Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czysta instalacja z pendrive - jak przygotować nośnik instalacyjny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 Minoritatoj

Minoritatoj
  • 71 postów
  • SkądErgoldsbach , D

Napisano 26 września 2017 - 23:43

Witam. Czyli tradycyjnie "pendrak" o wielkości min 8gb, formatujemy go w trybie kronikowanym Mac Extended i nazywamy go SierraInstaller, następnie uruchamiamy terminal z uprawnieniami Administratora i wpisujemy komendę :

 

sudo /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/SierraInstaller --applicationpath /Applications/Install\ macOS\ High\ Sierra.app --nointeraction &&say Done

 
i mamy nowy system OSX przygotowany na przenośnej pamięci. Sprawdzone 1 minutę temu. Komenda prawidłowa i działa bez zarzutu.

Z kobietą o rudych włosach jest jak z domem : im bardziej rdzawy dach, tym bardziej piwnica mokra. 

Jest to wyłącznie moja subiektywna ocena i w żadnym wypadku nie ma na celu urazić Panie.


#2 DiiL

DiiL
  • 332 postów

Napisano 27 września 2017 - 09:11

Kto ma wiedzieć ten wie jak robić to z palca.

Nie mieszaj w głowie ludziem :)

 

Polecam:

 

https://macdaddy.io/...l-disk-creator/https://macdaddy.io/...l-disk-creator/


  • Minoritatoj lubi to

 MacBook Pro 13" | 2,9 GHz i7 | 16gb 1600 MHz DDR3 | Intel HD Graphics 4000 1536mb

 iPhone  7plus | 128gb | Black


#3 blogger

blogger
  • 331 postów
  • SkądKatowice

Napisano 27 września 2017 - 10:20

Komenda szybka. A sam system śmiga sympatycznie. GM candidate mi robiło z MBP 13 grzejnik, teraz tego nie ma. Ekran logowania mi nagle opcje do innego konta pokazywał, jak się okazało root mi się uaktywnił więc za moment wszystko wróciło do normy. System bardzo szybki.



#4 Minoritatoj

Minoritatoj
  • 71 postów
  • SkądErgoldsbach , D

Napisano 27 września 2017 - 11:36

Diil naprawdę musialeś podbić post w watku? Co wniósł konkretnie do tematu? Możesz zdradzić o co Ci chodziło, aby to zrobić? Parcie na szklo?
Potem pytaja co jak dlaczego, więc uprzedziłem pytania, ale widzę, że nie miałem zgody od kolegi Diil-a. No przepraszam.

Z kobietą o rudych włosach jest jak z domem : im bardziej rdzawy dach, tym bardziej piwnica mokra. 

Jest to wyłącznie moja subiektywna ocena i w żadnym wypadku nie ma na celu urazić Panie.


#5 artek8000

artek8000
  • 202 postów

Napisano 27 września 2017 - 14:09

Zawsze robiłem aktualizację systemu, bo zgodnie z wpisami innych użytkowników na tym forum - nie widzieli różnicy pomiędzy czystą instalacją a instalacją z pendrive. Mam Macbook'a 13 Pro z 2010 roku, poprzedni system Sierra chodzi mi lekko mułowato. Pracuję na Mac'u, mam sporo e-maili etc. Może to kwestia danych? Nie wiem...

Przy aktualizacji systemu do High Sierra zacząłem się zastanawiać nad czystą instalacją?

Czy warto, czy zauważę różnicę w stosunku do aktualizacji systemu?

Oczywiście mam Time Machine.

Procedura czystej instalacji oraz przeniesienia danych z TM da lepszy skutek od aktualizowania?

Tak się właśnie zastanawiam...


Mój komputer: Macbook 13 PRO 2,4 GHz; 250GB HDD; NVIDIA GeForce 320M; 8GB RAM DDR3

Mój telefon: Samsung SM-N910C (Note 4), iPhone 3GS
Mój tablet: iPad 32 GB WIFI/LTE (2017)

#6 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 27 września 2017 - 14:22

 

Procedura czystej instalacji oraz przeniesienia danych z TM da lepszy skutek od aktualizowania?

Tak się właśnie zastanawiam...

 

Są dwie szkoły. :) Jedni nie widzą różnicy inni wręcz przeciwnie.

Jak to mówią: mam nadzieję, że pomogłem.

 

A na poważnie, ja wszystkie aktualizację robię na czysto, bo mam pewność, że żadne naleciałości albo ustawienia programów ze starej wersji nie będą mi mieszać.

Ale jak ci zawsze działało poprzez zwykłą aktualizację to po co kombinować. Mi raz nie zadziałało i muliło, więc już tak nie robię bo mi szkoda czasu na podwójną instalację, jak coś pójdzie nie tak - i tyle.


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 27 września 2017 - 14:24

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#7 artek8000

artek8000
  • 202 postów

Napisano 28 września 2017 - 15:10

Są dwie szkoły. :) Jedni nie widzą różnicy inni wręcz przeciwnie.

Wiem, zastanawia mnie jeszcze jedno: zapewne większość osób korzysta z Time Machine - to jaki jest sens wykonywania instalacji "na czysto"?

Może czegoś nie wiem...? Może i w tym wypadku instalacja "na czysto" ma sens?


Mój komputer: Macbook 13 PRO 2,4 GHz; 250GB HDD; NVIDIA GeForce 320M; 8GB RAM DDR3

Mój telefon: Samsung SM-N910C (Note 4), iPhone 3GS
Mój tablet: iPad 32 GB WIFI/LTE (2017)

#8 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 28 września 2017 - 17:34

Wiem, zastanawia mnie jeszcze jedno: zapewne większość osób korzysta z Time Machine - to jaki jest sens wykonywania instalacji "na czysto"?

Może czegoś nie wiem...? Może i w tym wypadku instalacja "na czysto" ma sens?

 

Pozbywasz się rzeczy, które nagromadziły się podczas używania komputera. Bardzo często jakieś pozostałości po programach, dziwne kexty, których nikt nie odinstalował, jakieś programiki rezydentne uruchamiające się wraz s systemem, niepoprawnie odinstalowane - ogólnie rzeczy które w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na funkcjonowanie kompa. Jakieś zapomniane fonty i tego typu rzeczy. Taki syf, o którym się nie pamięta, a potem się człowiek dziwi, że czasem coś przymula. 

Po czystej instalacji (i nawet przywróceniu swoich gratów z Time Machine) te rzeczy znikną i można śmiecić sobie od nowa :)


  • artek8000 i Śfierzyk lubią to

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#9 Marek_J

Marek_J
  • 13 postów

Napisano 03 października 2017 - 17:39

Witam,

podpinam mój problem pod ten wątek, ponieważ pośrednio dotyczy utworzenia

instalacyjnego pena. Otóż przy pobieraniu HS ze sklepu nie ściąga pełnego instalera ( ok 5GB),

ale okrojony pliczek 19.9MB. Domyślam się, że resztę pobiera sobie w trakcie instalacji...

problem jest jednak taki, że nie można utworzyć bootowalnego pendrive'a dla czystej instalacji.

Próbowałem różnych sztuczek (powtórne pobieranie) - bez rezultatu. Czy ktoś wie dlaczego

tak się dzieje? Czy może rozwiązaniem jest "normalna" instalacja a dopiero potem powtórne pobranie HS

w celu utworzenia pena?


Zapomniałem dodać: MBP late 2012 , 8GB ram, system Maverics 10.9.5



#10 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 03 października 2017 - 19:06

Witam,

podpinam mój problem pod ten wątek, ponieważ pośrednio dotyczy utworzenia

instalacyjnego pena. Otóż przy pobieraniu HS ze sklepu nie ściąga pełnego instalera ( ok 5GB),

ale okrojony pliczek 19.9MB. Domyślam się, że resztę pobiera sobie w trakcie instalacji...

problem jest jednak taki, że nie można utworzyć bootowalnego pendrive'a dla czystej instalacji.

Próbowałem różnych sztuczek (powtórne pobieranie) - bez rezultatu. Czy ktoś wie dlaczego

tak się dzieje? Czy może rozwiązaniem jest "normalna" instalacja a dopiero potem powtórne pobranie HS

w celu utworzenia pena?


Zapomniałem dodać: MBP late 2012 , 8GB ram, system Maverics 10.9.5

 

Normalnie z AppStore pobiera się pełny plik instalacyjny HighSierra, bez żadnych kombinacji. 

Spróbuj w terminalu użyć komendy:

sudo softwareupdate --clear-catalog

Trzeba wpisać hasło i zatwierdzić enterem (nic się nie wyświetli podczas wpisywania)

Działa na Sierra, nie wiem jak niżej. To powinno pozwolić ci ściągnąć pełną instalkę z App Store. (może reboot wymagany, nie pamiętam)


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 03 października 2017 - 19:07

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#11 Marek_J

Marek_J
  • 13 postów

Napisano 03 października 2017 - 20:04

Normalnie z AppStore pobiera się pełny plik instalacyjny HighSierra, bez żadnych kombinacji. 

Spróbuj w terminalu użyć komendy:

sudo softwareupdate --clear-catalog

Trzeba wpisać hasło i zatwierdzić enterem (nic się nie wyświetli podczas wpisywania)

Działa na Sierra, nie wiem jak niżej. To powinno pozwolić ci ściągnąć pełną instalkę z App Store. (może reboot wymagany, nie pamiętam)

Niestety nie działa. Temat ten jest znany, np

https://discussions.apple.com/thread/8086540?start=0&tstart=0

http://osxdaily.com/2017/09/27/download-complete-macos-high-sierra-installer/

Na razie nie rozpoznano dlaczego tak się dzieje... teorii jest multum :)

Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że chcę pobrać spod Mavericsa... być może wymagany jest

wtedy inny scenariusz instalacji.



#12 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 03 października 2017 - 20:38

Niestety nie działa. Temat ten jest znany, np

https://discussions....tart=0&tstart=0

http://osxdaily.com/...erra-installer/

Na razie nie rozpoznano dlaczego tak się dzieje... teorii jest multum :)

Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że chcę pobrać spod Mavericsa... być może wymagany jest

wtedy inny scenariusz instalacji.

No to zrób sobie kopię dysku Time Machine czy CCC i spróbuj czy z tego twojego 19 MB instalatora cokolwiek wyjdzie.

Będziesz się martwił czystą instalacją jak uda ci się zainstalować normalnie cokolwiek... :)


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#13 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 października 2017 - 20:52

 

Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że chcę pobrać spod Mavericsa... być może wymagany jest

wtedy inny scenariusz instalacji.

Raczej nie, ja miałem tak na Yosemite z pobraniem Yosemite ale co wtedy zrobiłem nie pamiętam... Musisz próbować, instaluje się raczej na pewno jak wszystkie inne


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598


#14 Marek_J

Marek_J
  • 13 postów

Napisano 04 października 2017 - 00:28

No to zrób sobie kopię dysku Time Machine czy CCC i spróbuj czy z tego twojego 19 MB instalatora cokolwiek wyjdzie.

Będziesz się martwił czystą instalacją jak uda ci się zainstalować normalnie cokolwiek... :)

No i zainstalowałem. Bez problemu - przy instalacji uaktualniało firmware (chyba). Teraz  pobrałem

pełny installer i właśnie robię pena. Tylko zastanawiam się czy robić czystą instalkę, bo wszystko śmiga aż miło :)

Jak pomyślę, że mam na nowo przenosić dane ręcznie, to się odechciewa. Trzeba potestować.



#15 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 października 2017 - 02:43

Tylko zastanawiam się czy robić czystą instalkę, bo wszystko śmiga aż miło :)

 

 

Zostaw jak jest, skoro działa to po co sobie życie utrudniać. Cudów żadnych po czystej instalce nie oczekuj.


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#16 ycbo

ycbo
  • 96 postów
  • SkądWstyd się przyznać

Napisano 14 października 2017 - 15:15

Czy dobrze rozumiem że Install\ macOS\ High\ Sierra.app to pełna nazwa pliku z systemem. Po zmianie nazwy na np. Sierra.app nie wpisuję tego co przed Sierra.app.

Mój plik który pobrałem ma nazwę: Instaluj High Sierra.app


Użytkownik ycbo edytował ten post 14 października 2017 - 15:20


#17 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 14 października 2017 - 16:19

Czy dobrze rozumiem że Install\ macOS\ High\ Sierra.app to pełna nazwa pliku z systemem. Po zmianie nazwy na np. Sierra.app nie wpisuję tego co przed Sierra.app.

Mój plik który pobrałem ma nazwę: Instaluj High Sierra.app

 

Nie szkodzi, że po polsku się nazywa. System rozpoznaje ścieżki dostępu w języku angielskim. Właściwie to zawsze działa w języku angielskim, wersje językowe to tylko taki rodzaj ułatwienia dla użytkownika. Wierz mi, ten sam program będzie się inaczej "nazywał" zależnie od języka systemu. Ale system "widzi go" po angielsku.

I tak, jak zmienisz na Sierra.app to też zadziała, (jeśli zmienisz to również w poleceniu oczywiście)


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 14 października 2017 - 16:26

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#18 blogger

blogger
  • 331 postów
  • SkądKatowice

Napisano 15 października 2017 - 05:25

Nie wiem czy to jest ważne ale w App Store pokazuje datę uaktualnienia 10.13 jako 12 października  :unsure:



#19 ycbo

ycbo
  • 96 postów
  • SkądWstyd się przyznać

Napisano 16 października 2017 - 15:21

Nie szkodzi, że po polsku się nazywa. System rozpoznaje ścieżki dostępu w języku angielskim. Właściwie to zawsze działa w języku angielskim, wersje językowe to tylko taki rodzaj ułatwienia dla użytkownika. Wierz mi, ten sam program będzie się inaczej "nazywał" zależnie od języka systemu. Ale system "widzi go" po angielsku.

I tak, jak zmienisz na Sierra.app to też zadziała, (jeśli zmienisz to również w poleceniu oczywiście)

Bardzo dziękuję za informację. Problem był nie w nazwach a w tym że robiłem pendrive z systemem Sierra na laptopie na którym jest Yosemite i nie chciał tego zrobić, pożyczyłem iMaca ze Sierrą i poszło.

Przy okazji nauczyłem się nowych (dla mnie rzeczy). Dzięki.



#20 Ganjuana

Ganjuana
  • 462 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 10:26

Trochę odkopię bo mam problem z instalacją HS. Ściągnięty update wielkości ok 20mb i instalator ani drgnie. Jak pobrać pełną wersję instalki HS żebym mógł zrobić bootowalnego penka?



#21 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 13 stycznia 2018 - 12:55

Trochę odkopię bo mam problem z instalacją HS. Ściągnięty update wielkości ok 20mb i instalator ani drgnie. Jak pobrać pełną wersję instalki HS żebym mógł zrobić bootowalnego penka?

App Store… Mi się przedwczoraj bez najmniejszych problemów pobrała paczka ok 5 GB, a więc pełen instalator.



#22 Ganjuana

Ganjuana
  • 462 postów

Napisano 13 stycznia 2018 - 13:42

Nie wiem czy ma to wpływ ale pobierało mi się z Capitana. Dzisiaj spróbuję jeszcze raz.



#23 Rusher9696

Rusher9696
  • 2 postów

Napisano 23 grudnia 2018 - 20:35

Cześć. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość pobrania systemu na windowanie i przygotowanie na nim pendrive. Pytam ponieważ chce kupić macbooka, ale jest on bez dysku, który muszę dokupić osobno.

#24 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 23 grudnia 2018 - 20:51

Cześć. Chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość pobrania systemu na windowanie i przygotowanie na nim pendrive. Pytam ponieważ chce kupić macbooka, ale jest on bez dysku, który muszę dokupić osobno.

Gdzieś tu już przewijały się odpowiedzi, które nie napawały wielką nadzieją. Lepiej znaleźć kogoś z Makiem. Nawet niektóre serwisy podobno zrobienie takiego pena oferowały.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#25 tomekkos

tomekkos
  • 815 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 23 stycznia 2019 - 09:29

Czy mógłby ktoś podrzucić instalację High Sierra? W MAS nie mogę pobrać całości...


Komputer:  Mac Pro, macOS Monterey, Intel Xeon Quad Core 3,7 GHz, 64 GB DDR 3, Dual AMD Fire Pro D700, 1 TB SSD PCIe, 8 TB LaCie Thunderbolt 2 RAID 0

Telefon:  iPhone SE 32 GB, iOS 13, Watch 3, odtwarzacz: Fiio X5 III + Sennheiser HD 598





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych