Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy warto obecnie brać Mac Mini Late 2014 do zadań typowo biurowych?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 De3ny

De3ny
  • 63 postów

Napisano 02 września 2017 - 15:46

Witajcie, 
zastanawiam się nad zakupem używanego Mini z 2014 roku i wstawieniu mu SSD. Czy warto jest kupić ten sprzęt do pracy biurowej i przeglądania stron internetowych, YouTube? Obecnie w Windowsie nigdy nie zdarzyło mi się zapełnić 4 GB pamięci, czy w przypadku Mini taka ilość wystarczy? Czy we wrześniu będą zaprezentowane nowe modele Mini i warto jeszcze trochę poczekać? Obecna moja konfiguracja: i3-4170 + GTX 750 Ti po mocnym OC jest mi zbędna, nie wykorzystuję jej, choć system chodzi bardzo płynnie. Czy na podstawowym Mini z 2014 roku po wstawieniu SSD, nie będzie gorzej? Bardzo proszę o pomoc. 

 


Użytkownik De3ny edytował ten post 02 września 2017 - 15:50


#2 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 02 września 2017 - 17:36

W 2014 ram jest wlutowany i jeśli zamierzasz używać go jeszcze z 2-3 lata to minimu 8 GB ram
Fallout ...war, war never changes...

#3 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 02 września 2017 - 18:04

4GB w jakimkolwiek Macu to mało. Przykładowo, mam włączone teraz 7 stron internetowych, systemową pocztę i już zużywa 5GB 


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#4 De3ny

De3ny
  • 63 postów

Napisano 02 września 2017 - 22:28

Nie da się powyłączać systemowych aplikacji jak w Windows? Mi np. po uruchomieniu w Windowsie, pobiera 0,8 GB RAM, odpalę z 10 kart z filmikami YouTube i przekracza niewiele ponad 2 GB. Korzystając z PC, nigdy nie dobiłem do 4 GB, oprócz zagrania w bardziej wymagającą grę. Teraz pytanie - HD 5000, rezerwuje sobie od razu 1536 MB z 4 GB i wtedy mógłby być problem, czy jak to się dzieje? Będzie to mój pierwszy Mac, chcę jak najtaniej sprawdzić, czy mi podpasuje. PC używam jedynie do edycji jakiegoś pliku audio, odpalania kilku kart, edycji dokumentu w Word, Excel, przygotowania jakiejś prezentacji, czasem skonwertowania jakiegoś pliku, czy spakowania kilku plików w folder. Pomyślałem, że to samo mógłbym robić na Mini 2014 z 4 GB RAM. 



#5 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 03 września 2017 - 05:53

Ale co roku wydawane są nowe wersje MacOS i wymagania rosną - to unix nie Windows i zawsze używana jest maksymalna ilość ramu - po to właśnie on jest.
Fallout ...war, war never changes...

#6 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 03 września 2017 - 13:07

@De3ny Masz trochę błędne myślenie, coś w rodzaju kupię poloneza aby sprawdzić czy mi mercedes będzie pasował - niestety tak to nie działa. 

 

Reszta o której piszesz brzmi bardzo dwuznacznie, odpalenie kilku kart - ale z czym? i w czym?

Tak samo "edycji dokumentu w Word, Excel, przygotowania jakiejś prezentacji" w czym i jak to robisz? (Wiem pytanie brzmi idotycznie ale uwierz mi 90% osób które znam na każdy edytor tekstu mówi Word, a arkusz kalkulacyjny Excel pomimo że korzystają np. z OpenOffice)

czasem skonwertowania jakiegoś pliku - Jakiego pliku? w czym? (Bardzo ogólne pojęcie - skonwertować plik tekstowy? graficzny? wideo? audio?)

czy spakowania kilku plików w folder -  w sensie prostej kompresji? 

 

Inna sprawa napisz co obecnie posiadasz - jaki sprzęt? Niestety sporo osób kupując nowy komputer patrzy na cenę i na logo producenta - bo przecież działać nie musi. A po zakupie okazuje się iż nowy sprzęt zupełnie się nie sprawdza bo kilkuletni co posiadali to zupełnie inna klasa wydajnościowa. Jeżeli nie jesteś osobą która się na tym zna wejdź sobie tutaj pobierz darmową wersję programu geekbench następnie zestaw to z wynikami mini którego zamierzasz kupić:

 

Single Core - 2966

Multi Core - 5223

 

Oczywiście jest to test wydajności komputera, im większy wynik tym lepiej (wydajniejszy sprzęt). Następnie sobie zestaw wyniki z obecnie posiadanym sprzętem i określ czy satysfakcjonuje Cię takie rozwiązanie. Niestety patrząc na średnie wyniki na internecie prawdopodobnie kupujesz słabszy sprzęt niż obecnie posiadasz. 

 

A i jeszcze jedno:

 

 

Obecna moja konfiguracja: i3-4170 + GTX 750 Ti po mocnym OC jest mi zbędna

 

Po co robić OC skoro nie jest on potrzebny? Swoją drogą przesiadając się na Intel HD Graphics 5000 szybko docenisz swojego GeForce GTX  750 TI :)


Ale co roku wydawane są nowe wersje MacOS i wymagania rosną - to unix nie Windows i zawsze używana jest maksymalna ilość ramu - po to właśnie on jest.

 

Tak i nie jednocześnie. Komputer uruchamiając cokolwiek wczytuje to do pamięci RAM - najpierw system następnie to na czym użytkownik pracuje. Aby usprawnić pracę działa to w taki sposób że system nie kasuje nic z pamięci RAM do czasu kiedy jest to konieczne. To doskonale było widać za czasów dysków HDD kiedy pierwsze uruchomienie danej aplikacji trwało znacznie dłużej niż uruchomienie jej po raz kolejny. Ale jeżeli tej pamięci RAM zaczyna brakować a nie można nic zwolnić, dochodzi do sytuacji kiedy komputer zaczyna nasz dysk wykorzystywać jako pamięć RAM a wtedy już wydajność zaczyna spadać. Niestety nawet wydajność obecnych dysków SSD w zestawieniu do pamięci RAM jest bardzo kiepska. 

 

To co napisałeś "zawsze używana jest maksymalna ilość ramu" już prawdą nie jest, system używa maksymalnie ile się da ale na podstawie tego co robi użytkownik a nie na podstawie jej ilości. Mam 32GB RAM użyte mam 6,26GB - tak więc nie jest używana zawsze maksymalna ilość, takie wrażenie może odnieść osoba posiadająca mają ilość pamięci (4 bądź 8GB). Do marca bieżącego roku używałem komputera z 12GB RAM i także wspomniany efekt nie występował. 

 

Pamiętajmy także o tym że System + podstawowe aplikacje także potrzebują pamięci RAM, do tego dochodzi grafika intela jeżeli ktoś ma ochotę z niej korzystać. Na podstawie swoich obserwacji - 8GB to absolutne minimum. 



#7 De3ny

De3ny
  • 63 postów

Napisano 03 września 2017 - 19:55

Edycji dokumentów czy pracy na arkuszu kalkulacyjnym wykonuję za pomocą Office 2013. Pliki kompresuję za pomocą 7-zip, używając najczęściej przy tym brak kompresji przy pakowaniu kilku plików do jednego folderu. Sprzęt kupiłem ponad 2 lata temu, miał być również przystosowany pod gry, ale ograłem Wiedźmina 3 i jest mi teraz zbędny, obecnie nie mam czasu i chęci na granie w cokolwiek. PC budowałem przy jak najmniejszym nakładzie, na którym po solidnym OC grafiki i obniżeniu CL pamięci, przyjemnie można było pograć w bardziej wymagające gry (i3-4170 + H81M-P33 + GTX 750 Ti 2GB + 8GB RAM + SP920 128GB). 

Przeglądarka jakiej używam to Chrome, ostatnio odpaliłem 10 kart z filmikami na YouTube, każdy był aktywny i zużycie RAM oscylowało w okolicach 2GB. 

OC i wymiana chłodzenia na Accelero S1 (znalezione w szufladzie z dawnej HD4830), użycie termopadów i edycja biosu, (w tym całej linii napięć) w GTX 750 Ti, pozwoliła na znaczny wzrost jej wydajności i dodatkowo obniżenie temperatury. Nawet stawiałem na moim PC Hackintosha, odbyło się bez problemu, jednak dalej z konfiguracją było trochę pracy i odechciało mi się z tym bawić. 

Edycję pliku audio wykonuję w Audacity. Zależy mi też, by na Macu, można było w łatwy sposób przerobić na szybko jakieś zdjęcie w celach rozrywkowych. Zawsze i z przyzwyczajenia od razu wyłączam programy z których nie korzystam, nie pozwalam by działy w tle. 

Wyniki jakie uzyskałem w Geekbench:
Single Core - 4145
Multi Core - 7465
OpenCL - 62438

Może i mam błędne myślenie, trochę opieram się na tym, że jak za nieduże pieniądze, udało mi się zbudować wydajny jak dla mnie PC (choć tu dało się koszta obniżyć za pomocą OC), to i podobnie będzie, gdybym kupił używanego Mini 2014 w wersji podstawowej z 4 GB RAM i wstawił mu SSD z mojego PC, by służył głównie do przeglądania stron internetowych, pracy w Office.


Użytkownik De3ny edytował ten post 03 września 2017 - 20:05


#8 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 03 września 2017 - 21:10

@De3ny Czyli jak sam widzisz komputer który obecnie posiadasz jest mocniejszy od tego który zamierzasz kupić. Jeżeli chodzi o Google Chrome w wersji dla macOS to niestety ale jest ona dość zasobożerna. Specjalnie dla Ciebie zrobiłem reboot komputera i uruchomiłem google chrome z otwartymi 10 kartami z YT użycie ramu mam na poziomie 4,72GB tobie jeszcze by doszła rezerwacja ramu dla GPU także 4GB zdecydowanie odpada - w mojej opinii.

 

Co do office'a dla macOS nie wiem jak jest w obecnej wersji, ale wcześniejsze raczej należały do zasobożernych. LibreOffice dla macOS działa tragicznie w odniesieniu do wydajności jaką oferuje dla Windows czy Linuksa. Programy z pakietu iWork działają dość sprawnie z tym że trzeba się do nich przyzwyczaić.

 

Pamiętaj także o tym że Mac mini w teorii jest stacjonarką, ale w praktyce jest to taki stacjonarny laptop także ta wydajność teoretyczna to jedno a praktycznie będzie słabiej.

 

Widać że jakieś a w zasadzie spore pojęcie odnośnie sprzętu komputerowego masz, decyzja należy do Ciebie aczkolwiek nie idź w stronę 4GB ram - utopisz pieniądze na sprzęt który od samego początku będzie już strasznie ograniczony (A rozbudowa na własną rękę nie wchodzi w grę). Za chwile pojawi macOS High Sierra, jak śledzisz temat apple to wiesz że ostatnio systemy wydawane są co rok. I tutaj kolejna różnica w odniesieniu do PC bo Apple do swoich aplikacji dość często wymaga najnowszej wersji OSa.

 

 

Zawsze i z przyzwyczajenia od razu wyłączam programy z których nie korzystam, nie pozwalam by działy w tle. 
 

 

 

Tutaj mnie trochę zaciekawiłeś, dlaczego tak? Przecież wygodniej mieć uruchomione wszystko jednocześnie :)



#9 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 04 września 2017 - 08:34

Edycji dokumentów czy pracy na arkuszu kalkulacyjnym wykonuję za pomocą Office 2013. Pliki kompresuję za pomocą 7-zip, używając najczęściej przy tym brak kompresji przy pakowaniu kilku plików do jednego folderu. Sprzęt kupiłem ponad 2 lata temu, miał być również przystosowany pod gry, ale ograłem Wiedźmina 3 i jest mi teraz zbędny, obecnie nie mam czasu i chęci na granie w cokolwiek. PC budowałem przy jak najmniejszym nakładzie, na którym po solidnym OC grafiki i obniżeniu CL pamięci, przyjemnie można było pograć w bardziej wymagające gry (i3-4170 + H81M-P33 + GTX 750 Ti 2GB + 8GB RAM + SP920 128GB). 

Przeglądarka jakiej używam to Chrome, ostatnio odpaliłem 10 kart z filmikami na YouTube, każdy był aktywny i zużycie RAM oscylowało w okolicach 2GB. 

OC i wymiana chłodzenia na Accelero S1 (znalezione w szufladzie z dawnej HD4830), użycie termopadów i edycja biosu, (w tym całej linii napięć) w GTX 750 Ti, pozwoliła na znaczny wzrost jej wydajności i dodatkowo obniżenie temperatury. Nawet stawiałem na moim PC Hackintosha, odbyło się bez problemu, jednak dalej z konfiguracją było trochę pracy i odechciało mi się z tym bawić. 

Edycję pliku audio wykonuję w Audacity. Zależy mi też, by na Macu, można było w łatwy sposób przerobić na szybko jakieś zdjęcie w celach rozrywkowych. Zawsze i z przyzwyczajenia od razu wyłączam programy z których nie korzystam, nie pozwalam by działy w tle. 

Wyniki jakie uzyskałem w Geekbench:
Single Core - 4145
Multi Core - 7465
OpenCL - 62438

Może i mam błędne myślenie, trochę opieram się na tym, że jak za nieduże pieniądze, udało mi się zbudować wydajny jak dla mnie PC (choć tu dało się koszta obniżyć za pomocą OC), to i podobnie będzie, gdybym kupił używanego Mini 2014 w wersji podstawowej z 4 GB RAM i wstawił mu SSD z mojego PC, by służył głównie do przeglądania stron internetowych, pracy w Office.

 

Trochę błędne myślenie, bo o ile w PC masz takie możliwości, czyli kupujesz sprzęt za małą kasę i powoli rozbudowujesz, to w przypadku Apple tak nie działa. Tu musisz od razu kupić na wyrost, bo praktycznie nic (oprócz HDD SATA) nie zmienisz.

I nie wierz w mity, typu najsłabszy mak będzie lepszy od najlepszego PC, bo w praktyce jest inaczej. Jedynie macOS jest mniej wymagający jeśli chodzi o sprzęt. Ale w nim szybciej odcinają stare modele.

MINI z 2014 to taki MB AIR bez SSD i bez monitora. Wydajność ta sama. Ale AIRa włożysz do torby i możesz pracować na baterii. 

Stacjonarkę już masz, a nawet jak byś ją sprzedał, to i tak musisz dołożyć, żeby kupić MINI.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#10 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 września 2017 - 09:16

Stacjonarkę już masz, a nawet jak byś ją sprzedał, to i tak musisz dołożyć, żeby kupić MINI.

 

Słowo dołożyć tutaj dziwnie brzmi - sprzedajesz mocniejszy sprzęt za grosze po to aby dołożyć jakieś 4x więcej na sprzęt który jest słabszy od sprzedawanego. Licząc najtańszego mini z 8GB ramu to jest wydatek rzędu 2612,52 zł. 

 

Tutaj dla autora tematu jeszcze jedna podpowiedź, widziałeś na sklepach komputerowych proste składaki z Pentium G4560? Te zestawy są mocniejsze od tego mini :)



#11 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 04 września 2017 - 10:01

Może pod koniec 2017 apple odświeży MINI - w 8 generacji nie ma procesorów do facebooka czyli 2 rdzenie - 4 wątki tylko 4 rdzeniówki w i5 więc warto poczekać możliwe, że 8 GB to będzie standard. Za rok czy 2 będzie Ci ciężko sprzedać mini z 4 GB ram.


Fallout ...war, war never changes...

#12 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 04 września 2017 - 11:40

w 8 generacji nie ma procesorów do facebooka czyli 2 rdzenie - 4 wątki tylko 4 rdzeniówki w i5 więc warto poczekać

 

Ja bym raczej oceniał to w inny sposób, niech sobie będą dwa ale wydajne rdzenie - do multimediów czy pracy biurowej wystarczą. Zobacz na testy G4560 nawet z grami sobie spokojnie radzi. Następna generacja jeżeli się pojawi to będzie mieć wlutowany RAM oraz dysk SSD (o ile się na SSD zdecydują) jeżeli nawet umieszczą procesor 4 rdzeniowy to połączenie go z grafiką Intel HD i tak dość sporo ograniczy sprzęt. Poza tym jak Apple już wyda kolejnego mini, to muszą jakoś go umieścić w ofercie nie robiąc konkurencji dla swoich produktów z wyższej półki. 

 

Pamiętaj intel na pewno będzie miał w ofercie procesory 2 rdzeniowe, gdyż ich szeroka oferta wynika w większości z selekcji chipów - lepiej sprzedać tanio niż wyrzucić. Zdajesz sobie sprawę że nieudana i7 może trafić na rynek jako I3, pentium czy nawet celeron bo np dwa rdzenie były wadliwe lub inne usterki które dyskwalifikują produkt jako i7 ale zostaną sprzedane taniej pod inną nazwą za mniejszą cenę. 

 

Swoją drogą wydajność pojedynczego rdzenia w tych mini już znacznie odstaje od tego co jest obecnie na rynku.

 

Za rok czy 2 będzie Ci ciężko sprzedać mini z 4 GB ram.

 

 

Dokładnie tak. A nawet dzisiaj po zakupie będzie ciężko go używać :)



#13 winmac

winmac
  • 105 postów

Napisano 20 września 2017 - 17:34

Kupiłem sobie mini 2014 late z dyskiem fusion (czyli chyba 128SS+1TB czy jakoś tak) wersja i7 2-core 3.0GHz z 8GB RAM jako zamiennik na zawalającego biurko, głośnego laptopa z 4 rdzeniami i super grafiką (Windows) przyznam, że jestem pozytywnie zaszokowany jak szybko to maleństwo działa i przy okazji jak jest bezszelestne. Co ciekawe, nie widzę żadnych problemów w grach typu Civilization, Trine, Wolf among us na 1920x1080, strzelanek/wyścigów jeszcze nie sprawdzałem. Bez problemu odpalił Parallels z Windows 7 skonfigurowanym na 4GB RAM.

Nie wiem jak z mini i5, ale ten mój jest naprawdę subiektywnie b. szybki. Dla nie-gracza jak ja, w sam raz.

Netflixy i wideo na full ekranie też działają oczywiście OK.



#14 mkunicki

mkunicki
  • 170 postów

Napisano 20 września 2017 - 18:13

Kupiłem sobie mini 2014 late z dyskiem fusion (czyli chyba 128SS+1TB czy jakoś tak) wersja i7 2-core 3.0GHz z 8GB RAM jako zamiennik na zawalającego biurko, głośnego laptopa z 4 rdzeniami i super grafiką (Windows) przyznam, że jestem pozytywnie zaszokowany jak szybko to maleństwo działa i przy okazji jak jest bezszelestne. Co ciekawe, nie widzę żadnych problemów w grach typu Civilization, Trine, Wolf among us na 1920x1080, strzelanek/wyścigów jeszcze nie sprawdzałem. Bez problemu odpalił Parallels z Windows 7 skonfigurowanym na 4GB RAM.

Nie wiem jak z mini i5, ale ten mój jest naprawdę subiektywnie b. szybki. Dla nie-gracza jak ja, w sam raz.

Netflixy i wideo na full ekranie też działają oczywiście OK.

oj, z tym fusion to mały niewypał..najnowszy system nie będzie w pełni wspierał maków z fusion

https://myapple.pl/p...ow-fusion-drive

miałem maca mini i7/4rdzenie 2012 z fusion - działał elegancko (zapewne jak i Twój teraz) - tylko że to stara technologia, przeczuwałem że czasy HDD mogą się skończyc, nie widziałem że tak szybko (sprzedałem w kwietniu 2017, przypuszczam że takowe sprzęty spadną z ceną niebawem)



#15 winmac

winmac
  • 105 postów

Napisano 20 września 2017 - 19:37

Apple od macOS Sierra idzie agresywnie w kierunku dysków sieciowych oczywiście, aby trochę na tym zarabiać na abo za 50GB storage, ale ja celowałem w tanią maszynę maszynę od razu z fusion aby szybko działało. Tanią, bo sprzęt kupiłem nieużywany ale z drugiej ręki, znacznie taniej, niż w sklepach. Fusion w mini ma sens bo np. fusion w nowych imackach to dowcip, bo to układ 48GB SSD + 1TB a w mini jest na tyle duży ten SSD, że faktycznie przyspiesza sprzęt starszej generacji a chciałem mieć sprzęt do poczty email i netu. Do tego APFS jest zbędny. Tak jak w tym wątku: do pracy biurowej.



#16 maciek5s

maciek5s
  • 1 108 postów
  • Płeć:

Napisano 20 września 2017 - 19:58

oj, z tym fusion to mały niewypał..najnowszy system nie będzie w pełni wspierał maków z fusion

https://myapple.pl/p...ow-fusion-drive

Ale macOS High Sierra będzie można zainstalować na komputerze z Fusion Drive? I czy w ogóle jest sens skoro nie obsługuje nowego systemu plików?


iPhone 5s Mac mini  Watch Series 1


#17 Emej

Emej
  • 1 161 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 września 2017 - 07:44

Będzie można, będzie po prostu dalej system HFS. Natomiast podejrzewam, że Apple jednak wypuści aktualizację dla dysków Fusion Drive, bo na etapie bet był APFS na Fusion Drive. Chyba że to nie kwestia, kiedy uda się poprawić błędy z APFS na Fusion Drive, które pojawiły się podczas betatestów, a czy w ogóle da się je naprawić.


MBP Retina 15 2014 | iP X Space Gray | Apple Watch S4 | Airpods Pro


#18 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 postów

Napisano 21 września 2017 - 10:16

Zawsze można wyłączyć fusion i masz ssd + hdd. Tam chyba 128GB dawali więc ma to sens dla zaawansowanego użyszkodnika.


Użytkownik qb4hkm edytował ten post 21 września 2017 - 10:17


#19 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 21 września 2017 - 20:16

Fusion drive to porazka. Lepiej mieć przy standardowej konfiguracji 128GB na system+przerzucic zasobnożerne biblioteki, jak Zdjecia czy iTunes na dysk HHD 1TB, mam tak zrobione i śmiga to od długich lat, z FD się już wyleczyłem.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#20 winmac

winmac
  • 105 postów

Napisano 26 września 2017 - 12:43

Porażka w nowych iMac, zgoda, ale starszy sprzęt taki jak ten mój mini i7 z fusion "128+1TB" działa idealnie i b. szybko.

Wszystkie te dyski zewnętrzne to dopisywanie na siłę wartości do zachłanności Apple, która nie pozwala na rozbudowę sprzętu we własnym zakresie promując też płatny wariant iCloud.

Ja osobiście lubię mieć spory storage już w obudowie a dyski zewn. na backupy.

PS. Upgrade do High zrobiony, system plikowy oczywiście na razie został po staremu bo to fusion.



#21 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 września 2017 - 12:10

Porażka w nowych iMac, zgoda, ale starszy sprzęt taki jak ten mój mini i7 z fusion "128+1TB" działa idealnie i b. szybko.

...

PS. Upgrade do High zrobiony, system plikowy oczywiście na razie został po staremu bo to fusion.

 

Coraz częściej zdarza mi się odzyskiwać dane z Fusion Drive z różnych makówek. Więc dalej będę uważał, że jednak jest to mocno niedopracowane rozwiązanie.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#22 piotrekpila18

piotrekpila18
  • 90 postów
  • SkądPiła

Napisano 30 września 2017 - 13:47

Ja mam maca mini late 2014 to się wypowiem. Mam podstawowa najtańsza konfigurację z 4 GB RAM i zwykłym HDD najbardziej na codzien odczuwalna wadą tego sprzętu jest nie mała ilość ramu ale wolny dysk, więc sam planuje w swoim wymienić dysk na ssd. O tam się nie martw do podstawowych zadań w 100% wystarczy. Ja korzystam głównie do internetu i właśnie prac typowo biurowych. Nie gram w żadne gry i ten sprzęt naprawdę daje rade już w podstawowej konfiguracji. Pomijam ten dziadowski dysk który naprawdę warto zastąpić go ssd bo to go najbardziej spowalnia instalowałem ostatnio na czysto system i mam nowy system plików ale nie odczuwam jakieś nadmiernej zmiany szybkości. Działa tak samo dobrze jak na poprzedniej wersji systemu

4GB w jakimkolwiek Macu to mało. Przykładowo, mam włączone teraz 7 stron internetowych, systemową pocztę i już zużywa 5GB 

 

https://zapodaj.net/...6de736.png.html

 Zobacz ta sama sytuacja (7 stron internetowych+poczta) i mi zuzywa niewiele ponad 3 GB RAM a strony wcale nie sa "najlżejsze" RAM jest do wykorzystania 

 

Nie chce na siłę że 4 GB jest najlepszą konfiguracją, bo nie jest. Wiadomo czym wiecej RAM tym lepiej ale ci ktorzy twierdzą że 4 GB to strasznie mało ze nie da sie na tym pracować i wogole są w zdecydowanym błędzie. Jak juz pisałem wczesniej najbardziej ogranicza nas w najslabszej konfiguracji dysk ktory jest wolny. RAM do prac biurowych i zwyklego wykorzystywania internetu  wystarczy. 


Użytkownik piotrekpila18 edytował ten post 30 września 2017 - 13:23


#23 bane

bane
  • 44 postów

Napisano 02 października 2017 - 18:51

A jak wygląda kultura pracy takiego Maca Mini?

Jest na co dzień niesłyszalny, czy może słychać szum wentylatora cały czas???

 

I jeszcze taka sprawa: czy do Maca Mini z SSD mogę dołożyć sobie drugi SSD (na przykład z poprzedniego komputera)???



#24 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 03 października 2017 - 07:10

...

 

I jeszcze taka sprawa: czy do Maca Mini z SSD mogę dołożyć sobie drugi SSD (na przykład z poprzedniego komputera)???

 

W modelu 2014 jest miejsce tylko na jeden dysk SATA i drugi SSD PCIe od Apple.

 

 

dyskissd.jpg


Użytkownik Iro edytował ten post 03 października 2017 - 07:11

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#25 sopel1998

sopel1998
  • 171 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 października 2017 - 17:29

Może pod koniec 2017 apple odświeży MINI - w 8 generacji nie ma procesorów do facebooka czyli 2 rdzenie - 4 wątki tylko 4 rdzeniówki w i5 więc warto poczekać możliwe, że 8 GB to będzie standard. Za rok czy 2 będzie Ci ciężko sprzedać mini z 4 GB ram.

Skąd info, że Apple odświeży Mac Mini? Bo sam chcę teraz kupić, ale jeśli to pewne to poczekam.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych