Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Trzymanie dokumentów w domyślnych katalogach a reinstalacja os x


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikus1987

Mikus1987
  • 204 postów

Napisano 11 września 2017 - 14:00

Witam, 

 

z uwagi na fakt, że do tej pory używałem 17 lat Windowsa, miałem taki nawyk, że tworzyłem partycję i trzymałem system na jadnej i dane wszystkie na drugiej. 

 

Teraz mam SSD w MBP 2017. Nie stworzyłem żadnej partycji ( bo podobno nie trzeba w macu). Ale pytanie, jeśli coś się będzie działo z systemem itd, oczywiście ważne pliki djęcia dodatkowo skopiuję na dysk zewnętrzny ale czy robiąc reinstalacjeę systemu dokumenty tekstowe które będę miał w domyślnym folderze dokumenty, lub muzykę w domyślnym czy filmy itd zdjęcia, czy one znikną po reinstalacji? 

Czy jest to tak, jak w przypadku iPhonea, że robiąc reinstalację albo aktualizację, zmienia się system ale dane pozostają na miejscu? 

 

Czy robić co jakiś czas kopię pojedynczą Timemachine, albo jeszcze coś innego? 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 11 września 2017 - 15:36

Jeżeli nie wyczyścisz dysku przed instalacją, to pliki zostaną tam, gdzie były. Backup zawsze warto robić. Czy to Time Machine, czy cokolwiek innego. To nie ma nic wspólnego z ew. reinstalacją. Dysk może paść, możesz przypadkowo usunąć ważne dane, itd.



#3 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 11 września 2017 - 18:17

Nie stworzyłem żadnej partycji ( bo podobno nie trzeba w macu). 

 

Ale można. Jest to wygodne jeśli chcesz przeinstalować system całkowicie (z formatowaniem partycji)  - nie wiem czasami może się przydać bo chcesz sobie postawić nową wersję systemu beż żadnych naleciałości. Nie musisz wtedy przywracać swoich dokumentów z jakiejś kopii tylko po prostu masz je na drugiej partycji. Jest po prostu szybciej. Ja tak robię od zawsze. 


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 11 września 2017 - 18:19

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#4 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 12 września 2017 - 00:00

Można też swoje konto użytkownika mieć na innym dysku niż system :)



#5 Mikus1987

Mikus1987
  • 204 postów

Napisano 12 września 2017 - 11:02

ale rozumiem, że wykonując "reinstalkę" systemu lub jakieś odtworzenie (coś jak w iphone, jak się bardzo zaśmieci system i zacznie zwalniać itd) jeśli nie kliknę na wymazywanie dysku, to dane pozostaną na swoim miejscu? 

 

Ewentualnie, zawsze mogę zrobić pełną kopię przed taką reinstalką. 

 

Czy posiadająć dysk zewnętrzny na którym trzymam różne dane, muszę na nim robić jakieś partycje czy coś takiego, aby uzywać go np z timemachine? 

Czy wystarczy go po prostu podpiąć, i on sobie sam porobi jakieś katalogi a reszta będzie folderów tych, które ja sobie skopiuję na dysk? 

 

I ewentualnie, gdbym się zdecydował na partycje, to ile miejsce pozostawić dla systemu? 

 

Oraz powiedzcie mi, czy jeśli zrobię kopię w tuimemachine, to mogę zrobić reinstalację razem z formatem dysku, aby go całkowicie przywrócić do stanu ze sklepu, ale posiadając jakieś stworzene przed tym archiwum w TimeMachine, to komputer "odtworzy" się tak jak to ma miejsce np w iPhone przy odtwarzaniu nowego telefonu z zaznaczeniem odtwórz z kopii? gdzie wszytskie pliki itd są przywracane ? 

 

trochę to dla mnie niejasne. Z jednej strony os x jest prostszy, z drugiej widzę że to nie tak do końca jednak. 


Użytkownik Mikus1987 edytował ten post 12 września 2017 - 11:05


#6 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 12 września 2017 - 12:00

Ładnie pięknie, ale Twoje ostatnie „100 pytań do” nie ma już nic wspólnego z clou tematu, ponadto odpowiedzi na podstawy znajdują się w pomocy macOS, ewentualnie w artykułach wsparcia. Odszukanie jest banalne, nie ma potrzeby prosić ludzi o ich przepisywanie.
Zamykam.

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych