Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Co kupić za 12-13k?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 19 kwietnia 2018 - 09:47

Witam,

Zamierzam kupić nowy szybszy laptop ponieważ mój MSI już jest trochę za wolny. Chciałbym zacząć się bawić w obróbki zdjęć i montaż filmików. 

Budżet mam 12-13k. Zastanawiałem się nad najnowszym Macbookiem PRO 15" za 12k. Byłem nawet w salonie oglądać te lapki. Od tygodnia oglądam różne filmiki o ekosystemie Apple, porównania MBP z innymi lapkami np DELL XPS, czy warto kupować używane MBP.

Mam parę pytań i chciałbym, żebyście mi pomogli.

1. Przy użytkowaniu laptopa do rzeczy wyłącznie firmowych czyli office, program do faktur, robienie stron na wordpress, obróbka zdjęć w Photoshop, montaż filmików warto kupić najnowszego MBP 15" za 12tys zł?

2. Może używany MBP 15" z 2016 za koło 7-8k?

3. Może DELL XPS 15" lub inny laptop za 6-7k zł z dobrymi parametrami?

4. Czy na 13"-15" wygodnie się obrabia zdjęcia/ montuje filmiki? 

5. Czy może za 12-13k kupić używanego Macbooka Pro 13" + używanego IMaca? 

6. Czy warto teraz kupić macbooka? Z tego co wyczytałem to ponoć w czerwcu ma wyjść jakiś nowy macbook? Jak coś jadę w połowie maja na wakacje i wracam w połowie czerwca. Chyba po wakacjach będzie lepiej kupić lapka?

 

Muszę mieć na pewno macbooka ponieważ pracuję dziennie od 2-4h poza domem. Większość czasu/pracy spędzam w domu więc IMac byłby dobrym pomysłem(?)

Chyba, że macie jakiś inny pomysł. Chętnie posłucham.

 

Pozdrawiam

 

P.S z Apple to używam od 7-8 lat iphone tylko :D Mam teraz ip7 128gb.


Użytkownik tutusik edytował ten post 19 kwietnia 2018 - 09:51


#2 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 19 kwietnia 2018 - 10:11

Obecnie nie kupowałbym macbooka ze wglądu na przestarzały i słaby hardware.


  • Iro lubi to

MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 19 kwietnia 2018 - 10:53

"Montaż filmików" to takie mocno niedookreślone pojęcie. Proste, kilkuminutowe filmiki z wakacji można spokojnie zmontować w iMovie nawet na MB12. Ale jeżeli mówimy o poważniejszej obróbce materiałów np. 4K z color gradingiem, skomplikowanymi efektami itd, to nawet i najmocniejszy 15" się spoci.



#4 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 19 kwietnia 2018 - 12:30

Napisałem, że jestem początkujący więc na razie będą to amatorskie rzeczy. Takie właśnie filmiki z wakacji. Filmiki prezentujące produkty, które sprzedajemy.



#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 19 kwietnia 2018 - 12:52

Do tego zarówno 13" jak i 15" wystarczy. Weź tylko 16GB RAM. Mac jest o tyle korzystniejszym wyborem niż Dell czy inne komputery z Windowsem, że masz tutaj rewelacyjny, darmowy iMovie a za relatywnie niewielkie pieniądze można kupić Final Cut Pro, na którym już naprawdę można poszaleć przy montażu. Na Windows, z poważniejszych programów pozostaje chyba tylko pakiet od Adobe, który jednak, ze względu na model subskrypcyjny, jest dość kosztowny.

 

Nic z 2016 roku bym nie brał ze względu na kłopoty z zacinającą się klawiaturą. Już prędzej 2015 ale teraz dość ciężko może być znaleźć dobrą konfigurację. W modelach z 2017 podobno ta usterka została poprawiona, ale nie mam osobistego doświadczenia, jeśli o to chodzi.

 

Podobno kolejna generacja Macbooków ma mieć 4- i 6-rdzeniowe procesory, ale kiedy wyjdzie i w jakich cenach, trudno powiedzieć. Dodatkowe rdzenie napewno przełożą się na komfort obróbki filmów. Co do zdjęć, jeśli nie mówimy o jakiejś bardzo zaawansowanej obróbce, obecne maszyny spokojnie dają radę.



#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 19 kwietnia 2018 - 13:42

Moim zdaniem - warto odrzucić wariant 5 - dwa używane komputery to słaby pomysł. Skoro budżet starcza na MBP 15" 16GB, to brać albo czekać na następną generację - albo będzie szybciej albo ten stanieje. Jeśli filmy to rzeczywiście filmiki - 13" plus monitor 4k da wygodniejszą pracę. Zgadzam się z Mikołajem, że dostępny soft jest zaletą, sam lubię OSX. Jednak jak się popatrzy na Delle (tego XPS na przykład) to trochę zazdrość bierze. 



#7 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 19 kwietnia 2018 - 16:42

Intel Hades Canyon - do środka 32GB RAM i 2 dyski SSD M2  (4 rdzenie + grafika Vega 4tflopy, możliwość podpięcia nawet 6 monitorów i komplet wszystkich możliwych wejść i wyjść z 2xLAN włącznie. Jak trzeba przenieść - bierzesz i chowasz do plecaka. Komp wielkości książki)

 

Pakiet Adobe można także wylicencjonować na rok za ok 1000zł na legitymacje uczniowską. W firmie w której pracuję opłaca się subskrypcję miesięczną za całość - ok 300zł brutto (prywatnie jest taniej).

Grosze, ale zdaję sobie sprawę że dla amatora nawet i to, to poważny wydatek. Można także subskrybować pojedynczą apkę i wtedy już jest o wiele taniej.

Warto jednak pamiętać, że wchodząc w PC zaoszczędzi się jednak sporo grosza na zakupie kompa więc zostaje na zakup subskrypcji Adobe

 

Używam zarówno Adobe jak i Final  Cut'a. O ile do mniejszej edycji video wolę Final Cut'a to już do broadcastu jednak lepiej się nadaje Premiere, przede wszystkim z uwagi na baaaardzo ubogie ustawienia eksportu w Final Cut

A  skoro o porównaniach mowa-  taki After Effects zabija Motion możliwościami na miejscu (także późniejszej rozbudowy) - nie ta liga.

 

Wiem, że można też zapodać sobie pakiet Adobe na maczka ale ....  nie tylko ja uważam że ten pakiecik na PC działa po prostu lepiej.


Użytkownik michobo edytował ten post 19 kwietnia 2018 - 16:53


#8 Rijndael

Rijndael
  • 110 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2018 - 21:45

Napisałem, że jestem początkujący więc na razie będą to amatorskie rzeczy. Takie właśnie filmiki z wakacji. Filmiki prezentujące produkty, które sprzedajemy.

Do tego to tak naprawdę wystarczy iPad Pro i iMovie.


Xs gold + Pro 10,5 grey + TV4


#9 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 kwietnia 2018 - 22:46

Intel Hades Canyon - do środka 32GB RAM i 2 dyski SSD M2  (4 rdzenie + grafika Vega 4tflopy, możliwość podpięcia nawet 6 monitorów i komplet wszystkich możliwych wejść i wyjść z 2xLAN włącznie. Jak trzeba przenieść - bierzesz i chowasz do plecaka. Komp wielkości książki)

 

 

Do tego jeszcze monitor + agregat prądotwórczy lub akumulator i przetwornica ;)

 

Natomiast tak na serio za taką kwotę masz gamingowego MSI z I7 i grafiką na poziomie GTX1070, matrycą 120Hz (z GSYNC itd.) dyskiem M.2 itd (możliwość zainstalowania dwóch M.2 + jeden SATA). Fakt może wersje MSI GT 17" to spore klamoty ale da się przenieść w plecaku (zresztą są i inne mniejsze serie). Sam taki kupiłem córce i prawdę mówiąc zastanawiam się aby kupić sobie i zrezygnować z 15" Macbook-a Pro (MID 2012) bo niestety smutna prawda taka że nie widzę na co zmienić, a laptopa z workiem przejściówek to miałem w 1998r i nie chcę do tego wracać (o chorej cenie SSD już nie będę wspominał)... O wynalazku pod nazwą High Sierra też można by sporo napisać (jak tak ma dalej wyglądać Mac OS to będzie wesoło)

 

Co do programów do montowania na PC to jest spor więcej niż Premiere... Premiere jest tylko popularny i w zasadzie nic więcej. Nie znam nikogo z profesjonalistów (montują z kamer Red Weapon itd. by na tym pracował). Fakt ceny, ale są i prostsze programy tylko mniej znane na których amatorsko można śmiało pracować - przykładowo darmowy Avid Media Composer First.

Czyli okrojona wersja tego co obecnie niemal jest standardem w profesjonalnym montażu video...

 

Powiem tak poczytaj forum i zastanów się czy na pewno chcesz się obecnie pchać w ten cyrk który od jakiegoś czasu robi Apple... 


Użytkownik tomud edytował ten post 21 kwietnia 2018 - 00:15


#10 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 21 kwietnia 2018 - 12:42

Nie znam nikogo z profesjonalistów (montują z kamer Red Weapon itd. by na tym pracował).

 

 

No to teraz już znasz. Ja z premiery robię eksporty do TV



#11 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2018 - 13:01

Nie znam nikogo z profesjonalistów (montują z kamer Red Weapon itd. by na tym pracował).

 

 

No to teraz już znasz. Ja z premiery robię eksporty do TV

 

 

Bardziej mówię o znajomych z życia realnego, choć fakt jest jakiś mały procent osób pracujących w Adobe jak i jakieś filmy montowane w Adobe się jeszcze trafiają. Jednak to nie zmienia faktu że na Premiere i Final Cut zwłaszcza w amatorce świat się nie kończy... O Avid wspomniałem bardziej na zasadzie darmowej wersji która amatorowi do zabawy powinna spokojnie wystarczyć, a poza nim są jeszcze też inne programy (jak komuś specyfika Avida nie będzie pasować).

 

 

 

 

 



#12 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 21 kwietnia 2018 - 17:00

Do tego to tak naprawdę wystarczy iPad Pro i iMovie.

Na Ipad pro nie ma photoshopa takiego desktopowego. Czym więc obrabiać zdjęcia?

 

 

W ogóle nie spodziewałem się, że na forum Apple ludzie odradzają produkty Apple :D

Do macbooka mnie przekonuje dobra bateria i ten ich system, że wszystko jest zintegrowane.
Kurcze nie pomogliście. Dzisiaj jeszcze trochę poczytałem i pooglądałem filmiki to ponoć na pierwszego macbooka nie warto kupić nowego a tym bardziej będę tylko amatorsko obrabiał zdjęcia i montował filmiki więc chyba nie wykorzystam tych mocnych parametrów nowych laptopów.
Co raz bardziej skłaniam się ku używanemu macbookowi 13" z 2015 lub 2017 + monitor. Wydam pewnie z 6-8k za ten cały zestaw. Co sądzicie o tym? 


Do tego jeszcze monitor + agregat prądotwórczy lub akumulator i przetwornica ;)

 

Natomiast tak na serio za taką kwotę masz gamingowego MSI z I7 i grafiką na poziomie GTX1070, matrycą 120Hz (z GSYNC itd.) dyskiem M.2 itd (możliwość zainstalowania dwóch M.2 + jeden SATA). Fakt może wersje MSI GT 17" to spore klamoty ale da się przenieść w plecaku (zresztą są i inne mniejsze serie). Sam taki kupiłem córce i prawdę mówiąc zastanawiam się aby kupić sobie i zrezygnować z 15" Macbook-a Pro (MID 2012) bo niestety smutna prawda taka że nie widzę na co zmienić, a laptopa z workiem przejściówek to miałem w 1998r i nie chcę do tego wracać (o chorej cenie SSD już nie będę wspominał)... O wynalazku pod nazwą High Sierra też można by sporo napisać (jak tak ma dalej wyglądać Mac OS to będzie wesoło)

 

Co do programów do montowania na PC to jest spor więcej niż Premiere... Premiere jest tylko popularny i w zasadzie nic więcej. Nie znam nikogo z profesjonalistów (montują z kamer Red Weapon itd. by na tym pracował). Fakt ceny, ale są i prostsze programy tylko mniej znane na których amatorsko można śmiało pracować - przykładowo darmowy Avid Media Composer First.

Czyli okrojona wersja tego co obecnie niemal jest standardem w profesjonalnym montażu video...

 

Powiem tak poczytaj forum i zastanów się czy na pewno chcesz się obecnie pchać w ten cyrk który od jakiegoś czasu robi Apple... 

 

Nie potrzebuję gejmingowego laptopa ponieważ nie będę grał w ogóle w gry. Mam teraz MSI 17", jest za ciężki i duży dla mnie. Na teraz potrzebuję czegoś mniejszego właśnie 13 albo 15 ale myślę bardziej nad 13"


Użytkownik tutusik edytował ten post 21 kwietnia 2018 - 17:00


#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 502 postów
  • Płeć:

Napisano 21 kwietnia 2018 - 17:22

Na iPadzie masz np. Affinity Photo czy Pixelmatora.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 Rijndael

Rijndael
  • 110 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 kwietnia 2018 - 19:32

Na Ipad pro nie ma photoshopa takiego desktopowego. Czym więc obrabiać zdjęcia?

To zależy co rozumiesz przez "obróbkę". Do kadrowania, obracania, korekty perspektywy, drobnego retuszu czy nakładania różnych filtrów w zupełności wystarczy PS Express.


Xs gold + Pro 10,5 grey + TV4


#15 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 21 kwietnia 2018 - 21:55

13” to 2 rdzenie dobre do Facebooka - poczekaj na nowe wersje 13” z 4- rdzeniowymi procesorami 8 generacji
Fallout ...war, war never changes...

#16 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 21 kwietnia 2018 - 23:47

Na Ipad pro nie ma photoshopa takiego desktopowego. Czym więc obrabiać zdjęcia?

To co masz na myśli pisząc "obróbka" zdjęć.

Na iPad Pro nie ma desktopowego Photoshop-a i Lightroom-a ale są prostsze odpowiedniki tych programów, które w bardzo dobrze się sprawdzą do korekty zdjęcia w obszarach perspektywy, kadrowania, światłach, cieniach, ostrości itp. - dla większości osób będą więcej niż wystarczające. Dodatkowo do obróbki na iPad-zie można używać Apple Pencil co ułatwia pracę.

 

 

W ogóle nie spodziewałem się, że na forum Apple ludzie odradzają produkty Apple :D

Do macbooka mnie przekonuje dobra bateria i ten ich system, że wszystko jest zintegrowane.
Kurcze nie pomogliście. Dzisiaj jeszcze trochę poczytałem i pooglądałem filmiki to ponoć na pierwszego macbooka nie warto kupić nowego a tym bardziej będę tylko amatorsko obrabiał zdjęcia i montował filmiki więc chyba nie wykorzystam tych mocnych parametrów nowych laptopów.
Co raz bardziej skłaniam się ku używanemu macbookowi 13" z 2015 lub 2017 + monitor. Wydam pewnie z 6-8k za ten cały zestaw. Co sądzicie o tym? 

 

Wg mnie uzyskałeś odpowiedzi adekwatne do zadanych pytań - po prostu te były zbyt ogólne.

Ja napisałem wyżej co wg Ciebie oznacza "obróbka", z jakiego aparatu zdjęcia, ile zdjęć zamierzasz "obrabiać" na raz? itp.

 

1. Jak napisałem zdjęcia z powodzeniem można "obrabiać" na iPad-zie jednakże jeżeli chcesz "manipulować" w zdjęciach np. wymazywać obiekty, dodawać nowe elementy np. napisy 3D, łączyć zdjęcia itp to iPad odpada.

 

2. Wszystkie powyższe ograniczenia można obejść pracując na MacBook Air ale jeżeli chcesz "obrabiać" wiele zdjęć na raz w RAW-ach z aparatów o wysokiej rozdzielczości jak np. Nikon 850D, Sony A7R2 itp. gdzie pliki są po ok. 80MB to praca stanie się mało efektywna gdyż komputer będzie często się "zatykał". Dodatkowym ograniczeniem (nie dla wszystkich) jest ekran, który dla mnie jest OK dla zdań biurowych jednakże Retina jest zdecydowanie lepsza do obróbki zdjęć bo posiada większą rozdzielczość oraz lepsze odwzorowanie kolorów.

 

3. Jeżeli zależy Ci na retinie to podstawową obróbkę na PS i Lightroom wykonasz na MacBook-u jednakże z racji niskiej wydajności tego kompa jest to mało efektywne ale "da się" - także da się obrobić film w 4K jednakże trwa to dość długo. Dla osób, które powyższe zadania wykonują sporadycznie wybór tego kompa poprzez inne zalety może być optymalny.

 

4. Oczekując więcej trzeba analizować MacBook-i Pro. Każdy z nich poradzi sobie z każdym z powyższych zadań jednakże w zależności od potrzeb jedne lepiej a drugie gorzej. I np.:

        - im więcej obrabiasz plików na raz w wyższej rozdzielczości tym większe znaczenie ma wielkość RAM-u (wg mnie 16GB RAM-u to optymalny wybór) a filmy są obrabiane krócej,

        - jeżeli będzie używał zewnętrznego monitora np. 4K to większe znaczenie będzie miała wielkość RAM-u i dedykowana grafika, która jest tylko w modelach 15",

        - wyższa wersja procesora oraz liczba rdzeni przyspieszy obróbkę zdjęć i widocznie skróci obróbkę filmów,

        - jeżeli ważny jest kolor to modele z 2016r. i nowsze posiadają większy gamut kolorów P3 - nie jest to Adobe RGB ale daje radę.

        - jeżeli nie będziesz używał monitora zewnętrznego lub będziesz często "obrabiał" poza domem to rozmiar wyświetlacza także może mieć znaczenie,

        - jeżeli ważna jest uniwersalność to brak portów w modelach 2016 i nowszych może stwarzać problem.

        - itd.......

 Ale każdy w miarę nowy MacBook Pro poradzi sobie z obróbką w Photoshop i Lightroom oraz z montażem filmów jednakże zrobi to szybciej lub wolniej.

 

Jak widzisz na zadane pytanie "jaki lepszy komputer do......." bez dodatkowych informacji można odpowiedzieć na wiele sposobów tylko w obszarze MacOs i laptopów a jest jeszcze Windows gdzie także występują fajne komputery i laptopy, które dobrze sobie poradzą z tymi zadaniami.

 

Teraz napiszę Ci jak jest u mnie.

Obrabiam miesięcznie kilka tysięcy zdjęć i szybkośc obróbki ma dla mnie znaczenie. Dopóki posiadałem Canona 5D mk2 to MacBook Pro 13" early 2015 z 8GB RAM-u dawał radę obróbce z podpiętym monitorem 4K Eizo.

Jak zmieniłem sobie aparat na Sony A7R2 gdzie RAW-y "ważą" ok. 80MB to za często widziałem "kolorową piłeczkę" i obróbka większej ilości zdjęć mnie frustrowała przez częste "zatkania kompa" - widać było, że za mało było Ram-u i dlatego zdecydowałem się nowego MacBook-a w prawie maks konfiguracji czyli 15"/2.9/16RAM/512SSD i teraz wszystko śmiga.

 

Do wstępnej obróbki w terenie i selekcji zdjęć często używam iPad-a Pro jednakże widać tutaj, że przy zdjęciach z Sony Lightroom CC nie do końca dobrze odwzorowywuje szczegóły i detale więc podstawowe rzeczy mogę na nim wykonać ale są ograniczenia.  Przy Canonie było OK.

Powyżej sporo było napisane o przejściówkach - Ja przy moim systemie pracy mam tylko jedną z USB-a na USB-C i jest OK ale rozumiem tych, którzy nie chcą "kilogramów" przejściówek i dlatego wolą kilku kilogramowe gamingowe laptopy - każdemu wg potrzeb.

 

Na koniec dodam, że u mnie Windows odpada gdyż posiadam dość sporo urządzeń Apple i dlatego ekosystem jest dla mnie ważny.

 

Jeżeli chcesz więcej optymalnych dla Ciebie porad to musisz napisać więcej o tym co chcesz na nowym kompie robić i jakie masz oczekiwania i myślę, że więcej osób napisze o swoich doświadczeniach i swoich przemyśleniach.


Użytkownik filip71 edytował ten post 22 kwietnia 2018 - 00:00


#17 tutusik

tutusik
  • 30 postów

Napisano 22 kwietnia 2018 - 10:56

Na początku chciałbym podziękować wszystkim za odpowiedzi a zwłaszcza filipowi za bardzo wystarczającą odpowiedź.

Co będę robił głównie?

Materiały reklamowe do stron, banery, elementy do newsletterów, karuzele facebookowe.

Obróbki będę raczej robił w domu więc będzie przy podłączonym monitorze. 

Obróbka zdjęć to: np wycinanie pewnych elementów ze zdjęć, dodawanie tła, zestawienie kilku elementów na jednym obrazku, tworzenie jednego projektu w różnych formatach pod reklamy ads.

Nie będę obrabiał zdjęć RAW z takich aparatów profesjonalnych ponieważ główne zdjęcia będą robione z taniej lustrzanki lub Iphone.

Koleżanka graficzka używa sketcha na macbooku i mówi, że jest mega i nie używa adobe teraz już.

Obróbka filmików to jak pisałem: jakieś krótkie filmiki nagrywane z iphone, filmiki reklamowe pokazujące produkty naszej działalności, filmiki wakacyjne z kamery sportowej/iphone a w przyszłości z lepszego drona (ale dron to tak za rok albo 2 lata dopiero)



#18 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 22 kwietnia 2018 - 13:01

Na początku chciałbym podziękować wszystkim za odpowiedzi a zwłaszcza filipowi za bardzo wystarczającą odpowiedź.
Co będę robił głównie?
Materiały reklamowe do stron, banery, elementy do newsletterów, karuzele facebookowe.
Obróbki będę raczej robił w domu więc będzie przy podłączonym monitorze.
Obróbka zdjęć to: np wycinanie pewnych elementów ze zdjęć, dodawanie tła, zestawienie kilku elementów na jednym obrazku, tworzenie jednego projektu w różnych formatach pod reklamy ads.
Nie będę obrabiał zdjęć RAW z takich aparatów profesjonalnych ponieważ główne zdjęcia będą robione z taniej lustrzanki lub Iphone.
Koleżanka graficzka używa sketcha na macbooku i mówi, że jest mega i nie używa adobe teraz już.
Obróbka filmików to jak pisałem: jakieś krótkie filmiki nagrywane z iphone, filmiki reklamowe pokazujące produkty naszej działalności, filmiki wakacyjne z kamery sportowej/iphone a w przyszłości z lepszego drona (ale dron to tak za rok albo 2 lata dopiero)

Patrząc na Twoje potrzeby celowałbym w dwa modele, które wg mnie byłyby najbardziej optymalne:
1. 13” early 2015 - na plus: więcej portów, tańszy - na minus: węższy gamut kolorów.
2. 13” modele z 2017r. - na plus: lżejszy, podobno cichszy bo rzadziej odzywają się wentylatory, szerszy gamut kolorów P3, troszkę mocniejsze - na minus: porty tylko USB-C (osobiście to mi nie przeszkadza), bardziej awaryjna klawiatura, droższy.

Jednakże brałbym tylko pod uwagę modele z 16GB RAM gdyż wbudowana grafika korzysta z ogólnej pamięci RAM i przy podłączeniu zewnętrznego monitora, wolnego RAM do pracy ubywa i tak jak u mnie może go brakować objawiająć się „zatykaniem” kompa. Dodatkowym plusem większego RAM-u jest to, że system mniej będzie korzystał z dysku SSD używając go do powiększania RAM-u tzw. Swap co wydłuży żywotność SSD.

Napisałeś, że będziesz pracował na zewnętrznym monitorze. Jednakże musisz sobie sam odpowiedzieć czy szerszy gamut kolorów P3 modeli z 2017 może być dla Ciebie ważny. Jeżeli reklamy, które wykonujesz, będziesz realizować do druku (do internetu nie będzie to miało większego znaczenia), który się wykonuje w CMYK to im szerszy gamut na monitorze tym lepiej gdyż będzie wtedy mniejsza przestrzeń kolorystyczna, której nie będzie pokazywał monitor a maszyna drukarska wydrukuje.

Modeli z 2016r. Ci nie mogę polecić ze zwględu na awaryjną klawiaturę, którą poprawiono w następcach z 2017r.

Wybór należy do Ciebie.

Użytkownik filip71 edytował ten post 22 kwietnia 2018 - 13:25


#19 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 22 kwietnia 2018 - 16:08

Do rozważań Filipa dodam jedna rzecz - 13" 2017 jak dać 16 GB i i7 kosztuje 11.400 (w cenach Apple) a 15", które ma i7 i 16Gb w serii jest o 600 PLN droższe dodając cztery rdzenie, dedykowaną grafikę i większy monitor. Za 13 przemawia tylko masa. Więc 13 cali warte jest rozważenia, jeśli bierzemy niższą konfigurację, albo wręcz model 2015, który jest fajnym pomysłem.

#20 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 22 kwietnia 2018 - 19:43

Do rozważań Filipa dodam jedna rzecz - 13" 2017 jak dać 16 GB i i7 kosztuje 11.400 (w cenach Apple) a 15", które ma i7 i 16Gb w serii jest o 600 PLN droższe dodając cztery rdzenie, dedykowaną grafikę i większy monitor. Za 13 przemawia tylko masa. Więc 13 cali warte jest rozważenia, jeśli bierzemy niższą konfigurację, albo wręcz model 2015, który jest fajnym pomysłem.

To jest jakieś rozwiązanie jednakże do realizacji wymienionych przez autora wątku zadań nie uważam aby i7 by niezbedny.
wg mnie da radę 13” bez TB, która ma procesory nisko napięciowe i niższe bazowe taktowanie jednakże z turbo boost-em na poziomie 3.6 GHz daje radę a konfiguracja z 16GB RAM i 256 SSD to kwota 8 459zł w Apple Store więc pewnie kupi się kilka stów taniej gdzie indziej.
Skąd wiem - potwierdzeniem jest Wojtek Pietrusiewicz z iMagazine, który ma odpowiednik tego modelu z 2016r., monitor 4K i ten sam aparat fotogtaficzny, który Ja posiadam i z artykułów wnioskuję, że ta konfiguracja jest OK co daje dla autora wątku spory zapas mocy.
Wojtek miał wcześniej 13” z TB i oddał ją ze względu na gorszą baterię a po zmianie nie zauważył różnicy w prędkości pracy obu laptopów gdyż ten z TB posiada procek 3.1 jednakże z Turbo boost-em do 3,5 GHz co jest nawet mniej niż wersji bez TB.

Inną sprawą jest fo, że autor wątku napisał w środku dyskusji, że skłania się ku 13-tce.

Twoje podejście też jest OK ale ja zrobiłbym to po swojemu - w sumie i tak kupiłem 15-tkę aby było szybciej przy obróbce


Użytkownik tomasz edytował ten post 24 kwietnia 2018 - 07:10


#21 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 22 kwietnia 2018 - 20:41

I tu się zgodzę, a za oszczędzone 4 tysiące można sobie pojechać na wakacje :).

#22 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 23 kwietnia 2018 - 04:49

Tylko pamiętajmy że wszystkie obecnie dostępne MBP mają RAM jedynie DDR3

W swiecie PC od dawna króluje już pamięć DDR4 co wpływa na szybkość systemu



#23 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 758 postów

Napisano 23 kwietnia 2018 - 05:48

A poza szybszym RAM, w świecie PC dostępne są czterordzeniowe procesory niskonapięciowe i laptopa z Windows, który ma 4rdzenie, 16GB, oddzielną grafikę i dysk SSD 512 można kupić poniżej 5k. Tylko z ekranami powyżej FHD jest gorzej. Jak kupowałem swojego MBP to różnice były mniejsze. Sorry, że utrudniam wybór.

#24 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 23 kwietnia 2018 - 06:55

Tylko pamiętajmy że wszystkie obecnie dostępne MBP mają RAM jedynie DDR3
W swiecie PC od dawna króluje już pamięć DDR4 co wpływa na szybkość systemu

To akurat ma swoją logiczną przyczynę gdyż obecnie stosowane w MacBook-ach procesory nie wspierają nisko napięciowych pamięci DDR4 tylko LPDDR3 i to tylko do 16GB. I dlatego w żadnym MacBook-u nie ma możliwości zakupu 32GB RAM i więcej.
Zastosowanie zwykłych DDR4 skróciłoby czas pracy na baterii.
Podobnie jest z liczbą portów gdzie Apple dodając dodatkowe porty musiałoby obniżyć przepustowość w pozostałych gdyż procesor więcej nie obsługuje.
Tak więc za powyższe sprawy odpowiada Intel.
Do Apple można by mieć pretensje, że nie dało konsumentom wyboru:
- albo LPDDR3 i dłuższy czas na baterii albo DDR4 i krótszy czas na baterii.
- mniej portów z obecną przepustowością albo więcej portów ale „wykastrowanych”.

Inną sprawą jest fakt, że przez ostatnie lata Apple nie rozpieszczało nas szybkością aktualizacji procków choć wyjątkiem jest szybka aktualizacja do procków 7 generacji. 8 generacja już jest i Apple śpiesz się....

Użytkownik filip71 edytował ten post 23 kwietnia 2018 - 07:11


#25 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 23 kwietnia 2018 - 10:30

Intel dawno wydał nowe procesory, konkurencja dawno je stosuje. Apple mogło wybrać inne procesory, pamięci oraz dać większą baterię zamiast tak odchudzać konstrukcje. Przy okazji popsuli klawiaturę  :rolleyes:


Użytkownik rybak-17 edytował ten post 23 kwietnia 2018 - 10:30

MacBook Air 13 + ThinkPad X260





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych