Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro pod montaż 1080p


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 matrud

matrud
  • 7 postów

Napisano 25 sierpnia 2017 - 23:04

Witam, rozpatruję dwa macbooki; 13" z października 2016 roku z touchbarem oraz 15" z maja 2015 roku.
Oba są w wersji refurbished na stronie apple UK jeśli ktoś chce mieć wgląd w specyfikacje  

Moje potrzeby?
- Montaż filmów w 1080p 24/30/60 klatek (nie planuje 4k) z kamery sony a6000, ujęcia z dronika DJI Spark, wakacyjne klipy :D
- jeśli ktoś jest w temacie to styl montażu taki jak Sam Kolder, dużo cięć, ciekawe przejścia, głównie operowanie transformem, korekcja kolorów, bez jakiś cudacznych efektów, dlatego zależy mi na stałym, płynnym podglądzie 
- filmy raczej krótkiej, średniej długości
- montowanie w final cut, możliwe że od czasu do czasu odwiedziny w adobe after effects 

Wymagania nie są wygórowane, lecz nadal zastanawia mnie czy 13" im podoła. Z jednej strony chciałbym używać go komfortowo w pociągu, samolocie, samochodzie, dlatego 13", ale nie chciałbym żeby te 2 rdzenie to było za mało - stąd pomysł na 15tkę 4 rdzeniową. Oglądałem sporo testów, gdzie mówiono że 13" radzi sobie w final cut z 4k stąd moja nadzieja, że może w 100% mi wystarczy.  

 



#2 Negatyf

Negatyf
  • 317 postów

Napisano 15 września 2017 - 22:35

Mam MacBooka Pro 13'' Late 2013. Renderuje filmy 1080p 30/60 klatek i sytuacja wygląda następująco. Posiadam Final Cut Pro X, na nim robię większość operacji + Photoshop CC, przy dwóch otwartych programach wszystko jest ok, jeśli niczego na nich nie robimy. W momencie gdy chcemy zaimportować pliki do FCPX to są dwie ścieżki - zostawiamy plik w obecnym miejscu, bądź ładujemy go na dysk. Teraz pojawia się problem, skoro ładujemy go na dysk, a mamy 128/256gb to trochę mało, czemu? Przy renderowaniu trochę będzie potrzeba. Sam przez to przeszedłem. Na Macu mam zainstalowane programy tj FCPX, Premiere Pro, After Effects, Photoshop, MS Office, Logic Pro X i jakieś inne mniej znaczące programy.

 

Przy montowaniu filmu laptop zaczął się grzać, wiadomo przecież renderuje film - co za tym idzie? Zmniejsza się diametralnie wolne miejsce na dysku, z czasem zaczyna brakować, miałem tak. Postanowiłem, że przerzucę cache na Synology, zepnę ethernetem i nie będzie problemu. Film klatkuje przy podglądzie, mimo, że render został zrobiony. Film był 1080p 30fps, nie wiem co się dzieje przy 60fps - jeśli chcemy troche urozmaicić film dodatkowymi atrakcjami, a nie zrobić cinematic look, bo jeśli tylko zmiana kolorku to Mac idealnie się nadaje ;) 


Komputer:  MacBook Pro Retina 13.3'' Late 2013 2.4/8/256

Telefon:  iPhone 5S 64GB Space Grey

NAS: Synology DS213j + 2x4TB WD Red Edition


#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 16 września 2017 - 00:29

Do krótkich, kilkuminutowych filmów FullHD, bez zgięcia ze skomplikowanymi efektami, 13" daje radę. Obliczenia w FCPX robią się w tle. To oczywiście trochę wpływa na ogólną płynność, ale przy takich produkcjach jest znośnie. Ale wiadomo, ta 15-ka będzie zdecydowanie wydajniejsza. A gdyby jednak w przyszłości naszła ochota na 4K, to już na 13 będzie ciężko. Dlatego 15" jest bardziej przyszłościowa w takich zastosowaniach. Choć sam używam 13" ;-)



#4 Grayfox1

Grayfox1
  • 12 postów

Napisano 14 grudnia 2017 - 12:11

Witam, wydaje mi się że mogę tu napisać bo temat poniekąd zbieżny.

 

Mam macbook pro 13 late 2015, tylko dysk mam ten mały 128 GB , czy jest szansa żeby kupić zewnętrzny SSD i na nim pracować jeśli chodzi o montaż dłuższych plików wideo ? chodzi mi o to aby nie było kłopotów z miejscem na dysku ?

Kolega Negatyf o tym wspominał ale nie bardzo wiem czy dokładnie o to samo mu chodziło . 

PS jak wam chodzi na tym sprzęcie AE od adobe ?



#5 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 14 grudnia 2017 - 19:30

Da radę. Sam tak pracuje(mimo ze mam 256 gb w maku). Z tym ze jest jedna mała różnica bo robie to na podpiętym zwykłym HDD wiec z SSD będzie działało jeszcze lepiej. Nie wiem jak analogiczna sytuacja wyglada na Adobe ale na Final Cut jest Ok. Ogólnie montować na maku a nie korzystać z FCPX to zbrodnia w biały dzień ;)

Użytkownik cfcrobbie edytował ten post 14 grudnia 2017 - 19:32

  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych