Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sierra- zajmuje ponad 100 GB, brak możliwości aktualizacji


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 dariustus

dariustus
  • 4 postów

Napisano 07 listopada 2017 - 16:32

Witam. 

 

 W dniu dzisiejszym chciałem zaktualizować mojego MBA 128 GB  (Sierra) do High Sierra, jednak pamięć masowa informuję mnie, że system zajmuje 106 GB przez co brakuje miejsca na woluminie. Jestem laikiem w poruszaniu się po tym systemie, gdyż dopiero w sierpniu przesiadłem się z Windowsa. W sumie to nie korzystałem zbytnio z maca, nie licząc pracy biurowej. Nic nie instalowałem, a programy, które mam obecnie, zainstalowane były od samego początku. Szukałem, przeglądałem forum i odpowiedzi na mój problem nie uzyskałem...czy jest to uszkodzony dysk ? czy system może zajmować aż 106 GB nawet wliczając w to programy, których nie ma za wiele, a były od samego początku zainstalowane ? Proszę o pomoc 

 

Sytuacja wygląda następująco:

 

dokumenty: 47,7 MB

ibooks: 0 KB

.iCloud Drive: 7,3 MB

iTunes: 11,8 MB

Kosz: 10 MB

Mail: 22,2 MB

Pliki iOS: 0 KB

Programy: 5.25 GB

Tworzenie muzyki: 0 KB

Zdjęcia: 12,5 MB

 

Inni użytkownicy: 0 KB

System: 106,04 GB



#2 dariustus

dariustus
  • 4 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 17:04

Witam. 

 

 W dniu dzisiejszym chciałem zaktualizować mojego MBA 128 GB  (Sierra) do High Sierra, jednak pamięć masowa informuję mnie, że system zajmuje 106 GB przez co brakuje miejsca na woluminie. Jestem laikiem w poruszaniu się po tym systemie, gdyż dopiero w sierpniu przesiadłem się z Windowsa. W sumie to nie korzystałem zbytnio z maca, nie licząc pracy biurowej. Nic nie instalowałem, a programy, które mam obecnie, zainstalowane były od samego początku. Szukałem, przeglądałem forum i odpowiedzi na mój problem nie uzyskałem...czy jest to uszkodzony dysk ? czy system może zajmować aż 106 GB nawet wliczając w to programy, których nie ma za wiele, a były od samego początku zainstalowane ? Proszę o pomoc 

 

Sytuacja wygląda następująco:

 

dokumenty: 47,7 MB

ibooks: 0 KB

.iCloud Drive: 7,3 MB

iTunes: 11,8 MB

Kosz: 10 MB

Mail: 22,2 MB

Pliki iOS: 0 KB

Programy: 5.25 GB

Tworzenie muzyki: 0 KB

Zdjęcia: 12,5 MB

 

Inni użytkownicy: 0 KB

System: 106,04 GB

Dodam jeszcze, że Mac był kupiony w sieciówce (sierpień), czyli był nowy w momencie kupna przez co mam pewność, że nikt wcześniej mówiąc kolokwialnie nie grzebał mi w systemie.



#3 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 17:25

Tylko nie mów, że masz iphona...

Bo to jak zwykle będzie backup telefonu.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#4 plnt

plnt
  • 58 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 08 listopada 2017 - 17:35

Albo Time Machine i kopie dzienne od 3 miesięcy.



#5 azak43

azak43
  • 314 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 18:16

to ile średnio powinien zajmować miejsca system ?



#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 18:34

to ile średnio powinien zajmować miejsca system ?

 

Zależy co rozumiesz przez "system".

U każdego może się to trochę różnić. (choćby wielkością pliku wymiany i pliku hibernacji, bo pewnie zależy od ilości RAM)

Tu masz moje. Świeżo zainstalowana Sierra i programy.

Ile tego jest widać. Sobie porównaj.

 

QccLbNL.jpg


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 08 listopada 2017 - 18:37

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 azak43

azak43
  • 314 postów

Napisano 08 listopada 2017 - 18:42

ok,  u mnie podobnie...



#8 dariustus

dariustus
  • 4 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 23:08

Tylko nie mów, że masz iphona...

Bo to jak zwykle będzie backup telefonu.

tak jak pisałem wyżej jest to MacBook Air


Albo Time Machine i kopie dzienne od 3 miesięcy.

Problem w tym, że od 3 miesięcy praktycznie w ogóle z niego nie korzystałem i nieprzesadnym stwierdzeniem byłoby, że raz na 2/3 tyg. sporządziłem jeden dokument....nawet internetu nie przeglądałem


Zależy co rozumiesz przez "system".

U każdego może się to trochę różnić. (choćby wielkością pliku wymiany i pliku hibernacji, bo pewnie zależy od ilości RAM)

Tu masz moje. Świeżo zainstalowana Sierra i programy.

Ile tego jest widać. Sobie porównaj.

 

QccLbNL.jpg

co do mojego MBA to Ramu mam 8 GB choć nie wiem czy to ma większe znaczenie przy odnalezieniu problemu


Także w tej sytuacji nie wiem czy mam go wysyłać na serwis czy zmuszony jestem i przepraszam za wyrażenie w języku windowsowskim, muszę zrobić recovery ? Faktem jest, że go nie używam na co dzień a określenie okazjonalnie w pełni wpasowuję się w ramy czasowe 3 tygodni (2-3 godziny), zero przeglądania internetu, korzystania z programów etc. po prostu tak mi leżał i odpoczywał a jak chciałem aktualizować do high sierra to się okazało, że brak miejsca. Dla mnie jest to poniekąd oczywiście negatywne zaskoczenie, bo jak pamiętam na początku, kiedy "zapoznawałem" się ze Sierrą to system zajmował kilka GB i reszta dysku była wolna i można powiedzieć, że z dnia na dzień przybyło mi 100 GB.... z czego jest to ujęte tak jak wcześniej to opisałem, czyli 106 GB - system. Reszta plików to jakieś minimalne wartości....



#9 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 23:20

tak jak pisałem wyżej jest to MacBook Air

 

 

Ja wiem, że masz Macbooka - co nie wyklucza posiadania iPhona. Backup telefonu jest zapisywany na dysku komputera i jest praktycznie najczęstszą przyczyną postów typu: "gdzie się podziało moje miejsce na dysku"

 

 

Czyli standardowo: 

1. Instalujesz darmowy DiskWave

2. W preferencjach programu zaznaczasz "show invisible files"

3. klikasz na ikonę dysku na pasku po lewej i czekasz aż przestanie kręcić

4. wyniki masz uszeregowane wg. wielkości więc sprawdzasz co ile zajmuje miejsca.

5. chwalisz się tym tutaj, jeśli nie wiesz co to jest


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 09 listopada 2017 - 23:21

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#10 dariustus

dariustus
  • 4 postów

Napisano 09 listopada 2017 - 23:32

Zależy co rozumiesz przez "system".

U każdego może się to trochę różnić. (choćby wielkością pliku wymiany i pliku hibernacji, bo pewnie zależy od ilości RAM)

Tu masz moje. Świeżo zainstalowana Sierra i programy.

Ile tego jest widać. Sobie porównaj.

 

QccLbNL.jpg

 

Ja wiem, że masz Macbooka - co nie wyklucza posiadania iPhona. Backup telefonu jest zapisywany na dysku komputera i jest praktycznie najczęstszą przyczyną postów typu: "gdzie się podziało moje miejsce na dysku"

 

 

Czyli standardowo: 

1. Instalujesz darmowy DiskWave

2. W preferencjach programu zaznaczasz "show invisible files"

3. klikasz na ikonę dysku na pasku po lewej i czekasz aż przestanie kręcić

4. wyniki masz uszeregowane wg. wielkości więc sprawdzasz co ile zajmuje miejsca.

5. chwalisz się tym tutaj, jeśli nie wiesz co to jest

teraz sprawdzałem tam gdzie wkleiłaś prt sc i wychodzi wielkość 8,5 GB system, lecz nadal brakuje tych 100 GB, dobrze to tak zrobię i jutro dam znać jak to wyszło, dziękuję za radę


Ja wiem, że masz Macbooka - co nie wyklucza posiadania iPhona. Backup telefonu jest zapisywany na dysku komputera i jest praktycznie najczęstszą przyczyną postów typu: "gdzie się podziało moje miejsce na dysku"

 

 

Czyli standardowo: 

1. Instalujesz darmowy DiskWave

2. W preferencjach programu zaznaczasz "show invisible files"

3. klikasz na ikonę dysku na pasku po lewej i czekasz aż przestanie kręcić

4. wyniki masz uszeregowane wg. wielkości więc sprawdzasz co ile zajmuje miejsca.

5. chwalisz się tym tutaj, jeśli nie wiesz co to jest

no ja jeszcze ekosystemu nie tworzę, mam awersję do nowych nazwijmy to aparatów telefonicznych :-) dlatego też pozostaje na razie przy samym macu



#11 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 10 listopada 2017 - 00:16

Jak się nie znas,z to najprościej wybierz gotowe narzędzie do sprawdzania co ci zjada miejsce. Te się wszystkie wydają sensowne:

http://osxdaily.com/...-analyzers-mac/


Użytkownik Tojot edytował ten post 10 listopada 2017 - 00:16

Autokorekta iPhona zmienia "zrobiłam" na "zrobiłem", za to "zepsułam" zostawia w spokoju.

#12 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 19 listopada 2017 - 20:56

And so on…

Amen.

I osobiście polecam du. Działa.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych