Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook - studia informatyczne


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adrenos

Adrenos
  • 1 postów

Napisano 20 września 2017 - 09:24

Cześć,

 

Na początku października zaczynam nowy kierunek studiów - Informatyka w Biznesie. Jako, że mam już iPhone, a moja historia z produktami Apple (iPhone + iPody) jest dość bogata, więc stwierdziłem że czas teraz na komputer w tymże środowisku (chyba, że doradzicie inaczej). Moją specjalizacją będzie integracja infrastruktury informatycznej, a zastosowanie MacBooka to:

 

- podstawy programowania,

- analiza systemów informatycznych,

- wdrażanie systemów ERP,

- projektowanie systemów informatycznych,

- Netflix/Showmax/filmy w zaciszu domowym.

 

Nie mam jasno określonego budżetu, bo nie jestem pewien jaki model spełni wszystkie moje wymagania, które zostały wymienione wyżej. Ze swojej strony mogę podpowiedzieć, ze oczekuję i wymagam płynnego działania.

 

Co sądzicie, w jakim kierunku iść - MacBook Air czy MacBook Pro - no i jaki model spełni moje potrzeby. Nadmienię, że procz studiów (są w trybie niestacjonarnym) sprzęt będzie wykorzystywany raczej w warunkach domowych, czasami do pracy.

 

Dzięki!

Adren



#2 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 20 września 2017 - 16:03

Ja to myślę (choć nie wiem na pewno), że większość systemów ERP działa chyba na windowsach, dlatego proponowałbym patrzeć na urządzenie, na którym zmieścisz wirtualkę (VBox, Parallels, VMWare), no i sam komputer nie zamuli na niej bardzo.

 

Jakbym dziś miał wybierać nie patrząc na kryterium finansowe, wziąłbym bez wahania MBP. Wtedy mogłem wybrać Laptopa z windowsem lub MBA, więc wybrałem MBA i nie żałuję bo nadal działa świetnie.

Niestety nie doradzę Ci który konkretny model MBP wybrać, bo zwyczajnie nie wiem (nie mam MBP), ale na pewno jako wieloletni użytkownik MBA mogę Ci powiedzieć jakie ten ma wady.

 

Używam MBA do programowania (nie nadaje się jedynie do .netowych rozwiązań z mojej perspektywy przez brak Visual Studio).

Nie wiem w jakim zakresie będziesz analizował systemy informatyczne, a jeśli chodzi o filmy to netflix/showmax i filmy na MBA oglądam, ale nie jestem wymagający co do ekranu.

Jeśli jednak lubisz dobre kolory i kontrast to niestety musisz wybrać MBP, bo ekran w Air jest już starutki i bardzo średni, dodatkowo filmy w większej rozdzielczości niż FHD zwyczajnie klatkują i najlepiej je przekonwertować do 1080p, wtedy jeszcze daje radę (MBA 2015 z 8GB RAMu - ten nowy dużo się nie różni od niego).

 

Nie mniej jednak przy moim małym dysku 128 GB ciągle mam problem ze znalezieniem miejsca na wirtualkę, a postawienie jej na karcie pamięci nawet takiej dedykowanej jest strzałem w kolano, bo nie dość, że wirtualki VBoxa na samym Airze działają średnio to jeszcze przepustowość na karcie SD powoduje problemy z szybkością działania.

 

Musisz przede wszystkim wiedzieć ile potrzebujesz miejsca na dysku, RAMu, czy zależy Ci na lepszym ekranie i jak bardzo będziesz potrzebował szybkiego procesora do pracy, bo sam system działa bardzo podobnie w obu przypadkach, na palcach jednej ręki mogę wymienić przypadki kiedy mój Air się zawiesił czy jakoś niesamowicie zamulił. Oczywiście takie zadania jak w/w konwersja z 4k na FHD nie ma na airze sensu bo będzie trwała rok, a sam komputer się zagotuje do 100 stopni (przerabiałem to).

 

Porównywałem ostatnio 13 MBPr z 2016 roku do mojego aira pod względem responsywności systemu, jakości ekranu i  szybkości działania aplikacji i w dwóch ostatnich przypadkach muszę przyznać, ze MBPr był lepszy, nie była to przepaść ale jednak. To była konfiguracja MBPr też z 8GB RAMu, ale oczywiście innym procesorem i większym dyskiem (chyba te większe są szybsze).

Niestety nie doradzę Ci który model MBP wybrać, bo zwyczajnie nie wiem (nie mam MBP), ale na pewno jako wieloletni użytkownik MBA mogę Ci powiedzieć jakie ma wady.


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#3 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 20 września 2017 - 16:10

Przeszedłem całą magisterkę (specjalność sieci) na maku (MBA) a inzynierke na windowsie. Moge powiedzieć tyle że z windowsem będziesz musiał się przepraszać. Nie da się go całkowicie  wyeliminować. Oczywiście zdarza się że oprogramowanie jest na obie platformy lub uda Ci się znaleźć odpowiednik. Jednak pamiętaj odnośnie odpowiedników, że w tym miejscu jesteś w plecy bo sam musisz wszystko rozkminiać. Koledzy mają podane jak na tacy a Ty szukasz wszystkiego sam. Jest również wiele specjalistycznych programów, które są tylko na windowsa i nie przeskoczysz. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie obok windowsa i tyle. Ja osobiście pracowałem ile się da na maku a w ostateczności odpalałem Virtual Boxa i tam wykonywałem zadania. Air dawał radę ale na magisterce natomiast na inzynierce nie jestem pewny ponieważ byl 3d max, autocad. Z tego co wiem to autocad dziala srednio na maku natomiast nie wiem jak 3dmax emulowany na wirtualce lub na drugim systemie. Może być ciężko. 

Problemem również było 128 GB dysku. Także celuj minimum w 256. Co do Twojej specjalności to ciężko mi powiedzieć jak z tym oprogramowaniem. Z programowaniem i projektowaniem nie powinno być problemu. 

 

Na pewno napotkasz trudności ale da się. Wiadomo czasem trzeba się nagimnastykować. Po prostu nie zawsze jesteś ze wszystkimi kompatybilny. Na Twoim miejscu zainteresowałbym się jednak modelem pro bo udźwignie więcej. Jeśli masz fundusze to szukaj minimum pro13 z 2015 z większy dyskiem i najlepiej 16 gb ramu lub jakieś nowsze pro. Na pewno będzie to działć lepiej niż air. Sam to widzę bo posiadam MBA i Pro z 2016. 


Użytkownik cfcrobbie edytował ten post 20 września 2017 - 16:16

  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych