Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iMac 2015 5k 27-inch - czarny ekran śmierci


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 amadeuo

amadeuo
  • 12 postów
  • SkądKatowice

Napisano 04 lipca 2018 - 22:56

Cześć,

 

Odkupiłem iMaca jako sprawnego (Retina 5k 27-inch, Late 2015, i5 3,2Ghz i Radeon R9 M320 2GB z Fusion drive 1TB)

Po włączeniu go, zauważyłem sekundowy glitch na ekranie, który szybko zniknął i załączyłem recovery.

Nie umiałem usunąć partycji, więc odpaliłem go z recovery, które ściągnęło z internetu instalatora OS'a, z którym był sprzedawany.

 

Partycje udało się złączyć w jedną, jednak w trakcie instalacji - komputer zamarzał, bez dalszego postępu, a w pewnym momencie okno na ekranie rozjechało się, a proces instalacyjny stał w miejscu. Jako że było dosyć późno, dałem sobie z nim spokój i wróciłem do reinstalacji systemu rano.

Komputer się włączył, ekran czarny, w tle słychać wiatraki, ale ekran nie świeci, recovery nie wstaje. Miałem taką sytuację z Macbookiem Retina z 2013, pomogły reset pram i smc - w przypadku iMaca niestety nie. Żadne urządzenie na usb nie było wpięte.

 

Oddałem komputer do serwisu pogwarancyjnego na diagnostykę - wstępnie padł albo fusion drive, albo grafika.

 

Chcąc mieć podkładkę w formie papieru, w celu dochodzenia jakiejkolwiek rekompensaty, za namową ów serwisu oddałem sprzęt do iSpot.

 

Diagnostyka już trochę trwa, a stres nie lada jest - wymianę fusion drive przeboleję, ale płyta główna (bo samej grafiki rzekomo nie wymieniają) za prawie 3000zł mocno nadwyręży kieszeń.

 

Czy ktoś miał podobną sytuację? Mam starego iMaca z Radeonem HD6750M, który od 2011 działa i ma się dobrze - słyszałem, że był program wymiany tych kart bo okazały się wadliwe. Co do nowszych nic takiego nie doczytałem, ale problem na zagranicznych forach istnieje.

 

Dodam, że w iMacu rękojmia skończyła się w marcu tego roku i aż nie chce mi się wierzyć, że dwuletni komputer wyzionął ducha. 


szanuj zajawke, nie pracuj za friko




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych