Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Praca na koncie Administratora a bezpieczeństwo systemu ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 manoa

manoa
  • 30 postów

Napisano 29 września 2017 - 10:48

Witam,

Przesiadłem się po prawie dwudziestu latach pracy na linuxie na Maca, i na podstawie swoich doświadczeń zastanawiam się nad jedną rzeczą.

Czy użytkowanie komputera na domyślnie utworzonym głównym koncie które ma uprawnienia Administratora jest bezpieczne ?

Z komputera korzystam tylko ja i jest tam jedno konto, i czy powinienem utworzyć dodatkowe ze standardowymi uprawnieniami do codziennej pracy czy mogę spokojnie zostać na tym jednym głównym koncie, bo itak przy instalacjach programów czy ważnych zmianach jest wymagane podanie hasła.



#2 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 10:55

Możesz. Na nowych systemach makowych oprócz konieczności podawania hasła w wypadku instalacji oprogramowania i modyfikacji plików poza twoim katalogiem domowym, dodatkowo jest SIP (System Integrity Protection) które jeszcze dodatkowo blokuje jakikolwiek dostęp do plików systemowych nawet Adminstaratorowi. To drugie można wyłączyć (można na stałe lub tymczasowo, jak bardzo chcesz coś pogrzebać), ale nie da się z poziomu systemu - trzeba uruchamić komputer z zewnętrznego dysku lub partycji recovery, żeby tego dokonać. Więc jest bezpiecznie. Nie ma się co bawić w dodatkowe konta.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 29 września 2017 - 10:58

Nie czytam prywatnych wiadomości.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych