Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro 2009 skąd wziąć baterie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 26 stycznia 2018 - 22:57

Witam. Kupiłem za nie duże pieniądze Macbooka Pro 2009 rok z SSD i 8GB RAM. Sęk w tym że bateria w nim była spuchnięta i od razu ją wyciągnąłem.

Ktoś się orientuje jaki jest koszt dobrej baterii do takiego Maca? Wolałbym oryginalna nowke niz nowy zamiennik, chybaże jest coś na rynku dobrej jakości.

Druga sprawa to zasilacz. Czy zamienniki są coś warte czy warto tylko i wyłącznie oryginał?

Dzięki za pomoc ;]

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#2 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 01:30

Podłączyłem baterie, zresetowałem SMC, odpaliłem laptopa - bateria nie ładuje się. Czyli trzeba kupić nowa, pytanie tylko jaką.

 

Znalazłem coś takiego, warto? http://allegro.pl/or...42.html#thumb/5


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 02:31

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#3 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 27 stycznia 2018 - 11:57

Ktoś się orientuje jaki jest koszt dobrej baterii do takiego Maca? Wolałbym oryginalna nowke niz nowy zamiennik, chybaże jest coś na rynku dobrej jakości.

Druga sprawa to zasilacz. Czy zamienniki są coś warte czy warto tylko i wyłącznie oryginał?

1. Nie kupisz nowej, oryginalnej baterii do tego Maca. Co najwyżej używaną, albo zamiennik. A z tymi to loteria.

2. O zamiennikach ładowarek był swego czasu ciekawy wątek na tym forum. Warto, abyś się z nim zapoznał. Pozwól że streszczę: gówno warte są…



#4 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 12:16

Niestety, Pan który sprzedał mi laptopa twierdzi że kupił rok temu tą baterie jako oryginalna. Obecnie ma 26 cykli i 7V napięcia, oczywiście komputer pokazuje Wymień teraz.

 

Mam trochę inny problem jeszcze z tym laptopem, i zastanawiam się czy to może nie być wina zasilacza, bo zawiesza się przy próbie zrobienia czegokolwiek po starcie systemu, mogę ruszać samą myszką.

 

Wątek czytałem.


MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#5 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2018 - 12:41

Zasilacz musi być tylko i wyłącznie oryginał.

Bateria skoro po roku czasu padła, nie była oryginalna. Bym polecił kupić używaną oryginalną niż nowy zamiennik. Nowa oryginalna może być zamontowana tylko przez serwis autoryzowany. Na Allegro piszą że "nowa oryginalna", ale skąd ją wzięli skoro Apple nie sprzedają części zamiennych ?



#6 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 12:59

Czyli te problemy z zacinaniem się komputera może wynikać z nieoryginalnego zasilacza? Pytam bo praktycznie nic nie mogę na nim zrobić, zmieniałem RAM, dysk, reset SMC i PRAM i bez skutku, pojawia się tęczowe kółeczko i tak już zostaje. Moge jedynie ruszać kursorem.


MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#7 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:23

Czyli te problemy z zacinaniem się komputera może wynikać z nieoryginalnego zasilacza? Pytam bo praktycznie nic nie mogę na nim zrobić, zmieniałem RAM, dysk, reset SMC i PRAM i bez skutku, pojawia się tęczowe kółeczko i tak już zostaje. Moge jedynie ruszać kursorem.

Mało prawdopodobne. Próbowałeś innych opcji uruchamiania?



#8 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:43

Tak, uruchamiałem go w Safe mode jednak po jakimś czasie było to samo, komputer myśli bez końca. Bez znaczenia czy był włożony inny RAM, czy dysk.


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 13:44

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#9 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:44

Wentylator normalnie chodzi czy mocno wieje ? System na nowo był zainstalowany ? Uruchom system przez USB (dysk zewnętrzny) - czy tak samo będzie mulić ? 



#10 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:49

Wentylator chodzi normalnie, pracuje ale jest cicho. System na nowo instalowałem zarówno na SSD jak i na podmienionym na sprawdzenie HDD.

 

Przez USB wystarczy przełożyć dysk do kieszeni i wybrać go jako dysk startowy?


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 13:49

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#11 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:54

 

Przez USB wystarczy przełożyć dysk do kieszeni i wybrać go jako dysk startowy?

Tak.



#12 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 13:57

Odpaliłem go właśnie na USB zarówno na SSD jak i HDD i w sumie to samo, przy próbie odpalenia jakiegoś programu/update tęczowe kółko i myśli w nieskończoność. Dodam tylko, że naciśnięcie guzika power powoduje wyskoczenie menu zamykania systemu, ale kliknięcie na cokolwiek (uruchom ponownie, uśpij, zamknij) nie powoduje żadnej reakcji.

 

Odpaliłem go jeszcze na Ethernet zamiast WiFi, coś tam udało się podziałać ale nadal po jakimś czasie pojawia się kółeczko.

 

Zrobiłem kilka zdjęć: tufotki.pl/zZDzg

 

Może spróbować mu zainstalować Yosemite z USB o ile w ogóle da sie tak zrobić?


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 14:38

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#13 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 27 stycznia 2018 - 15:42

Jak już posiadasz nieorginalną ładowarkę, to zasada jest taka, że najpierw podłączasz ją do lapka następnie podajesz zasilanie, zamienniki nie posiadają szyny komunikacyjnej między zasilaczem a lapkiem.

Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#14 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 17:20

Czytałem o tym, tak właśnie robie...

 

 

Próbuje stworzyć pendrive instalacyjnego z Yosemite i zobacze czy w ogóle pójdzie, aczkolwiek sprawa wygląda na prawdę dziwnie i nie wiem co mogłoby być przyczyną. Co dziwne, laptop pracuje już jakieś 20 minut (nie jest podłączony do sieci) i tworzy mi pendrive bez problemu i przegrywa rózne pliki. Coś tu nie gra..

 

 

EDIT: Jest postęp, zainstalowałem Yosemite z pendrive i laptop działa ALE...  Temperatura procesora w spoczynku to jakieś 65 stopni, pod obciążeniem wzrasta nawet do 82 stopni. To normalne temperatury czy lepiej zmienić paste na procku? Wrzuce mu zaraz High Sierre i zobacze jak będzie chodził, za 180 zł chyba było warto :P Sam SSD i RAM więcej jest wart


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 18:36

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#15 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2018 - 18:36

zamienniki nie posiadają szyny komunikacyjnej między zasilaczem a lapkiem

 

Nie. Posiadają szyny komunikacyjnej , ale nie posiadają zabezpieczenia od upalenia styków. Ładowarka oryginalna nie daje prądu jak jest odpięta. I zaczyna dawać dopiero po podłączeniu do laptopa. Neoryginalna ładowarka zawsze ma prąd na końcówce. Po podłączeniu do laptopa przez iskry styki się palą.

 

Exodiss  podejrzewam że problem z zamuleniem  jest związany z uszkodzoną baterią. Niektóre Macbooki tak mają.



#16 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 18:48

Nie. Posiadają szyny komunikacyjnej , ale nie posiadają zabezpieczenia od upalenia styków. Ładowarka oryginalna nie daje prądu jak jest odpięta. I zaczyna dawać dopiero po podłączeniu do laptopa. Neoryginalna ładowarka zawsze ma prąd na końcówce. Po podłączeniu do laptopa przez iskry styki się palą.

 

Exodiss  podejrzewam że problem z zamuleniem  jest związany z uszkodzoną baterią. Niektóre Macbooki tak mają.

 

 

Właśnie testuje Yosemite i jest dobrze, a bateria jest wyjęta, zaraz będzie Sierra/High Sierra jak zdąże zrobić pendrive i mam nadzieje że się nic nie zmieni. 

 

A temperatury rzędu 82 stopni pod obciążeniem są normalne?

 

No i co poczynić z tą baterią? Laptop jest już stary, kupiłem go za śmieszne pieniądze, więc nie chce wydawać kilkaset złotych na nową baterie, ale przydałoby się chociaż żeby się nie wyłączał po przypadkowym odpięciu ładowarki, co sądzisz o tej aukcji? http://allegro.pl/or...7127804042.html


Użytkownik Exodiss edytował ten post 27 stycznia 2018 - 18:48

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#17 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2018 - 20:34

100zł niezbyt duże koszty. Można spróbować.

 

82* pod obciążeniem jest ok


Użytkownik PRW07 edytował ten post 27 stycznia 2018 - 20:36


#18 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 20:38

No to chyba jest w porządku, jutro High Sierra na niego zawita i zobaczymy jak będzie chodził. Obecnie jest spoko.

No i przydałoby się zrobić coś z klawiaturą bo trochę nie równo świeci a nie widzę żeby był zalany..

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#19 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 27 stycznia 2018 - 20:43

No i przydałoby się zrobić coś z klawiaturą bo trochę nie równo świeci

 

Prawdopodobnie że warstwa podświetlenia źle ułożona. 



#20 Exodiss

Exodiss
  • 290 postów

Napisano 27 stycznia 2018 - 21:17

Zrobię to sam czy nie da rady?

MacBook Air 13 Early 2015 i5/8GB/128GB


#21 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 stycznia 2018 - 00:26

Jeżeli czujesz się na siłach to możesz spróbować



#22 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 28 stycznia 2018 - 19:12

Nie. Posiadają szyny komunikacyjnej , ale nie posiadają zabezpieczenia od upalenia styków. Ładowarka oryginalna nie daje prądu jak jest odpięta. I zaczyna dawać dopiero po podłączeniu do laptopa. Neoryginalna ładowarka zawsze ma prąd na końcówce. Po podłączeniu do laptopa przez iskry styki się palą.

 

Exodiss  podejrzewam że problem z zamuleniem  jest związany z uszkodzoną baterią. Niektóre Macbooki tak mają.

Niewiem, gdzie ty tam masz szyne komunikacyjną, po przecięciu cieńki rdzeń i gruby oplot i tyle.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#23 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 stycznia 2018 - 20:32

Niewiem, gdzie ty tam masz szyne komunikacyjną, po przecięciu cieńki rdzeń i gruby oplot i tyle.

 

:D Widać że nigdy nie ciąłeś kabla oryginalnego. W nim też tylko dwie żyły: masa i rdzeń. 

Układ komunikacji siedzi we wtyczce. Gdyby nie było komunikacji z ładowarką (nieoryginalną) nie świeciła by kontrolka na wtyczce. Przecież świeci i na zielono, i na pomarańczowo pod czas ładowania. Więc laptop taki zasilacz wykrywa i komunikacja z nim jest.

;)



#24 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 stycznia 2018 - 09:52

PRW07 - wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele. Zasada zasilacza jest prosta. Sygnał onewire (John Sherridan - jest to szyna komunikacyjna idąca jednym kablem, stąd nie ma potrzeby dodatkowej linii danych) w oryginalnym zasilaczu komunikuje procesor zasilacza z wtyczką (daje to regulację prądu - nie cały czas zasilacz musi podawać pełną moc - oraz zabezpieczenie przeciwzwarciowe) stąd w oryginalny zasilacz daje prąd dopiero po podpięciu go do macbooka. Zamienniki mają sygnał zapętlony we wtyczce magsafe - jakie to niesie niebezpieczeństwa nie muszę pisać. Dodam jeszcze, że nie istnieją same oryginalne kable magsafe, a naprawa zasilacza polegająca na wymianie kabla takiego kabla tworzy "zamiennik" przez brak w/w komunikacji. Jedyną metodą na naprawę jest naprawa na oryginalnej wtyczce (trzeba ją rozebrać  - da się ;) ).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#25 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 29 stycznia 2018 - 10:33

PRW07 - wiesz, że dzwonią, ale nie wiesz w którym kościele.

 

No co ty gadasz ? Czemu?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych