białym. Gdzieś ty takie bzdury wyczytał, ze na MacOS są jakieś narzucone formy licencjonowania? Każdy producent licencjonuje jak chce. Jeżeli dany produkt jest dostępny na obie platformy, na ogół zasady licencjonowania są identyczne.

#19 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 30 lipca 2018 - 20:18

Jeśli chodzi o Adobe, to mam pudełko, w środku dwie płyty DVD, niemal identyczne, gdzie różnicą jest jedynie napis maleńkimi literami WINDOWS, a na drugiej MAC OS. Ja nie chce pracować w dwóch systemach, ponieważ nie ma po prostu takiej potrzeby. Jest szansa, że wcale nie będę instalować tego Primiera na iMac. "Wybrałem" przesiadkę na iMac, porządkuję właśnie dane na dyskach ponieważ maszyna powinna dotrzeć do mnie w środę i aktualnie rozważam zakup Final Cut do moich zajęć. Na razie nic nie poszło zgodnie z planem, kupiłem znacznie droższy i nowszy model, dlatego ważna jest dla mnie informacja, czy będę musiał kupić drugą licencje jeśli będę miał dwa tzw stanowiska pracy.



#20 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 30 lipca 2018 - 20:39

A może, jeśli masz wątpliwości, najlepiej byłoby skontaktować się z Adobe, wytłumaczyć sytuację i zapytać się, co można a co nie? Oni chyba powinni wiedzieć.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#21 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 30 lipca 2018 - 20:47

Liczyłem na to, że może Wy wiecie :)



#22 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 31 lipca 2018 - 17:18

To co masz to stary produkt. Adobe WIELE LAT TEMU przeszło na model subskrypcyjny swojego pakietu i odeszło od płyt (ostatnim był pakiet CS6 sprzed 4 czy 5 lat). To że kiedyś coś kupiłeś nie oznacza że masz możliwość korzystania ze współczesnych narzędzi bo tak nie jest.

 

Dzisiaj Adobe się wyłącznie wypożycza na określony w subskrypcji czas, osobno na PC i MAC.  Nie ma już nawet numerów seryjnych...


Użytkownik michobo edytował ten post 31 lipca 2018 - 17:19


#23 Wojciech Stanisław Kamiński

Wojciech Stanisław Kamiński
  • 32 postów

Napisano 31 lipca 2018 - 23:39

Ale ten produkt Adobe mnie już praktycznie nie interesuje i nie wiem po co się ciągle do niego odnosisz. Lightrooma też mam pudełkowego i na subskrypcję nie przejdę. Co do starości programów to jest tak, że jak komuś pasuje np edytor tekstów Tag pod DOS w którym pisze książki, to ciężko przekonać go do zakupu np systemu Windows i pakietu Office 365.

Ja proszę o info na temat Final Cut Studio/Pro X.



#24 Filip454

Filip454
  • 174 postów

Napisano 14 sierpnia 2018 - 15:03

https://support.appl...n-euro/HT202413

 

 

On how many computers can I install Final Cut Pro X?
The Final Cut Pro X license agreement states:

“…you have the right to use the Apple Software as permitted by the Mac App Store Product Usage Rules set forth in the App Store Terms and Conditions (http://www.apple.com/legal/itunes/ww/) (“Usage Rules”), and are granted a limited, non-transferable, non-exclusive license:

“(i) to download, install, use and run for personal, non-commercial use, one (1) copy of the Apple Software directly on each Apple-branded computer running OS X (“Mac Computer”) that you own or control…

“(ii) if you are a commercial enterprise or educational institution, to download, install, use and run one (1) copy of the Apple Software for use either: (a) by a single individual on each of the Mac Computer(s) that you own or control, or ( B) by multiple individuals on a single shared Mac Computer that you own or control. For example, a single employee may use the Apple Software on both the employee’s desktop Mac Computer and laptop Mac Computer, or multiple students may serially use the Apple Software on a single Mac Computer located at a resource center or library.” 

For complete details, view the Final Cut Pro X License Agreement.

 


Użytkownik Filip454 edytował ten post 14 sierpnia 2018 - 15:04

"It scrolls like butter" Steve Jobs

#25 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 15 sierpnia 2018 - 17:46

I tak nie zrozumie.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych