Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pytanie o HDD w Macu Mini 2014


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 10:17

Hej,

 

chciałbym zmienić dysk w Macu Mini 2014. Jest to średni model, że tak to ujmę, z 8 GB RAM, 1 TB HDD i i5 2,6 GHz. Wiem, że mogę zastąpić HDD na SSD. Trochę się jednak pogubiłem i stąd kilka pytań (w starych tematach pojawiały się głosy, że nie każdy dysk PCIe jest wspierany przez Mini i chciałbym się upewnić czy to się zmieniło):

 

1. Czy w tym średnim modelu również nie ma złącz PCIe, w które można łatwo włożyć nowy dysk, czy to dotyczy tylko bazowego modelu 1,4 GHz?

2. Jeżeli chciałbym dodać dysk z PCIe to czy muszę dokupić jakiś adapter? Widziałem na obrazkach, że tak, ale nie wiem jak się nazywa i na portalu aukcyjnym nie mogę podobnego znaleźć.

3. Czy prostsza i tańsza opcja (z racji, że mam Samsunga Evo) wymiany dysku z SATA III wymaga przejściówki czy po prostu podłączam w miejsce obecnego HDD 1 TB?

4. Czego używacie do sklonowania danych i ustawień na nowy dysk? Czy po takiej operacji nie będzie konfliktu bo np. macOS będzie miał gdzieś zapisane informacje o starym dysku?

5. W przypadku PCIe jakie jeszcze dyski oprócz Samsunga Evo są polecane. Czytałem, że Crucial dają radę :-) 

Będę wdzięczny za pomoc.



#2 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 lipca 2018 - 10:30

1. Jest złącze do dysku ale to musi być specjalny dysk od Apple, a nie dowolny jaki chcesz.

2. Musisz zamówić mocowanie dysku wraz taśmą w serwisie autoryzowanym.

3. Najprościej wymienić dysk HDD na SSD, nie trzeba żadnych adapterów, jest normalne złącze dysku SATA3.

4. Instalujesz system na nowym dysku z pendrive, a potem podłączasz stary dysk na USB i robisz migrację danych przy pomocy Asystenta Migracji. 

5. Ja znam tylko zamiennik OWC ale to nawet nie ma podejścia do oryginalnego dysku. 


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#3 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 11:48

1. Jest złącze do dysku ale to musi być specjalny dysk od Apple, a nie dowolny jaki chcesz.

2. Musisz zamówić mocowanie dysku wraz taśmą w serwisie autoryzowanym.

3. Najprościej wymienić dysk HDD na SSD, nie trzeba żadnych adapterów, jest normalne złącze dysku SATA3.

4. Instalujesz system na nowym dysku z pendrive, a potem podłączasz stary dysk na USB i robisz migrację danych przy pomocy Asystenta Migracji. 

5. Ja znam tylko zamiennik OWC ale to nawet nie ma podejścia do oryginalnego dysku. 

 

Dzięki wiele za odpowiedź :-) Trochę mi to rozjaśniło. Chciałem jeszcze doprecyzować.

Ad. 1 - Ok, rozumiem, ale czy ten oryginalny dysk Apple też wymaga tego złącza, o którym mowa w puncie 2 (ten, który napisałeś, że zamawia się w serwisie)?
Ad. 2 - Jak to mocowanie się nazywa, ma jakiś symbol czy coś co pozwoli to zidentyfikować?
Ad. 4 - Czyli wsadzam normalny dysk SSD i nie muszę wcześniej go formatować w jakimś dziwnym formacie, normalnie instalator zrobi wszystko za mnie?

 

Trochę mnie zaskoczyłeś, że tylko dyski Apple tam wchodzą, bo widziałem na zagranicznych forach, że ludzi pisali o PCIe i wsadzaniu tam Samsungów Evo, chociaż nie opisywali niestety jak tego dokonali. Wiem, jednak, że nie chodziło o SATA
 



#4 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 lipca 2018 - 12:29

Mac mini, który był sprzedany tylko ze zwykłym dyskiem HDD nie ma w środku mocowania i taśmy do dysku PCI-E, jest tylko złącze do taśmy dysku na płycie. Gdybyś chciał zamontować dysk SSD PCI-E to musisz mieć to brakujące mocowanie z taśmą do której dopiero wpina się dysk.

Na serio najprościej wymienić HDD na SSD SATA. Taki dysk wkładasz, uruchamiasz instalator z USB, podczas instalacji w Narzędziu Dyskowym formatujesz go na odpowiedni system plików i wszystko działa jak należy. Dużo takich wymian robiliśmy.

Odnośnie dysków SSD PCI-E innych firm to ja nie znam sposobu żeby zamontować dysk Samsunga Evo, ale to już musiałby się ktoś inny wypowiedzieć, bo w serwisach autoryzowanych my takich rzeczy nie robimy, więc moja wiedza może być ograniczona. Oryginalny dysk od Apple też może być wyprodukowany przez Samsunga, więc jeśli widziałeś jakieś poradniki i tam był dysk Samsung to wcale nie znaczy, że to był zwykły dysk z marketu.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#5 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 13:24

Dziękuję Ci bardzo za pomoc :) W takim razie wyczyszczę obecny dysk SSD i zamontuję w miejsce talerza. Szkoda, że w 2014 nie da się zamontować dwóch dysków, bo ten 1 TB bym zostawił i dorzucił drugi :-(



#6 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 lipca 2018 - 13:57

Da się tylko nie SATA ;) Do wymiany dysku musisz mieć wkrętak TR6, bez niego nawet nie zaczynaj.

Oczywiście dodam, że gdyby był jakiś problem z wymianą dysku to zapraszam do naszego serwisu.


Użytkownik SERWIS.ME edytował ten post 03 lipca 2018 - 13:58

1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#7 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 14:26

O, a jaki skoro nie SATA? W sensie oprócz tego "aplowskiego" ;-) wpinanego do tej taśmy, o której pisałeś :-)
 

Co do serwisu to z chęcią przyjdę jeżeli napotkam problem, ale ja nie z Krakowa ;-)



#8 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 03 lipca 2018 - 14:50

O to mi właśnie chodziło, że można zamontować dwa dyski - SATA i PCI-E.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#9 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 03 lipca 2018 - 21:57

O, a jaki skoro nie SATA? W sensie oprócz tego "aplowskiego" ;-) wpinanego do tej taśmy, o której pisałeś :-)
 

Od paru już lat dostępne są zamienniki dla dysków Apple. Kiedyś bardzo drogie - dziś znacznie tańsze, ale nadal nie tak tanie jak "zwykłe" SATA.

Zamiennik 240GB ceniony jest na ok. 700-900zł. (w zależności od marki i od sprzedawców) zwykły (chociaż wolniejszy) SATA kupuje się 2-3 razy taniej. Taśma o której wspomniał SERWIS.ME też nie jest za darmo, więc przyjemność posiadania dysku PCI-E (np. 240GB) to wydatek przynajmniej  900-1000zł. Dysk SATA o podobnej pojemności wstawiasz za 1/3 tej ceny, albo np. w podobnej cenie 4x większy.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#10 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 13:07

Dzięki wszystkim!

 

Mam jeszcze jedno pytanie, bo mój dysk SSD ma tylko 120 GB, a że HDD jako dodatkowy się nie zmieści, to trochę mało. Chciałem kupić większy 240 GB, ale przypomniałem sobie o nieużywanej już karcie SD 128 GB. Czy używanie jej w sposób permanentny jest dobrym pomysłem? Jak wygląda żywotność takiej karty?



#11 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 lipca 2018 - 14:10

Dzięki wszystkim!

 

Mam jeszcze jedno pytanie, bo mój dysk SSD ma tylko 120 GB, a że HDD jako dodatkowy się nie zmieści, to trochę mało. Chciałem kupić większy 240 GB, ale przypomniałem sobie o nieużywanej już karcie SD 128 GB. Czy używanie jej w sposób permanentny jest dobrym pomysłem? Jak wygląda żywotność takiej karty?

Myślę że lepszym i szybszym rozwiązaniem będzie dysk na USB 3.0.


Jedyny serwis sprzętu Apple w Małopolsce polecany przez MyApple.pl

ul. Kadecka 10, 30-078 Kraków

kom: 889 566 455 ; tel: 12 421 65 91


#12 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 21:14

Dzięki wszystkim!

 

Mam jeszcze jedno pytanie, bo mój dysk SSD ma tylko 120 GB, a że HDD jako dodatkowy się nie zmieści, to trochę mało. Chciałem kupić większy 240 GB, ...

Różnica w cenie pomiędzy np. 240GB, a 480GB SATA jest dziś mniejsza niż 200zł. - jeżeli tylko możliwości finansowe pozwalają, to lepiej dopłacić (stosunkowo niewiele) do 2x większej pojemności. Dodatkowo: za grosze kupujesz obudowę USB 3.0 na HDD wyjęty z Maca i masz rozwiązany problem miejsca na duże pliki (niekoniecznie wymagające dysku SSD). 

 

 

... przypomniałem sobie o nieużywanej już karcie SD 128 GB. Czy używanie jej w sposób permanentny jest dobrym pomysłem? 

Nie. Karty SD (podobnie jak pendrive) nie są projektowane na taki reżim pracy.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#13 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 04 lipca 2018 - 21:43

https://www.purepc.p...ssd_3d_mlc_nand Za 400zł masz dysk 480GB.

#14 crab

crab
  • 262 postów

Napisano 05 lipca 2018 - 08:01

Dzięki bardzo wszystkim za odpowiedzi i sugestie :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych