Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Odhasłowanie dysku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 16 marca 2018 - 15:54

Witam. Jestem w kropce. Miałem zaszyfrowany dysk zewnętrzny z wrażliwymi danymi. Gdy dane te zostały usunięte postanowiłem odszyfrować dysk, bo mam na nim trochę zdjęć i filmów i dość miałem ciągłego wpisywania hasła przy starcie systemu. Kliknąłem w ikonę dysku z wciśniętym CTRLem i wybrałem z menu kontekstowego polecenie odszyfruj. Podałem hasło i rozpoczęło się (ok 2 Tb danych) co potwierdzał komunikat w menu kontekstowym - "odszyfrowywanie...." W pewnym momencie pojawił się komunikat o nieprawidłowym odłączeniu tego dysku i zawiesił się się Disk Utillity  który też był otwarty, oraz Finder.

Myślałem że to normalne przy procesie tym bardziej że dysk ciągle "mielił" Zostawiłem go więc i poszedłem do roboty. Po powrocie (ok 7 godzin) zawiecha DU i Findera trwała a dysk mielił. 
I tu nie wiem czy nie popełniłem błędu - wymusiłem restart kompa. Po podniesieniu się kompa nie widać odszyfrowywanego dysku - ale ciągle mieli.

Prosze o poradę - masę ważnych zdjęć tam mam i doopa mi się marszczy na myśl że je mogę stracić. Czekać? Odpinać i podłączać gdzie indziej? 
Czy rzeczywiście mogłem to spier....lić???? :(

 

komp: Mac Mini 2,5 Ghz i5 8giga RAM ssd 240 giga

dysk zewn. WD 3Tb po USB3



#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 16 marca 2018 - 16:17

Proponuję profesjonalną firmę do odzyskiwania danych. Nam pomagali w równie beznadziejnych przypadkach. Koszta trudno ocenić "na oko" - ja miałem temat z zaszyfrowanym FV2 dyskiem zewnętrznym który został odłączony podczas wgrywania plików (po cztym system nie był w stanie go już zamontować i odszyfrować) i udało się im ze 100% skutecznością odzyskać dane. Kosztowało to nas około 1500zł + koszt nowego dysku.

http://www.hdlab.pl


Użytkownik imrik edytował ten post 16 marca 2018 - 16:17


#3 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 marca 2018 - 19:53

Szyfrujesz dane, musisz mieć kopię.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#4 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 16 marca 2018 - 20:10

Szyfrujesz dane, musisz mieć kopię.

Wydawało mi się że szyfruję, aby nie można było skopiować i aby nikt nie wlazł....


Proszę Państwa - doceniam przestrogi i dobre rady w stylu: trzeba było robić backupy...
Problem w tym że tak naprawdę do tak prozaicznych wniosków sam potrafię dojść analizując sytuację.
Od Państwa Koleżeństwa oczekuję odpowiedzi: czy jest szansa że ten dysk tak długo się odszyfrowuje? 
Ewentualnie z pokorą przyjmę jakąś radę, która jest mniej kosztowna niż przekazanie dysku firmie zajmującej się odzyskiem danych.....

Proszę nie zrozumcie mnie źle, ale zbyt szanuję Wasz czas abyście marnowali go na oczywiste wpisy. 



#5 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 marca 2018 - 20:14

Wydawało mi się że szyfruję, aby nie można było skopiować i aby nikt nie wlazł....

 

Niestety te mechanizmy szyfrowania Apple nie są zbyt doskonałe. A szczególnie ostatni system powoduje całą masę błędów. O ile jak High Sierra wywali nieszyfrowany dysk, da się coś z tym. O tyle przy szyfrowaniu jest ogromny problem z dojściem do danych. Mam taki SSD kolegi, z którym będę się musiał zmierzyć do poniedziałku.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#6 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 16 marca 2018 - 20:18

No to znaczy doopa zbita....... jakieś domowe sposoby odzysku czy lepiej nie pchać paluchów?



#7 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 marca 2018 - 12:41

No to znaczy doopa zbita....... jakieś domowe sposoby odzysku czy lepiej nie pchać paluchów?

 

Jak źle podejdziesz do sprawy, to możesz już się pożegnać z danymi. Jeśli dane są cenne, oddaj do specjalisty. Ale najpierw wyceń, ile są warte te dane dla ciebie.


Użytkownik Iro edytował ten post 17 marca 2018 - 12:43

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#8 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 17 marca 2018 - 13:23

ciągle czekam na "mielącym się dysku" Wiem że jak go szyfrowałem to cholernie długo to trwało a danych było o 2/3 mniej na nim.  Dlatego jeszcze dam mu szansę niech popracuje. Tym bardziej że jak podpiąłem go wczoraj  pod McBooka niestety z systemem 10.6 to napisał że dysk jest nieczytelny  dla niego i trzeba przynajmniej 10.7 ale jednocześnie podał wielkość dysku i info że moje dane są na nim bezpieczne.... Nie wiem co McBook miał na myśli ale wlał nadzieję w me serducho więc na powrót zapiąłem dysk do miniMaca z HighSierrą i.... czekam, a on miele. Od zapięcia ostatniego mija właśnie 18 godzin.....



#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 18 marca 2018 - 10:36

ciągle czekam na "mielącym się dysku" Wiem że jak go szyfrowałem to cholernie długo to trwało a danych było o 2/3 mniej na nim.  Dlatego jeszcze dam mu szansę niech popracuje. Tym bardziej że jak podpiąłem go wczoraj  pod McBooka niestety z systemem 10.6 to napisał że dysk jest nieczytelny  dla niego i trzeba przynajmniej 10.7 ale jednocześnie podał wielkość dysku i info że moje dane są na nim bezpieczne.... Nie wiem co McBook miał na myśli ale wlał nadzieję w me serducho więc na powrót zapiąłem dysk do miniMaca z HighSierrą i.... czekam, a on miele. Od zapięcia ostatniego mija właśnie 18 godzin.....

 

13 godzin rozszyfrowywał SSD 500GB koledze, to twój HDD 2TB jakąś wielokrotność tego czasu.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 18 marca 2018 - 11:48

13 godzin rozszyfrowywał SSD 500GB koledze, to twój HDD 2TB jakąś wielokrotność tego czasu.

Dzięki - wezmę zatem skubańca na przetrzymanie :)



#11 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 20 marca 2018 - 10:22

Mnie się udało. High Sierra zniszczyła sobie strukturę SSD. Dysk nie dał się zamontować, ani naprawić. Skopiowałem go bit po bicie. Odtworzyłem na innym dysku. Jak się upewniłem, że nie ma błędów, przywróciłem z powrotem na wewnętrznego SSD.

 

Jak widać najnowszy system niestety jest jeszcze pełny błędów.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#12 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 02 kwietnia 2018 - 01:46

Iro, przybliż to trochę bo mnie zaintrygowałeś.

Skoro HS zniszczyła strukturę, to co skopiowałeś bit po bicie że działało?


Autokorekta iPhona zmienia "zrobiłam" na "zrobiłem", za to "zepsułam" zostawia w spokoju.

#13 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 kwietnia 2018 - 19:04

Iro, przybliż to trochę bo mnie zaintrygowałeś.

Skoro HS zniszczyła strukturę, to co skopiowałeś bit po bicie że działało?

 

Skopiowałem specjalistycznym oprogramowaniem do obrazu. A ono potrafi takie uszkodzone kopie zamontować.


Użytkownik Iro edytował ten post 02 kwietnia 2018 - 19:05

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#14 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 kwietnia 2018 - 15:32

Ten dysk podepnij pod inny komp i sprawdź montowanie i widoczność w razie czego. Często na "innej" maszynie z macOS można taki dysk zamontować.


  • Wania lubi to
:!: Dyski SSD i RAM do wszystkich Maków, części  Apple.
MacMall na Allegro | Serwis pogwarancyjny Apple.

"w ogóle" piszemy osobno!!

#15 popetelony

popetelony
  • 129 postów

Napisano 03 kwietnia 2018 - 22:11

Ten dysk podepnij pod inny komp i sprawdź montowanie i widoczność w razie czego. Często na "innej" maszynie z macOS można taki dysk zamontować.

Tak też zrobiłem - zamontował się na innym macu z HS i powolutku przekopiowałem wszystko na inny dysk. Ten problematyczny następnie sformatowałem dwukrotnie - okazało się że jest sprawny więc suma summarum finał jest szczęśliwy, choć kilka dni balansowałem na krawędzi. Dzięki wszystkim - jeśli o mnie chodzi można zamykać wątek. Pozdo all!






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych