Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Darmowy program graficzny dla macOS. Jedna z opcji.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 11 grudnia 2017 - 15:46

Witam.

 

Nie wiem jak użytkownicy forum, ale ja dość często napotykałem się na sytuację że potrzebowałem prostego programu graficznego dla macOS aczkolwiek nie bardzo wiedziałem jak ten problem rozwiązać poza poraniem wersji trial jakiegoś z popularnych programów. Oczywiście jest wszystkim znany i darmowy GIMP aczkolwiek ja nigdy za nim nie przepadałem.

 

Ostatnio trafiłem na informację o programie Krita, jest to rozbudowany i wielofunkcyjny program do obróbki grafiki rastrowej na komputerze, przeznaczony przede wszystkim do malowania z użyciem tabletu graficznego, a dzięki interfejsowi Sketch także ekranu dotykowego.

 

user-interface30.png

 

Krita jest wolnym oprogramowaniem i rozprowadzanym na licencji GNU General Public License. Aplikacja została zaprojektowana nie tylko jako narzędzie do malowania, ale również do modyfikowania zdjęć cyfrowych. Krita dysponuje ogromną kolekcją różnych narzędzi i funkcji, a także oferuje wygodny i czytelny interfejs użytkownika. W ten sposób możemy stanowić godną konkurencję nawet dla najpopularniejszych edytorów grafiki rastrowej, choć głównym celem jej twórców jest konkurowanie z Corel Painterem.
Oprócz podstawowych narzędzi malarskich otrzymamy również dostęp do bardziej złożonego zestawu, umożliwiającego manipulowanie płótnem, symulowanie wysychania farby czy rysowanie za pomocą pędzla z tuszem i farbami olejnymi. Krita obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne (BMP, JPEG, PNG, RAW, TIFF), umożliwia pracę na warstwach i tworzenie masek oraz gradientów, pozwala pracować z elementami wektorowymi, jak krzywe, a także zawiera mnóstwo przydatnych zestawów filtrów, za pomocą których rozjaśnimy lub odwrócimy obraz albo wyostrzymy i dodamy różne efekty poprawiające jakość naszego dzieła.

 

Krita oferuje również dostęp do zaawansowanych narzędzi skalowania i transformacji, złożonych silników pędzli oraz wyboru odpowiedniego koloru i barw. Poza tym modyfikuje metadane w plikach graficznych, wspiera tablety graficzne i umożliwia nagrywanie makr. Bardzo szybko wczytuje pliki graficzne do edytora i obsługuje najnowsze procesory wielordzeniowe. Źródło

 

Jeżeli ktoś jest zainteresowany pobraniem programu to zapraszam na stronę producenta, sama aplikacja po instalacji waży niecałe 200MB także pobranie jej to tak na prawdę chwilka, a pozostawienie na dysku nie będzie problemem nawet dla osób z małymi dyskami SSD. Obecna wersja wprowadza korzystanie z akceleracji procesora graficznego jak i niweluje sporo błędów z wcześniejszych wersji programu to taka informacja dla osób które miały już styczność z tym oprogramowaniem. 

 

To by było tyle z mojej strony, mam nadzieje ze ten post będzie pomocny dla osób zaczynających przygodę z macOS czy osób które potrzebują takiego oprogramowania.


Użytkownik seb235 edytował ten post 11 grudnia 2017 - 17:37

  • Gregory i tomekkos lubią to

#2 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 grudnia 2017 - 17:13

Właśnie szukam czegoś prostszego od PS dla dziewczyny do podstawowej obróbki.

Czy możesz napisać czy można pracować z tekstem, wycinać elementy ze zdjęcia i je prosto edytować i obrabiać?


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#3 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 11 grudnia 2017 - 17:34

Polecałem ostanio na forum, ale wreszcie ktoś szerzej opisał. Za darmochę świetny program.

A już jak ktoś ma tablecik do rysowania, to już w ogóle wymiata. U córki działa nawet na prehistorycznym Wacomie na którym nic nie chodziło.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#4 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 grudnia 2017 - 20:37

EDIT: zainstalowałem i faktycznie fajny, do zdjęć chyba jednak nie bardzo- raczej głównie malarski


Użytkownik tomekkos edytował ten post 11 grudnia 2017 - 22:10

Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#5 AjTee

AjTee
  • 251 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 stycznia 2018 - 20:44

Świetna jest - wyostrzanie, warstwy - dużo funkcji :)


 MacBook Pro 14,2" (2021) (M1 Pro 10 cores CPU 16 cores GPU)   AirPods Max  iPhone 14 Pro Max 512 GB Deep Purple 

 Apple Watch S7 45mm  iPad Air 4 256 GB  Apple AirPods Pro  Apple TV 4K  Magic Mouse White


#6 duoshao

duoshao
  • 1 postów

Napisano 28 lutego 2020 - 08:52

A na Krita bardzo zależało mi, bo ma natywną obsułgę CMYK-a , W przeciwieństwie do GIMP-a.

Mam nową zabawkę w postaci ekranowy tablet graficzny XP-Pen Artist 12 Pro i pod Krita i ubuntu wszystko działa super .

Jeżeli chodzi o rastry, to rzeczywiście, super sprawa z tym podglądem pędzla i w ogóle ze wszystkimi ustawieniami dla niego możliwymi, jestem bardzo zadowolona szczególnie z tych rozbudowanych możliwości kontrolowania nacisku pędzla, przesyłanej barwy, itp.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych