Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Aktualizacja 07 grudnia + zwis AppStore, Safari i nie tylko…


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 bogdanh

bogdanh
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2017 - 12:26

Wczoraj wieczorem komputer zawołał sobie konieczność aktualizacji. Zrobiłem - zrestartował się, wyłączyłem bo było późno. Dzisiaj rano po uruchomieniu komunikował, że jakieś aktualizacje nie udały się, więc zgodziłem się na powtórkę. Po restarcie mam gołe/czyste AppStore (czyli klikanie w pozycje menu nic nie daje). Safari wczytuje załadowane wcześniej zakładki jako czyste i nie odświeża (paski  ładowania stają w 1/3). Teoretycznie inne programy działają (wygląda jakby nie działały tylko uruchomione w czasie aktualizacji i restartów).

Restart i wyłączenie działa, ale przełączenie się na innego usera wiesza całość. Czyli zaczyna i kręcie kółeczkiem bez końca. Można jedynie przytrzymać dłużej zasilanie i wyłączyć.

Monitor aktywności nie wykazuje niczego nienormalnego.

Jakieś rady?


Loading

Mac Mini M1, iMac 9.1 (nowsza historia), Mac Pro 3.1/5.1 12GB RAM/Catalina


#2 ja_sam

ja_sam
  • 117 postów
  • SkądToruń/Bobolin

Napisano 08 grudnia 2017 - 13:05

To nie jest aktualizacja pochodząca od Apple. Nie zalecam jej wykonywać. Firma Apple nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez rzekomo oficjalną aktualizację.



#3 bogdanh

bogdanh
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2017 - 14:24

To nie jest aktualizacja pochodząca od Apple. Nie zalecam jej wykonywać. Firma Apple nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez rzekomo oficjalną aktualizację.

Nie za bardzo rozumiem. :)
Jeżeli aktualizacja zgłasza się przez powiadomienia, znajduje się w zakładce uaktualnienia AppStore jako aktualizacja systemowa i zgłasza konieczność restartu, to jak może nie być od Apple. Na tej maszynie mam zaledwie kilka leganych/oficjalnych, zakupionych programów, więc nie może być mowy o ingerencji. :)


Loading

Mac Mini M1, iMac 9.1 (nowsza historia), Mac Pro 3.1/5.1 12GB RAM/Catalina


#4 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 14:38

Nie za bardzo rozumiem. :)
Jeżeli aktualizacja zgłasza się przez powiadomienia, znajduje się w zakładce uaktualnienia AppStore jako aktualizacja systemowa i zgłasza konieczność restartu, to jak może nie być od Apple. Na tej maszynie mam zaledwie kilka leganych/oficjalnych, zakupionych programów, więc nie może być mowy o ingerencji. :)

 

Taa, nie przejmuj się, kolega wyżej coś nie tego. Normalna aktualizacja wczoraj wyszła dla High Sierra. (10.13.2) 

 

No mi się nie zdarzyło nigdy, żeby coś się podczas aktualizacji sknociło, ale jak widać można :)

 

Fajnie jakbyś miał kopie Time Machine i przywrócił sobie kompa do stanu przed aktualizacji. Ale pewnie nie masz. To teraz może skopiuj dokumenty i po prostu zainstaluj system na czysto. Bo szkoda czasu i nerwów na wnikanie.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 08 grudnia 2017 - 14:44

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#5 bogdanh

bogdanh
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 grudnia 2017 - 15:20

Taa, nie przejmuj się, kolega wyżej coś nie tego. Normalna aktualizacja wczoraj wyszła dla High Sierra. (10.13.2) 

No mi się nie zdarzyło nigdy, żeby coś się podczas aktualizacji sknociło, ale jak widać można :)

Fajnie jakbyś miał kopie Time Machine i przywrócił sobie kompa do stanu przed aktualizacji. Ale pewnie nie masz. To teraz może skopiuj dokumenty i po prostu zainstaluj system na czysto. Bo szkoda czasu i nerwów na wnikanie.

Też mnie to zaskoczyło zupełnie, bo przez lata korzystania z OSX nigdy nie miałem zwiechy, a nie mówiąc już o całkowitym proteście systemu. :)
Jasne, ze nie mam kopii. :)

Instalacja 10.13 była na czysto - na próbę no i tak zostało. ;) Teraz piszę z 10.12, a ta ma 2 TB kopii, ale na Kulsona mi one potrzebne. :D
----
Pytanie dodatkowe (nigdy ta wiedza nie była mi potrzebna) czy można w OSX cofnąć aktualizacje (podobnie jak np. w Windows)?
Zapewne nie, ale może światełko w tunelu zapali się. :)


Loading

Mac Mini M1, iMac 9.1 (nowsza historia), Mac Pro 3.1/5.1 12GB RAM/Catalina


#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 grudnia 2017 - 16:08

Nie. Format, reinstall i manualne przywracanie rzeczy z backupu. Przed formatem można swoje pliki wyciągać jeśli się ma zewnętrzny nośnik z bootowalnym systemem albo jeśli uda się odalić kompa z recovery i nie boisz się terminala (nic trudnego)


Użytkownik imrik edytował ten post 08 grudnia 2017 - 16:08


#7 jakubzkujaw

jakubzkujaw
  • 4 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 21:17

u mnie po tej aktualizacji nadzwyczaj długo komp się restartował (odliczanie zaczęło się od 28 min ale finalnie zajęło 15), dziwne troche bo ssd i 12gb ram ... ale na szczęście bez strat w jabłkach ;)



#8 bogdanh

bogdanh
  • 484 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 grudnia 2017 - 15:26

Coś jest nie tak z tą aktualizacją. Po formacie, instalacji od zera ruszyło jako 10.13, po aktualizacji do 10.13.1 było ok. Ale po aktualizacji do 10.13.2 klapa i to samo. AppStore marty, Safari praktycznie nie działa (na gołym systemie, bez importu ustawień z poprzedniego). Reszty nie sprawdzałem. Wróciłem do dysku z Sierra.

To na Mac Pro 5.1. Kolega robi teraz na iMac z 2015/16r. Zobaczymy...


Loading

Mac Mini M1, iMac 9.1 (nowsza historia), Mac Pro 3.1/5.1 12GB RAM/Catalina


#9 ja_sam

ja_sam
  • 117 postów
  • SkądToruń/Bobolin

Napisano 10 grudnia 2017 - 20:04

Chodziło mi o to iż są w PL osoby które stawiają się ponad innymi i wyporawiają różne często nie do końca legalne rzeczy.

Mam MacBooka od +/- 5 lat i info o rzekomej aktualizacji MacBooka weryfikuje

 

Istnieją bardzo proste metody na sprawdzenie czy aktualizacja jest faktyczna czy ściemniona.....

 

1. Web. Istnieje strona weryfikacyjna Apple weryfikująca sumy SHC (SHA to gówno)

2. Ręczne prównanie SHC






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych