Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook Pro Mid2014 czy jest sens wymienić na nowszy?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 18:48

Witam,

posiadam Macbook'a Pro 15 Mid2014 Retina - i7 2.5Ghz, 16GB, GeForce GT 750M + Iris, 512GB SSD

i zastanawiam się nad wymianą sprzętu również na MBP15, ale na najnowszą generację i tak się zastanawiam czy jest sens?

Nie chodzi mi o to, żeby komputer był ładniejszy, cieńszy, miał jakieś touchbary itp. ale o jego wydajność.

Pracuję głownie w programach Photoshop CC, Illustrator CC, zBrush, różne programy renderujące. W Adobe najczęściej przy dużych plikach, wiele warstw w wysokiej rozdzielczości + digital painting (praca z tabletem), DTP.

 

Mam wątpliwości z tego względu, że za swój w 2014 roku zapłaciłem nieco ponad 9000 zł, a jak patrzę teraz na ceny nowych to zastanawiam się czy za 10000 w ogóle kupię coś na poziomie tego co posiadam. A jeżeli mam już wydać pięcio cyfrową kwotę na laptopa to chciałbym, odczuć przypływ wydajności:)

Wiem, że technologia idzie do przodu i że nowszy sprzęt o podobnych parametrach może być wydajniejszy, ale wolę zasięgnąć porady ludzi, którzy siedzą w temacie, bądź mieli podobny dylemat.

 

Generalnie chciałbym wiedzieć co zyskam wydając 13-15tys w stosunku do posiadanej konfiguracji? A może nie warto narazie nic zmieniać?

 

Dziękuję za wszelką pomoc

Pozdrawiam



#2 C2O5

C2O5
  • 200 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 19:36

Ja nie robią aż takich rzeczy i wystarcza mi 13" nie wiem czy pomogę ale:

 

Czy oglądałeś porównania. Np. to: https://youtu.be/pHYmtgik1iY

Jest nowy więc często radzi sobie troszkę lepiej. Teraz jest jeszcze nowszy procesor... ale były uaktualniane w czerwcu i w tym roku powinien wjechać już 8 gen. Tylko nie wiem kiedy... Marzec/Czerwiec? Wiadomo zawsze jest o kilka % szybszy. Jak widzisz w teście w nowszej konstrukcji procesor też, nie zwalnia pod dużym obciążeniem.

 

Jednak jeśli nie odczuwasz, że obecny jest za wolny albo nie daje rady to moim zdaniem nie masz się co spieszyć. Nowszy będzie szybszy ale czy przyspieszy Twoją pracę, tak że warto wydać te kilka tysięcy teraz?

Jest jeszcze jeden problem nadal będziesz miał 16GB ramu bo więcej się nie da. Wersja z 32GB o ile kiedyś ją zrobią, może być fajna do momentu zobaczenia ceny :/

 

Niestety Dell nawet teraz ma 32GB w XPS 15" Ale to nadal nie MacBook, nie wiem jak bardzo zależy Ci na MacOS, czy nawet głupim gładziku i jakości wykonania MacBooka.



#3 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 21:06

Dzięki za odpowiedź i filmik, wynika z niego, że są jednak jakieś korzyści po zmianie, teraz pytanie jak to się ma do programów w których ja pracuję i czy są warte ok. 10 tys zł?;)

Przewidywany scenariusz wygląda tak, że obecny komputer sprzedałbym za ok. 5 tys zł, więc do topowej wersji 2017 muszę dołożyć kolejne 10 tys zł - a to nie mała kwota.

 

Jeżeli chodzi o środowisko macOS nie chciałbym go zmieniać. Bardzo dobrze mi się na nim pracuje (przerabiałem również windows). Jakość wykonania to drugorzędna sprawa, ale nie całkowicie nie istotna. Z obecnego Macbooka Pro jestem bardzo zadowolony - nigdy mnie nie zawiódł, nie wystąpiły w nim żadne wady/usterki, które są opisywane przez innych użytkowników maców. Jest bardzo szybki, ale ma juz ponad 3 lata i tak się zastanawiam, (odpukać;)) kiedy zacznie się w nim coś psuć itd. Bateria ma 435 cykli i 90% żywotności.



#4 C2O5

C2O5
  • 200 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 22:43

Dzięki za odpowiedź i filmik, wynika z niego, że są jednak jakieś korzyści po zmianie, teraz pytanie jak to się ma do programów w których ja pracuję i czy są warte ok. 10 tys zł? ;)

Przewidywany scenariusz wygląda tak, że obecny komputer sprzedałbym za ok. 5 tys zł, więc do topowej wersji 2017 muszę dołożyć kolejne 10 tys zł - a to nie mała kwota.

 

Jeżeli chodzi o środowisko macOS nie chciałbym go zmieniać. Bardzo dobrze mi się na nim pracuje (przerabiałem również windows). Jakość wykonania to drugorzędna sprawa, ale nie całkowicie nie istotna. Z obecnego Macbooka Pro jestem bardzo zadowolony - nigdy mnie nie zawiódł, nie wystąpiły w nim żadne wady/usterki, które są opisywane przez innych użytkowników maców. Jest bardzo szybki, ale ma juz ponad 3 lata i tak się zastanawiam, (odpukać ;)) kiedy zacznie się w nim coś psuć itd. Bateria ma 435 cykli i 90% żywotności.

 

A jeszcze co do ceny. Może kupiłeś przed tym jak pewnego dnia ceny chyba wszystkich kompów dostały +1000zł. Wiadomo kurs $ a Apple musi zarabiać :P 

 

Plusy są tylko czy warte 10tyś? Tego Ci nie powiem. Na pewno szybsze dyski też dają im kopa.

Zazwyczaj nowsze komputery są lepsze i znajdą się tacy którzy powiedzą, że gorsze (usb-c).

Tylko zastanów się jeszcze czy zmieniać już teraz, bo te były odświeżane w czerwcu czy jak dadzą im nowe procesory.



#5 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 14 stycznia 2018 - 01:10

Możliwe, że właśnie tak udało mi się kupić tego Macbooka jak piszesz.

Raczej się jeszcze wstrzymam z wymianą i poczekam na jakieś konkrety, chociaż znając jak działa teraz Apple mogę długo poczekać;)

 

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam



#6 Mercz

Mercz
  • 2 783 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 14 stycznia 2018 - 15:56

Jeśli nie pali Ci się do zmiany komputera przez to, że wydajność spadła na starym to poczekaj. Wyjdzie refresh, wtedy kup. I wtedy będzie różnica bo teraz inwestujesz w starą technologię kupując model z 2017, sam posiadam Pro z 2015 roku w pełnej konfiguracji, znajomy ma z 2017 też pełen config i np eksportowanie filmów z iMovie u niego jest 30% szybsze, nie wypowiem się co do photoshopa. Ale codzienny usage..nie czuję żadnej różnicy, serio. 


Użytkownik Mercz edytował ten post 14 stycznia 2018 - 15:56


#7 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 21 stycznia 2018 - 19:32

Wstrzymam się napewno do premiery czegoś nowego. Ale mam nadzieję, że nie będę czekał wieki i żeby mój mac to wytrzymał;)

 

Na dniach będę mógł porównać mój MBPro 2014 z MBPro 13 2017, kupiony dla żony. Ale nie wiem czy jest sens porównywać bo to raczej dwa różne komputery (13->15).

 

Pozdrawiam



#8 C2O5

C2O5
  • 200 postów

Napisano 21 stycznia 2018 - 20:03

Wstrzymam się napewno do premiery czegoś nowego. Ale mam nadzieję, że nie będę czekał wieki i żeby mój mac to wytrzymał ;)

 

Na dniach będę mógł porównać mój MBPro 2014 z MBPro 13 2017, kupiony dla żony. Ale nie wiem czy jest sens porównywać bo to raczej dwa różne komputery (13->15).

 

Pozdrawiam

 

W tym roku powinni coś pokazać. Daj znać jak Ci się podoba 13. Klawiaturę, będziesz miał taką samą, i ten sam "problem" z usb c ;) 



#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 22 stycznia 2018 - 09:00

Moim zdaniem, różnica jest na tyle mała, że teraz jeszcze nie warto wymieniać. Po za tym, ktoś chyba z tymi cenami przesadził. Nowa generacja procesorów Intela zapowiada się o wiele lepiej.

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 25 stycznia 2018 - 23:18

W tym roku powinni coś pokazać. Daj znać jak Ci się podoba 13. Klawiaturę, będziesz miał taką samą, i ten sam "problem" z usb c ;)

 

Hej, a więc tak MBP 13 2017 z Touch Barem uważam za dość udany sprzęt. Pod względem wydajności jeszcze nie porównywałem bo nie za bardzo wiem jak. Napewno klawiatura w moim MBP mi bardziej odpowiada, ale może to kwestia przyzwyczajenia. Touch Bar o dziwo mi się spodobał, myślałem, że to zbędny gadżet, ale po odpowiedniej konfiguracji może nawet ułatwić pracę na laptopie. Poza gabaryty laptopa są niewielkie co jest na plus. Dla żony będzie to idealny sprzęt:)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych