Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 15" - jaki procesor wybrać


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Elżbieta Paćkowska

Elżbieta Paćkowska
  • 4 postów

Napisano 01 sierpnia 2017 - 12:03

Witam,

 

nie znalazłam podobnego wątku na forum więc otwieram nowy temat - chodzi o procesory Intel i7 stosowane w nowych MacBookach Pro 15".

Do wyboru na stronie Apple są 3 warianty procesorów:

 

2,8 GHz
  • Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 2,8 GHz (Turbo Boost do 3,8 GHz) z 6 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3

 

2,9 GHz
  • Czterordzeniowy procesor Intel Core i7 2,9 GHz (Turbo Boost do 3,9 GHz) z 8 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3

 

3,1 GHz
  • cztero­rdzeniowym procesorem Intel Core i7 3,1 GHz (Turbo Boost do 4,1 GHz) z 8 MB współdzielonej pamięci podręcznej L3

 

 

Zastanawiam się jakie są różnice w wydajności tych procesorów, czym się różnią i czy warto dopłacać za upgrade do wyższych wersji.

Między 2,9 a 3,1 jest ok 670zł netto różnicy, a między 2,9 a 2,8 około 450zł netto.

Komputer ma być przeznaczony do pracy z grafiką, również rendering i obróbka.

 

Będę wdzięczna za pomoc w ocenie sytuacji :)

 

Pozdrawiam



#2 John Sherridan

John Sherridan
  • 249 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2017 - 19:31

Te 200MHz nie odczujesz podczas pracy, to typowy dla Apple marketingowy bełkot, rożnicę w kwocie przeznaczyłbym na wiekszy ram lub dysk.


Mac Mini Late 2012 i7/128SSD/1TB HDD/16GB-High Sierra, MacBook Pro 13" Mid 2009 C2D 2.26GHz/500GB HDD/8GB-El Capitan, iPhone 6 Plus-iOS 11


#3 douglas

douglas
  • 613 postów

Napisano 02 sierpnia 2017 - 21:49

Te 200MHz nie odczujesz podczas pracy, to typowy dla Apple marketingowy bełkot, rożnicę w kwocie przeznaczyłbym na wiekszy ram lub dysk.


Parametry CPU Intela to Applowy marketingowy bełkot? No już bez jaj :-) Natomiast zgadzam się, że nie warto dopłacać, jeżeli już to do wersji z większym dyskiem i lepszą grafiką a minimalnie mocniejszy CPU to bonus przy okazji.

Użytkownik douglas edytował ten post 02 sierpnia 2017 - 21:49


#4 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 03 sierpnia 2017 - 09:57

Istotna różnica jest w zasadzie tylko między wersją 2,8 a 2,9 w pamięci podręcznej procesora. Czasami odczuwalny (kompilowanie kodu na przykład).

Ilość MHz jest praktycznie nie do odczucia.

 

Mówimy o wyborze procesora w oderwaniu od różnych modeli komputera? Pytam bo z reguły z droższym modelem komputera dostajemy też ciut lepszy procesor "przy okazji" ale głównym powodem wyboru droższej konfiguracji jest większy dysk i lepsza karta graficzna, jak kolega wyżej zauważył. 



#5 Elżbieta Paćkowska

Elżbieta Paćkowska
  • 4 postów

Napisano 03 sierpnia 2017 - 10:29

Witam, 

 

dziękuję za odpowiedzi.

Faktycznie jest tak, że jak bym się zdecydowała na procesor 2,8GHz to kartę graficzną mogę dobrać między Radeon Pro 555 z 2GB pamięci, a Radeon Pro 560 z 4GB pamięci, a przy wyborze procesora 2,9 karta Radeon Pro 560 jest już kartą wyjściową. Rozumiem, że jeśli chodzi o karty to ta z większą pamięcią sprawdzi się dużo lepiej?

Czyli wybierając między procesorami przy taktowaniu 2,8GHz a 2,9GHz różnica powinna być odczuwalna więc warto wziąć 2,9 tak, ale już 3,1 to nie ma co, tak? :)



#6 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 03 sierpnia 2017 - 10:46

Jeżeli fundusze są ograniczone to bierz 2.8 z lepszą kartą

Użytkownik cfcrobbie edytował ten post 03 sierpnia 2017 - 10:51

  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey


#7 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 03 sierpnia 2017 - 10:46

Wiem, że idealnie by było dostać trzyliterową odpowiedź "tak" lub "nie" ale to nie takie proste.

 

Obiektywnie różnica między procesorem 2,9 a 3,1 jest tylko w zegarze, czyli praktycznie nieistotna.

Różnica między 2,8 a 2,9 jest również w ilości pamięci podręcznej procesora, im więcej tej pamięci tym więcej wyników obliczeń i zmiennych procesor ma "w ręku", więc nie musi tak często "sięgać" do wolniejszej pamięci i tracić czasu (mega uproszczenie).

Efekt jest taki, że różnica między procesorem 2,8 i 2,9 jest większa od różnicy między 2,9 a 3,1. Ta druga jest bez praktycznego znaczenia w moim mniemaniu, ta druga W PEWNYCH przypadkach jest odczuwalna.

Czy obróbka i rendering jest takim przypadkiem? Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się że tak. 

 

Do tego dochodzi fakt, że droższy model ma też lepszą kartę graficzną i właściwie w każdym aspekcie 560 jest lepsza od 555.

Ma więcej pamięci (dwa razy więcej a to jest znaczące), szybszy zegar (niewiele ale jednak), więcej shadarów (o 25% więcej co jest już sporą różnicą), więcej jednostek mapujących (znów 25%), więcej jednostek obliczeniowych (20%). Całość przekłada się na mniej więcej +50% GFLOPS mocy obliczeniowej (liczba operacji na sekundę).

https://www.techwall...ion-comparison/

Jak to się na praktykę przekłada nie wiem. Śmiem twierdzić że różnica przy planowanych zastosowaniach jest odczuwalna.

 

Prawdziwe pytanie to czy jest to warte różnicy w cenie?

Ja nie umiem odpowiedzieć na to pytanie bo nie ja kupuje, ale gdybym ja dla siebie miał kupować i byłoby mnie na to stać to wybrałbym model mocniejszy po prostu.


Użytkownik imrik edytował ten post 03 sierpnia 2017 - 10:47


#8 Elżbieta Paćkowska

Elżbieta Paćkowska
  • 4 postów

Napisano 03 sierpnia 2017 - 11:21

Super, dziękuję bardzo bardzo za odpowiedzi :) Przy renderingu wykorzystuje się przede wszystkim RAM i procesor, więc może faktycznie różnica być delikatnie odczuwalna - ale ile to nie wiem... Gdybym miała pełne nazwy (numery) tych procesorów to mogłabym sprawdzić testy wydajności przy renderingu, ale też nie wiem, czy te procesory, jako dosyć nowe mają juz takie wyniki w bazie. Czy ktoś wie jakie są nazwy tych procesorów? Dzwoniłam do Intela, ale jedyny czynny numer obsługiwała osoba, która nie miała pojęcia jakie procesory zostały wykorzystane do tych Mac-ów :D Bardzo trudna kwestia ;D

Karta jest istotna przy pracy na viewportach więc myślę, że tutaj decyzja zapadła na 560.



#9 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 03 sierpnia 2017 - 11:39

To te dwa procesory

 

https://ark.intel.co...-up-to-3_80-GHz

https://ark.intel.co...-up-to-3_90-GHz

 

Porównanie:

https://ark.intel.co...are/97464,97185


Użytkownik imrik edytował ten post 03 sierpnia 2017 - 11:42


#10 Elżbieta Paćkowska

Elżbieta Paćkowska
  • 4 postów

Napisano 03 sierpnia 2017 - 12:17

O wow super dziękuję! 

O rany, te procesory są bliźniaczo podobne poza cache. Spróbuję poszukać jeszcze na forach dot. renderingu jak ta różnica wpływa na efekty.

Dzięki!



#11 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 03 sierpnia 2017 - 13:03

Jest jeszcze jeden niuans w postaci wsparcia dla Intel® TSX-NI przez ten lepszy wariant.

https://pl.wikipedia...tion_Extensions

 

Czy ma to znaczenie na MacOS w tych zastosowaniach? Tego nie wiem.



#12 cfcrobbie

cfcrobbie
  • 225 postów
  • SkądŁódź

Napisano 03 sierpnia 2017 - 13:20

Także widzisz, wielkiego szału nie ma. Nie jest to jakaś drastyczna różnica. W MacBookach przy ograniczonych funduszach z reguły występuje taki schemat rozbudowy.

13":
1. Ram
2. Dysk
3. Procesor

15":
1 Grafika
2. Dysk
3. Procesor

Także widzisz, w ostatniej kolejności w obu przypadkach zabieramy się za procesor.Tutaj są najmniejsze różnice. Nawet taka tezę rekomenduje sofcik z macgadki( podcastu serwisu myapple)

  MBP13'' 2020  M1/16GB/256GB Space Grey ,   IPHONE 12 Pro 128 GB Space Grey,    APPLE WATCH Series 5 44mm + LTE Space Grey


#13 winmac

winmac
  • 105 postów

Napisano 08 września 2017 - 20:46

Przy takich dylematach warto się posiłkować tymi serwisami:

http://www.everymac....mate-mac-lookup --> tu szukamy kodu CPU

cpubenchmark.net -> tu szukamy benchmarku, gdzie np. okaże się, że i7 "coś tam" jest tak szybkie jak i5 "coś tam" :-)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych