Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MAC OS na G3 blue


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 14 marca 2006 - 22:58

Mam g3 blue (wiem, staruszek ;)) - kupiłem uzywany bez płytek i chcialbym na nim legalnie zainstalować OS-a. Pytanie: z którą wesją był on sprzedawany? 8.5.1 ? 8.6 ? A może późniejszy? Które z tych systemów mogę legalnie skopiować i zainstalować na moim komputerze? Generalnie linux mi wystarcza, a macos potrzebuję jedynie do photoshopa (5.0), wiec nie widze potrzeby kupowania nowszego OS-a. Tylko czy Photoshop 5.0 pójdzie na systemie 8.x ? Kolejne pytanko związane z powyższym: czy ktoś byłby tak dobry i podesłał mi płytkę z właściwym systemem (oczywiście płacę z góry za nośnik, przesyłkę + coś za fatygę) albo podał jakiś link, gdzie mógłbym ściągnąć iso? Niestety moi znajomi używają jedynie PC. Przez P2P nic nie znalazłem. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

#2 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 marca 2006 - 23:11

Jak podaje MacTracker...

MacOS 8.5.1 (Mac OS ROM 1.2)

A tu inne źródło...
http://www.apple-his...ere=g3blue.html

#3 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 14 marca 2006 - 23:24

... czy to co piszę w pierwszym poście jest OK? tzn, czy mogę sobie legalnie od kogoś skopiować system 8.5.1 i zainstalować na moim maku? tak gdzieś przeczytałem, ale nie bardzo znam licencji apple, więc wolałbym potwierdzenia od bardziej doświadczonych użytkowników czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada OS 8.5.1 ?

#4 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 14 marca 2006 - 23:32

Więc.. możesz z pewnością skopiować oryginalne płyty instalacyjne od B&W G3 Kopiowanie wersji pudełkowych jest niedozwolone :wink:

#5 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 14 marca 2006 - 23:56

dzięki za info, to, że kopiowanie box-ów jest bee to dla mnie dość oczywista sprawa, chodziło mi o wersje "OEM" generalnie za to lubię apple, że dają system do swojego hardware'u i na starcie nie trzeba wydawać x dodatkowej kasy chociaż jak dla mnie linux ppc jest wystarczająco ok, szkoda tylko, że nie ma na niego komercyjnego oprogramowania, chocby photoshopa Osobiście mam nadzieję, że nowe osXy będzie się dało zainstalować na zwykłych pecetach (nie żebym przepadał za tą platformą, ale jakby M$ dostał trochę po tyłku za swoją bezsensowną politykę licencyjną, to bym się po cichu ucieszył; choć i tak unix'y billowi powoli zaczynają deptać po piętach)

#6 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 marca 2006 - 13:00

Re: MAC OS na G3 blue

Mam g3 blue (wiem, staruszek ;))


Wiesz ja niedawo jeszcze siedziałem na takim właśnie staruszku, który był szybszy niż redakcyjna G4/400.
Jaki masz procesor? Bo warto podnieść sobie taktowanie... Ja miałem wersję 350 Mhz, a po podkręceniu miałem stabilnie działający procesor 450 Mhz co przełożyło się na widoczny wzrost wydajności.
Jak zmienisz kartę graficzną na lepszą wtedy jeszcze raz zobaczysz że ten staruszek jest bardzo wygodnym i szybkim makiem:)

Pozdr.
Przemek

#7 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 15 marca 2006 - 19:34

Nie narzekam na szybkość - mam 350MHz przetaktowane na 400, wystarcza do pracy - głównie obróbka foto i internet, jedynie dvd trochę się tnie. Jakby ktoś miał wersję 450 tego procesorka do sprzedania, to chętnie odkupię i trochę jeszcze podkręcę CO do grafiki, to na razie zamierzam sobie jedynie przeflashować stare pc-towe voodoo 3, głównie dlatego, że stadartowa ATI kiepsko współpracuje z linuksem (tylko jako frame buffer). Słyszałem co prawda, że są problemy z Voodoo3 pod OS X, ale nie zamierzam na tym kompie odpalać osX Generalnie jak za te pieniądze, to całkiem przyjemna maszynka :)

#8 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 marca 2006 - 08:52

Nie narzekam na szybkość - mam 350MHz przetaktowane na 400, wystarcza do pracy - głównie obróbka foto i internet, jedynie dvd trochę się tnie. Jakby ktoś miał wersję 450 tego procesorka do sprzedania, to chętnie odkupię i trochę jeszcze podkręcę


polecem ebay ceny do przyjęcia, jak masz farta to znajdziesz dopałkę z G4 w rozsądnej cenie:)


CO do grafiki, to na razie zamierzam sobie jedynie przeflashować stare pc-towe voodoo 3, głównie dlatego, że stadartowa ATI kiepsko współpracuje z linuksem (tylko jako frame buffer). Słyszałem co prawda, że są problemy z Voodoo3 pod OS X, ale nie zamierzam na tym kompie odpalać osX
Generalnie jak za te pieniądze, to całkiem przyjemna maszynka :)


Miałem V3 2000 na swoich pierwszych dwóch makach preG3 i muszę powiedzieć że karta wymiata. Nie odpalałem na niej linuxa, ale w 9ce Deus Ex i Unreal Turnament smigały jak złoto:)

Polecam szczególnie że cena niewygórowana:)
Przejdź na Xkę to fajny system i może Cię miło zaskoczyć na B&W.

#9 jilvf

jilvf
  • 7 postów

Napisano 16 marca 2006 - 18:13

Przejdź na Xkę to fajny system i może Cię miło zaskoczyć na B&W.


za bardzo przesiąkłem linuksem ;)
przesiadłem się z pc (sporo mocniejszego) bo muszę używać photoshop, a nie trawię windowsa

osX - może w przyszlości na mocniejszej konfiguracji; gdyby GUI nie było takie zasobożerne, to bym się nie zastanawiał, ale tam jest kupa rzeczy, które dla mnie są zbędne i tylko niepotrzebnie zabierają moc. Co prawda można xorg pod darwinem odpalić, ale chodzi jakoś tak ślamazarnie, wszystko trzeba kompilować ze źródeł (nie wszystko się da).
Jak dla mnie idealnym rozwiązaniem jest Linux + OS classic pod MOL-em. A do classica mam sentyment, jeszcze z czasów późno licealnych - w redakcji gdzie praktykowałem stała Quadra 950 :) to był chyba 95 rok, PPC dopiero raczkowało, fajne czasy ;)

Pilnie potrzebuję OS 8.5.1 lub 8.6




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych