Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MBP 15 2017 + LG 27UD88 4K "Brak sygnału"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 baraniasty

baraniasty
  • 4 postów

Napisano 01 października 2017 - 14:18

Witajcie,

 

po aktualizacji systemu na High Sierra chciałem podpiąć przez USB-C (próbowałem na wszystkich) mój monitor LG Ultra HD 4K IPS 27UD88. Po włożeniu wtyczki do gniazda jest normalne 'rozpoznanie sprzętu', MBP od razu się ładuje, wykrywa w systemie monitor, jednak nie chce wyświetlić obrazu i pokazuje komunikat "Brak sygnału".

 

Wyjście monitora jest ustawione na USB-C, próbowałem uruchomić monitor na różnych rozdzielczościach, w różnych portach. Po uśpieniu, po całkowitym wyłączeniu. Nic nie przyniosło skutku.

 

Jakieś rady? Proszę o pomoc  :unsure:

 

Zdjęcie: https://i.imgur.com/4jpzb3l.jpg

 

Na Sierrze wszystko było w porządku


Użytkownik baraniasty edytował ten post 01 października 2017 - 14:20


#2 kalvin

kalvin
  • 789 postów
  • SkądDE

Napisano 01 października 2017 - 16:08

Pewnie jakiś babol w systemie HS, wróć z kopii do Sierry i tyle. Tak poza tym ja też wróciłem do Sierry :)


  MacBook Air 2020    iPhone 12    HomePod mini    Apple TV 4k   


#3 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 01 października 2017 - 21:43

Tak poza tym ja też wróciłem do Sierry :)

 

Brakowało mi tego. Jak co roku. EFT :)


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#4 baraniasty

baraniasty
  • 4 postów

Napisano 02 października 2017 - 14:08

Przysiadłem dzisiaj do problemu.

 

W 'trybie awaryjnym' monitor działał. Resety NVRAM/SMC nie podziałały. Instalacja High Sierry na nowo nie pomogła.

 

Wyczyściłem dysk, wróciłem do Sierry, wszystko ok.

 


  • kalvin lubi to

#5 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 02 października 2017 - 14:26

Ale lipa, pisz do Apple.


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#6 baraniasty

baraniasty
  • 4 postów

Napisano 07 lutego 2019 - 10:59

Cześć, znowu ten sam problem, tym razem zewnętrzny monitor (LG Ultra HD 4K IPS 27UD88) nie działa na Mojave...

Podpinam kablem Apple usb-c > usb-c, monitor wykrywa napięcie, w panelu Monitory widzi sprzęt LG, jednak nie chce pokazać ekranu. W ustawieniach oczywiście wybrałem wyjście monitora na USB-C.

 

Co ciekawe, ekran działa/pojawia tylko w sytuacji, kiedy macbook jest uśpiony i włączam monitor razem z nim  :blink:  :blink:  :blink:  Po wyłączeniu i włączeniu monitora, obraz już się nie pokaże.

 

Co ciekawe #2 - spróbowałem podpiąć monitor iiyamy przez hdmi i przejściówkę satechi - w tym przypadku obraz na monitorze pokazywał się za każdym razem!

 

Z tego co jednak czytam na anglojęzycznych forach, problem nie dotyka tylko mnie i nie tylko monitorów LG oraz przewodów usb-c. Wspólnym mianownikiem jest jednak to, że sytuacja dzieje się zawsze po aktualizacji systemu, czy to Sierra do HS, czy HS do Mojave

 

 

Oddałem ostatnio mojego MBP 2017 do serwisu, mam nową płytę główną, system wgrany na czysto. Do tej pory siedziałem na Sierrze i wszystko było w porządku.



#7 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 16 marca 2019 - 17:29

Witam.

Mam podobny problem. Po aktualizacji do Mojave monitor LG Ultra HD 4K IPS 27UD88 długo negocjuje połączenie poprzez USB-C. Kabel mam oryginalny, który dodawany był do monitora.  Czasami pomaga przełączenie kabla do innych gniazd USB-C. Największy problem jest z hubem monitora a konkretnie z USB 3.0. Mam do niego podłączoną przejściówkę ethernet i w takiej konfiguracji transfery po kablu między macbookiem a NAS'em to jakaś tragedia (ok. 37 MB/s). Po podłączeniu ethernetu bezpośrednio do macbooka (przez USB-C) transfery są 2x większe. Czy może ktoś z Was wie w czym leży problem?



#8 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 16 marca 2019 - 19:31

Problem w tym, że hub w tym monitorze (mam taki) działa w trybie usb 2.0. Bo to jest USB-C a nie TB3 i jest za mało pasma na 2*USB 3 oraz UHD60 Hz. Przejściówka Apple daje USB 3 ale monitor na 30Hz. Przykrótka kołderka.

#9 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 16 marca 2019 - 19:40

Więc teraz nie bardzo rozumiem. Po co producent monitora daje hub usb 3.0 skoro nie można korzystać z pełnej przepustowości poprzez kabel usb-c? W instrukcji do monitora wyczytałem, że usb 3.0 działa pod warunkiem wyłączenia w opcjach szybkiego ładowania przez ten port. Czy zmiana kabla usb-c coś pomoże?



#10 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 16 marca 2019 - 20:35

Wiesz, może to ja się mylę. Ale robiłem testy z dyskiem SSD i różnica miech podlaczeniemmbezposrednim, a przez monitor jest tragiczna. Poza tym czytałem gdzieś o tym, ale czytanie w internetach to nie Pismo Święte.

 

Sprawdziłem ponownie - dysk SSD podłączony bezpośrednio jest 10x szybszy. Przez monitor (power delivery is off) daje 40Mbps i nic więcej.


Użytkownik WojtekWojtek edytował ten post 16 marca 2019 - 20:48


#11 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 16 marca 2019 - 21:15

Mb czy MB? Jeżeli tak piszesz to transfer przy kopiowaniu wynosi ok. 5 MB/s. Czy wg Ciebie jest to wina oryginalnego kabla usb-c monitor- macbook? Czy zakup kabla Thunderbolt 3 poprawi transfery?



#12 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 16 marca 2019 - 21:48

Sorry, MBps. Nie jest to wina kabla tylko monitora. Tak myślę. To USB to dobre dla myszki. Rozwiązaniem jest hub zTB3 z HDMI 2.0 i w Twoim przypadku Ethernetem albo prawdziwymi portami super Speed. Postaram się sprawdzić z innym kompem czy hub w Monitorze jest szybszy gdy. UE obsługuje wideo.

#13 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 16 marca 2019 - 22:01

Jeżeli masz możliwość sprawdzenia to bardzo proszę. Kupiłem przejściówkę Hyperdrive Slim i ją szybko zwróciłem. Uważam, że wszystkie przejściówki poza aplowskimi są kiepskiej jakości. Może ktoś ma inne zdanie?



#14 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 17 marca 2019 - 12:26

No to zrobiłem testy. W każdym dysk SSD USB 3.0 był podłączony do portu USB w tym monitorze LG. Różnił się sposób podpięcie komputera (Air Retina) do monitora.

 

1) Podłączenie kablem USB-C dostarczonym przez LG - dysk wyciąga 40MBps i to zarówno wtedy, gdy wideo jest brane z USBC jak i wtedy, gdy wybranym wejściem dla Video jest HDMI (podłączone de komputera przez przejściówkę apple i oddzielny port USB-C) - hub w LG działa w trybie 2.0

2) Podłączenie dostarczonym przez LG kablem USB-A (od strony komputera, przez przejściówkę C/A Unitek) do USB-C (od strony monitora) - rewelacja - odczyt dysku na poziomie 400MBps (dla tego dysku to szczyt możliwości) - hub w LG działa w trybie 3.0. (wideo do monitora idzie z drugiego portu TB3 przez adapter apple to HDMI)

3) jak w "2" ale zamiast przejściówki Unitek przejściówka Apple (ta z HDMI i USB-C), która przekazuje też wideo do monitora - efekt - widać dysk w systemie, ale system nie może pisać na nim - test prędkości niemożliwy.

 

W kolejnym teście dysk podłączono bezpośrednio do przejściówki Apple a monitor do tej przejściówki przez HDMI (4k30Hz) - efekt - nie ma możliwości zapisu na tym dysku, ale użycie innego nośnika wykazuje prędkości na poziomie USB3.0 (odczyt 164MBps)

 

Wnioski - dostępnymi przejściówkami działającymi w trybie USB-C alternative mode (nie TB3) nie można jednocześnie uzyskać wideo 4k60Hz i pełnej prędkości USB z jednego portu. Można uzyskać 4k30Hz i szybkie USB. Takie też informacje znalazłem w internetach.

 

Rozwiązanie problemu "monitor 4K60Hz i USB 3.0 SS na jednym porcie" wymaga użycia kosztownego docka TB3 (z wyjściami wideo i USB) a nie USBC alternative mode (tak działa monitor LG i przejściówka Apple oraz cała masa tanich przejściówek). Po prostu TB3 jest w stanie przepchnąć 4 linie po 10Gbps i wideo nie przeszkadza USB a USB-C alternative mode zawłaszcza dostępne pasmo dla wideo. Albo 5Gbps na USB albo 60Hz przy 5k jeśli nie korzystamy z 4 (a praktycznie 2) linii PCIe.



#15 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 17 marca 2019 - 14:40

Czyli wnioskuję, że kabel usb-c dostarczony z monitorem pracuje w trybie 3.0 wersja 1. Czy się mylę? Może zakup kabla na thunderbolt usb-c przyspieszy transfer? Możesz podać dokładnie jaka to przejściówka, którą użyłeś do testu w punkcie 2? Czy w drugim teście do laptopa podłączałeś całość tylko jednym kablem? Szczerze powiem, że zależy mi na tym, aby mino 4 portów (thunderblot) w macbooku podłączać wszystko jednym kablem. Dzięki za wyjaśnienia.



#16 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 17 marca 2019 - 19:13

W drugim teście były wykorzystane dwa porty jednocześnie.

O sposobie transmisji decyduje najsłabsze ogniwo. Inny kabel tu nie pomoże. Ograniczenie jest w monitorze.

Sposobem na szybki ethernet (i USB) jednocześnie z obsługą monitora 4k60Hz i podłączanie tego jednym kablem jest hub TB3, taki jak na przykład ten: https://www.apple.co...fh=4595%2B4803

Tez jestem rozczarowany, bo chciałem używać USB w monitorze do Time Machine, niby mogę ale nie z pełna szybkością dysku.

Tanio nie będzie :(.

#17 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 19 marca 2019 - 14:24

Chyba korzystniej będzie zmienić monitor lub kupić sobie maca mini, a tym samym odciążyć laptopa :). Czy jest jakiś monitor, który radzi sobie tylko po usb-c, bo powiem szczerze, że wpinanie kilku kabli to mało wygodne rozwiązanie. Dzięki za porady.



#18 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 19 marca 2019 - 15:41

To jest ograniczenie techniki - w monitorach (też LG) sprzedawanych przez Apple, ten 5K ma wejście TB3 i dzięki temu porty są USB 3.1 gen 1 (5Gbps) zaś ten 4K ma porty USB © tylko 480Mbps.

 

Tak jak pisałem, jeśli mamy USB-C alternate mode to video idzie z wolnym USB. Żeby było z szybkim to trzeba TB3. Taki monitor moim zdaniem jest jeden - ten LG 5K. Tanie nie będzie. Alternatywnie można użyć docking station na TB3 (pisałem o tym) - będzie jeden kabel od komputera. 

 

Mini to fajny pomysł, ale procesor graficzny będzie znacznie słabszy, niż w Twoim MBP.



#19 lukasznow

lukasznow
  • 18 postów

Napisano 19 marca 2019 - 21:12

Niestety nie wygląda to dobrze. Nie chcę mieć też całej szuflady przejściówek. Monitor za 6k i 27"- nie widzę tego. Z tego co pamiętam to w moim MBP jest taka sama karta graficzna jak w mini, ale może się mylę. Pozdrawiam i dziękuję za porady.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych