Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13 Unibody brak podświetlenia matrycy - proszę o radę


Najlepsza odpowiedź wysok , 08 maja 2018 - 10:56

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. 
 
Tak ja pisałem zaniosłem laptopa do serwisu i sugerowałem wymianę gniazda ale w serwisie znaleźli inną usterkę. Zwarcie na na płycie głównej. Gniazdo okazało się dobre. Koszt naprawy 250 zł. Laptop działa.
 
Nie chcę robić reklamy serwisu na forum ale jestem mega zadowolony i jak by ktoś potrzebowała to powiem gdzie naprawiałem. 
 
Przekonuję się, że warto zanieść sprzęt do dobrego serwisu a nie samemu kombinować tym bardziej jak się nie ma doświadczenia z takimi naprawami. 
Przejdź do postu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 wysok

wysok
  • 22 postów

Napisano 08 kwietnia 2018 - 11:29

Witajcie, 

 

Uszkodziłem sobie laptopa, szukam rady, co może być uszkodzone.

 

W MacBooku Pro 13 Unibody Mid 2010 [1] mojej siostry przestało działać podświetlanie matrycy. Komputer po podłączeniu do zewnętrznego monitora wyświetlał obraz. W ciemnym pokoju po podświetleniu latarką od strony jabłka widać było obraz na matrycy. 

 

Miałem dokładnie taki sam MacBook Mid 2010 [2] w pełni sprawny więc podmieniłem wyświetlacz (całą górną pokrywę z wyświetlaczem i kablami) by zdiagnozować problem: czy coś w pokrywie czy może na płycie głównej.

 

 

Po podłączeniu do sprawnego MacBooka [2] wyświetlacza od Macbooka [1], kilka sekund od włączenia poszedł dymek z okolicy gniazda taśmy matrycy (jakby spod tego gniazda). Od tego momentu w Macbooku [2] też przestało działać podświetlanie matrycy. Sama matryca wyświetla obraz. Podświetlanie klawiatury działa. Komputer po podłączeniu do zewnętrznego monitora wyświetla obraz.

 

 

Po całym incydencie na wtyczce od taśmy MacBooka [1] pojawił się uszczerbek jak na zdjęciu. Domyślem się ze coś było z tą wtyczką przed całym zdarzeniem, a po się jeszcze bardziej uszkodziło.

 

 

Teraz pytanie do doświadczonych osób. Co może być uszkodzone w MacBoku [2]?  Co sprawdzać w pierwszej kolejności? Czy przelutowanie samego gniazda taśmy matrycy na płycie głównej może pomóc? Czy raczej coś innego się uszkodziło na płycie głównej?

 

Za łączam zdjęcia wtyczki  taśmy i płyty głównej (okolice gniazda). Może ktoś coś wyparzy uszkodzonego.

 

Załączony plik  macbook 1.JPG   395,36 KB   1 Ilość pobrań

Załączony plik  macbook 2 a.JPG   347,03 KB   0 Ilość pobrań

Załączony plik  macbook 2 b.JPG   467,12 KB   1 Ilość pobrań

Załączony plik  macbook 2 c.JPG   64,82 KB   2 Ilość pobrań

Załączony plik  macbook 2 d.JPG   76,02 KB   1 Ilość pobrań

 

Z góry dziękuję za rady.



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2018 - 07:32

Zdjęcie pierwsze - gniazdo do wymiany (uszkodzone mechanicznie), o tasiemce matrycy chyba nie muszę wspominać.

 

Zdjęcie 4 -gniazdo do wymiany upalone wtyki.

 

W obu przypadkach masz na start wymianę gniazd. Dodatkowo, ponieważ nie sprawdziłeś czy nie ma zwarcia w obwodzie wysokiego napięcia (zasilanie LED) uszkodziłeś sobie tasiemkę matrycy, a to wiąże się z wyklejaniem szyby.  Co si poradzić.... schemat w rękę i sprawdzać. Jako pierwszy na tapetę bezpiecznik - prawdopodobnie "watowany" drucikiem, bo sprawny nie dopuściłby do takich zniszczeń (2A). Po wymianie gniazd, tasiemek i kontroli (lub wymianie ) bezpiecznika, sprawdź płytę na zwarcia - szczególnie zasilanie matrycy w macu 2 i zasilanie LED. Jak będzie ok możesz powoli uruchamiać płytę. Jest szansa, że wstanie od pierwszego strzału - o ile sama przetwornica ocalała.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 09 kwietnia 2018 - 08:20

Dodam jeszcze że po naprawie płyty i wymianie taśmy matrycy sprawdź na zwarcie linie zasilania LED skrzydła. Najlepiej byłoby jeszcze sprawdzić działanie podświetlenia matrycy przed podłączeniem do sprawnej płyty. 



#4 wysok

wysok
  • 22 postów

Napisano 17 kwietnia 2018 - 10:39

Dziekuje za podpowiedzi. Jestem w trakcie wymiany gniazda na płycie głównej (nie sam, dałem do serwisu bo przelutowanie takiego małego elementu przekracza moje możliwości ). A później zrobię tak jak podpowiadacie. Dam znać jak to się skończyło.

#5 wysok

wysok
  • 22 postów

Napisano 08 maja 2018 - 10:56   Najlepsza odpowiedź

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi. 
 
Tak ja pisałem zaniosłem laptopa do serwisu i sugerowałem wymianę gniazda ale w serwisie znaleźli inną usterkę. Zwarcie na na płycie głównej. Gniazdo okazało się dobre. Koszt naprawy 250 zł. Laptop działa.
 
Nie chcę robić reklamy serwisu na forum ale jestem mega zadowolony i jak by ktoś potrzebowała to powiem gdzie naprawiałem. 
 
Przekonuję się, że warto zanieść sprzęt do dobrego serwisu a nie samemu kombinować tym bardziej jak się nie ma doświadczenia z takimi naprawami. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych