Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki monitor do 1500zł w 2018 do macbooka pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 26 czerwca 2018 - 14:13

Witam,

Jednak zdecydowałem, że kupuję mbp 2015 15" 2.5 lub 2.8 z m370x 2gb. Pytanie: jaki monitor mogę kupić do niego tak do 1500zł.

Główna praca to: obróbka produktów (ubrań) w pts, może trochę AI (dziewczyna będzie korzystać) i od czasu do czasu montaż filmików wakacyjnych.

W wolnym czasie przeglądania głupot w internecie i oglądanie filmików z yt :D

 

Na ten moment jaki monitor polecacie? Na jakie wartości trzeba zwrócić uwagi?

Nie wiem jaka przekątna ponieważ nigdy nie miałem dużych monitorów. Z tego co widziałem to ludzie mają od 24-27".

Budżet 1500zł ale im tańszy tym lepszy dla mnie :)

 



#2 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 26 czerwca 2018 - 18:45

Do obrobki nie kupisz monitora 27'' za 1500zl. 24'' moze uda sie uzywany.


instagram - czacha

#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 26 czerwca 2018 - 19:43

Oj tam, do fotografii produktowej nie potrzeba Eizo CG i spektrofotometru. To nie portrety, gdzie inny odcień skóry powoduje dramat. Te fotki są oglądane w 95% przypadków na totalnie budżetowych monitorach i nawet bardzo zgrubne przybliżenie barwy jest akceptowane.
  • Krzyssp2 lubi to

#4 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 26 czerwca 2018 - 21:39

Czyli jaki mogę kupić? Lub chociaż co wpisać w szukajce :P

#5 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 26 czerwca 2018 - 22:08

Oj tam, do fotografii produktowej nie potrzeba Eizo CG i spektrofotometru. To nie portrety, gdzie inny odcień skóry powoduje dramat. Te fotki są oglądane w 95% przypadków na totalnie budżetowych monitorach i nawet bardzo zgrubne przybliżenie barwy jest akceptowane.

 

W fotografii produktowej odcienie maja dosc spore znaczenie, nawet wieksze niz odcienie skory, no chyba ze sklep lubi przyjmowac zwroty bo kolor produktu jest inny niz na stronie ;) 


Czyli jaki mogę kupić? Lub chociaż co wpisać w szukajce :P

 

Ja bym Ci radzil dolozyc tysiaka do NEC'a. Za 1500 to chyba tylko jakis biurowy DELL nada sie do czegokolwiek, ale pamietaj aby przy 27'' brac rozdzielczosc 2560x1440 a nie FullHD, bo bedziesz mial pixeloze.


instagram - czacha

#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 26 czerwca 2018 - 22:15

W fotografii produktowej odcienie maja dosc spore znaczenie, nawet wieksze niz odcienie skory, no chyba ze sklep lubi przyjmowac zwroty bo kolor produktu jest inny niz na stronie ;)

Przecież wiesz co najmniej równie dobrze jak ja, że choćbyś obrabiał te zdjęcia na super skalibrowanym, mega profesjonalnym monitorze, to i tak każdy klient tego sklepu zobaczy na swoim monitorze zupełnie inny odcień.

 

Tutusik,

weź Della U2518D. Do takich zastosowań wystarczy. Ale pamiętaj, to nie jest monitor do "zawodowych" zastosowań graficznych. Nie oczekuj cudów.



#7 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 27 czerwca 2018 - 12:06

Przecież wiesz co najmniej równie dobrze jak ja, że choćbyś obrabiał te zdjęcia na super skalibrowanym, mega profesjonalnym monitorze, to i tak każdy klient tego sklepu zobaczy na swoim monitorze zupełnie inny odcień.

 

Tutusik,

weź Della U2518D. Do takich zastosowań wystarczy. Ale pamiętaj, to nie jest monitor do "zawodowych" zastosowań graficznych. Nie oczekuj cudów.

 

Dzięki Mikołaju za propozycję. Dzisiaj czytałem i oglądałem parę recenzji na temat tego monitora. Wydaje się być ok ale gdy czytałem komentarze na różnych forach lub w sekcji komentarzy pod sklepami to ludzie narzekają na jakąś wadę podświetlenia monitora. Dużo osób pisało, że musieli wymieniać monitory aż trafili na dobry monitor. Martwi mnie to trochę. Co uważasz?:D



#8 Rijndael

Rijndael
  • 110 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 lipca 2018 - 18:08

Dzięki Mikołaju za propozycję. Dzisiaj czytałem i oglądałem parę recenzji na temat tego monitora. Wydaje się być ok ale gdy czytałem komentarze na różnych forach lub w sekcji komentarzy pod sklepami to ludzie narzekają na jakąś wadę podświetlenia monitora. Dużo osób pisało, że musieli wymieniać monitory aż trafili na dobry monitor. Martwi mnie to trochę. Co uważasz? :D

Nie znam dokładnie tego modelu, ale na podstawie innych Delli mogę powiedzieć, że jest pewna grupa osób, którym przeszkadza nawet drobna nierównomierność podświetlania, której nie da się zauważyć przy normalnym użytkowaniu i nie ma żadnego praktycznego znaczenia.

 

Ja używam dwóch Dell U2713H. Ma 27", 2k i 120% color gamut (ma większy zakres niż P3 w Apple). W tym budżecie spokojnie znajdziesz używany, w idealnym stanie.


Przecież wiesz co najmniej równie dobrze jak ja, że choćbyś obrabiał te zdjęcia na super skalibrowanym, mega profesjonalnym monitorze, to i tak każdy klient tego sklepu zobaczy na swoim monitorze zupełnie inny odcień.

Ja bym nawet powiedział, że obróbka na zbyt perfekcyjnym sprzęcie może dać nawet gorszy efekt, bo taki sprzęt jest zbyt daleki od tego, którego używają klienci (i który zwykle nie radzi sobie z wyświetleniem np. delikatnych cieni). Oczywiście sytuacja ma się zupełnie inaczej, jeśli przygotowujemy grafikę do druku, ale jeśli chodzi o internet, to naprawdę nie ma co przesadzać. Te Delle z lepszych serii w zupełności wystarczą.


Xs gold + Pro 10,5 grey + TV4


#9 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 02 lipca 2018 - 09:37

 

Ja bym nawet powiedział, że obróbka na zbyt perfekcyjnym sprzęcie może dać nawet gorszy efekt, bo taki sprzęt jest zbyt daleki od tego, którego używają klienci (i który zwykle nie radzi sobie z wyświetleniem np. delikatnych cieni).

 

No już poleciałeś za daleko z takimi wnioskami  :D Dobry ekran niczego nie dodaje od siebie, tylko pokazuje obraz neutralny.

 

PS. Muzycy też powinni grać na słabszym sprzęcie bo ktoś słuchający ich na kijowym będzśie słyszał coś innego? ;) 


instagram - czacha

#10 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 02 lipca 2018 - 10:53

No już poleciałeś za daleko z takimi wnioskami  :D Dobry ekran niczego nie dodaje od siebie, tylko pokazuje obraz neutralny.

W pełni się zgadzam. Dobry monitor na pewno nie zaszkodzi. Słaby może spowodować, że przekłamania się skumulują i wyjdzie masakra. I nie ma nad tym żadnej kontroli.

 

PS. Muzycy też powinni grać na słabszym sprzęcie bo ktoś słuchający ich na kijowym będzśie słyszał coś innego?  ;)

 

 

Nie, ale tolerancja będzie inna na podwórkowym koncercie disco-polo a inna na koncercie muzyki klasycznej w filharmonii narodowej. Packshoty ubrań to nie filharmonia. ;-)


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 02 lipca 2018 - 10:57


#11 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 04 lipca 2018 - 10:04

 

Nie, ale tolerancja będzie inna na podwórkowym koncercie disco-polo a inna na koncercie muzyki klasycznej w filharmonii narodowej. Packshoty ubrań to nie filharmonia. ;-)

 

 

Mario Testino pewnie by sie nie zgodził - chociaz kto wie, moze dla niego wszystko to chałtura ;) 


instagram - czacha

#12 Sendil

Sendil
  • 140 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 15 lipca 2018 - 11:07

 

PS. Muzycy też powinni grać na słabszym sprzęcie bo ktoś słuchający ich na kijowym będzśie słyszał coś innego? ;)

 

Jestem muzykiem. Nagrywałem w studio, u różnych producentów. 

 

I wiesz co? Miksy i Master robi się tak, żeby dobrze brzmiały u ludzi. Nie u Ciebie na monitorach za 20tysi. Jest bardzo popularny test. Nazywa się test samochodowy. Nagrywasz i odtwarzasz swój kawałek w aucie, kiedy jedziesz do pracy/z pracy/ na wycieczke. To pozwala w przybliżony sposób sprawdzić jak się będize utwór zachowywał u zwykłych ludzi.

 

Znam jeden zespół, który nagrywał EPkę u producenta, który wychodził z założenia, że trzeba nagrywać muzykę tak, żeby brzmiała dobrze na drogim sprzęcie i nie baczył na to jak będzie to grało na normalnym- najpopularniejszym.

 

Wiesz co z tego wyszło? EPka, której nie da się słuchać na 'cywilnych' głośnikach, bo jest przebasowiona. Co z tego, że monitory i zestaw HIFI tego producenta grał idealnie i nie było się do czego przyczepić przy odsłuchu na jego sprzęcie, jak wystarczyło odpalić na zestawie kina domowego/głosniku Bluetooth, głośnikach komputerowych, zestawach Stereo za 2-5 tysi i słuychać było dudnienie. Trzeba dodac, że to kwestia też aranżacji, ale no jednak... Muzyka nagrywana jest tak, żeby była jak najprzyjemniejsza w odbiorze na normalnych głośnikach. Koniec, kropka.

 

Także czacha, nie zgodzę się z tym co napisałeś odnośnie muzyki. Grać i nagrywać na jak najlepszym sprzęcie- TAK. Miksować i masterować 'dla ludu'- TAK. 
 



#13 czacha

czacha

    fotografista ;)

  • 2 209 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 16 lipca 2018 - 09:18

Jestem muzykiem. Nagrywałem w studio, u różnych producentów. 

 

I wiesz co? Miksy i Master robi się tak, żeby dobrze brzmiały u ludzi. Nie u Ciebie na monitorach za 20tysi. Jest bardzo popularny test. Nazywa się test samochodowy. Nagrywasz i odtwarzasz swój kawałek w aucie, kiedy jedziesz do pracy/z pracy/ na wycieczke. To pozwala w przybliżony sposób sprawdzić jak się będize utwór zachowywał u zwykłych ludzi.

 

Znam jeden zespół, który nagrywał EPkę u producenta, który wychodził z założenia, że trzeba nagrywać muzykę tak, żeby brzmiała dobrze na drogim sprzęcie i nie baczył na to jak będzie to grało na normalnym- najpopularniejszym.

 

Wiesz co z tego wyszło? EPka, której nie da się słuchać na 'cywilnych' głośnikach, bo jest przebasowiona. Co z tego, że monitory i zestaw HIFI tego producenta grał idealnie i nie było się do czego przyczepić przy odsłuchu na jego sprzęcie, jak wystarczyło odpalić na zestawie kina domowego/głosniku Bluetooth, głośnikach komputerowych, zestawach Stereo za 2-5 tysi i słuychać było dudnienie. Trzeba dodac, że to kwestia też aranżacji, ale no jednak... Muzyka nagrywana jest tak, żeby była jak najprzyjemniejsza w odbiorze na normalnych głośnikach. Koniec, kropka.

 

Także czacha, nie zgodzę się z tym co napisałeś odnośnie muzyki. Grać i nagrywać na jak najlepszym sprzęcie- TAK. Miksować i masterować 'dla ludu'- TAK. 
 

 

No to cale szczescie w fotografii czy w filmie nie trzeba niczego osłabiać pod gorsze ekrany, tutaj równa się zawsze w górę ;) 


instagram - czacha




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych