Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przenośny Macbook do obsługi Photoshopa/InDesign/Illustratora


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 BlackHighlander

BlackHighlander
  • 3 postów

Napisano 16 września 2017 - 19:55

Cześć,

 

jest to mój pierwszy post na tym forum, więc chciałem wszystkich serdecznie pozdrowić. Mam nadzieję, że zagrzeję tu miejsce na trochę dłużej i zostanę jednym użytkowników, z którymi warto dyskutować ;)

 

Teraz do konkretów. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad kupnem pierwszego w moim życiu Macbooka i pojawia się dylemat - co wybrać? Wypiszę w punktach moje wymagania, dla tych, którzy nie lubią rozległych opisów. Na samym końcu zaś trochę szerzej:

 

Wymagania (wyobrażenia):

- przenośny (lekki), waga do 1,5 kg

- ekran - maks 13 cali

- dysk koniecznie SSD (wielkość najlepiej 256 GB, ale od biedy i 128 GB)

- 8 gb ram minimum

- i5 minimum

- dobry czas pracy baterii (np. 8h)

 

Zadania:

- obsługa programów z pakietu Adobe: Photoshop, InDesign, Illustrator (najważniejsze),

- robienie prezentacji,

- pisanie tekstów,

- konsumpcja mediów,

- możliwość zabierania z sobą w podróż na spotkania z klientem (więc długi czas pracy baterii).

 

UWAGA: Może być używany. 

 

Potrzebuję maca, który przyda mi się do prostych i swobodnych prac w wymienionych programach, będzie lekki (ważne, mam dość ciężkich laptopów z którymi się ciężko przemieszczać), będzie miał wytrzymałą baterię, która pozwoli na użytkowanie w podróż i szlifowanie wtedy projektów i tekstów.

 

Jest to moje pierwsze podejście do sprzętu Apple. Miałem ostatnio możliwość działania na tym sprzęcie trochę dłużej (stacjonarnym) i powiedziałem: "Na bobra żywego, to system, którego potrzebowałem!". Ciekawe, że ów sprzęt (iMac) nie był jakiś potężny, a spełniał swoją rolę bardzo dobrze.

 

Budżet: od ręki mogę dać około 2k złota (czyli niewiele), ale mogę tez uznać to za wpłatę i wziąć coś na raty (zatem dajmy na to, że budżet zwiększa się do około 4 k złota. Nie więcej. Musze myśleć o rodzinie ;)).

 

Rozważam jakiegoś Macbooka Air 13 calowego z np. 2015 (bądź starszego). Myślałem też nad czajeniem za którymś z 12 calowych Macbooków z 2015/2016 roku (lepsza rozdzielczość ekranu). Nie przeszkadza mi brak portów, to żadna przeszkoda.

 

Jak zatem widać nie musi to być potwór, ma pozwolić na swobodne prace i być mobilny. W przyszłości jako docelowy sprzęt do pracy planuje kupić jakiś iMac.

 

Domyślam się, że to kolejny temat, ale wierzcie mi, że sumiennie sprawdzałem różne artykuły, ale nadal mam mętlik w głowie.

 

Z góry dzięki za pomoc :)


"My skills are as varied as they are impractical"


#2 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 18 września 2017 - 16:47

Jeśli możesz sobie pozwolić na 4 tyś to zrezygnuj z używki. Różnie możesz trafić a za tę kwotę kupisz właściwie wszędzie wspomnianego Aira13". Wprawdzie nie ma Retiny, ale jego matryca nie jest taka straszna.
MacBooka 12" mam i uważam, że jest cool. Jednakowoż z obawami bym Ci go polecała - to sprzęt dość nisko wydajny. Nie bardzo się nadaje do cięższej grafiki. Faktycznie idealnie nadaje się na podróże służbowe i drobne prezentacje pewnie obsłuży, ale jeśli idziesz w kierunku komfortowej pracy z programami do obróbki foto to chyba odpuść go sobie.

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2017 - 17:01

Problemem matrycy Aira wcale nie jest rozdzielczość tylko odwzorowanie barw, a szczególnie ich zależność od kąta patrzenia. Z tego względu nie polecałbym go do takich zastosowań jak Twoje, czyli głównie graficznych. Rozejrzałbym się za MacBookiem Pro z 2015 roku.

#4 BlackHighlander

BlackHighlander
  • 3 postów

Napisano 18 września 2017 - 19:16

Po pierwsze: dzięki wielkie za odpowiedzi. Szczególnie, że temat nie raz wałkowany... :)

 

 

(...)MacBooka 12" mam i uważam, że jest cool. Jednakowoż z obawami bym Ci go polecała - to sprzęt dość nisko wydajny. Nie bardzo się nadaje do cięższej grafiki.(..)

 

Wybacz, że dopytuję, ale używasz go głównie do czego? Media i tak dalej, czy może też bardzo topornie szła Ci praca w PS/ID/il? Czy raczej dało się, ale nie było komfortowo? Nie będę tam niewiadomi jak wielkich zdjęć obrabiał i projektów. Podejrzewam, że dużo będzie zabawy ze składaniem w inDesigne i grafika wektorowa.

 

 

(...) Rozejrzałbym się za MacBookiem Pro z 2015 roku.

 

Tylko widzisz, Mikołaju, mam tutaj problem taki, że te 2 kg (a tyle około waży), to już dla mnie bariera. Mam po prostu dość. I stąd rozmyślania nad Air 13', Macbookiem 12 ;) 

 

Chyba, żeby się wstrzymać, zwiększać budżet i kupić Macbooka Pro 13'?

Najgorsze jest to, żę dla przykładu na JuTubach wszelkie maści testy np. Maca 12' jak działa na nim Photoshop i inne, to po prostu kotowrzenie programu i poklikanie kilku opcji. Bez kilku warstw i tak dalej i tym podobne.


"My skills are as varied as they are impractical"


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2017 - 20:09

 

mam tutaj problem taki, że te 2 kg (a tyle około waży), to już dla mnie bariera. Mam po prostu dość. I stąd rozmyślania nad Air 13', Macbookiem 12

Ciekawe to, co mówisz.

 

MacBook Pro 13" early 2015 - 1,58 kg

MacBook Air - 1,35 kg

 

Naprawdę aż taka różnica? Jeżeli faktycznie jesteś gotów poświęcić, mimo, że pracujesz w grafice, odwzorowanie barw na rzecz tych 230g, to Twoja decyzja i Twoje pieniądze. Nie rozumiem, ale nie wnikam.

 

MB12 to zupełnie co innego. Ma niezły, choć nieco mały wyświetlacz. Ale po pierwsze nie ma mocy na zabawę w grafikę, a po drugie przekracza wspomniany tutaj budżet.



#6 BlackHighlander

BlackHighlander
  • 3 postów

Napisano 18 września 2017 - 20:20

Zwracam honor! Coś całkowicie źle zobaczyłem na szybko przeglądając. Dzięki wielkie za doprecyzowanie (i ze chciało Ci się mnie uświadomić, bo mogłeś pod nosem parsknąć :)). 

 

Mądrze prawisz. :)


"My skills are as varied as they are impractical"


#7 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 18 września 2017 - 20:34

Po pierwsze: dzięki wielkie za odpowiedzi. Szczególnie, że temat nie raz wałkowany... :)

 

 

 

Wybacz, że dopytuję, ale używasz go głównie do czego? Media i tak dalej, czy może też bardzo topornie szła Ci praca w PS/ID/il? Czy raczej dało się, ale nie było komfortowo? Nie będę tam niewiadomi jak wielkich zdjęć obrabiał i projektów. Podejrzewam, że dużo będzie zabawy ze składaniem w inDesigne i grafika wektorowa.

 

 

 

ujmę to tak - dla mnie pojęcie grafiki wektorowej to czarna magia... :) dlatego nie chodzi o to co na nim mi nie chodziło... ja próbowałam tylko testowo gry z grafiką 3d i one nie chodzą (2d chodzą b. dobrze). Po paru minutach komputer się tnie i grzeje. Moim zdaniem nie nada się on do grafiki typu przestrzenna lub projektów wilkoformatowych w trójwymiarze np. z architektury. Jeżeli chcesz na nim zrobić natomiast prezentacje w stylu slajdów w HD to owszem zrobi. 

ten komputer to ultramobilna maszyna biurowa. Ja jestem humanistą więc głównie piszę i piszę i piszę... ewentualnie oglądam zdjęcia, gram w Bubble, oglądam filmy, słucham muzyki ( tu bajka nawet z klasyką - chłodzenie pasywne i bardzo dobre głośniki sprawiają, że po raz pierwszy nie muszę podłączać głośników:). Tego typu zadanie plus oczywiście proste czynności obliczeniowe w programach typu excel idą na nim jak burza. 

Zgadzam się z moim przedmówcą, że matryca nie jest duża, ale tez mnie wystarcza i akurat to nie stanowi dla mnie problemu. Jedyne co to faktycznie budżet - on chodzi w najlepszej wersji gdzieś ok. 5700 w podstawowej wersji (oczywiście nówka). Nie wiem tylko dlaczego kolega wyżej poleca Ci pro13" w tej sytuacji, bo wątpię byś pro kupił w cenie do 4000 zł. Chyba że używany - ale nie wymagaj bym Ci takie coś polecała, bo jestem wrogiem kupowania w komisach. 

 

Ja na Twoim miejscu poszłabym do salonu iSpot, iMad itp i zobaczyła wszystko na żywo. Matryca w Airze jest gorsza od Retiny to jasne i faktycznie chodzi tu głownie o odwzorowanie kolorów, w mniejszym stopniu o kąty patrzenia bo ten problem w TN prawie już nie istnieje ze względu na podświetlenie LED. Według mnie widziałam gorsze matryce... ale tak na serio - to moja rada jest taka, żebyś nie oszczędzał i lepiej rozłóż ten kredyt na więcej lat i weź nowego Pro (czasem są powystawowe 2015 r. - wychodzą taniej) nawet za wyższą niż 4000 zł. cenę...


MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 18 września 2017 - 20:46

 

w mniejszym stopniu o kąty patrzenia bo ten problem w TN prawie już nie istnieje ze względu na podświetlenie LED. 

Czy Ty w ogóle wiesz, co mówisz? Podświetlenie nie ma tutaj nawet najmniejszego znaczenia. Matryca TN ze względu na swoją konstrukcję jest bardzo wrażliwa na kąty patrzenia i żadne podświetlenie tego nie może zmienić.

 

A rMBP 2015 polecam, choć wiem, że w tym budżecie to tylko używka, bo kolega sam, w pierwszym poście napisał, że dopuszcza taki zakup. A ja staram się czytać posty, na które odpisuję :-) Tak, sam też unikam kupowania  używanych rzeczy, bo mam dość niski apetyt na ryzyko. Ale to jest moja cecha osobnicza, inni mogą mieć zupełnie inaczej. Akceptuję to i szanuję.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 18 września 2017 - 20:48


#9 a.s-6704ce448e

a.s-6704ce448e
  • 842 postów

Napisano 18 września 2017 - 20:58

Czy Ty w ogóle wiesz, co mówisz? Podświetlenie nie ma tutaj nawet najmniejszego znaczenia. Matryca TN ze względu na swoją konstrukcję jest bardzo wrażliwa na kąty patrzenia i żadne podświetlenie tego nie może zmienić.

 

 

 

Tak wiem ... opisuje moje doświadczenia :)

miałam monitor TN na lampach i na LEDach TNki wypadają trochę lepiej.... Z resztą widziałam tego Aira jak kupowałam MB12 i moim zdaniem kąty parzenia są nieznacznie słabsze od IPSa... no chyba że teraz TNki robią jakoś lepiej, ale zbiegło się to z wprowadzeniem LED, a ja w przypadki nie wierzę :)... podobnie jak w podręcznikowe regułki :D

 

a tu przykład wpływu LED na matrycę...

 

http://pclab.pl/art41370-11.html


Użytkownik a.s edytował ten post 18 września 2017 - 21:03

MacBook 12" (2016), iPhone 7, Apple Watch 3, Apple TV 4K 


#10 DiMoonn

DiMoonn
  • 258 postów
  • SkądMariew, PL

Napisano 21 września 2017 - 00:58

Do grafiki TN nie się nadaje, nie ma nad czym dyskutować.



#11 filip71

filip71
  • 168 postów
  • SkądWiśniowa Góra

Napisano 21 września 2017 - 09:31

Obecnie posiadam MacBook-a 2015 13” procek 2.9/8Gb ram/512 SSD. Do tej pory obrabiałem na nim zdjęcia RAW w Lightroom Canon-a 5D mk2 i było OK. Jednakże zmieniłem aparat na Soniaka A7r2 gdzie RAW jest zdecydowanie większy (85Mb) i MacBook zaczął zacinać przy obróbce np. Przy przesuwaniu suwaka z ekspozycją potrafi przyciąć na 1-4s ze 3 razy co wkurza i spowalnia obróbkę.
Dodam, że nie jestem typowym przykładem o którym piszesz bo ja podpinam przy obróbce MacBook-a do Eizo 4K co dodatkowo obciąża pamięć ram, która jak widać przy tej konfiguracji z dodatkowym monitorem i plikach z Sonego jest zbyt mała.

Nie wiem z jakiego aparatu zdjęcia obrabiasz ale jak widać na moim przykładzie ma to wpływ na ergonomię pracy na komputerze.
Przy zakupie komputera nie wybieraj komputera „na teraz” tylko patrz w przyszłość i to, że liczba pikseli w matrycach aparatów będzie się powiększać co osobiście wg mnie raczej wyklucza MB Air (nie wspominając o matrycy) i MacBook-a.

Ja kupując swojego kompa 1,5 roku temu myślałem.że starczy mi na kilka lat komfortowej pracy a przez zmianę body aparatu zamierzam w przyszłym tygodniu zakupić 15-tkę z dedykowaną grafiką a obecnego z żalem muszę sprzedać.

Na koniec dodam, że Retina zdecydowanie lepiej odzwierciedla kolory niż matryca z Air-a co znacznie poprawia rzeczywistą kolorystykę zdjęć. Podjedź sobie do najbliższego resellera Apple i sam porównaj stawiając oba kompy obok siebie wyświetlające to samo zdjęcie - w MB Air zdjęcia wyglądają jak wyprane i mdłe.
Nie chcę aby mnie opatrznie zrozumiano, że Air ma kiepską matrycę bo do zwykłej pracy jest ona więcej niż OK ale w zadaniach gdzie odzwierciedlenie kolorów ma duże znaczenie Retina jest ZDECYDOWANIE lepsza.

Użytkownik filip71 edytował ten post 21 września 2017 - 09:42


#12 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 21 września 2017 - 10:09

@filip71 Wiesz ile razy ja już o tym pisałem? To było mnóstwo komentarzy w stylu:

 

po co hejtujesz? nie każdy potrzebuje mocny sprzęt, nie każdy potrzebuje tyle GB ram itd ... 

 

NIestety 8GB to wartość teoretyczna z której odchodzi 1,5GB dla zintegrowanej grafiki i jakieś 2 GB dla samego systemu. Taka konfiguracja nadaje się do podstawowych zastosowań a najwięcej komentarzy na forum jest od osób które kupiły komputer do zwykłego codziennego używania a jedynym powodem takiego zakupu był fakt iż nie umiały sobie poradzić z prawidłową konfiguracją systemu Windows.

 

Sprawdź sobie jak wygląda u Ciebie sprawa z CPU, abyś po zmianie sprzętu nie natkną się na kolejny problem. To jest prosta sprawa gdyż w monitorze aktywności znajdziesz wszystko. 



#13 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 września 2017 - 10:35

Popieram to co napisał kolega wyżej. Jeżeli kupujesz 13 z myślą na przyszłość i do jakiejkolwiek pracy to maksujesz ram do 16 GB. Innej opcji nie widzę. 8GB to niestety jedynie notatnik. 


  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey


#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 21 września 2017 - 10:42

w MB Air zdjęcia wyglądają jak wyprane i mdłe.

Dygresja:

 

Wyprane i mdłe kolory to niekoniecznie zawsze znaczy "gorsze".  To nie tak, że im wyższa saturacja, tym lepiej. W tej chwili siedzę przy 2 monitorach: Dell (raczej budżetowy IPS) i Eizo z serii CG. Kolory na Eizo mam bardziej "wyprane" ale są bliższe temu, co otrzymam drukując zdjęcie na odpowiednio oprofilowanej drukarce. Po prostu ten Dell bardziej podbija saturację.

 

Kolory mają być zgodne z rzeczywistością, a ta czasem bywa mdła i wyprana.

 

Koniec dygresji.

 

Powyższe nie oznacza, że bronię matrycy Aira do zastosowań graficznych. Nie nadaje się, bo po prostu jest zbyt wrażliwa na kąty patrzenia. A tego oprofilować czy skalibrować się nie da.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych