Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zawieszanie całego komputera (nie reaguje; zegar systemowy się zatrzymuje)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lulek6

Lulek6
  • 11 postów

Napisano 07 grudnia 2017 - 21:50

Zawieszanie całego komputera (nie reaguje; zegar systemowy się zatrzymuje) z wyjątkiem myszki

 

Witam wszystkich forumowiczów,

Zdarzyło się kilka razy, że komputer (jak w temacie) kompletnie się zawiesił. Przez pierwszych kilka chwil myślałem, że to chwilowe, ale za każdym razem następuje całkowity brak reakcji na jakiekolwiek komendy, czy to na klawiaturę i z nią związane kombinacje klawiszy, czy klikanie myszą; o dziwo zawsze kursor myszy w przeciwieństwie do całego komputera reaguje, ale działa tylko ruch myszy.

Nie jest to związane z długością włączonego komputera, czasem potrafi się zawiesić po kilkudziesięciu minutach od włączenia, czasem po kilku godzinach.

Zrobiłem "pierwszą pomoc" za pomocą systemowego "narzędzia dyskowego" i wszystko jest w porządku oprócz:

"warning: apfs_num_other_fsobjects (69) is not valid (71)"

Dokonałem już wgrania systemu za pomocą bootowalnego pen-drive-a, więc system był wgrany na czysto, a następnie wgrałem kopię zapasową za pomocą Time Machine - Nie pomogło (chociaż odniosłem wrażenie, że zawieszanie występuje rzadziej).

 

Nie występuje to zbyt często (głównie ze wszystkich do tej pory zawieszeń, w 90-95% sytuacjach w momencie przechodzenia pomiędzy programami w trybie pełnoekranowym za pomocą Magic Mouse), ale zawsze, niestety kończy się resetem komputera.

 

Tego typu problemy zaczęły się dopiero kilka tygodni (może miesiąc) po zainstalowaniu najnowszego systemu "High Sierra".

 

Mój Mac:

iMac (21.5-inch, Late 2012)

Wszystkie podzespoły są fabryczne oprócz dysku, który wymieniłem na "Samsung SSD 850 EVO 500GB "

 

Wszystkim z góry serdecznie dziękuję za pomoc


Użytkownik Lulek6 edytował ten post 07 grudnia 2017 - 21:51


#2 ja_sam

ja_sam
  • 117 postów
  • SkądToruń/Bobolin

Napisano 08 grudnia 2017 - 11:35

Skąd wziąłeś dysk SSD? ze sklepu czy z ALLEGRO?



#3 Lulek6

Lulek6
  • 11 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 14:38

Skąd wziąłeś dysk SSD? ze sklepu czy z ALLEGRO?

Dysk był wymieniony prawie dwa lata temu i ze sklepu, przez Allegro, ale ze sklepu.



#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 grudnia 2017 - 14:53

Podziel się raportem Etrecheck to się dowiemy więcej.

 

Sprawdzałeś logi w konsoli?



#5 Lulek6

Lulek6
  • 11 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 15:10

Podziel się raportem Etrecheck to się dowiemy więcej.

Sprawdzałeś logi w konsoli?



Jak się sprawdza logi w konsoli ?

Raport Etrecheck
https://www.dropbox.com/sh/5oiv3efxvs19r39/AADclTzji4Uy1Tdp6K1NLQUWa?dl=0

#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 08 grudnia 2017 - 16:00

Uruchamia się program konsola i się czyta logi :) Szuka się panic logów, crash logów, przegląda się raporty systemowe.

 

Raport etrechecka masz całkiem bogaty. Rzeczy które mi się rzuciły w oczy a na które powinieneś zwrócić uwagę. Jeśli stawiam pytanie to jest ono bardziej retoryczne, sam przemyśl i sobie odpowiedz.

 

- nie ma TRIM na tym dysku. Z resztą 850 EVO chyba nie były polecane do maków z tego co pamiętam. Ktoś niżej na pewno się wypowie. Ściągnij sobie w wolnej chwili DriveDX i zerknij na stan tego dysku. Przejrzyj jego raport SMART w DriveDX. Może już zaczyna niedomagać bo nigdy garbage collector dobrze nie działał.

- Pobierz sobie Malwarebytes for mac i usuń te adware. Malwarebytes możesz potem odinstalować według instrukcji ze strony producenta. Trochę zwalczanie ognia ogniem, ale skuteczne.

- co to jest ten avid interplay editorbroker? Pozostałość po kodekach jakiś? Możesz te demony wyrzucić w takim razie.

- Masz sporo kextów firm trzeich załadowanych. Zastanów się czy musisz je mieć. Korzystasz z Parallels? Co to jest MBB?

- Avast... jak widzisz nie jest to warte funta kłaków bo masz adware i ten avast nic Ci nie wyłapał a tylko Wszystko forwardujesz na ich serwery. Wywal to w cholere

- Musisz korzystać z FanControl?

- Masz wyjątkowo dużo agentów. Zastanów się czy jest Ci to do szczęścia potrzebne.

- Ten istatmenus Ci jest do szczęścia potrzebny?

- Java Ci jest potrzebna?

- Xquartz Ci jest potrzebny? Jakiś GIMP czy coś?

- Co to jest PT.updd.plist?

- ten huawei też prędzej czy później może sprawiać kłopoty - to od modemu jest? Uważaj na to przy upgrade systemów.

- CleanMyMac, mam nadzieję że nie płaciłeś za ten soft i to jest trial bo jak widać żadnych istotnych rzeczy Ci nie czyści. Podobna sprawa jak z Avast, wywal to bo jest niepotrzebne i za drogie. Są inne bezpłatne narzędzia do takich rzeczy.

- Co to jest com.mnghotbmxcgx.plist

- Co to jest com.paceap.eden.licensed.plist

- Co to jest com.swbilazarlbw.plist

- Znajdź lepszego klienta do torrentów niż mikrotorrent. Transmission jest OK.

- wtyczki sieciowe też można przemyśleć. Silverlight nie jest rozwijany od kilku lat, ale ciągle coś może tego wymagać (jakiś tvn czy onet czy coś).

- co to jest za plugin o1dbrowserplugin?

- Upewnij się, że ta wersja FUSE co masz jest kompatybilna z tym systemem co masz. Ten projekt nie był zarzucony lata temu?

- nie masz aktualnego backupu.

- masz w logach informacje o ostatnim shutdownie - hard shutdown. Masz godzinę dokładną, jeśli poszperasz w logach to może dojdziesz do tego co się działo w tym czasie.



#7 Lulek6

Lulek6
  • 11 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 16:57

Na samym początku - dzięki

 

Konsola..., a ja myślałem o terminalu, sorry. Będę przeglądał.

Nadchodzi weekend i zastanawiałem się nad wgraniem ponownie całego systemu z bootowalnego pen-drive-a, tylko wszystkie programy zainstalować od początku, aby pozbyć się całego tego syfu, który mi zalega. Czy to by pomogło ?

 

 

DriveDX -> SMART status ok ("0 issues found"), żadnych WARNING, FAILING, FAILED, wszystkie wskaźniki 98-100 %(GOOD) z wyjątkiem "Airflow Temperature Celsius" -> 53%

- Z tym Avastem i Malwarebytes jest taki problem, że wraz z nowym systemem cokolwiek co pochodzi od niezidentyfikowanego producenta lub część jego oprogramowania ma dodatkowe funkcje wymagające "głębszego" dostępu i uprawnień, musi przejść przez Prywatność i Ochrona w preferencjach systemowych i mogę się zaklikać na śmierć, a system jakby nie widział, że klikam i nie jestem w stanie odblokować części oprogramowania, a Avasta głównie używam do skanowania przed wirusami, czy może możesz polecić coś lepszego?

- Korzystam z FanControl prewencyjnie; czytałem, że przy wysokich temperaturach matryca może zżółknąć, więc jak się zbyt grzeje to podkręcam wiatrak

- Huawei to od modemu

- CleanMyMac testuję, jest przydatny jak mac zwolni, to czyszczę śmieci systemowe, ale faktycznie jest czasami denerwujący. Możesz polecić jakiś zastępczy program?



#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 08 grudnia 2017 - 17:11

- nie ma TRIM na tym dysku. Z resztą 850 EVO chyba nie były polecane do maków z tego co pamiętam. Ktoś niżej na pewno się wypowie. 

 

Eee, działa normalnie, ja mam taki dysk z TRIM włączonym, nigdy nie było żadnych problemów. Działa idealnie. Będzie ze dwa lata niedługo.

 

V1QXZlm.jpg


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 grudnia 2017 - 14:14

w High Sierra wszystkie, nawet podpisane, kexty firm trzecich trzeba zaakceptować przed ich załadowaniem: preferencje systemowe -> ochrona i prywatność -> ogólne (na dole panelu jest monit o akceptację kexta). Akurat do usunięcia tego adware nie trzeba nic akceptować (nawet lepiej nie, bo i po co skoro po jednym użyciu taki soft chcemy usunąć), wystarczy odpalić skan i usunąć to co znajdzie. Można to też robić na piechotę bo etrecheck w sumie powiedział co znalazł, ale malwarebytes ma na pewno bogatszą bazę bakcyli.

 

Skoro używasz prewencyjnie Fan Controla to używaj. Opinia jest raczej dobra na temat tego kawałka softu. Pamiętaj, że jest to kext firmy trzeciej.

Zżółcenie matrycy jak już będzie to nie od temperatury, chyba że często komputer wyciska Ci blisko 100 stopni, ale wtedy to i fancontrol nie pomoże.

 

CleanMyMac to pic na wodę i fotomontaż. Wszystko co robi z automatu to usuwanie pamięci podręcznych, które jak wiesz zaraz i tak zostaną na nowo utworzone bo są po prostu potrzebne. Ma możliwośc usuwania jakiś zasobów które są "zbędne" do czasu aż z jakiegoś powodu znów nie są potrzebne (jak przy upgrade systemu bo apple zakłada, że to co tam włożyło nadal tam jest) i obiektywnie najbardziej przydatna funkcja to czyszczenie śmieci po usuniętych już programach, jak widzisz - nieskuteczna.

 

Co polecam w zamian - nic. No może Onyx raz na rok można odpalić. Komputera się nie zaśmieca po prostu instalując masę oprogramowania jak z KomputerŚwiata...

 

Te softy i sterowniki do modemów mają taką cechę, że w najlepszym przypadku przestają działać przy aktualizacjach systemu (a producent nie inwestuje w rozwój sterowników do swojego starego sprzętu) a w najgorszym przypadku system się wywraca próbując załadować nieaktualnego kexta. Po prostu na to uważaj. Najlepsze modemy to takie co tworzą WiFi lub dają IP po USB po prostu. Są jednak sporo droższe.

 

 

Eee, działa normalnie, ja mam taki dysk z TRIM włączonym, nigdy nie było żadnych problemów. Działa idealnie. Będzie ze dwa lata niedługo.

Miałem na myśli fakt, że TRIM nie jest włączony, przynajmniej według raportu etrecheck. Zakładam więc, że nigdy nie był bo użytkownik nie wiedział że należy i nie wiedział jak, a nawet jak wiedział to nie wiedział że należy tego potem pilnować przy resetach SMC/NVRAM, czyszczeniu cashe systemu (a ma cleanmymac i inne takie wynalazki więc pewnie i innych "cudów" próbował nie starając się zrozumieć co tak właściwie robi) - a dysk siedzi w komputerze od lat bez działającego garbage colectora, no ale nie jestem na bieżąco w tematach SSD 3PP w MacOS, może teraz się nie trzeba z tym obchodzić jak z jajkiem jak te 5 lat temu.


Użytkownik imrik edytował ten post 09 grudnia 2017 - 14:17


#10 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 09 grudnia 2017 - 14:35

...Z resztą 850 EVO chyba nie były polecane do maków z tego co pamiętam. Ktoś niżej na pewno się wypowie. 

 

... Miałem na myśli fakt, że TRIM nie jest włączony (...)

 

A ja tylko miałem TYLKO na myśli, że dyski Samsung 850 EVO nie mają problemów z Makami i nigdy nie miały. Również z obsługą TRIM. Chodziło mi tylko o to, że napisałeś, że "chyba nie były polecane do Maków z tego co pamiętam". Potem ludzie to przeczytają i jeszcze uwierzą, albo sobie zapamiętają. Nie mam osobiście nic wspólnego z Samsungiem, ale tak właśnie rodzą sie później niepotrzebne, przekazywane dalej dziwne "prawdy".


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 09 grudnia 2017 - 14:46

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#11 Lulek6

Lulek6
  • 11 postów

Napisano 15 grudnia 2017 - 21:04

Po tygodniu, od oczyszczenia ze zbędnych plików, resztek, demonów itd., włączenia TRIM -> generalnie dostosowaniu się do uwag z wcześniejszych postów, problem (jak narazie) nie występuje. 

 

Przeglądam konsole i występują pewne błędy, sporą część sprawdziłem na innych forach, ale generalnie jest ok.

 

Chciałem wszystkim podziękować za pomoc






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych