Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Języki programowania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 polak

polak
  • 16 postów

Napisano 14 marca 2006 - 16:41

Z jakich jezyków programowania dobrze korzysta się na maku :?:

#2 leonGroup

leonGroup
  • 50 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 marca 2006 - 23:59

z kazdych? wymien jakis z jakim chcesz miec do czynienia?

#3 polak

polak
  • 16 postów

Napisano 15 marca 2006 - 18:40

Interesuje mnie HTML , PHP , PERL ,C++ ,Java.

#4 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 marca 2006 - 19:41

HTML to nie język programowania. A co do programowania w podanych przez Ciebie językach, nie ma najmniejszego problemu w ich używaniu na Maku. Istnieje jakiś zylion narzędzi do pisania na Macintoshe, sam system ma wbudowany serwer Apache, wspiera programowanie w C i językach wyższego/niższego poziomu wymagających kompilerów. Java wbudowana, itd.

#5 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 15 marca 2006 - 21:41

problem jest z pascalem, ale jak widzę to Ciebie on nie interesuje ^^"

#6 bogdanbudnik

bogdanbudnik
  • 128 postów
  • SkądOrzełek

Napisano 22 marca 2006 - 16:00

""problem jest z pascalem, ale jak widzę to Ciebie on nie interesuje ^^""

Nie ma problemu z PASCALEM na MACU ponieważ do programowania można wykorzystać darmowy Free Pascal Compiler (aka FPK Pascal) dostępny na stronie http://www.freepascal.org/

#7 reeye

reeye

  • 1 506 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 marca 2006 - 11:01

C++, Javy, Perla, Pythona itd itp Apple dostarcza IDE które dobrze spisuje sie z C++ i Java, jednak mimo to polecam Eclipse do Javy. Zadaj jakieś konkretniejsze pytanie - postaram sie pomóc.

#8 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 10 kwietnia 2006 - 11:16

Masz PHP4 i Perla zainstalowanego jako standard w OS X od 10.3 w gore razem z Apachem 1.3. Jak chcesz nowsze wersje to nie ma problemu - sa gotowe pakiety instalacyjne specjalnie dla twojej wersji systemu (10.3 i 10.4) - sa dostepne Apache 2, PHP5 i MySQL5 wiec wszystko. Do C++ sciagnij sobie XCode, w ktorym i w Javie mozna pisac. Do javy sa do sciagniecia edytory i kompilatory - szczegolow nie znam bo javy nie lubie i nie korzystam. Python tez jest jako standard w OS X

#9 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 19 sierpnia 2006 - 15:43

mi trzeba jakis to robienia serwera na mac os x, zeby sprawdzic czy cos jest napisane dobrze;) w PHP probuje i tylko to mi potrzbne zebym nie musial z neta korzystac. znacie cos dobrego?

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 19 sierpnia 2006 - 15:46

Do testowania PHP masz wbudowanego w system Apache'a.

#11 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 19 sierpnia 2006 - 16:14

gdzie dokladnie, bo znalezc nie moge.

#12 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 19 sierpnia 2006 - 18:32

Ja nie wiem ale zaczynam sie powoli przelamac do nauki jakiegos jezyka programowania i nie wiem jaki jest prosty i jak to dziala siedze na necie od 11 i nikt nic madrego nie napisal jaki jezyk jest prosty jak to dziala to mniejwiecej sie naczytalem ale teorie z praktyka ciezko polaczyc.

#13 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 19 sierpnia 2006 - 19:03

ja sie php zaczynam uczyc hehe teorie tylko narazie. a gdzie te apache jest, moze ktos wie bo nie wiem czy instalowac xampp-maosx-?

#14 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 23 sierpnia 2006 - 22:49

Apacz chodzi sobie w tle :) Najpierw sprawdź czy masz włączonego:

System preferences -> Sharing -> Services

powinna być fajeczka przy Personal web sharing, jeśli nie ma, to uruchom przyciskiem "Start".

Wpisz sobie w Safari adres:

http://localhost/~twójlogin/

gdzie "twójlogin" zamieniasz oczywiście na swój login (po makowemu short name). Pokaże się stronka "Your website here".

A teraz otwórz Findera, kliknij na "Sites" na sidebarze. To co tam zobaczysz
jest dostępne pod w/w adresem. Możesz sobie wrzucić pliczek PHP i powinien się też uruchomić.

Proste jak drut :-)

#15 mind

mind
  • 673 postów
  • SkądWysokie Maz.

Napisano 24 sierpnia 2006 - 06:47

proste no nie, tylko w tym sevices pisze apache bo u mnie nie ma, ale jak w przegladarce wpisze localhost to sie wyswietla ze jest.

#16 eyedropper

eyedropper
  • 940 postów
  • SkądŁódź

Napisano 24 sierpnia 2006 - 09:55

eeee.....
nie polecam Eclipse, chodzi wolno i strasznie nieporęczne,
xcode jest zecydowanie lepsze, mozna tez uzywac textmate,
naprawdę dobry edytor.


jak potrzebujesz nowsze php, apache itd, to mozna stisunkowo prosto
doinstalowac, ale jeszcze prosciej uruchomic to http://www.mamp.info/

trzeba tylko pamietac zeby wrzucic do applications, a nie do jakiegos innego folderu.

#17 Shime

Shime
  • 668 postów
  • SkądAngli :(

Napisano 24 sierpnia 2006 - 13:24

To xcode nie jest takie proste w rezultacie probuje cos zrobic i bardzo ciezko cokolwiek mi idzie zrobic moze ma ktos jakis opis do tego po polsku bo po angielsku to jest za dużo zwrotow pisanych jezykiem fachowym (czy jak to sie tam mowi) Pozdro

#18 palik

palik
  • 48 postów

Napisano 24 sierpnia 2006 - 22:08

jak dla mnie (dopiero się próbuje nauczyć czegoś) to ten xcode tez jest nie do ogarnięcia:P

#19 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 24 sierpnia 2006 - 23:27

XCode jest prosty... ale filozoficznie (jeżeli idzie o GUI) odbiega od standardów. Jak już się załapie ideę, idzie jak po maśle :) Nie widziałem do tej pory żadnych instrukcji po polsku. Mogę pomóc, jeżeli dostanę pytanie :) Na forum, ew. na pm lub e-mail :wink:

#20 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 25 sierpnia 2006 - 18:07

Ja bym Ci doradził Javę, jest to język dość nowoczesny, przejrzysty i ciągle rozwijany. A co (dla mnie) najważniejsze program napisany poprawnie, bez najmniejszych przeróbek będzie działał na większości współczesnych systemów operacyjnych. Równierz na telefonach komórkowych i coraz większej ilości sprzętu AGD. Słyszałem np. o pralce sterowanej przez javę :) Na stronach Sun`a jest od metra dokumentacji, tutoriali, Howto itp. Poza tym polecam książkę "Thinking in Java" (jest też "Thinking in C") jest napisana dla ludzi którzy nigdy nie pisali programów w Javie, od samiuteńkich podstaw po naprawdę zaawansowane kwestie. Jeśli nie przeraża Cię angielski, to książka jest (była?) do ściągnięcia za darmo ze strony autora, jeśli wolisz ojczysty, wiem że była wydana po polsku, tylko niestety trochę kosztuje. Co do narzędzia to polecam NetBeans`a, jest darmowy i IMHO bardzo wygodny. Praktycznie 95% softu który napisałem w javie było robione na NetBeans, reszta w vim`ie :)

#21 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 25 sierpnia 2006 - 18:23

Jakich języków warto się nauczyć i w jakiej kolejności?

#22 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 25 sierpnia 2006 - 19:07

jak nauczysz sie C bedziesz programowal we wszystkim. wystarczy przejrzec manuala (zazwyczaj dzial roznice miedzy c a danym jezykiem).

#23 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 25 sierpnia 2006 - 19:12

Dokładnie, co prawda ja zaczynałem od d...y strony, ale tak właśnie to działa. Nauczyć programowania jak zostało już powiedziane powinno się niezależnie od języka. Potem tylko czytasz manuala i wio.

#24 parasit

parasit
  • 187 postów
  • SkądWawa

Napisano 25 sierpnia 2006 - 21:12

Jakich języków warto się nauczyć i w jakiej kolejności?

Z tych co warto w dzisiejszych czasach, kolejność nieprzypadkowa:
- C
- C++
- Java
- Object Pascal/Delphi
Dodatkowo:
- bash (naprawdę cuda można robić w "gołym" bash`u)
- SQL (jakby nie patrzyć jest to rodzaj języka programowania)
- Perl
- TCL
- Python
- PHP (ble, nie lubie, ale można na tym niezłą kase zarobić)

Przy czym pierwsze cztery są dość do siebie podobne, poza C są obiektowe i opierają się na tej samej filozofii pisania a różnią nieznacznie składnią. Jeśli poznasz dobrze jeden z nich dość łatwo można się przesiąść na pozostałe.
Przy czym IMHO ANSI C jest stosunkowo mało "user friendly" na początek.
Jeśli nigdy nie pisałeś programów przeczytaj mojego wcześniejszego posta w tym wątku.

#25 komor

komor
  • 8 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 września 2006 - 09:45

Z tych co warto w dzisiejszych czasach, kolejność nieprzypadkowa:
- C
- C++
- Java
- Object Pascal/Delphi
Dodatkowo:
- bash (naprawdę cuda można robić w "gołym" bash`u)
- SQL (jakby nie patrzyć jest to rodzaj języka programowania)
- Perl
- TCL
- Python
- PHP (ble, nie lubie, ale można na tym niezłą kase zarobić)


A gdzie makowe ułaństwo i fantazja? :-) C jest w dzisiejszych czasach językiem dla specjalistów, dziś*na topie są dynamiczne języki obiektowe, nawet Java to już*staroć. Żeby nie było, sam zaczynałem od C i do dziś to dla mnie język "natywny", każdy następny jest już "obcy" i podświadomie porównuję go do C.
Tak na poważnie, to może warto najpierw zapytać czego oczekujemy od programowania, czy to ma być przygoda/zabawa, czy jakaś konkretna potrzeba, bo wymienianie wszystkich ważniejszych języków będących dziś w obiegu (łącznie z SQL-em, heh!) nie ma sensu.
Kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z programowaniem nie ma sensu nakierowywać na coś, co za 3 lata może być już*przeżytkiem, warto rzucić okiem na obiecujące nowości, szczególnie jeśli programowanie ma być*zabawą, a nie już w przyszłym tygodniu stać*się metodą zarabiania pieniędzy. Mamy już na rynku chyba wystarczająco dużo amatorów, którzy za pięć*zetów napiszą kolejny niedziałający sklep internetowy, co?
Ja ostatnio zafascynowałem się językiem Ruby, który łączy w sobie wiele przydatnych cech języków wymienionych przez przedpiścę, jest obiektowy i bardzo klarowny (w przeciwieństwie do niektórych z powyższej listy). Myślę, że dopóki programowanie to przygoda, to Ruby może być*doskonałą zachętą.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych