Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

TimeCapsule - Nietypowe pytanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 bob93329

bob93329
  • 4 postów

Napisano 09 kwietnia 2018 - 21:02

Jako iż mam już parę urządzeń Apple postanowiłem zaopatrzyć się w tzw "Kapsułę Czasu" 

Tylko jak zwykle z powodów logistycznych nie mogę go podłączyć do pokoju w którym mam ruter, tak samo nie mogę go bezpośrednio jako ruter używać (taki dostawca internetu)

Czy może ktoś z was posiada taką kapsułę czasu, pewnie kupię 3 albo 4 generację używaną bo aż takim desperatem nie jestem że potrzebuje 4tb (służyła będzie do kopii zapasowych z Macbooków z dyskami SSD, no i może jeszcze Maca Pro) Więc taki 2tb wariant starczy na luzie. Wracając do pytania, czy mogę ją podłączyć w innym pomieszczeniu i po WiFi podłączyć ją do sieci abym mógł na niej robić kopie? 



#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 10 kwietnia 2018 - 09:41

Aby bezprzewodowo robić kopię na Time Capsule musisz być w tej samej sieci. 

 

Postawić TC "samodzielnie" bez podpinania do internetu i skonfigurować tak by nadawała swoje WiFi. Będziesz musiał się "ręcznie" podłączać do WiFi tworzonej przez TC by robić kopie zapasowe. Jeśli TC nie ma dostępu do internetu to maszyna również będzie odcięta od internetu na czas kopii zapasowej.

 

W moim mniemaniu ta opcja jest kompletną stratą czasu, pieniędzy i nerwów. Lepiej już dysk na USB podpinać bo skoro i tak i tak musisz pamiętać o robieniu tych kopii... 

 

Dużo bardziej sensowne jest skonfigurowanie TC w tryb pomostu i podłączenie jej kablem (lub przez WiFi jako dołączenie do sieci lub jej rozszerzenie, ale to nie zawsze się da - zależy od access pointa i routera). Wtedy będąc podłączonym do swojej sieci kopie będą się robić automatycznie.

 

Nie lepiej coś takiego i kablem ethernet do routera?

https://www.synology...products?bays=2



#3 bob93329

bob93329
  • 4 postów

Napisano 10 kwietnia 2018 - 22:26

Właśnie, czy mogę się połączyć TimeCaplsule z moim dotychczasowym WiFi? Mam jakiś router od Cisco. Sieci na 100% nie rozszerze, bo chyba do tego trzeba mieć router od Apple. Ale mógłbym się po prostu podłączyć kapsułą czasu do mojej sieci i w jej obrębie robić kopie?

#4 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 10 kwietnia 2018 - 23:40

Możesz próbować dołączyć się do sieci ale raczej to nie działa w ten sposób. Potrzebujesz min 2 urządzeń od Apple. 
 
Opiszę jak jest to u mnie rozwiązane. Ja mam zrobioną sieć (4 urządzenia) na sprzęcie od Apple. Jest dostawca netu DSL ADSL2+ Annex B. Sprzęt od Apple nie ma takich urządzeń dlatego niezbędny był modem ( Zyxel- VMG1312-B30A ) który jest połączony z Apple AirPort Extremme A1408. Tutaj jest połączenie PPPoE i działa to jako router w całej sieci. Dalej leci kablem RJ45 do Time Capsule i od niej już są połączone inne sprzęty. Poprzez W-Lan oraz RJ45.  Po drodze jeszcze jest na parterze Apple AirPort Express Base Station który rozszerza sieć, połączony od Time Capsule poprzez W-Lan. Dodatkowo pod sprzęt audio dołączony jest Apple Airport Express A1264 który służy jako AirPlay poprzez W-Lan. Generalnie nie ma miejsca czy to w piwnicy czy na ogrodzie żeby brakło zasięgu itp. Ale jak widzisz jest kilka sprzętów od Apple. Wiadomo że można zrobić to taniej i być może lepiej ... ale naprawdę wszystko jest tak połączone i stabilne że nie ma z tym od dawna żadnych problemów. 


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#5 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 11 kwietnia 2018 - 08:38

Gdy głównym routerem jest inny AirPort za równo przyłączanie się do istniejącej sieci WiFi jak i rozszerzanie istniejącej sieci WiFi działa perfekcyjnie, ale to jest raczej oczywiste.

 

Rozszerzenie WiFi raczej na pewno nie działa z innymi routerami. Nie widziałem nigdy żadnego udokumentowanego przypadku. Mi też nigdy się ta sztuka nie udała.

 

Przyłączanie się do sieci WiFi utworzonej przez "zwykły" router czy access point nie jest oficjalnie wspierane przez Apple, ale z praktyki instalowania tych rzeczy u klientów powiem -  raz działa raz nie. Przeważnie działa. Zależy od głównego routera.

Sprawa jest o tyle trudna, że Apple nigdzie tego nie dokumentuje w żaden sposób (ani w dokumentacji dostępnej publicznie, ani w dokumentacji skierowanej do certyfikowanych dostawców wsparcia technicznego Apple), więc nawet nie ma jakiejś listy preferowanych przez Apple parametrów pracy routera / sieci / WiFi aby coś podziałać.

Jeśli masz możliwość od kogoś "pożyczyć" AirPort Extreme (jest możliwość udostępniania dysku wpiętego przez USB) albo Time Capsule to możesz sprawdzić.


Użytkownik imrik edytował ten post 11 kwietnia 2018 - 08:49

  • angelares lubi to

#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 11 kwietnia 2018 - 08:48

TC można podłączyć do istniejącej sieci przez Ethernet. Jak nie masz kabelka w miejscu montażu to możesz kupić urządzenie, które podłącza się do WiFi a z drugiej strony udostępnia ono tę sieć przez port Ethernet. Funkcję taką mają zwykle extendery i niektóre punkty dostępowe. Mam nawet taki extendery, ale mój obsługuje tylko sieć N na 2,4g, a Tobie przyda się taki, który obsłuży maksymalną prędkość Twojego routera. Rozwiązanie trochę śmieszne ale będzie działać. Do zastosowania jak TC nie połączy się z siecią bezpośrednio.
W biurze mam dwa TC wpięte do switcha na których backup robią Maki grafików. Bez WiFi i działa.
IT nie było w stanie zmusić macierzy Synology do stabilnego wspierania Time Machine mimo teoretycznej zgodności. W domu mam dysk sieciowy WD. W zasadzie działa ale tak że dwa razy w miesiącu Mac go gubi i trzeba go ponownie podłączać. Przynajmniej backupy nie giną.

#7 atomex

atomex
  • 103 postów
  • SkądGłogów, Polska

Napisano 11 kwietnia 2018 - 16:49

Ja mam TC podłączonego kablem do routera TOYA i dalej sieje przez dwa expresy. Jak chciałem przez routery Apple rozszerzyć sieć WIFI sianą przez router TOYA (Cisco) nie grało to za dobrze.


iPhone XS | MacBook Air | iMac Pro | iPad Pro | iWatch


#8 bob93329

bob93329
  • 4 postów

Napisano 11 kwietnia 2018 - 21:17

Nie chodzi mi o rozszerzenie sieci, mieszkam w kawalerce i wifi które mam mi wystarcza aż nad to. Chodzi o podłączenie TC do obecnej sieci żeby w jej obrębie robić kopie. Może w pierwszym poście niełopatologicznie wyjaśniłem, za co przepraszam. 



#9 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 12 kwietnia 2018 - 10:31

Moim zdaniem wystarczająco jasno się wyraziłeś. Otrzymałeś też już wyczerpujące odpowiedzi. 

 

Najlepszym wyjściem jest skonfigurowanie w tryb pomostu i podłączenie TC kablem ethernet do routera. Będzie działać kopia zapasowa w sieci bez problemu. Pytanie po co TC w takim przypadku skoro za podobne pieniądze można mieć coś dużo lepszego od Synology czy Qnap?

 

Jest możliwość, ale z ryzykiem że nie zadziała, przyłączenia TC do już istniejącej sieci WiFi. Najlepiej zrobisz jeśli przetestujesz lub najpierw kupisz "na odległość" żeby mieć możliwość zwrotu jeśli się okaże że nie zadziała.

 

Jest możliwość używania wynalazku o którym pisał WojtekWojtek. Ja nigdy się w takie protezy nie bawiłem, miałem ten komfort że albo sieć była homogeniczna i dobrze zrobiona albo nawet gdy była padaka to niedużym kosztem można było coś z tym zrobić tak by nie trzeba było stosować wynalazków. Pytaj o szczegóły WojtekWojtek.

 

Aspekt rozszerzania sieci jest tutaj poruszany tylko dla klaryfikacji.


Użytkownik imrik edytował ten post 12 kwietnia 2018 - 10:33


#10 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 12 kwietnia 2018 - 23:50

Ja kilka miesięcy temu jak miałem Neostradę to stosowałem z powodzeniem rozwiązanie o którym piszą już w poprzednich postach.
Pod neostradę podpinałeś bramę ADSL Pentagrama (zakupiłem najtańszy model z funkcją. Bridge w Mediamarkt) w trybie bridge z wyłączoną funkcją WI-FI. Pod tego Pentagrama przez przewód sieciowy podpiąłem pod port wejścia internetu WAN TC i to TC logowała się do Neostrady poprze PPPoE. Wszystko śmigało bez problemu przez kilka lat.
Od kilku miesięcy mam światłowód więc TC jest podpięta bezpośrednio do internetu a Pentagram leży w szufladzie i odpoczywa.

#11 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 13 kwietnia 2018 - 08:43

Ja kilka miesięcy temu jak miałem Neostradę to stosowałem z powodzeniem rozwiązanie o którym piszą już w poprzednich postach.
Pod neostradę podpinałeś bramę ADSL Pentagrama (zakupiłem najtańszy model z funkcją. Bridge w Mediamarkt) w trybie bridge z wyłączoną funkcją WI-FI. Pod tego Pentagrama przez przewód sieciowy podpiąłem pod port wejścia internetu WAN TC i to TC logowała się do Neostrady poprze PPPoE. Wszystko śmigało bez problemu przez kilka lat.
Od kilku miesięcy mam światłowód więc TC jest podpięta bezpośrednio do internetu a Pentagram leży w szufladzie i odpoczywa.

 

Jak masz skonfigurowaną TC do światłowodu? 



#12 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 13 kwietnia 2018 - 09:11

Musi być modem przed TC bo innej opcji nie ma :)

Użytkownik kalvin edytował ten post 13 kwietnia 2018 - 09:12

  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#13 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 13 kwietnia 2018 - 20:29

Kabel światłowodowy wchodzi do urządzenia operatora a z tamtąd kablem sieciowym łącze z TC. Na TC łączę się przez PPPoE.

#14 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 16 kwietnia 2018 - 01:19

Da się, (a na pewno dało się) podpiąć TC do istniejącej sieci po wifi, ale nie jest to za szybkie. Lepiej już je podepnij kablem do swojego routera.
Autokorekta iPhona zmienia "zrobiłam" na "zrobiłem", za to "zepsułam" zostawia w spokoju.

#15 bulkasz

bulkasz
  • 138 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 kwietnia 2018 - 14:31

Podłączę się do tego tematu:

Mam "wystający ze ściany" kabel ethernetowy. Do niego podłączony jest Router TP-Link TL-WR720N. Czy jest możliwe używanie kapsuły bez tego urządzenia, z podpiętym do niej kablem ethernetowym? Chcę oczywiście, żeby dawała Wi-Fi, jak i możliwość robienia kopii?

Czy Time Capsule wymaga jeszcze jakiegoś zewnętrznego urządzenia, żeby poprawnie działała?

 

Edit: Już wiem, że to działa. Podłączyć wreszcie się udało.

Jednak działa mi Internet na jednym urządzeniu w danym momencie, pozostałe widzą sieć ale nie chcą się podłączyć.

Kompletnie nie wiem co w ustawieniach zmienić, żeby wszystkie miały Internet.


Użytkownik bulkasz edytował ten post 21 kwietnia 2018 - 16:05


#16 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 21 kwietnia 2018 - 18:40

Coś się obawiam, że TC działa jako klient sieci a nie stacją bazowa (czyli router, switch i access point w jednym). Właściwie ustawiona TC stworzy sieć LAN z własną adresacją. A tak działa jako bridge i masz do dyspozycji jeden adres IP. Zacznij jeszcze raz. Kabel podłącz do portu WAN, a nie LAN.

#17 bulkasz

bulkasz
  • 138 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 kwietnia 2018 - 19:24

Mam cały czas podłączony do portu WAN. Domyślam się, że ustawienia muszę wpisać ręcznie. Na ten moment jak pisałem - mam Internet na jednym urządzeniu, a pozostałe nie chcą się przyłączyć.



#18 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 09 maja 2018 - 01:13

Kabel światłowodowy wchodzi do urządzenia operatora a z tamtąd kablem sieciowym łącze z TC. Na TC łączę się przez PPPoE.

 

Jakiego masz operatora?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych