Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Bootcamp - nie można było utworzyć partycji


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 27 września 2017 - 07:38

Cześć, mam problem z moim MacBookowi pro z 2015 roku, potrzebuje pilnie zainstalować Windows 10 i w tym celu użyłem asystenta bootcamp. Podczas operacji niestety ale pojawia się komunikat ze nie można było stworzyć partycji aby znaleźć problem udaj się do narzędzia dyskowego czy jakoś tak ... tam pierwsza pomoc nie znajduje problemów, natomiast jak chciałem stworzyć ręcznie partycje exfat pojawił się błąd a w jego szczegółach Kod błędu zmiany wielkości kontrolera APFS 49153... nie wiem czy to ma powiązanie jestem troszkę ciemny w te klocki czy ktoś może miał podobny problem i może pomóc ?

#2 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 27 września 2017 - 09:54

Wklej tutaj wyniki poleceń z terminala:

diskutil list

diskutil cs list

 

Najlepiej stosując znacznik CODE.

 

I podstawowe pytania:

- Jaki komputer?

- Jaka wersja MacOS?

- Wykonał wszystkie aktualizacje?



#3 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 27 września 2017 - 10:04

Cześć przyjacielu, dzięki za zainteresowanie, po południu (koło 18.00) będę w domu to wklepie w terminal polecenia i prześlę wyniki.

Tym czasem jest to MacBook Pro (Retina, 13-inch, Early 2015), parę dni temu zaktualizowałem do High Sierra, brak dodatkowych aktualizacji.



#4 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 27 września 2017 - 18:00

Ok, mam wynik poleceń, oto i on:


MacBook-Pro-Tomasz:~ tomek$ diskutil list

/dev/disk0 (internal, physical):

   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER

   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0

   1:                        EFI EFI                     209.7 MB   disk0s1

   2:                 Apple_APFS Container disk1         120.5 GB   disk0s2

 

/dev/disk1 (synthesized):

   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER

   0:      APFS Container Scheme -                      +120.5 GB   disk1

                                 Physical Store disk0s2

   1:                APFS Volume Macintosh HD            67.0 GB    disk1s1

   2:                APFS Volume Preboot                 22.0 MB    disk1s2

   3:                APFS Volume Recovery                520.0 MB   disk1s3

   4:                APFS Volume VM                      1.1 GB     disk1s4

 

/dev/disk2 (disk image):

   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER

   0:                            CCSA_X64FRE_PL-PL_DV5  +4.3 GB     disk2

 

MacBook-Pro-Tomasz:~ tomek$ diskutil cs list

No CoreStorage logical volume groups found



#5 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 28 września 2017 - 08:58

High Sierra to dla wszystkich nowość więc razem spróbujemy się czegoś nowego dowiedzieć.

 

Instalator Windows masz na dysku zewnętrznym? Jest to pendrive czy odtwarzacz DVD na USB z płytą Windows?
Ten Windows 10 to jest oryginał?
Nie ma żadnego śladu po tej partycji hfs którą próbowałeś stworzyć. Próbowałeś ją stworzyć w narzędziu dyskowym czy w terminalu?

Asystent Bootcamp ma kilka wariantów procesu instalacji na różnych komputerach. Czasami wymaga pendrive USB na którym sobie tworzy instalator z pliku ISO, czasami wymaga płyty DVD a czasami wymaga pliku ISO na pulpicie. Czasami pobiera paczkę sterowników i wgrywa ją na pendrive razem z instalatorem systemu, czasami wgrywa je na partycję instalacyjną windows którą sobie tymczasowo tworzy z ISO znajdującego się na pulpicie.
Nie pamiętam dokładnie jak to wygląda na MBP Retina early 2015 więc możesz mi przypomnieć jak ten proces wygląda u Ciebie - dochodzisz do jakiego etapu w asystencie bootcamp zanim masz blokadę? Wybierasz ile miejsca ma zajmować partycja bootcamp i dalej jak to wygląda, o co pyta Cię asystent? Może jeszcze przed deklarowaniem podziału partycji masz jakieś rzeczy do zaznaczenia? Byłbym wdzięczny gdybyś opisał każdy "widok" okna asystenta bootcamp po kolei (po krótce, co się tam znajduje bo kojarzę wszystkie warianty, ale nie wiem z jakim Ty masz do czynienia).

 

I przy okazji - możesz wkleić wynik polecenia diskutil apfs list

Ciekaw jestem jak to u Ciebie wygląda.

 

Mój strzał jak Ci pomóc:
1) Odpiąć ten dysk zewnętrzny.
Możliwe, że obecność tego pendrive przeszkadza coś w procesie.
2) Możesz pobrać ISO ze strony Windows po podaniu klucza produktu https://www.microsof...nload/windows10 i zapisać na pulpicie.
Możliwe, że ten instalator którym dysponujesz nie jest takim jaki jest obsługiwany przez asystenta bootcamp
3) Uruchomić komputer ponownie z wciśniętym cmd+r
Aby uruchomić komputer z partycji recovery a nie z normalnej celem wykrycia i naprawy ewentualnych błędów których wykryć i naprawić inaczej się nie da.
4) Wykonać pierwszą pomoc w narzędziu dyskowym z partycji recovery.
5) Uruchomić komputer ponownie, tym razem normalnie
6) Wykonać reset PRAM i SMC (kombinacje klawiszy z artykułu trzeba trzymać z 10-15 sekund) https://myapple.pl/p...eset-pram-i-smc
Celem zresetowania kontrolerów obsługi sprzętu. Często gęsto pomaga na przypadłości z bootcamp
7) Spróbować zainstalować system windows ponownie za pomocą asystenta bootcamp.


Użytkownik imrik edytował ten post 28 września 2017 - 09:05


#6 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 28 września 2017 - 18:20

Wykonałem wszystkie kroki, po kolei niestety nie pomogło...

(1 nie miałem nic podłączone, niżej piszę co na rzeczy było)

Najpierw pobrałem obraz iso z podanej strony, ten obraz iso przeniosłem na pulpit, odpaliłem jeszcze raz polecenie diskutil list dla tego że poprzednio wyświetlił dysk (jak by płytę zdalną z obrazem systemu) - polecenie wykonane po próbie użycia boot camp, niżej jeszcze raz.

 

1 Po restarcie (na czysto):

MacBook-Pro-Tomasz:~ tomek$ diskutil list
/dev/disk0 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0
   1:                        EFI EFI                     209.7 MB   disk0s1
   2:                 Apple_APFS Container disk1         120.5 GB   disk0s2

/dev/disk1 (synthesized):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      APFS Container Scheme -                      +120.5 GB   disk1
                                 Physical Store disk0s2
   1:                APFS Volume Macintosh HD            70.6 GB    disk1s1
   2:                APFS Volume Preboot                 22.0 MB    disk1s2
   3:                APFS Volume Recovery                520.0 MB   disk1s3
   4:                APFS Volume VM                      1.1 GB     disk1s4

2. Po nieudanej próbie podziału na partycje:

 

MacBook-Pro-Tomasz:~ tomek$ diskutil list
/dev/disk0 (internal, physical):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      GUID_partition_scheme                        *121.3 GB   disk0
   1:                        EFI EFI                     209.7 MB   disk0s1
   2:                 Apple_APFS Container disk1         120.5 GB   disk0s2

/dev/disk1 (synthesized):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:      APFS Container Scheme -                      +120.5 GB   disk1
                                 Physical Store disk0s2
   1:                APFS Volume Macintosh HD            72.0 GB    disk1s1
   2:                APFS Volume Preboot                 22.0 MB    disk1s2
   3:                APFS Volume Recovery                520.0 MB   disk1s3
   4:                APFS Volume VM                      1.1 GB     disk1s4

/dev/disk2 (disk image):
   #:                       TYPE NAME                    SIZE       IDENTIFIER
   0:                            CCSA_X64FRE_PL-PL_DV5  +4.3 GB     disk2

polecenie:diskutil apfs list

 

MacBook-Pro-Tomasz:~ tomek$ diskutil apfs list
APFS Container (1 found)
|
+-- Container disk1 D616121E-511E-42C2-BA71-C1F57556685B
    ====================================================
    APFS Container Reference:     disk1
    Capacity Ceiling (Size):      120473067520 B (120.5 GB)
    Capacity In Use By Volumes:   74666049536 B (74.7 GB) (62.0% used)
    Capacity Available:           45807017984 B (45.8 GB) (38.0% free)
    |
    +-< Physical Store disk0s2 2DD4CCE2-6A53-4023-AFF1-D3ED306CBA21
    |   -----------------------------------------------------------
    |   APFS Physical Store Disk:   disk0s2
    |   Size:                       120473067520 B (120.5 GB)
    |
    +-> Volume disk1s1 5FD19A88-4019-3D9B-8369-0023FA6A20C6
    |   ---------------------------------------------------
    |   APFS Volume Disk (Role):   disk1s1 (No specific role)
    |   Name:                      Macintosh HD (Case-insensitive)
    |   Mount Point:               /
    |   Capacity Consumed:         72923959296 B (72.9 GB)
    |   Encrypted:                 Yes (Unlocked)
    |
    +-> Volume disk1s2 7FA7D3FD-0F0E-4969-A8B3-1FE015415D49
    |   ---------------------------------------------------
    |   APFS Volume Disk (Role):   disk1s2 (Preboot)
    |   Name:                      Preboot (Case-insensitive)
    |   Mount Point:               Not Mounted
    |   Capacity Consumed:         21995520 B (22.0 MB)
    |   Encrypted:                 No
    |
    +-> Volume disk1s3 E2A621F1-8E53-4B58-8F29-26CAB438C7B4
    |   ---------------------------------------------------
    |   APFS Volume Disk (Role):   disk1s3 (Recovery)
    |   Name:                      Recovery (Case-insensitive)
    |   Mount Point:               Not Mounted
    |   Capacity Consumed:         519995392 B (520.0 MB)
    |   Encrypted:                 No
    |
    +-> Volume disk1s4 5FA55601-EBCF-4811-835E-CFE0CB13FA98
        ---------------------------------------------------
        APFS Volume Disk (Role):   disk1s4 (VM)
        Name:                      VM (Case-insensitive)
        Mount Point:               /Volumes/VM
        Capacity Consumed:         1073762304 B (1.1 GB)
        Encrypted:                 No



po tej całej nie udanej próbie znikł mi folder "dokumenty" a raczej jego zawartość...

 

musiałem zrestartować komputer. żeby wróciły do normy

 

 

Użycie bootcamp:

1.

1.jpg

 

 

2

.2.jpg

 

3.

3.jpg

 

4.

4.jpg



#7 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 28 września 2017 - 18:40

Masz trochę mało wolnego miejsca na dysku. (tylko 8 GB) ci zostaje. Nie wiem jak w wypadku APFS, ale mi na starszym systemie też nie chciał podzielić dysku na partycje, tyle, że mi napisał, podczas tworzenia, że zabrakło mu miejsca i "operacja tworzenia partycji Bootcamp nie powiodła się". Może teraz po prostu jest bardziej oględny w komunikatach?

On musi sobie skonsolidować pliki, żeby wydzielić miejsce pod Bootkamp i musi mieć tymczasowo dodatkowe miejsce podczas przenoszenia plików, które potem zwalnia.

 

A może to po prostu nowy system plików jest jeszcze za nowy...


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 28 września 2017 - 18:44

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#8 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 28 września 2017 - 18:50

dodam jeszcze co się stało jak próbowałem ręcznie utworzyć partycję

 

1

Zrzut_ekranu_2017_09_28_o_19_35_17.png

 

2

Zrzut_ekranu_2017_09_28_o_19_32_01.png


Może i z tym miejscem coś jest na rzeczy ale też się zastanawiałem, mam dysk 120GB i prawie nic na dysku... nie możliwe że nie mogę zrobić partycji ... 

oto jak wygląda dysk :

 

Zrzut_ekranu_2017_09_28_o_19_44_48.png


już szczerze ręce mi opadają, nie wiem co począć może spróbować uruchomić z cmd+r i zainstalować system ponownie ?? ps czy wiecie czy stracę dokumenty w takim przypadku co miałem na dysku ?



#9 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 28 września 2017 - 22:58

Reinstalacja również nie pomogła

#10 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 02:42

Jest tyle rozwiązań a ty po prostu zrobiłeś to samo drugi raz.

Wyłączyłeś szyfrowanie tym razem, żeby sprawdzić czy może przeszkadza przy APFS?

No i co to za reinstalacja była? Sformatowałeś przed nią dysk z partycji Recovery, czy po prostu napisałeś sobie tylko pliki?


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 29 września 2017 - 02:47

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#11 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 29 września 2017 - 06:52

Skoro znasz tyle rozwiązań to może jakieś podasz bo wszystko czego próbowałem nie działa, jestem totalnie zielony w tym temacie to mój pierwszy mac wiec może odrobinkę wyrozumiałości... gdzie wyłącza się to szyfrowanie ? Reinstalacja była taka jak się uruchamia komputer w trybie recovery to tam jest opcja reinstalacji. Dysku nie formatowałem ale miałem nadzieje ze coś się poprawi tym razem. Co zrobiłem drugi raz to samo?
Ok znalazłem odszyfrowywanie trwa sprubuje potem jeszcze raz zrobić to samo (tylko na odszyfrowanym) dysku
Znalazłem to szyfrowanie , po pracy przetestuje na odszyfrowanym dysku

#12 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 07:40

Co zrobiłem drugi raz to samo?

 

Ponownie zaistalowałeś system z partycji recovery, bez formatowania dysku, więc masz praktycznie to samo co na początku. Nic nie zmieniłeś. Pliki ci się tylko napisały. O to mi chodzi.

 

Rozwiązań jest kilka, ale najważniejsze to musisz mieć dysk instalacyjny z Systemem na jakimś pendrivie na wszelki wypadek, bo jak coś skaszanisz to lipa.

Najprościej (skoro mówisz, że jesteś nowy w temacie) jakbyś miał starą Sierrę na USB. Zainstalować stary system z formatowaniem dysku (wtedy będziesz miał stary format dysku hfs, z którym nie powinno być problemów przy dzieleniu napartycje). Wydzielić sobie Bootcampa, zainstalować Windows. No a potem zrobić aktualizację do High Sierry - nie powinno być żadnych problemów.

 

Drugi sposób to ponowna instalacja systemu ze sformatowaniem dysku, bez szyfrowania i od razu po instalacji próba z Bootcamp (będziesz miał znacznie więcej miejsca na dysku, ale twoje pliki szlag trafi). 

 

Trzeci sposób to po prostu podział na partycje przed instalacją systemu, z poziomu partycji recovery formatujesz cały dysk, potem wydzielasz sobie te 40 (czy tam ile) GB na Windows a na głównej partycji instalujesz system macOS. Po zainstalowaniu systemu instalujesz Windowsa na drugiej partycji.

 

Tak naprawdę nie musisz korzystać z Asystenta Bootcamp, żeby zainstalować Windows. Wystarczy dobrze przygotowany bootujący pendrive z Windowsem i osobna partycja na Maku w formacie FAT. Trzeba tylko ściągnąć z netu sterowniki Bootcamp (czyli applowskie sterowniki do Windowsa, żeby system widział poprawnie sprzęt). Sterowniki te instalujesz po prostu od razu po zainstalowaniu Windowsa (z pendriva najlepiej). Robiłem tak wiele razy, więc niech nikt ci nie wmówi, że jest inaczej. Asystent Bootcamp jest wygodny, bo od razu z pliku iso z Windowsem zrobi ci sam startujący pendrive i ściągnie sterowniki applowskie, dogra do pendiva i automatycznie uruchomi ich instalację przy pierwszym starcie Windows i taka jego cała rola. 

 

No ale pendrive  z Windowsem już masz, bo ten etap przeszedłeś jak rozumiem, więc nie musisz kombinować. Wystarczy zrestartować maka z wciśniętym altem, wybrać dysk instalacyjny Windows i rozpocząć instalację - oczywiście podczas instalacji Windows wybierasz odpowiednią partycję, żebyś czegoś nie pochrzanił. Formatujesz ją wtedy normalnie tak jak podczas instalowania Windows na PC.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 29 września 2017 - 07:49

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#13 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 29 września 2017 - 09:22

Hmm... Nic nieprawidłowego nie widzę w wyniku poleceń diskutil list i diskutil apfs list. Może wyłączenie szyfrowania faktycznie tutaj pomoże? Na pewno dobrze wykonałeś reset PRAM / SMC? Komputer wydał dźwięk gonga? Dioda do ładowania komputera zmieniła kolor na zielony z pomarańczowego?

 

1

Zrzut_ekranu_2017_09_28_o_19_35_17.png

 

A gdy zmienisz APFS na FAT? Ze screenshota wynika jakbyś chciał dodać kolejną partycję do kontenera APFS (albo kolejny kontener APFS, kij jeden wie bo to wszystko to nowość jeszcze jest dla wszystkich), a na tym nie da się Windows zainstalować. Swoją drogą tak czy owak operacja sama w sobie powinna się powieść. Dziwne.

 

Narzędzie dyskowe -> Widok -> Pokaż Wszystkie urządzenia -> Zaznaczasz dysk

Partycja -> "plusik" pod wykresem kołowym -> nazwa BOOTCAMP (z dużych liter) -> format ustaw na FAT

 

Możesz spróbować tego dokonać nie tylko z poziomu komputera ale też z poziomu partycji recovery lub nawet (chyba nawet będziesz musiał) jakiegoś instalatora MacOS na pendrive.

Przy założeniu, ze masz pobrany już instalator high sierra oraz pendrive nazywa się Untitled:

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app

Jeśli się uda to:

Asystent bootcamp -> Czynność -> Pobierz oprogramowanie obsługi Windows (sterowniki dla Twojego kompa pod Windows)

 

Możesz na tym etapie utworzyć instalator Windows 10 na pendrive z obrazu płyty który masz i uruchomić komputer z wciśniętym klawiszem alt z przygotowanym pendrive włożonym do komputera. Jeśli odpowiednio przygotujesz ten pendrive to komputer zabootuje Ci się z instalatora Windows. Dalej tylko sformatować partycje BOOTCAMP do NTFS w instalatorze Windowsa i zainstalować na niej system. Następnie zainstalować sterowniki co pobrałeś wcześniej przez asystenta bootcamp.

 

Szukam na forach różnych i za bardzo nie widzę dużych ilości osób zgłaszających problemy. Może warto wykonać backup i przeinstalować komputer z formatem dysku bo coś nie tak jest z kontenerem APFS u Ciebie? Trochę zgaduje już na tym etapie.

 

Do tej pory, gdy APFS był jedynie testowany, ludzie zalecali:

1) zainstalować na nowo poprzedni system (z formatem całego dysku oczywiście

2) tam sobie bootcamp postawić

3) zrobić upgrade do High Sierra

Takie wymijanie problemu całkowicie ale z drugiej strony nie ma bata żeby nie zadziałało. Słabo bo powinno to śmigać po tym jak system już domyślnie korzysta z APFS i nawet wymusza konwersje - Bootcamp powinien również działać.

 

Asystent Bootcamp jest wygodny, bo od razu z pliku iso z Windowsem zrobi ci sam startujący pendrive i ściągnie sterowniki applowskie, dogra do pendiva i automatycznie uruchomi ich instalację przy pierwszym starcie Windows i taka jego cała rola. 

 

Wydaje mi się, że w przypadku tego komputera asystent bootcamp już nawet o pendrive nie prosi tylko wydziela sobiedodatkową partycję 8GB czy tam 12GB, na którą ładuje instalator Window z zapodanego ISO i pobrane przez asystenta sterowniki, potem uruchamia ponownie komputer używając bless na tej partycji flagą legacy-mode celem odpalenia instalatora Windows i zapobieżenia powtórnych restartów do partycji makowej na wieloetapowej instalacji Windowsa. Instaluje Windows na partycji wskazanej przez użytkownika i dogrywa tam sterowniki, a po wszystkim czyści tą tymczasową partycję i przyłącza ją do partycji Macintosh HD. Sterowniki układa gdzieś na windows z autostartem przy pierwszym uruchomieniu.


Użytkownik imrik edytował ten post 29 września 2017 - 09:33


#14 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 29 września 2017 - 09:24

A być może obecny bootcamp tzw. proteza nie wspiera partycjonowania dysku w nowym systemie plików APFS.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#15 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 09:35

 

Wydaje mi się, że w przypadku tego komputera asystent bootcamp już nawet o pendrive nie prosi tylko wydziela sobiedodatkową partycję 8GB czy tam 12GB, na którą ładuje instalator Window z zapodanego ISO i pobrane przez asystenta sterowniki, potem uruchamia ponownie komputer używając bless na tej partycji flagą legacy-mode celem odpalenia instalatora Windows i zapobieżenia powtórnych restartów do partycji makowej na wieloetapowej instalacji Windowsa. Instaluje Windows na partycji wskazanej przez użytkownika i dogrywa tam sterowniki, a po wszystkim czyści tą tymczasową partycję i przyłącza ją do partycji Macintosh HD. Sterowniki układa gdzieś na windows z autostartem przy pierwszym uruchomieniu.

 

To trochę lipa, bo faktycznie na tych małych 120 coś tam GB dyskach SSD jeszcze kilka GB zabierane jest tymczasowo na instalatora. Jeszcze jeden powód, żeby Windowsa instalować od razu po instalacji macOS, na czystym dysku, bo potem po zgraniu jakichś plików może być kłopot z miejscem podczas partycjonowania.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#16 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 29 września 2017 - 10:19

Windows 10 mam w 2 wersjach:

1. na pendrive (wersja windows 10 USB) 

https://www.emag.pl/windows-10-home-32-bit-64-bit-pl-usb-box-kw9-00250/pd/DN048MBBM/ 

;) to nie miała być reklama ale chciałem wskazać wersję.

PS ten pendrive chyba jest oryginalnie bootowalny ?

 

2. obraz płyty ze strony microsoftu (jak w instrukcji powyżej)

 

 

A gdy zmienisz APFS na FAT? Ze screenshota wynika jakbyś chciał dodać kolejną partycję do kontenera APFS 

 

Na potrzeby screenshota, ale fakt próbowałem każdą opcję, exFat i Fat - to samo.

 

Dziś zacznę od próby na odszyfrowanym dysku, jeśli nie pójdzie to kupie kilka piwek i poświęcę nockę na te formaty i instalacje, mam nadzieję ze nic nie spierdaczę.

 

-> Tak zrobię, dziś będę z tym walczył,

tu mam pytanie, skąd wezmę instalkę Starej sierry ? - może się przydać w ostateczności jeśli HS to rzeczywiście 

 

 

 

tzw. proteza nie wspiera partycjonowania dysku w nowym systemie plików APFS.

 

Najpierw spróbuje podzielić na partycję z poziomu recovery - jak się uda to pijemy!, jeśli nie to idziemy dalej, będę próbował formatować dysk i instalować starą wersję sierry.

 

 

 

 

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app

Jeśli się uda to:

Asystent bootcamp -> Czynność -> Pobierz oprogramowanie obsługi Windows (sterowniki dla Twojego kompa pod Windows)

 

Co to tak w zasadzie ma zrobić ? - rozumiem że tworzę tu pendrive botowalny, czy "jeśli się uda..." to mam to zrobić już po restarcie czy jeszcze z poziomu systemu ? czy boot camp będzie wiedział gdzie te sterowniki "wrzucić" ?:) bo nie bardzo rozumiem kiedy mam te sterowniki i w jaki sposób pobrać... one mają się znaleźć na dysku czy na pendrive ? bo przecież jak juz uruchomie instalator windows to w usb będzie tylko pendrive z botowalnym windowsem prawda ?

 

 

PS podczas tego formatu oczywiście formatuje tylko Macintosh HD a tą całą partycję recovery zostawiam w spokoju prawda ?



#17 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 10:39

 

 

Co to tak w zasadzie ma zrobić ? - rozumiem że tworzę tu pendrive botowalny, czy "jeśli się uda..." to mam to zrobić już po restarcie czy jeszcze z poziomu systemu ? czy boot camp będzie wiedział gdzie te sterowniki "wrzucić" ? :) bo nie bardzo rozumiem kiedy mam te sterowniki i w jaki sposób pobrać... one mają się znaleźć na dysku czy na pendrive ? bo przecież jak juz uruchomie instalator windows to w usb będzie tylko pendrive z botowalnym windowsem prawda ?

 

 

PS podczas tego formatu oczywiście formatuje tylko Macintosh HD a tą całą partycję recovery zostawiam w spokoju prawda ?

 

Streowniki bootcamp to zwykła paczka sterowników którą asystent Bootcamp dogrywa do zwykłego instalatora Windows nie ingerując w jego strukturę - to po prostu jakby osobny program instalujący sterowniki, który uruchamia się automatycznie przy pierwszym uruchomieniu Windowsa. Jak coś pójdzie nie tak równie dobrze można go uruchomić samemu klikając na plik instalacyjny. 

 

Jeśli masz już dysk instalacyjny Windows bez sterowników Bootcam (nie wiem zrobiony np. pod Windows) to tak, musisz pobrać sterowniki Bootcamp osobno (używając kreatora Bootcamp), kiedyś można je było pobrać bezpośrednio se stron Apple, nie wiem czy dalej jest taka możliwość. Kopiujesz je na pendriva i potem uruchamiasz pod zainstalowanym Windowsem. Będziesz wiedział po co są potrzebne jak w Windows nie będzie dźwięku i będzie miał małą rozdzielczoćś ekranu np. 

 

Partycji recovery to i tak nie będziesz widział przy formatowaniu z poziomu recovery, bo nie sformatujesz partycji z której właśnie uruchomiłeś program do partycjonowania/formatowania. Tak jak nie sformatujesz dysku Macintosh HD z poziomu uruchomionego systemu Mac OS.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#18 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:02

Sprawa jest prosta - bootcamp jest trochę kaleki, jeśli chodzi o manipulację apfs i nie liczyłbym na niego.

Podziel dysk na dwie części - jedna pod instalację macos-a, drugą pod windę.

Potem zainstaluj macos-a, drugiej częsci nie ruszaj lub najlepiej użyj płyty live z gparted i postaw tam partycję podstawową ntfs.

Teraz możesz spokojnie zainstalować windę z pena. Aha, jeszcze zainstaluj sobie refinda jako podstawowy bootloader - używam go od "zawsze" i bardzo ułatwia dual boot.


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#19 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 29 września 2017 - 11:03

Co to tak w zasadzie ma zrobić ? - rozumiem że tworzę tu pendrive botowalny, czy "jeśli się uda..." to mam to zrobić już po restarcie czy jeszcze z poziomu systemu ? czy boot camp będzie wiedział gdzie te sterowniki "wrzucić" ? :) bo nie bardzo rozumiem kiedy mam te sterowniki i w jaki sposób pobrać... one mają się znaleźć na dysku czy na pendrive ? bo przecież jak juz uruchomie instalator windows to w usb będzie tylko pendrive z botowalnym windowsem prawda ?

"Jeśi się uda" odnosiło się do udanego podziału dysku na partycje. Ergo - jeśli uda Ci się porobić te partycje to wtedy możesz załadować normalnie MacOS i pobrać EXE ze sterownikami za pomocą asystenta bootcamp (Czynność -> pobierz oprogramowanie obsługi Windows) celem wgrania sterowników na Windows poprzez dwuklik na pliku exe (będziesz musiał ten plik exe z maka przenieść na windowsa, na przykład na kolejnym pendrive sformatowanym do exFAT).

 

Samo polecenie tworzy pendrive instalacyjny MacOS tak jak się domyśliłeś (wariant dla innych systemów jest analogiczny, zmienia się jedynie ścieżka do createinstallmedia i applicationpath). Możliwe że taki pendrive instalacyjny MacOS będzie Ci niezbędny gdyby dzielenie na partycje z poziomu partycji recovery lub głównej nadal się nie udawało. Jak z uruchomionego z pendrive instalatora się nie da to masz coś zwalone w kontenerze APFS i przez to nie można zmienić jego wielkości i stworzyć nowej partycji, albo faktycznie to wsparcie dla APFS w High Sierra to kpina.

 

A skąd pobrać starszą wersje to... są osobne wątki tutaj na forum o tym zagadnieniu. Powiedzmy na potrzeby tego wątku, że "z google" po prostu i nie rozwijajmy tego dalej.

 

[...] kiedyś można je było pobrać bezpośrednio se stron Apple, nie wiem czy dalej jest taka możliwość. [...] 

 

Już nie. Teraz robi się to z poziomu asystenta bootcamp. Czynność -> Pobierz oprogramowanie obsługi [...]


Użytkownik imrik edytował ten post 29 września 2017 - 11:08


#20 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:09

Sprawa jest prosta - bootcamp jest trochę kaleki, jeśli chodzi o manipulację apfs i nie liczyłbym na niego.

 

 

A być może obecny bootcamp tzw. proteza nie wspiera partycjonowania dysku w nowym systemie plików APFS.

 

Trochę was zmartwię, ale właśnie dzisiaj zainstalowałem Windows na Bootcampie (z ciekawości troszkę, ale też potrzebowałem dostać się przez specjalny program do telefonu z Andkiem) na nowym Mac OS Sierra z dyskiem APFS. Więc działa.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#21 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 29 września 2017 - 11:11

Sprawa jest prosta - bootcamp jest trochę kaleki, jeśli chodzi o manipulację apfs i nie liczyłbym na niego.

 

A ktoś to przerabiał już? wydaje mi się, że gdyby tak było to forum Apple i macrumors wręcz by kipiało już od podobnych wątków a na razie jest relatywnie cicho z tym. Możliwe że w tym konkretnym przypadku kontener APFS jest zwalony i w ogóle się nie uda zrobić żadnej partycji. Możliwe też że jest jak mówisz (i ktoś jeszcze wyżej strzelał) że to po prostu nie działa, ale ponownie - wątpię.

 

Sam bym to przepracował dla samego zaspokojenia ciekawości, ale na prawdę nie mam czasu na to jeszcze przez kilka miesięcy.


Użytkownik imrik edytował ten post 29 września 2017 - 11:13


#22 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:19

A ktoś to przerabiał już? wydaje mi się, że gdyby tak było to forum Apple i macrumors wręcz by kipiało już od podobnych wątków a na razie jest relatywnie cicho z tym. Możliwe że w tym konkretnym przypadku kontener APFS jest zwalony i w ogóle się nie uda zrobić żadnej partycji. Możliwe też że jest jak mówisz (i ktoś jeszcze wyżej strzelał) że to po prostu nie działa, ale ponownie - wątpię.

 

Sam bym to przepracował dla samego zaspokojenia ciekawości, ale na prawdę nie mam czasu na to jeszcze przez kilka miesięcy.

Wątpić możesz, ja już dawno nie używam bootcampa do instalacji windy, odtwarzam tylko kopię partycji z W10 na partycję.

Ale miałem taki problem, kiedy właśnie po konwersji  dysku z hpfs+ na apfs nie mogłem przywrócić mojej kopii, bo pojawiły się dodatkowe partycje na dysku ( a kopię mogłem przywrócić tylko na partycję podstawową  w tym wypadku 4, a po konwersji do apfs mogła to być tylko logiczna 5 ). Dlatego wiem juz, co mam zrobić po przejściu na apfs aby mieć działającą isntalację windy ( to dotyczy nie tylko odtwarzani partycji z w10 z kopii ale też i czystej isntalacji ).

A bootcamp i tak jest upośledzony, bo nawet narzędzia dyskowe nie pozwalają na mainipulację partycją apfs - polecam wpisy na macrumors - nie mozna dzielić takiej partycji, można tylko utworzyć nową.

Ale to chywa wiesz :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#23 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:24

Właśnie piszę z Windowsa na Bootcampie. Przy instalacji Windows (ściągnąłem najnowszą wersję 64 bit ze strony Microsoftu, raczej nie będę jej aktywował, jednorazowa akcja), Teraz wygląda to troszkę inaczej. Po instalacji nic się nie uruchamia automatycznie i jak się chce mieć (jak w moim wypadku np. dźwięk, bo go nie było) trzeba samemu uruchomić plik setup z pendiva instalacyjnego. Jest w folderze WindowsSupport.

 

Bootcamp nie zaproponował mi też innego rozwiązania jak instalacja poprzez nośnik USB. Nie było mowy o żadnym wydzielaniu tymczasowej partycji


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#24 YABBA235

YABBA235
  • 476 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:29

Trochę was zmartwię, ale właśnie dzisiaj zainstalowałem Windows na Bootcampie (z ciekawości troszkę, ale też potrzebowałem dostać się przez specjalny program do telefonu z Andkiem) na nowym Mac OS Sierra z dyskiem APFS. Więc działa.

Nie zmartwisz - fajnie, że juz to działa - ja próbowałem na becie i tam bootcamp się sypał. Zresztą jak ju z pisałem wielokrotnie bootcamp nie jest potzrebny do instalacji widny na macu.


Właśnie piszę z Windowsa na Bootcampie. Przy instalacji Windows (ściągnąłem najnowszą wersję 64 bit ze strony Microsoftu, raczej nie będę jej aktywował, jednorazowa akcja), Teraz wygląda to troszkę inaczej. Po instalacji nic się nie uruchamia automatycznie i jak się chce mieć (jak w moim wypadku np. dźwięk, bo go nie było) trzeba samemu uruchomić plik setup z pendiva instalacyjnego. Jest w folderze WindowsSupport.

 

Bootcamp nie zaproponował mi też innego rozwiązania jak instalacja poprzez nośnik USB. Nie było mowy o żadnym wydzielaniu tymczasowej partycji

Bo ten sposób omija udział bootcampa :)


Zona na Acera Swift 3, pierwsza córka ma Yogę 520, druga ma Yogę 530, ja mam MacBooka Pro 16" '19 (OC Hackintosh Razer Blade) oraz  iphone XS, backupy i TM ASUSTOR Nimbustor


#25 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 29 września 2017 - 11:30

 Zresztą jak ju z pisałem wielokrotnie bootcamp nie jest potzrebny do instalacji widny na macu.

 

 

Ano nie jest, o czy ja (nie wielokrotnie) wspomniałem w tym wątku :)


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 29 września 2017 - 11:30

Nie czytam prywatnych wiadomości.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych