Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy OSX - pytanie o konsolę i Admina

Najlepsza odpowiedź ciotka_paszczaka , 16 listopada 2017 - 23:56

I do tego masz standardowo włączone Sytem Integrity Protection - to znaczy, że systemowych plików nawet z hasłem nie tkniesz. A SIP można wyłączyć tylko startując kompa z zewnętrznego dysku lub partycji odzyskiwania.

Poza tym konto administratora na Maku nie jest kontem root. Włączenie konta root wymaga więcej zachodu. Oczywiście bezpieczniej używać po prostu sudo.

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 zenek73

zenek73
  • 29 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 16 listopada 2017 - 20:37

Witam!

Mam 2 pytania:

1) Mam nawyk robienia mojego usera jako nieadmina wiec mam konto Admin oddzielnie. Jest trochę więcej roboty, ale czuję się bezpieczniej.

Jest to dobry nawyk także w tym systemie czy raczej więcej z tym problemów niż pożytku?

2) Mam dziwny problem z konsolą:

bash-3.2$ sudo ls /Library/Tomcat/bin/*.sh
ls: /Library/Tomcat/bin/*.sh: No such file or directory

ALE:
bash-3.2$ sudo ls /Library/Tomcat/bin/catalina.sh
/Library/Tomcat/bin/catalina.sh

jak widać pliki SH są tam ale nie łapie mi * jako dowolnej nazwy - jakieś dziwne ustawienie mam w konsoli? Ktoś coś?

Użytkownik zenek73 edytował ten post 16 listopada 2017 - 20:38

Czy Twoja Siri umieć już polski? Wciąż nie? No to nie czepiaj sie kazdego brakujacego ogonka!

#2 Damien Karras

Damien Karras
  • 283 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 16 listopada 2017 - 21:36

Imo nie ma sensu robić usera. Admin i tak jest zabezpieczony i do wszystkiego co "niebezpieczne" musisz podać hasło.

• zenek73 lubi to

Jak pomogłem, kliknij w Lubię to! ;)

#3 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 16 listopada 2017 - 23:56   Najlepsza odpowiedź

I do tego masz standardowo włączone Sytem Integrity Protection - to znaczy, że systemowych plików nawet z hasłem nie tkniesz. A SIP można wyłączyć tylko startując kompa z zewnętrznego dysku lub partycji odzyskiwania.

Poza tym konto administratora na Maku nie jest kontem root. Włączenie konta root wymaga więcej zachodu. Oczywiście bezpieczniej używać po prostu sudo.

Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 17 listopada 2017 - 00:01

• zenek73 lubi to

Nie czytam prywatnych wiadomości.

#4 zenek73

zenek73
  • 29 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 17 listopada 2017 - 00:04

Oki! Dzięki :) No to nie będę kombinował z tym.  Pierwszy problem może jest powiązany więc zamykam :)

Czy Twoja Siri umieć już polski? Wciąż nie? No to nie czepiaj sie kazdego brakujacego ogonka!

#5 ftpd

ftpd

Nie.

• 20 870 postów

Napisano 17 listopada 2017 - 10:32

https://myapple.pl/f...a-coś-o-treści/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych