Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wymiana dysków między Mac mini i MacBook Pro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 haker1005

haker1005
  • 27 postów

Napisano 08 kwietnia 2018 - 12:58

Witam wszystkich,

 

Szukałem podobnego tematu na forum, jednak znalazłem same instrukcje dotyczące zamiany standardowego dysku na SSD.

 

Teraz [pytanie jakie mnie nurtuje - czy posiadając Mac mini 2011 oraz MacBook Pro 2011 mogę dokonać zamiany dysków 1:1? Chciałem dokonać takiego zabiegu gdyż w moim mini posiadam SSD a w zakupionym pro jest standardowy dysk. Specyfikacja komputerów jest bardzo zbliżona (roczniki modelowe 2011).

 

Takie rozwiązanie (o ile jest możliwe) pozwoliłoby na wyeliminowanie etapu z wykonywaniem kopii zapasowych i ponowne przywracanie ich po zmianie dysku.

 

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

 

 

 



#2 Kowadełko

Kowadełko
  • 335 postów

Napisano 08 kwietnia 2018 - 13:35

Powinno zadziałać, oba to standardowe SATA 2.5".



#3 haker1005

haker1005
  • 27 postów

Napisano 08 kwietnia 2018 - 16:42

Ale będzie działać bez konieczności ponownego wgrania systemu?

Czy potem restart do ustawień fabrycznych odnajdzie obraz źródłowy itp?

#4 plnt

plnt
  • 58 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 09 kwietnia 2018 - 01:31

Jeżeli w MBP jest ten sam system co w Mini, to będzie działać bez problemu, ale jeżeli jest na nim jakaś stara wersja, to może być tak, że macbook nie będzie widział dysku jako startowego. Sprawdź najpierw uruchamiając na zewnętrznym, np. przez jakiś mostek SATA-USB. Czyli, wyciągnij z Mini dysk, podepnij do USB w MBP, uruchom z wciśniętym Option (⌥) i wybierz SSD jako dysk startowy. Będzie się odpalał nieco wolniej, ale jak odpali cały system, to znaczy, że bez problemu możesz go włożyć do środka. Pamiętaj tylko, żeby ostrożnie obchodzić się z taśmą, bo ma tendencję do uszkadzania. Po zmianie dysku zresetuj PRAM.


Użytkownik plnt edytował ten post 09 kwietnia 2018 - 01:32


#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2018 - 07:03

Będzie działać 1:1, tym bardziej że autor określił oba komputery jako wyprodukowane w jednym roku. Nie ma więc możliwości aby system był "za stary" dla jednego z nich.

 

PS

Dla 2011 roku był system 10.6.8 , czyli wszystko co wyższe będzie działać.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 haker1005

haker1005
  • 27 postów

Napisano 09 kwietnia 2018 - 09:23

Serdecznie dziękuje za odpowiedzi.
Spróbuje dokonać zamiany w przyszły weekend. Poinformuję o efektach ;)

PS: trochę z innej „beczki” - otrzymałem od znajomego ofertę zamiany jego MacBook Pro retina 13” 2012 (8gb, i5, 250gb) za oba moje komputery, czy warto? Chciałem dokonać zamiany dysków ze względu na chęć sprzedaży mini, czy pro retina będzie znacznie lepszy od pro 2011?

#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2018 - 09:31

To do innego działu, ale ok. Zależy co chcesz robić na macu.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#8 haker1005

haker1005
  • 27 postów

Napisano 09 kwietnia 2018 - 10:44

Głównie przeglądanie internetu, praca z word, excel, powerpoint, autocad + amatorska obróbka zdjęć. Dodam, iż w 70% procentach będzie podpięty do 27” Apple display - ewentualnie rozszerzenie na 2 wbudowany ekran komputera.
Mam subiektywne odczucie, iż pro z grafika hd3000 512 czasami jakby nie dawał rady z monitorem (lagi). Czy retina z 2012 obsłuży monitor + wbudowany ekran?

#9 plnt

plnt
  • 58 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 10 kwietnia 2018 - 00:11

Będzie działać 1:1, tym bardziej że autor określił oba komputery jako wyprodukowane w jednym roku. Nie ma więc możliwości aby system był "za stary" dla jednego z nich.

 

PS

Dla 2011 roku był system 10.6.8 , czyli wszystko co wyższe będzie działać.

 

Trochę źle to opisałem, zbyt ogólnie. Spróbuję wyjaśnić. Jeżeli kolega haker1005 na swoim Mini aktualizował system do Sierry lub High Sierry, a na nowym MBP pozostał fabryczny system, albo aktualizacje zakończyły się np. na wcześniejszych wersjach niż Sierra, to podłączony do MBP dysk od Mini nie będzie widoczny jako startowy. Przećwiczyłem to na kilku MacBookach z roczników 2010-2012. Aby można było uruchomić na MacBookach z podanych roczników dysk ze Sierrą (lub HS) jako startowy, musi być ten system zainstalowany na danym komputerze przynajmniej jeden raz bezpośrednio. Później można podłączyć dowolny inny dysk z najnowszymi systemami i bez problemy się uruchamiają. Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest. Z wcześniejszymi systemami nie było takich problemów. 



#10 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 10 kwietnia 2018 - 09:26

Tak się dzieje bo różnić się będą wersje EFI / firmware w takim przypadku jak opisujesz. Te również są aktualizowane razem z systemem (przeważnie).



#11 plnt

plnt
  • 58 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 10 kwietnia 2018 - 22:36

Tak się dzieje bo różnić się będą wersje EFI / firmware w takim przypadku jak opisujesz. Te również są aktualizowane razem z systemem (przeważnie).

 

Domyślałem się, że tak właśnie jest jak piszesz, ale nie miałem 100% pewności. W każdym razie nie zawsze ten dysk z innego komputera, nawet z tego samego rocznika będzie się uruchamiał 1:1.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych