Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Montowanie dysku USB przy starcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 KEEK

KEEK
  • 75 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2017 - 23:23

Cześć.
Mam taką niespodziankę. Nowy OS nie widzi zewnętrznego dysku po starcie.
Dokładnie: Dioda na dysku świeci się przy włączaniu komputera, gaśnie w momencie pojawienia się białego jabłka.
Po zalogowaniu dysk nie jest widoczny ani na pulpicie ani w Disk Utility. Po wyciagnięciu wtyczki USB i wsadzeniu jej z powrotem wszystko działa prawidłowo. Dysk się pojawia, można go bez problemu odmontowywać i montować ponownie. Problem tylko przy starcie.

Może ma ktoś pomysł jak temu zaradzić?


[ o"]

#2 DiiL

DiiL
  • 332 postów

Napisano 27 września 2017 - 23:36

Spróbuj sformatować od nowa. Zobacz na innym Macu czy dzieje się to samo dalej jak wszystko będzie ok to zgłoś do Apple :)


 MacBook Pro 13" | 2,9 GHz i7 | 16gb 1600 MHz DDR3 | Intel HD Graphics 4000 1536mb

 iPhone  7plus | 128gb | Black


#3 KEEK

KEEK
  • 75 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 września 2017 - 23:45

Spróbuj sformatować od nowa. Zobacz na innym Macu czy dzieje się to samo dalej jak wszystko będzie ok to zgłoś do Apple :)

 

Sorry ale ja tam mam prawie 500GB rzeczy :)


[ o"]

#4 DiiL

DiiL
  • 332 postów

Napisano 28 września 2017 - 00:20

Sorry ale ja tam mam prawie 500GB rzeczy :)

 

Musisz sprawdzić na innym Mac'u w takim razie. Sprawdź dysk programem np: DriveDX. Zobacz czy wszystkie sektory są ok i poprawnie działa.


 MacBook Pro 13" | 2,9 GHz i7 | 16gb 1600 MHz DDR3 | Intel HD Graphics 4000 1536mb

 iPhone  7plus | 128gb | Black


#5 KEEK

KEEK
  • 75 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2017 - 01:06

Musisz sprawdzić na innym Mac'u w takim razie. Sprawdź dysk programem np: DriveDX. Zobacz czy wszystkie sektory są ok i poprawnie działa.

 

No ale on dziala poprawnie. Wszystko jest ok, tylko nie pojawia sie podczas rozruchu systemu. Jak go wloze i wyjme, dziala bez problemu. Mysle, ze to nie kwestia dysku, bo dwie godziny wczesniej, na starym systemie (10.9) wszystko bylo w porządku.


[ o"]

#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 28 września 2017 - 03:25

A jak wpiszesz komendę w terminalu (po restarcie, jak się dysk nie montuje): 

diskutil list

To go widac na liście czy nie?

 

Miałem tak kiedyś z jakimś zewnętrznym dyskiem Sony, który nie miał osobnego zasilania tylko samo usb.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 28 września 2017 - 03:28

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 28 września 2017 - 08:17

Reset PRAM i SMC może tutaj pomóc bo mi to wygląda na jakiś dziwny problem z zasilaniem tego dysku przy starcie maszyny.



#8 KEEK

KEEK
  • 75 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2017 - 09:20

A jak wpiszesz komendę w terminalu (po restarcie, jak się dysk nie montuje): 

diskutil list

To go widac na liście czy nie?

 

Miałem tak kiedyś z jakimś zewnętrznym dyskiem Sony, który nie miał osobnego zasilania tylko samo usb.

 

Niestety nie widac. Tylko głowny i EFI.


Reset PRAM i SMC może tutaj pomóc bo mi to wygląda na jakiś dziwny problem z zasilaniem tego dysku przy starcie maszyny.

 

Reset PRAM nie pomaga. SMC - to macmini na wylączanej listwie zasilajacej, wiec zawsze jest reset SMC :)


[ o"]

#9 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 28 września 2017 - 09:36

Jak nie widać w diskutil to możesz spróbować skorzystać z innego wejścia USB, albo podłączyć go przez krótką przedłużkę USB.

U mnie z tym dyskiem pomogło użycie zasilanego huba na USB. Też występowało to po którejś aktualizacji, chyba do ElCapitan albo jakoś tak.

Najlepsze, że potem go podłączałem już normalnie i kiedyś tam zaczął działać. Coś tam jest czasem nie tak z tym napięciem na wyjściach USB w Macu Mini. Też mam Maca Mini.

 

No albo gimnastyka i wtykanie za każdym razem po starcie systemu.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 28 września 2017 - 09:42

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#10 KEEK

KEEK
  • 75 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 września 2017 - 09:44

Jak nie widać w diskutil to możesz spróbować skorzystać z innego wejścia USB, albo podłączyć go przez krótką przedłużkę USB.

U mnie z tym dyskiem pomogło użycie zasilanego huba na USB. Też występowało to po którejś aktualizacji, chyba do ElCapitan albo jakoś tak.

Najlepsze, że potem go podłączałem już normalnie i kiedyś tam zaczął działać. Coś tam jest czasem nie tak z tym napięciem na wyjściach USB w Macu Mini. Też mam Maca Mini.

 

No albo gimnastyka i wtykanie za każdym razem po starcie systemu.

 

No wlasnie dziwne, ze pozniej wszystko dziala ok. Tylko przy wlaczaniu, wiec to na pewno software. Tym bardziej, ze przed updatem dzialalo. OK. Spoko. Raz dziennie moge go wypiac i wpiac recznie. Poczekam do pierwszej aktualizacji, moze cos sie poprawi. Jak nie to moze kupie jakis kabel USB z wlacznikiem - sa takie?


[ o"]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych